علت خارش لثه چیست؛ درمان فوری خارش لثه با روش خانگی و گیاهی

علت خارش لثه چیست؛ درمان فوری خارش لثه با روش خانگی و گیاهی علت خارش لثه بعد از عصب کشی، سرماخوردگی، ارتودنسی، بارداری و نوزاد و بعد از کشیدن دندان چیست و درمان گیاهی و فوری خارش لثه بزرگسالان در خانه و قرص در سلام دنیا بخوانید.

احساس خارش در لثه شبیه به قلقلک و سوزن سوزن شدن است، این احساس ناخوشایند می تواند در اثر عواملی مختلفی ایجاد شود، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علت خارش لثه بعد از عصب کشی، کشیدن دندان، ارتودنسی، در بارداری، نوزاد، سرماخوردگی، و درمان فوری خارش لثه با درمان گیاهی، خانگی و قرص خارش لثه بزرگسالان تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید.

خارش لثه چیست

لثه بافت نرم اطراف دندان است که سلامت دندان تا حد زیادی به سلامت آنها وابسته است. خارش لثه یکی از خطرات و عوارضی است که می تواند لثه و همچنین دندان‌ها را تهدید کند. در برخی موارد خارش لثه، ممکن است علائم بیماری‌های لثه باشد.

منظور از خارش لثه ها چیست؟

خارش لثه ها می تواند علائم بروز بیماری های مختلفی از جمله بیماری لثه، آلرژی، تغییرات هورمون باشد.بروز این بیماری ها می تواند منجر به خارش لثه شود. خارش لثه معمولا تجمع باکتری ها در بین دندان ها و لثه ها را نشان می دهد. نکته جالب توجه این است که درمان خارش لثه اغلب آسان است و برای پیشگیری از بروز این مشکل رعایت بهداشت دندان می تواند عامل مهمی در نظر گرفته شود.


حتما بخوانید: التهاب و ورم لثه چیست


اما در برخی موارد، خارش لثه نشان دهنده مشکلات جدی تری نظیر بیماری لثه است، بنابراین در صورتی که علائم شما ادامه پیدا کرد حتما باید با دندانپزشک مراجعه کنید.

منظور از خارش لثه ها چیست؟

علت خارش لثه

عوامل مختلفی در بروز خارش لثه نقش دارند،این عوامل شامل:

1. جراحات لثه

ضربه یا صدماتی که به لثه وارد می وشند می تواند درد، ناراحتی و خارش را در پی داشته باشد. آسیب جسمی، نظیر آسیب دیدگی در حین بازی یا رفتارهای نامناسب با داندان و لثه می تواند باعث بروز آسیب شوند. دندان قروچه که باعث ساییدن دندان ها به هم می شود، می تواند سردرد، درد در فک و حتی خارش لثه را بهمراه داشته باشد.

2. تجمع پلاک

تجمع ترکیبی از بزاق و غذا با باکتری در دندان باعث ایجاد پلاک می شود. به مرور زمان، پلاک می تواند باعث بروز بیماری لثه شود. خارش لثه می تواند علائم تجمع پلاک باشد.


حتما بخوانید: از بین بردن جرم و پلاک دندان با درمان های خانگی


3. التهاب لثه

التهاب لثه اولین مرحله بیماری لثه است. پریودنتال نام دیگر بیماری لثه است. التهاب لثه نوعی بیماری خفیف است که بر اثر تجمع پلاک بروز پیدا می کند.

علت بروز خارش لثه:التهاب لثه

4. واکنش آلرژیک

خارش لثه می تواند به دلیل حساسیت یا آلرژی به موارد خاصی ایجاد شود. از مهمترین مواردی که می تواند باعث خارش لثه شود، می توان به غذاها، دانه ها، داروها و حیوانات خانگی اشاره کرد. همچنین آلرژی های فصلی نظیر تب یونجه نیز می توانند منجر به خارش لثه شوند.

5. تغییرات هورمونی

تغییر در سطح هورمون طبیعی می تواند یکی دیگر از علل خارش لثه باشد. احتمال اینکه زنان در دوران بارداری، بلوغ، قاعدگی یا یائسگی دچار خارش لثه شوند، بیشتر است.

6. خشکی دهان

برخی اوقات، ابتلا به بیماری یا مصرف داروها می توانند مانع از تولید بزاق کافی در دهان برای مرطوب نگه داشتن لثه و زبان شود. این اتفاق باعث خشکی دهان می شود، خشکی دهان یکی از رایج ترین علل خارش لثه محسوب می شود.

7. دستگاه های دندانی نامناسب

استفاده از دندانهای مصنوعی و پارسیال نامناسب در بروز مشکلات لثه نقش دارند. فاصله بین این دستگاه ها و لثه ها باعث ورود غذا به این حفره می شود.این اتفاق منجر به رشد باکتری ها و ایجاد عفونت می شود، در نتیجه این می تواند التهاب، حساسیت و خارش لثه را در پی داشته باشد.


حتما بخوانید: علت سیاهی و تغییر رنگ لثه ها و درمان آن


علت خارش لثه بعد از عصب کشی

گاهی اوقات انجام برخی درمان های پزشکی نظیر عصب کشی می تواند باعث حساس شدن لثه و خارش لثه شوند. زیرا بدن به اشتباه فکر می کند که دندان و لثه دچار آسیب شده و با خارش لثه که در زمان بروز جراحت یا صدمه واکنش نشان می دهد.

علت خارش لثه بعد از عصب کشی

خارش لثه در سرماخوردگی

گاهی اوقات بروز آلرژی های ناشی از سرماخوردگی می تواند از دلایل بروز خارش لثه محسوب شود.

خارش لثه و درد دندان ها

خارش لثه ها ممکن است به احساس خارش در دندان ها منجر شود. بیماری لثه می تواند باعث بروز حساسیت بیشتر در دندان ها شود و این حساسیت ممکن است فقط با بروز احساس خارش همراه باشد.


حتما بخوانید: درمان خانگی حساسیت دندان


خارش لثه نوزاد

خارش لثه در نوزادان می تواند در زمان دندان درآوردن بروز پیدا کند. از آنجایی که لثه های نوزاد بسیار ظریف است،بنابراین دندان درآوردن او باعث خارش و درد می شود.برای کاهش خارش لثه می توانید از پستانک، ژل دندان وداروهای مسکن استفاده کنید.

خارش لثه نوزاد

خارش لثه در بارداری

التهاب لثه یکی از شایع ترین بیماری های لثه در دوران بارداری است. التهاب لثه معمولا با درد،خارش و خونریزی همراه است. در دوران بارداری تغییرات هورمونی،باعث افزایش و کاهش جریان خون و در برخی افراد می شود.در نتیجه این افزایش و کاهش فشار باعث التهاب و تورم لثه ها می شود. خانوم های باردار معمولا در سه ماهه دوم بارداری التهاب لثه را تجربه می کنند.

خارش لثه بعد از ارتودنسی

افرادی که ارتودنسی انجام می دهند معمولاً بعد از هر دوره چکاپ و جابه‌جایی سیم و کش‌ها، ممکن است درد، خارش ملایم در دندان و لثه را تجربه کنند، این حس در اوایل درمان بیشتر دیده می‌شود.

خارش لثه بعد از کشیدن دندان

در برخی موارد کشیدن دندان هم می تواند باعث بروز حساسیت و خارش در لثه ها شود.

درمان فوری خارش لثه

1. درمان فوری خارش لثه با آنتی هیستامین

اگر به دلیل وجود حساسیت به چیزی دچار خارش لثه شوید، مصرف داروهایی نظیر آنتی هیستامین می تواند در رفع علائم موثر عمل کند.

2. درمان فوری خارش لثه با گارد دهان

آسیب وارد شده به لثه و صورت می تواند عامل بروز خارش لثه باشد استفاده از یک گارد سفارشی می تواند برای رفع این مشکل مفید باشد.

درمان فوری خارش لثه:گارد دهان

3. درمان فوری خارش لثه با اسکیلینگ پلاک

در صورتی که تجمع پلاک عامل بروز خارش لثه باشد جرم گیری می تواند درمان فوری برای خارش لثه محسوب شود.

درمان خارش لثه بزرگسالان

مصرف برخی مسکن ها برای بزرگسالان می تواند در تسکین خارش لثه موثر باشد.

درمان خانگی خارش لثه

1. بهداشت دهان و دندان

برای درمان خارش لثه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ضروری است. استفاده از دهانشویه ضدعفونی کننده فاقد الکل می تواند در رفع التهاب لثه موثر باشد.

درمان خانگی خارش لثه: بهداشت دهان و دندان

2. آب نمک

برای رفع خارش لثه می توانید یک قاشق نمک را به یک لیوان آب ولرم اضافه و حل کنید. در ادامه آب نمک را قرقره و تف کنید.این کار می تواند در رفع خارش و التهاب در لثه ها موثر عمل کند.

3. یخ

مکیدن یک تکه یخ به آرامی با خنک کردن لثه ها می تواند باعث تسکین خار لثه ها شود.

درمان گیاهی خارش لثه

1. درمان گیاهی خارش لثه با بابونه 

خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده در بابونه می تواند در درمان عفونت لثه و علائم مانند خارش لثه اثرگذاری مشابه دهانشویه داشته باشد. به منظور پیشگیری از بیماری های لثه و از بین بردن التهاب لثه 2 تا 3 قاشق چایخوری بابونه را درون 250 میلی لیتر آب جوش بریزید و صبر کنید تا حدود 10 دقیقه دم بکشد. بعد از گذشت 10-15 دقیقه دمنوش را صاف و میل نمایید.


حتما بخوانید: خواص عالی چای بابونه برای رحم، معده و سلامتی


2. درمان گیاهی خارش لثه با شیرین بیان

 استفاده از ریشه شیرین بیان برای شیرین کردن چای ضد التهاب شما می تواند برای کنترل التهاب لثه و تشکیل پلاک که یکی از دلایل خارش لثه است مفید باشد.

درمان گیاهی خارش لثه: شیرین بیان

3. درمان گیاهی خارش لثه با نعناع

نوشیدن دمنوش نعناع می تواند به کاهش التهاب و خارش لثه کمک کند.برای این منظور 2 قاشق چای خوری نعناع خشک  را به 250 میلی گرم آب جوش اضافه کنید، می توانید این چای را بنوشید یا دهان خود را بشویید. البته جویدن برگهای تازه نعناع روش بسیار موثرتر و بهتری است.

4. درمان گیاهی خارش لثه روغن درخت چای

روغن درخت چای به دلیل داشتن خواص ضد عفونی کننده قوی برای درمان التهاب لثه موثر است. با این وجود، باید در هنگام استفاده مراقب باشید که آن را قورت ندهید.

سخن پایانی:

خارش لثه می تواند به دلایل مختلفی از جمله التهاب لثه، تجمع پلاک، خشکی دهان، تغییرات هورمونی و...رخ بدهد اما درمان هایی نظیر مکیدن یخ، آب نمک، استفاده از دارو آنتی هیستامین و برخی داروهای گیاهی که در این مطلب ارائه کردیم می توانند در درمان خارش لثه موثر عمل کنند.


مقالات مرتبط:

دلایل سفید شدن و رنگ پریدگی لثه ها چیست

7 بیماری که باعث ایجاد التهاب لثه می شوند و درمان های آناز
3
رای