درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران با روش خانگی، پماد و دارو + علت

درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران با روش خانگی، پماد و دارو + علت علت خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان چیست ؛ علائم خارش ژوک؛ پماد، بهترین دارو و درمان خانگی قارچ کشاله ران و روش پیشگیری از آن در سلام دنیا بخوانید.

خارش و قارچ پوستی کشاله ران از عارضه های پوستی می باشد که بسیار اذیت کننده می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره خارش کشاله ران نشانه چیست؛ علائم، علت خارش ژوک، درمان خانگی خارش کشاله ران در زنان و مردان، روش پیشگیری از قارچ پوستی کشاله ران و بهترین پماد و دارو برای درمان خارش کشاله ران صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

خارش کشاله ران (خارش ژوک) نشانه چیست

برای ابتلا به خارش کشاله ران لازم نیست ورزشکار باشید. با این حال، بیشتر در ورزشکاران رایج است، زیرا آنها بیشتر از یک فرد معمولی عرق می کنند و اغلب لباس های عرق کرده را برای مدت طولانی می پوشند. این می تواند بستر مناسبی برای رشد باکتری هایی باشد که باعث این عفونت قارچی می شوند.

در حالی که این موضوع جذاب ترین موضوع نیست، خارش ژوک نسبتاً رایج است. در واقع، مطالعات نشان می دهد که حدود 10 تا 20 درصد از جمعیت جهان به عفونت های قارچی پوست مبتلا هستند! مهم است که توجه داشته باشید که علائم کاندیدا می تواند شبیه به خارش ژوک باشد یا حتی باعث ایجاد آن شود.

خوشبختانه، خلاص شدن از خارش ژوک ساده است. با رعایت بهداشت مناسب، غذاهای مناسب و روغن‌های ضروری، عفونت معمولاً ظرف چند هفته درمان می شود. بیایید به برخی از بهترین درمان های طبیعی و موارد دیگر نگاه کنیم!

خارش ژوک یا خارش کشاله ران

علت خارش ژوک یا قارچ پوستی کشاله ران چیست؟

خارش ژوک، که از نظر پزشکی به عنوان خارش کشاله ران شناخته می شود، عفونت ناحیه کشاله ران است که توسط قارچ ایجاد می شود و می تواند برای هر فردی که آن را دارد آزار دهنده باشد. همانطور که از نام رایج پیداست، باعث خارش یا احساس سوزش در ناحیه کشاله ران، چین های پوستی ران یا مقعد می شود. با این حال، ناحیه آسیب دیده  ممکن است آلت تناسلی یا کیسه بیضه را تحت تاثیر قرار ندهد - اگرچه ممکن است قسمت داخلی ران ها و نواحی تناسلی را درگیر کند و همچنین به نواحی پرینه و پری آنال بازگردد.

قارچ ها تریکوفیتون نامیده می شود که شامل انواع انگلی است که باعث ایجاد این خارش می شود. قارچ های تریکوفیتون همچنین شامل عفونت های پای ورزشکاران ، کرم های حلقوی و عفونت های مشابه ناخن، ریش، پوست و پوست سر هستند. Tinea corporis یک عفونت قارچی واقعی است که ممکن است کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد.


حتما بخوانید: روش درمان خانگی بیماری قارچ انگشتان پا ورزشکار


آیا خارش ژوک هم در مردان و هم در زنان رخ می دهد؟ بله، اگرچه بیشتر در مردان دیده می شود. همچنین به عنوان:

 • تینیا کروریس
 • خارش کشاله ران
 • اگزما مارجیناتوم
 • خارش باشگاهی
 • خارش ژوک
 • پوسیدگی اسکروت
 • کرم حلقوی کشاله ران شناخته میشود.

قارچی که باعث خارش ژوک می شود در مناطق گرم و مرطوب رشد می کند و بیشتر در مردان بالغ و پسران نوجوان دیده می شود. ممکن است در اثر اصطکاک لباس و خیسی طولانی مدت در ناحیه کشاله ران، مانند تعریق، ایجاد شود.

آیا خارش ژوک مسری است؟

بله، زیرا می‌تواند از طریق تماس مستقیم پوست به پوست یا تماس با لباس‌های شسته‌نشده، مانند لباس‌های شنا، که لمس یا به اشتراک گذاشته شده‌اند، از فردی به فرد دیگر منتقل شود. اگر پای ورزشکار دارید، حتی با دست زدن به پاها یا جوراب های خود و سپس لمس ناحیه کشاله ران می توان به آن مبتلا شد.

آب و هوای گرم و مرطوب می تواند علت را افزایش دهد. و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، مانند چاقی یا بیماری هایی که باعث مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن می شوند، بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.

خارش ژوک توسط چندین نوع قارچ کپک مانند به نام درماتوفیت ایجاد می شود، از جمله Epidermophyton floccosum، Trichophyton mentagrophytes و T. rubrum. همه افراد قارچ ها و باکتری های میکروسکوپی روی بدن خود دارند و درماتوفیت ها از جمله آنها هستند. درماتوفیت ها روی بافت های مرده پوست، مو و ناخن شما زندگی می کنند و در نواحی گرم و مرطوب مانند داخل ران ها رشد می کنند. زمانی که ناحیه کشاله ران عرق می کند و به درستی خشک نمی شود، گرما و رطوبت را به دام می اندازد و محیط مناسبی را برای زندگی و رشد قارچ ها فراهم می کند.

آیا خارش ژوک مسری است؟

علائم خارش ژوک

شما معمولاً می توانید خارش ژوک را با توجه به ظاهر پوست خود تشخیص دهید. اگر احساس می‌کنید باید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا متخصص پوست خود تماس بگیرید، برای تعیین وقت تماس بگیرید. آزمایش معمولاً ضروری نیست. با این حال، ممکن است به یک آزمایش مطب به نام آزمایش KOH یا کشت پوست نیاز داشته باشید. نگران نباشید – این آزمایشات بسیار ساده و نسبتاً بدون درد هستند، اما ممکن است به تشخیص بهتر شدت و تشخیص کمک کنند.

علائم رایج خارش ژوک عبارتند از:

 • لکه های قرمز، برجسته و پوسته پوسته که ممکن است تاول بزنند و ترشح کنند - و اغلب دارای لبه های واضح هستند
 • لکه ها اغلب در اطراف قرمزتر هستند و رنگ پوست معمولی در مرکز قرار دارد.
 • پوست تیره یا روشن غیرطبیعی، گاهی دائمی
 • خارش یا سوزش در کشاله ران یا ناحیه مقعد
 • پوسته پوسته شدن،  ترک خوردن پوست

حتما بخوانید: علت خارش پوست سر و راههای درمان خارش سر


به خاطر داشته باشید که اگر عفونت بیش از دو هفته طول بکشد، شدید باشد یا همچنان عود کند، ممکن است نیاز به درمان توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی داشته باشید.

علائم رایج خارش ژوک

روش جلوگیری از خارش قارچ پوستی کشاله ران

برای جلوگیری از هر گونه خارش ژوک، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که بهداشت را رعایت کنید. در اینجا چند نکته کلیدی برای کمک به جلوگیری از خارش ژوک آورده شده است:

 • روزانه دوش بگیرید یا حمام کنید، به خصوص بعد از ورزش.
 • با استفاده از یک حوله تمیز پس از دوش گرفتن یا شنا، محل را تا حد امکان خشک نگه دارید.
 • از اشتراک حوله خودداری کنید.
 • سعی کنید از پوشیدن لباس های تنگ و لباس زیر خودداری کنید.
 • لباس های ورزشی را تا حد امکان بشویید.
 • لباس و لباس زیر را روزانه عوض کنید.

توجه به این نکته ضروری است که اگر در جای دیگری از بدنتان عفونت قارچی دارید، مانند پای ورزشکاران یا کرم حلقوی، حتما آن را درمان کنید تا از گسترش قارچ به ناحیه کشاله ران شما جلوگیری شود. کارهایی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از گسترش آن انجام دهید. به عنوان مثال، پس از دست زدن به پاهای خود، مطمئن شوید که ناحیه کشاله ران خود را لمس نکرده یا نخارانده باشید.

مهم است که بعد از دوش گرفتن از یک حوله جداگانه برای پاهای خود استفاده کنید یا کشاله ران خود را قبل از پا خشک کنید تا حوله عفونت را گسترش ندهد. جوراب‌هایتان را قبل از لباس زیر بپوشید تا پاهایتان را بپوشاند تا میکروب‌ها روی لباس‌های زیرتان نفوذ نکنند.

 پیشگیری خارش ژوک

درمان فوری خارش ژوک

خارش ژوک معمولاً در عرض چند هفته با ارائه برخی اقدامات اساسی مانند:

 • پوست را در ناحیه کشاله ران تمیز و خشک نگه دارید. هنگام تمیز کردن محل، با یک حوله تمیز خشک کنید. مهم است که از همان حوله برای بقیه بدن خود استفاده نکنید. به جای آن از یک حوله جداگانه و تمیز استفاده کنید.
 • لباس هایی که ناحیه را ساییده و تحریک می کنند نپوشید.
 • بلافاصله پس از فعالیت های ورزشی دوش بگیرید.
 • نخارانید!
 • لباس زیر گشاد بپوشید.
 • لباس های ورزشی را به طور مکرر بشویید.
 • لباس های خود را به خصوص لباس های زیر را هر روز عوض کنید.
 • از نرم کننده های پارچه و پودرهای لباسشویی بسیار معطر خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث تحریک بیشتر شوند.

هر گونه عفونت قارچی دیگری را که ممکن است داشته باشید، مانند پای ورزشکار، درمان کنید، زیرا آنها مشابه هستند و در صورت عدم درمان می توانند باعث طولانی شدن مشکل، عود مجدد و گسترش آن شوند.

قبل از امتحان پودرهای ضد قارچ یا خشک کننده بدون نسخه که می توانند حاوی مواد شیمیایی زیادی باشند، یک درمان طبیعی را امتحان کنید.
اگر ظرف چند هفته بهتر نشد، ممکن است لازم باشد به پزشک خود مراجعه کنید تا در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

درمان مرسوم خارش ژوک شامل استفاده از اسپری های پودری است که اغلب حاوی کلوتریمازول ضد قارچی است. کلوتریمازول همچنین ضد قارچ اولیه و به اصطلاح "مواد فعال" موجود در برند Lotrimin® است. Lotrimin® به دو صورت کرم و اسپری پودر موجود است. شایع ترین عوارض جانبی کلوتریمازول شامل قرمزی، تحریک، سوزش، سوزش، تورم، حساسیت، برآمدگی های جوش مانند یا پوسته پوسته شدن پوست درمان شده است.


حتما بخوانید: روش مصرف پماد موضعی کلوتریمازول


LamisilAT® یکی دیگر از درمان های مرسوم رایج است اما از یک ضد قارچ متفاوت به نام تربینافین استفاده می کند. LamisilAT® بیشتر برای درمان قارچی که ناخن های دست یا پا را تحت تأثیر قرار می دهد (اونیکومیکوز) استفاده می شود. عوارض جانبی شایع عبارتند از ناراحتی معده (اسهال، گاز، حالت تهوع، درد معده)، سردرد، سرگیجه، بثورات پوستی خفیف، خارش یا حتی طعم ناخوشایند/غیر معمول یا از دست دادن چشایی در دهان.

درمان فوری خارش ژوک

درمان خانگی خارش و قارچ پوستی کشاله ران

در حالی که انواع مختلفی از لوسیون‌ها و اسپری‌های مصنوعی تولید شده‌اند که می‌توانید خریداری کنید، درمان‌های طبیعی گیاهان نیز می‌توانند به دلیل ویژگی‌های ضدقارچی‌شان به همان اندازه مؤثر باشند. به علاوه، هزینه بسیار کمتری دارند و رویکردی بدون مواد شیمیایی برای درمان ارائه می‌دهند.

دپارتمان علوم دارویی در دانشگاه کشمیر در هند  گزارش می دهد که داروهای طبیعی از گیاهان به دلیل این مزایای آشکار علاوه بر داشتن عوارض جانبی کمتر، محبوبیت پیدا می کنند و به بیماران کمک می کنند تا آنها را بسیار بهتر از داروهای مصنوعی تحمل کنند. داروهای طبیعی از گیاهان به دلیل سابقه طولانی استفاده بسیار قابل قبول تر می شوند.

به این دلایل، چندین گیاه برای درمان بیماری‌های پوستی از خارش تا سرطان پوست مورد بررسی قرار گرفته‌اند، و برخی از این درمان‌های زیر نمونه‌های کاملی هستند که چگونه می‌توانید از شر خارش خلاص شوید.

1. درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: رژیم غذایی خود را تغییر دهید

تغییر در رژیم غذایی شما می تواند تفاوت بزرگی در بهبود و پیشگیری از خارش ژوک ایجاد کند. غذاهایی که قند و کربوهیدرات بالایی دارند اغلب باعث رشد قارچ می شوند. روزانه  میوه ها و سبزیجات بیشتری را استفاده کنید. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که الکل، به ویژه آبجو، می تواند باعث رشد مخمر شود. با کاهش یا حذف مصرف الکل، ممکن است بتوانید در وهله اول از بروز مشکلات ناشی از خارش ژوک جلوگیری کنید.

2. درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: سرکه سیب

از آنجایی که اسیدهای موجود در سرکه سیب به عنوان عوامل ضد باکتری عمل می کنند، می تواند گزینه ای عالی برای التیام خارش باکتریایی باشد. علاوه بر این، فعالیت ضد قارچی سرکه سیب با رشد قارچ ها از جمله خارش ژوک مبارزه می کند.

 • مقدار مساوی سرکه سیب و آب را در یک بطری اسپری ترکیب کنید. می‌توانید آن را در یخچال قرار دهید تا اثر خنک‌کننده‌ای ایجاد کند که وقتی روی پوست ملتهب استفاده می‌شود تسکین بیشتری به همراه خواهد داشت.

3. درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: نشاسته ذرت

نشاسته ذرت یکی دیگر از داروهای طبیعی برای خارش ژوک است. نشاسته ذرت از دانه های ذرت خشک به دست می آید و ماده اولیه پودر بچه است. این می تواند به پوست کمک کند تا احساس شادابی و خشکی داشته باشد و در عین حال اثرات  سوزش ناشی از خاراندن نواحی عفونی را تسکین دهد.

این می تواند پس از هر یک از این درمان ها، پس از خشک شدن ناحیه، اعمال شود و همچنین می تواند یک روش پیشگیرانه عالی باشد. [توجه: برخی از خوانندگان متوجه شده اند که نشاسته ذرت برای مشکلات ناشی از خارش آنها مفید نیست.]

درمان های طبیعی خارش ژوک /1

4. درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: جو دوسر و نمک اپسوم

این می تواند یک راه آرامش بخش برای رسیدن به تسکین و بهبودی باشد. دو فنجان بلغور جو دوسر و یک فنجان نمک اپسوم را به یک وان حمام پر از آب گرم اضافه کنید.حدود 20 دقیقه در آن دراز بکشید.

 • مطمئن شوید که آب خیلی داغ نباشد زیرا آب داغ می تواند باعث خارش پوست شود و آب سرد از تحریک بیشتر جلوگیری می کند. به عنوان یک امتیاز برای بهبودی و آرامش بیشتر، می توانید 10 تا 20 قطره روغن اسطوخودوس اضافه کنید.

حتما بخوانید: خواص و مضرات نمک اپسوم


5. درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: سیر و عسل

سیر و عسل به عنوان تسکین دهنده شناخته شده اند زیرا سیر یک قاتل طبیعی باکتری است در حالی که عسل باعث تسکین و کنترل احساس خارش مرتبط با خارش ژوک می شود.

مطالعه ای که در چین انجام شد به دنبال درک بهتر اجزای کلیدی سیر و توانایی آن در مبارزه با عفونت بود. ترکیبات اصلی روغن سیر به عنوان سولفیدها، عمدتاً شامل دی سولفیدها (36 درصد)، تری سولفیدها (32 درصد) و مونوسولفیدها (29 درصد) توسط گاز کروماتوگراف(GC/MS) شناسایی شدند که به عنوان عوامل ضد قارچی غالب برآورد شدند. . خبر خوب این است که این مطالعه نشان داد که اثرات ضد قارچی بالای روغن سیر آن را به یک چشم انداز کاربردی گسترده در  محیط های ضد قارچ تبدیل می کند.

اگرچه سیر می تواند باعث تحریک خفیف شود، اما چون عسل به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند، باید این اثر را خنثی کند. سیر را به صورت نگینی خرد کرده یا ریز خرد کنید و با عسل ارگانیک یا بدون فیلتر و کمی آب گرم مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. آن را دو بار در روز به مدت 15 دقیقه روی ناحیه پوست آلوده بمالید. قبل از پوشیدن لباس، محل را کاملا بشویید و بگذارید خشک شود.

همچنین می توانید شب ها قبل از رفتن به رختخواب استفاده کنید و یک شب بگذارید بماند. گزینه دیگر این است که سعی کنید سیر مصرفی خود را به صورت خوراکی افزایش دهید. شما می توانید این کار را با خوردن سیر خام بیشتر در غذاهای مورد علاقه خود یا مصرف کپسول های سیری که خودتان درست می کنید یا از فروشگاه مواد غذایی بهداشتی محلی خود خریداری می کنید، انجام دهید.

درمان های طبیعی خارش ژوک /1

6. درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: کالاندولا

کالاندولا یک ضد عفونی کننده و ضد التهاب طبیعی است. از گل های همیشه بهار یا گل همیشه بهار می آید و خواص شفابخش فوق العاده ای برای پوست دارد. کالاندولا ممکن است برای هر کسی که پوست حساسی دارد عالی باشد زیرا بسیار تسکین دهنده و آرام بخش است.

گل‌های همیشه بهار مدت‌هاست در درمان مردمی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بیش از 35 خاصیت به‌عنوان فواید گل‌ها نسبت داده شده‌اند که همگی آن را گزینه‌ای مناسب برای درمان خارش ژوک هستند.

7. درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس برای  پوست نیز مفید است زیرا یک ضد عفونی کننده عالی است که دارای خواص ضد قارچی است. برای بهبود سریع زخم ها بسیار مفید است و ممکن است به جلوگیری از تشکیل بافت اسکار کمک کند. و چون خفیف است، معمولاً برای کودکان بی خطر است.

مطالعات منتشر شده در Mycology پزشکی گزارش می دهد که روغن اسطوخودوس بسیار موثر است و با عفونت مبارزه می کند و بنابراین، ممکن است پیشرفت قارچ و گسترش عفونت در بافت میزبان را کاهش دهد.


حتما بخوانید: گیاه اسطوخودوس برای چی خوبه


8. درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: روغن درخت چای

روغن درخت چای راهی عالی برای درمان خارش  ژوک است زیرا دارای خواص ضد قارچی قوی است و یک ضد عفونی کننده و میکروب کش طبیعی است که به کاهش خارش و التهاب پوست کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که روغن درخت چای که در غلظت های مختلف آزمایش شده است، دارای فعالیت ضد قارچی است و می تواند به مبارزه با قارچ خارش ژوک کمک کند.

سعی کنید سه تا چهار قطره روغن درخت چای را با یک اونس روغن زیتون یا روغن نارگیل ترکیب کنید و دو بار در روز روی ناحیه مورد نظر بمالید. اجازه دهید تا در پوست خیس بخورد. روغن درخت چای ممکن است کمی نیش بزند، بنابراین ابتدا با روغن های پایه رقیق کنید.

9.درمان خارش قارچ پوستی کشاله ران در زنان و مردان: آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان هرگونه عفونت پوستی است. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند گزارش می دهد که آلوئه ورا همچنین دارای خواص ضد قارچی، ضد التهابی، ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی است که ممکن است ناراحتی شما را کاهش دهد.

علاوه بر این، آلوئه ورا عمیقاً در سطوح پایینی پوست نفوذ می کند و خواص قابل توجه خود را به جایی که بیشتر مورد نیاز است می رساند. اگرچه آلوئه 99 درصد آب است، ژل آلوئه همچنین حاوی ماده ای به نام گلیکوپروتئین است. گلیکوپروتئین با توقف درد و التهاب، روند بهبودی را سرعت می بخشد. همچنین ممکن است به تحریک سیستم ایمنی کمک کند.

درمان های طبیعی خارش ژوک /2

موارد احتیاط

در حالی که می توانید از داروهای مختلف استفاده کنید، استفاده از هر چیزی را که باعث ایجاد بثورات یا تحریک می شود، قطع کنید. در صورت داشتن هر گونه شرایط پزشکی، به خصوص اگر به داروی تجویز شده نیاز دارد، احتیاط کنید. همیشه قبل از استفاده از هر گونه روغن ضروری، به خصوص برای کودکان و زنان باردار، با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین پماد برای درمان خارش ژوک

پیشنهاد می‌کنم از ترکیبی قوی از روغن‌های ضروری، یک روغن حامل حیاتی مانند روغن نارگیل، یک روغن ضد التهابی قوی مانند روغن چریش در کنار مقداری سرکه سیب استفاده کنید که به عنوان یک عامل ضد قارچی قوی عمل می‌کند. 


حتما بخوانید: خواص روغن نارگیل برای پوست صورت


عناصر

 • مقیاس1x2 برابر3 برابر
 • 2 اونس روغن نارگیل
 • 2 اونس روغن چریش
 • 10 قطره اسانس اسطوخودوس
 • 10 قطره روغن مر
 • 5 قطره روغن درخت چای
 • 3 قطره روغن پونه کوهی (اختیاری)
 • 1 اونس سرکه سیب

دستورالعمل ها

1. همه مواد به جز سرکه سیب (ACV) را در یک ظرف شیشه ای ترکیب کنید و خوب مخلوط کنید. (اگر روغن نارگیل جامد است، به سادگی شیشه در بسته را به همراه مخلوط در آب داغ قرار دهید تا روغن نارگیل ذوب شود.)

2. سپس ACV را به مخلوط اضافه کرده و مخلوط کنید.

3. ناحیه آسیب دیده را تمیز و خشک کنید..

4. دو بار در روز - یک بار در صبح و یک بار دیگر در شب، روی نواحی آسیب دیده بمالید.

5. ممکن است بخواهید آن را در یخچال نگهداری کنید تا احساس خنکی برای تسکین بیشتر ایجاد کنید.

پماد جادویی برای درمان خارش ژوک

یادداشت

 • ممکن است پوستتان پوسته پوسته شود. این طبیعی است. در صورت بروز تحریک، مصرف را قطع کرده یا مقدار اسانس ها را به نصف کاهش دهید و دوباره امتحان کنید.
 • زمان آماده سازی: 5 دقیقه
سخن آخر

پیش از اینکه دارو و یا پمادی را جهت درمان استفاده کنید ، بهتر است که با پزشک خود در این رابطه مشورت نمایید.


مقالات مرتبط:

علت درد کشاله ران چپ در زنان چیست

کمبود کدام ویتامین باعث خارش بدن میشود و راه درمان آناز
1
رای