پایین آوردن تب با پیاز و گلاب و بهترین نوشیدنی و درمان خانگی

پایین آوردن تب با پیاز و گلاب و بهترین نوشیدنی و درمان خانگی برای پایین آوردن تب چه کنیم؛ با بهترین نوشیدنی برای پایین آوردن تب، درمان تب کودکان و بزرگسالان با پیاز، گلاب، سیب زمینی، الکل و پایین آوردن تب در طب سنتی در سلام دنیا آشنا شوید.

تب حالتی در بدن است که برای نشان دادن وجود عفونت و باکتری دمای بدن را بالا می برد تا به مداوای آن بپردازیم، تب دلایل مختلفی دارد و البته راههای درمان ساده. در این مطلب از سلام دنیا بهترین نوشیدنی برای پایین آوردن تب، دلایل تب کردن، میوه های تب بر، پایین آوردن تب کودکان با سیب زمینی، گلاب، پیاز، الکل و پایین آوردن تب در طب سنتی اشاره خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

دلایل تب کردن

تب کردن بدن یا در اصل بالا رفتن حرارت بدن بی دلیل نمی تواند باشد، از دلایلی که می توان اشاره کرد:

  • بروز عفونت در بدن
  • مصرف داروهای خاص
  • تزریق واکسن
  • داشتن سرطان
  • بروز برخی از بیماری ها بعلت پایین بودن سیستم ایمنی بردن

دلایل تب کردن

برای پایین آوردن تب چه کنیم؟

برای پایین آوردن تب ابتدا علت آن را باید دانست و در ادامه به مداوای آن پرداخت. اگر تب شما به دلیل پایین آمدن سیستم ایمنی بدنتان است باید تلاش کنید تا سیستم ایمنی بدنتان را بهبود ببخشید و قوی کنید.


حتما بخوانید: پایین آوردن تب کودک بدون دارو


بهترین نوشیدنی برای پایین آوردن تب (درمان تب با روش های خانگی)

برای پایین آمدن تب می توانید از میوه هایی برای آبگیری استفاده کنید تا به پایین آمدن تب بیمار کمک کند، میوه هایی از قبیل: گلابی، عناب، انار ترش، انگور سیاه، تمشک، گیلاس، پرتقال، گریپ فروت، لیمو شیرین، خیار، هندوانه، هویج. این میوه ها به شما کمک می کند تا هر چه زودتر تب بدن پایین بیاید.

آب سیب برای تب

سیب میوه ای ضد عفونی کننده است به همین دلیل امامان نیز در روایات فرمودند که سیب بهترین درمانگر تب می باشد. شما نیز برای داشتن یک لیوان آب سیب تب بر ، می توانید یک سیب را در ظرفی با یک و نیم پیمانه آب بجوشانید تا سیب کاملا نرم شود، سپس آنرا از صافی عبور دهید و به آن مقداری عسل اضافه کنید و میل کنید.

آب سیب برای پایین آوردن تب

میوه های تب بر

علاوه بر سیب، میوه های دیگری نیز هستند که به پایین آمدن تب کمک می کنند، این میوه ها شامل توت فرنگی، گیلاس و مرکبات می باشند ، آجیل هایی همچون بادام و گردو نیز تب را پایین می آورند، همینطور سبزی های با برگ سبز از جمله اسفناج، کلم پیچ، که مقدار بالایی آنتی اکسیدان دارند نیز تب را پایین می آورند.

درمان خانگی برای پایین آوردن تب

قبل از خوردن داروهای تب بر می توانید در منزل روش های خانگی را امتحان کنید. برخی از این موارد امتحان شده و موثر را در ادامه خواهید خواند:

پایین آوردن تب با خنک کردن بدن

برای پایین آوردن تب یکی از راههای مفید خنک کردن بدن می باشد که به صورت دستمال نمدار بر پیشانی، گردن و پاها می توان انجام داد.


حتما بخوانید: رژیم غذایی مناسب در زمان تب و بیماری


پایین آوردن تب با نوشیدن مایعات فراوان

هنگام بروز تب بدن با تعرق زیاد همراه می شود، شما با خوردن مایعات فراوان آب از دست رفته بدن را می توانید برگردانید.

پایین آوردن تب با خوردن غذای سبک

زمانی که دچار تب شده اید، هرگز غذاهای سنگین میل نکنید. زیرا معده شما توان هضم آن را نخواهد داشت. بنابراین دچار تهوع خواهید شد.

پایین آوردن تب با دوش آب ولرم

دوش آب ولرم یکی از پیشنهادهای خوبی است که حتما شما را خنک و سرحال خواهد آورد.

پایین آوردن تب با استفاده از کمپرس آب سرد

در زمانی که تب دارید می توانید از کمپرس آب سرد برای خنک کردن بدن و پیشانی خود استفاده کنید.

پایین آوردن تب با پوشیدن لباس راحت و خنک

هرگز زمانی که تب دارید لباس های کلفت و گرم نپوشید. زیاد پوشیدن آنها بیشتر موجب بالا رفتن دمای بدنتان خواهد شد.

پایین آوردن تب با پایین آوردن دمای اتاق

برای پایین آورن تب، دمای محیط اطراف خود را تا جای لزوم پایین بیاورید و بیمار را از اتاق و محیط گرم دور کنید. 

پایین آوردن تب با داشتن استراحت کافی

معجزه استراحت را هرگز دست کم نگیرید، با استراحت را می توانید نیروی از دست رفته خود را باز یابید و به ادامه مبارزه با بیماری بپردازید. 

پایین آوردن تب کودک با گلاب

در طب سنتی و اسلامی به اثرات گلاب بر پایین آمدن تب اشاره شده است، به این صورت که برای کودکان بهتر است یک یا دو قاشق گلاب بدهید، اما افراد بزرگسال می توانند نصف فنجان گلاب بخورند تا تبشان پایین بیاید، گلاب اثر ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد که به کاهش تب کمک می کند.

پایین آوردن تب کودکان با گلاب

پایین آوردن تب کودک با نمک

پاشویه کودکان از روش های موثر در پایین آوردن تب می باشد، آبی که برای شستشو آماده کرده اید یخ نباشد و رو به خنکی باشد، آب را با مقداری نمک مخلوط کرده و پاها را شستشو دهید.

پایین آوردن تب با پیاز

پیاز یکی از سبزیجاتی است که از غنی ترین منابع فلاونوئیدهای رژیمی برخوردار است، همچنین سرشار از ویتامین C که با خوردن پیاز سیستم ایمنی خود را بالا برده و تب خود را پایین می آورید. همچنین می توانید برش هایی از پیاز را در اطراف تخت بیمار قرار دهید.


حتما بخوانید: تب زرد چیست و چه علائمی دارد


پایین آوردن تب با سیب زمینی

سیب زمینی داروی موثری در التهاب، سوختگی و عفونت می باشد، از سیب زمینی می توان در پایین آوردن تب نیز استفاده کرد به این صورت که هم می توانید به عنوان کمپرس استفاده کرده و هم به عنوان یک غذای مغذی برای فرد تبدار .

پایین آوردن تب با سیب زمینی

پایین آوردن تب با الکل

استفاده از الکل برای پایین آوردن تب نه تنها نتیجه مثبتی ندارد بلکه مضر نیز می باشد، هرگز برای کاهش تب بیمار الکل را بر روی پوست او نمالید. زیرا الکل جذب بدن می شود و ایجاد مسمومیت می کند و بسیار خطرناک است.

پایین آوردن تب با سیر

از خواص سیر به ضد قارچ و ضد باکتری بودنش می توان اشاره کرد، به همین دلیل کمک می کند تا عفونت بدن پایین بیاید و تب قطع شود، شما می توانید یک حبه سیر را داخل یک فنجان آب داغ بیندازید و بعد از ده دقیقه آماده می شود، از این محلول روزی دو بار می توانید استفاده و میل کنید.

پایین آوردن تب در طب سنتی (داروی گیاهی برای تب)

در طب سنتی برای پایین آوردن تب نوشیدن دمنوش هایی سفارش شده است که از گیاهان دارویی تهیه می شوند، برخی از این گیاهان دارویی از این قبیل هستند:

پایین آوردن تب با گیاه بنفشه

گیاه بنفشه در هر حالتی می تواند تب را پایین بیاورد، اما پیشنهاد ما این است که گل بنفشه، کاسنی و خیار را به صورت دمنوش تهیه و سپس همراه با مقدار خیلی کمی عسل میل کنید.

پایین آوردن تب با برگ ریحان

ریحان از دسته گیاهان تب بر است که می توانید از آن بعنوان دمنوش استفاده و با مقداری عسل میل کرده تا تبتان پایین بیاید.

پایین آوردن تب با گیاه نعناع

برای درمان فوری تب در طب سنتی از نعناع استفاده می شود، عرق نعناع یکی از بهترین داروهای تب بر می باشد.

پایین آوردن تب با زنجبیل

زنجبیل دارای مزاج گرم و خشک بوده و به پایین آمدن تب کمک می کند، می توانید از زنجبیل به عنوان دمنوش برای پایین آمدن تب استفاده کنید.

پایین آوردن تب با گیاه چوب صندل

صندل خاصیت خنک کنندگی دارد، کمی آب به پودر گیاه صندل اضافه کرده تا حالت خمیری پیدا کند، آنگاه آن را به پیشانی خود مالیده تا تبتان پایین بیاید.

پایین آوردن تب با زردچوبه

نصف قاشق چایخوری زرد چوبه را با یک چهارم قاشق چایخوری فلفل سیاه را درون یک فنجان شیر داغ ریخته و روزی دو تا سه بار از آن میل کرده تا تبتان پایین بیاید.

سخن آخر 

یادتان باشد که تب در کودکان بسیار خطرناک می باشد و باعث تشنج در آنها می شود، پس حتما در صورت مشاهده تب بالا ابتدا کودک را نزد پزشک برده و برای درمان های پیشنهاد شده در این مطلب با ایشان مشورت کنید.


مقالات مرتبط:

تب حصبه یا تب تیفوئید چیست ؛ علائم و درمان خانگی حصبه

خواص و مضرات زردچوبه برای کبد، لاغری، زنان و آقایان چیست
 

از
24
رای