لینزولید (Linezolid)؛ کاربردها، نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات آن

لینزولید (Linezolid)؛ کاربردها، نحوه مصرف، عوارض جانبی و تداخلات آن لینزولید(Linezolid) آنتی بیوتیکی است که برای درمان عفونت‌های جدی که درمان آن‌ها با آنتی بیوتیک‌ های دیگر کار دشواری است، استفاده می شود. از عوارض جانبی آن نیز می توان حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه را نام برد.

لینزولید (زیووکس) نوعی آنتی بیوتیک است و برای درمان انواع مختلف عفونت های باکتریایی مانند عفونت های پوستی، ذات الریه، و عفونت هایی که به دیگر آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند، استفاده می شود.

موارد استفاده از قرص لینزولید

لینزولید یک آنتی بیوتیک است که برای درمان برخی از عفونت های جدی باکتریایی استفاده می شود. این دارو با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. این دارو تنها عفونت های باکتریایی را درمان می کند. استفاده از آن برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده غیر ضروری یا استفاده نادرست از هرگونه آنتی بیوتیک دیگر می تواند منجر به کاهش اثر بخشی آن شود.
لینزولید به طبقه ای از داروها تعلق دارد که با نام « بازدارنده‌های مونوآمین اکسیداز» شناخته می شوند. این دارو می تواند سطح برخی از مواد طبیعی خاص در بدن (مانند دوپامین، نوراپی نفرین، سروتونین) را افزایش دهد، که احتمال عوارض جانبی خاص و تداخلات با غذا یا داروهای دیگر را افزایش می دهد. برای جزئیات بیش تر به بخش نحوه استفاده، عوارض جانبی و تداخلات دارویی مراجعه کنید.

چیست؟ Linezolid

نحوه استفاده از قرص لینزولید

 • این دارو را به شکل خوراکی، با یا بدون غذا و مطابق با تجویز پزشک، معمولا هر 12 ساعت یک بار مصرف کنید. دوز مصرفی بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. برای کودکان، دوز مصرفی بر اساس سن و وزن تعیین می شود، و ممکن است استفاده ار آن هر 8 ساعت تجویز شود.
 • برای جلوگیری از واکنش جدی فشار خون بالا، بسیار مهم است که از رژیم غذایی ویژه ای که توسط پزشک یا متخصص تغذیه توصیه می شود پیروی کرده و در حین مصرف این دارو از مصرف تیرامین اجتناب کنید. از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که میزان بالای تیرامین دارند، اجتناب کنید که شامل پنیرهای کهنه، گوشت خشک شده و یا پیر، کالباس ها (مانند سالامی، سوسیس جگر)، ماهی های آماده (مانند شاه ماهی شور)، محصولاتی که حاوی میزان زیادی مخمر هستند (مانند آبگوشت، سوپ یا عصاره گوشت به صورت پودر، نان خانگی یا همراه با خمیر ترش)، غذاهای تخمیر شده (مانند کلم پیچ، کیم چی)، اکثر محصولات تهیه شده با سویا (مانند سس سویا و توفو)، باقلا یا لوبیا پهن، شراب قرمز، شراب اسپانیایی(شری)، آب جو و شراب ورموت اجتناب کنید.
 • برای اطلاعات بیش تر یا فهرست کاملی از مواد غذایی حاوی تیرامین، که باید مصرف آن را محدود کرده و یا از خوردن آن اجتناب کنید، با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید.
 • برای بهترین اثرگذاری دارو، آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی یکسان مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، این دارو را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی اگر علائم شما بعد از چند روز بهبود پیدا کرد، مهم است که مصرف این دارو را تا زمان تجویز شده توسط پزشک ادامه دهید. قطع زودهنگام این دارو ممکن است باعث شود که برخی از عفونت ها بازگردند. در صورتی که علائم شما ادامه پیدا کرد و یا وخیم تر شد، به پزشک اطلاع دهید.

نحوه استفاده از لینزولید

عوارض جانبی لینزولید 

 • ممکن است اسهال، سردرد، حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه چیدا کرد و یا وخیم تر شد، سریعا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 • به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیش تر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.
 • اگر هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی روبه رو رخ داد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: تنفس سریع یا عمیق، خواب آلودگی غیر معمول، استفراغ یا حالت تهوعی که برطرف نمی شود، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست یا پا، خستگی غیر معمول، به راحتی دچار خون ریزی یا کبودی شدن.
 • در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی روبه رو، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: سفتی عضلات، افزایش تعریق، تغییر دید (مانند تاری دید، تغییر در دیدن رنگ ها، نابینایی)، تغییرات خلقی یا روحی (مانند اضطراب و سردرگمی)، تشنج.
 • این دارو به دلیل وجود باکتری های مقاوم، ممکن است به ندرت باعث یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این بیماری ممکن است در طول درمان یا هفته ها و ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت ابتلا به بیماری های رو به رو، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، خون یا مخاط در مدفوع.

عوارض جانبی دارو لینزولید 

 • در صورت بروز هر یک از علائم رو به رو از داروهای ضد اسهال یا مشتقات تریاک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است این محصولات باعث وخیم تر شدن علائم شود.
 • استفاده طولانی مدت از این دارو یا تکرار دوره مصرف این دارو ممکن است باعث برفک دهانی یا یک عفونت مخمری جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژنی یا دیگر علائم جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • این دارو ممکن است سطح سرتونین را افزایش دهد و به ندرت باعث یک بیماری بسیار جدی به نام سندروم سرتونین یا سم سرتونین شود. اگر در حال مصرف داروهای دیگری هستید که سطح سرتونین را افزایش می دهند، این خطر ممکن است افزایش پیدا کند، بنابراین در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. در صورت بروز هر کدام از علائم رو به رو، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: ضربان قلب سریع، توهم، عدم هماهنگی بدن، سرگیجه شدید، تب غیر قابل توضیح، حالت تهوع یا استفراغ یا اسهال شدید، کشیدگی ناگهانی عضلات، تحریک یا بی قراری غیر عادی.
 • این دارو به ندرت ممکن است باعث حمله فشار خون بسیار بالا (بحران فشار خون بالا) شود که ممکن است کشنده باشد. بسیاری از تداخلات دارویی و غذایی این خطر را افزایش می دهند (بخش نحوه استفاده و تداخلات دارویی را مطالعه کنید). در صورت بروز هر کدام از عوارض جانبی جدی رو به رو، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: سردرد شدید، ضربان قلب سریع یا آهسته یا نامنظم یا کوبشی، درد قفسه سینه، سفتی یا درد گردن، حالت تهوع یا استفراغ شدید، تعریق یا سرد و مرطوب شدن پوست (گاهی اوقات همراه با تب)، گشاد شدن مردمک چشم، تغییر در بینایی (مانند تاری یا دوگانه دیدن)، حساسیت ناگهانی به نور (نور هراسی).
 • یک واکنش آلرژی زا بسیار جدی به این دارو نادر است. اما در صورت مشاهده علائم واكنش آلرژی زا جدی، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید. علائمی از جمله: جوش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

عوارض جانبی زیووکس

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست، در صورتی که متوجه علائم دیگری شده اید که در این قسمت ذکر نشده، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف لینزولید

 • قبل از مصرف قرص لینزولید، اگر به این دارو آلرژی دارید و یا به هر چیز دیگری آلرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیش تر با داروساز خود در این باره صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، در مورد سابقه پزشکی خود با پزشک یا داروساز صحبت نمایید، به ویژه اگر هر یک از این بیماری ها را دارید: فشار خون بالا، مشکلات خونی یا مغز استخوان (مانند تعداد کم گلبول های سفید یا قرمز خون و پلاکت ها)، برخی تومورهای خاص (مانند فئوکروموسیتوم، نشانگان کارسینوئید)، پرکاری تیروئید، تشنج.
 • این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (با نام انگیسی Cannabis)، می تواند باعث افزایش میزان سرگیجه شما شود. در حین مصرف این دارو رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید و یا هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، انجام ندهید تا زمانی که به صورت ایمن و مطمئن قادر به انجام آن کارها باشید. مصرف نوشیدنی الکلی خود را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (Cannabis) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر به دیابت مبتلا هستید، قرص لینزولید ممکن است سطح قند خون شما را کاهش دهد. قند خون خود را مرتب طبق دستور پزشک بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائم قند خون پایین مانند موارد رو به رو را دارید، فورا به پزشک خود اطلاع دهید: تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا سوزن سوزن شدن دست و پا.
 • ممکن است نیاز باشد که پزشک به شما داروهای دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی تجویز کند.
 • لینزولید ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) نیز عمل نکنند. در حین استفاده از این دارو، واکسیناسیون یا روش های دیگر برای ایمن سازی بدن در برابر بیماری را انجام ندهید، مگر این که پزشک به شما این گونه تجویز کرده باشد.
 • قبل از جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید، به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای فاقد نسخه و داروهای گیاهی).
 • در دوران بارداری، این دارو فقط در مواردی که شدیدا به آن نیاز باشد، باید مورد استفاده قرار بگیرد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
 • مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی با لینزولید

تداخلات دارویی با لینزولید

بخش نحوه استفاده از دارو را نیز مطالعه کنید.

 • تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر عملکرد داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.
 • محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد، عبارت است از: قرص های رژیم غذایی یا کاهش دهنده اشتها (مانند دی اتیل پروپیون)، داروهایی برای اختلال کمبود توجه (مانند آتوموکستین، متیل فنیدات)، آپراکلونیدین، ​​بوپروپیون، بوسپیرون، کاربامازپین، سیکلوبنزاپرین، دیو تترابنازین، یک محصول ترکیبی خاص (دکسترومتورفان یا کینیدین)، لوودوپا، ماپروتیلین، متیل دوپا، برخی داروهای تسکین دهنده مشتقات تریاک (مانند فنتانیل، مپریدین، متادون، تاپنتادول)، برخی داروهای خاص برای بیماری پارکینسون (مانند آنتاکاپون، تولکاپون)، مکمل های خاص (مانند تریپتوفان، تیرامین)، تترابنازین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند آمی تریپتیلین، دوکسپین)، والبنازین.
 • خطر سندروم یا سم سرتونین در صورتی که داروهای دیگر افزایش دهنده میزان سرتونین را مصرف کنید، افزایش پیدا می کند. نمونه هایی از آن داروهای خیابانی مانند MDMA یا «اکستازی» و گل راعی، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله میرتازاپین، بازدارنده‌های باز جذب سروتونین ها مانند فلوکستین یا پاروکستین، داروهای مهارکننده جذب مجدد سروتونین هایی مانند دولوکستین یا ونلافاکسین)، ترامادول، برخی «تریپتان ها» برای درمان سردردهای میگرنی استفاده می شود (مانند ریزاتریپتان، سوماتریپتان، زولمی تریپتان)، و سایر داروها است. احتمال ابتلا به سندروم یا سم سرتونین احتمالا با شروع یا افزایش دوز، افزایش پیدا می کند.

 اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف لینزولید

 • برخی از داروها را اگر با قرص لینزولید مصرف کنید، تداخل ایجاد می شود، حتی اگر آن ها را هفته ها قبل یا بعد از قرص لینزولید مصرف کنید. اگر هر گونه داروی موجود در فهرست را مصرف می کنید که ممکن است با قرص لینزولید تداخل ایجاد کند، یا هر گونه محصولی را استفاده می کنید که سبب افزایش سطح سرتونین می شود، دو هفته قبل یا بعد از مصرف قرص لینزولید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. همچنین اگر 5 هفته قبل از شروع مصرف قرص لینزولید، داروی فلوکستین مصرف کرده اید، به آن ها اطلاع دهید. از پزشک خود بپرسید که چقدر زمان باید بین شروع یا قطع مصرف این داروها و شروع قرص لینزولید باشد.
 • مصرف سایر مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) با این دارو ممکن است باعث تداخل جدی (احتمالا کشنده) با این دارو شود. از مصرف مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (ایزوکاربوکسازید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، صفینامید، سلژیلین، ترانیل سی پرومین) در هنگام درمان با این دارو اجتناب کنید. اکثر مهارکننده‌ های مونوآمین اکسیداز همچنین نباید از دو هفته قبل از شروع درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی باید مصرف آن ها را شروع یا متوقف کنید.
 • قبل از استفاده از لینزولید، استفاده از داروهایی که ممکن است فشار خون را افزایش دهند و در صورت مصرف آن ها همراه با لینزولید ممکن است باعث فشار خون شدید بالا (بحران فشار خون) شوند را به پزشک گزارش دهید. این داروها شامل داروهای گیاهی (مانند افدره، ما هوانگ)، داروهای سرماخوردگی و آلرژی (داروهای ضد احتقان مانند فنیل افرین، پزودوافدرین)، محرک ها (مانند آمفتامین ها، افدرین، اپی نفرین) است. لینزولید نباید با هیچ یک از این داروها مصرف شود. برای اطلاعات بیش تر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • اگرچه بعید است بیش تر آنتی بیوتیک ها بر روش های ضدبارداری هورمونی مانند قرص ها، پچ و حلقه تاثیر بگذارند، اما تعداد کمی از آنتی بیوتیک ها وجود دارند (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، که می توانند اثرگذاری این روش های ضد بارداری را کاهش دهند. نتیجه این کار ممکن است بارداری باشد. اگر از روش های کنترل تولد هورمونی استفاده می کنید، در مورد جزئیات بیش تر با پزشک یا داروساز خود صحبت نمایید.

Linezolid اقدامات احتیاطیدر رابطه با قرص

مصرف بیش از حد لینزولید

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بی هوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

نکات مهم در رابطه با دارو لینزولید

 •  این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. برای عفونت دیگر از آن استفاده نکنید، مگر این که پزشک به شما این گونه تجویز نماید.
 • تست های آزمایشگاهی و یا آزمایشات پزشکی (مانند شمارش کامل خون) باید هنگام مصرف این دارو انجام شود. اگر 3 ماه یا بیش تر از لینزولید استفاده کنید، یا در صورت تغییر بینایی، باید آزمایشات چشم نیز انجام شود. به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک یا آزمایشگاه مراجعه کنید.

دوزهای فراموش شده لینزولید

اگر مصرف یک دوز از این دارو را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

مصرف بیش از حد لینزولید

طریقه نگهداری از لینزولید

 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در مکان هایی مانند حمام نگهداری نکنید.
 • تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • این دارو را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر این که در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd