خواص و مضرات بارهنگ برای معده، لاغری و پوست

خواص و مضرات بارهنگ برای معده، لاغری و پوست بارهنگ با وجود اینکه علف هرز محسوب می شود دارای برگ و دانه های خوراکی است. فواید سلامتی بارهنگ مانند بهبود هضم غذا، لاغری و التهاب را است. خواص و مضرات بارهنگ و طرز استفاده در سلام دنیا بخوانید.

بارهنگ که به دلیل رشد در همه جا از پارکینگ ها تا زمین های بازی علفی هرز شناخته می شود، اغلب به عنوان یک آفت باغ کنار گذاشته می شود. با این حال، این ماده نه تنها خوراکی و به راحتی در دسترس است بلکه قرن ها در طب سنتی از آن استفاده می شده است. در حقیقت، بارهنگ حاوی ترکیبات گیاهی است که ممکن است باعث کاهش التهاب، بهبود هضم و بهبود زخم شود. این مقاله از سلام دنیا، به بررسی خواص و مضرات بارهنگ، عوارض جانبی و کاربردهای بارهنگ می پردازد.

گیاه بارهنگ چیست؟

بارهنگ که به بارهنگ پهن برگ (Plantago major) نیز معروف است، بومی اروپا و مناطق خاصی از آسیاست. این گیاه چند ساله گلهای مایل به سبز تولید می کند و دارای برگهای بزرگ و بیضی شکل است که می توان آن را به صورت خام یا پخته مصرف کرد. گیاه بارهنگ با میوه بارهنگ که از آن در تهیه مربا استفاده می شود، کاملا متفاوت است.

انواع مختلفی بارهنگ خوراکی شامل:

 • بارهنگ برگ باریک (Plantago lanceolata)
 • بارهنگ دانه سیاه (Plantago rugelii)
 • بارهنگ بور (Plantago ovata)
 • بارهنگ شکسته (Plantago aristata)
 • بارهنگ چینی (Plantago asiatica)
 • بارهنگ شاخکی (Plantago coronopus)
  بارهنگ پشمی (Plantago patagonica)

گرچه این گیاهان اغلب علف های هرز محسوب می شوند ، همه این گیاهان دارای برگ و دانه های خوراکی هستند که از قرن ها قبل بصورت دارویی استفاده می شده است.

گیاه بارهنگ چیست؟

خواص بارهنگ برای سلامتی

مطالعات اولیه نشان می دهد که بارهنگ ممکن است چندین مزیت سلامتی داشته باشد ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

1. خواص بارهنگ برای کاهش التهاب و آسیب کبد

بارهنگ، ممکن است التهاب را کاهش دهد. در حالی که سطح پایین التهاب بخشی از پاسخ سالم بدن شما به آسیب است ، التهاب مزمن می تواند منجر به بیماری های مختلف شود. مطالعات نشان می دهد که بارهنگ ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. به طور خاص ، برگها حاوی چندین ترکیب ضد التهابی هستند ، از جمله فلاونوئیدها ، ترپنوئیدها ، گلیکوزیدها و تانن ها.


حتما بخوانید: بالابودن آنزیم کبد چه خطراتی دارد؟


یک مطالعه نشان داده که استفاده از عصاره گیاه بارهنگ باعث کاهش چندین التهاب ناشی از آسیب کبدی می شود. یک مطالعه حیوانی دیگر نیز یافته های مشابهی را نشان داده که عصاره گیاه بارهنگ به طور قابل توجهی باعث کاهش التهاب و کاهش آنزیم های کبدی برای محافظت در برابر آسیب کبدی شده است. علاوه بر این ، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که دانه های بارهنگ ممکن است علایم التهاب را کاهش داده و رشد برخی از سلول های سرطانی را کند کند. 

2. خواص بارهنگ برای پوست و ترمیم زخم 

بارهنگ، ممکن است باعث ترمیم زخم شود. برخی تحقیقات خاطر نشان می كنند كه بارهنگ ممكن است با كاهش التهاب، جلوگیری از رشد میكروبی و تسكین درد ، از ترمیم زخم حمایت كند. یک مطالعه بر روی 40 نفر نشان داد که استفاده از ژل حاوی آلوئه ورا و بارهنگ به بهبود زخم پا کمک می کند. در یک مطالعه حیوانی، گیاهان آلوئه ورا و بارهنگ باعث بهبود ترمیم زخم و بهبود ترمیم بافت در صورت استفاده موضعی شدند. در یک مطالعه حیوانی دیگر استفاده از تنها بارهنگ بر روی زخم ها به افزایش سرعت بهبود کمک کرد. هنوز تحقیقات بیشتری لازم است.

3. خواص بارهنگ برای معده و سلامت دستگاه گوارش

چندین ترکیب موجود در دانه ها و برگ های بارهنگ وجود دارد که برخی از مشکلات گوارشی را کاهش می دهد. به طور خاص ، دانه ها حاوی پسیلیوم هستند که نوعی فیبر است که اغلب به عنوان ملین طبیعی استفاده می شود. این فیبر هنگام حرکت در دستگاه گوارش ، آب را جذب می کند.

بارهنگ حرکت دستگاه گوارش شما را کند کرده و ممکن است باعث تنظیم نظم روده و  کمک به درمان اسهال شود. همچنین باعث بهبودی زخم معده می شود. علاوه بر این ، برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که خواص ضد التهابی بارهنگ ممکن است به مشکلات گوارشی مانند بیماری التهابی روده (IBD) کمک کند ، که می تواند علائمی مانند درد معده ، نفخ و اسهال ایجاد کند.


حتما بخوانید: خواص شیرین بیان برای معده


خواص بارهنگ برای معده

طرز استفاده از بارهنگ برای معده

طرز تهیه دمنوش بارهنگ و خاکشیر

برای استفاده از دمنوش بارهنگ برای معده، باید دانه های بارهنگ و خاکشیر را به طور مساوی بردارید و در یک لیوان آب بریزید، روی حرارت گذاشته و بعد از اینکه یک جوش خورد، از روی حرارت بردارید و اجازه بدهید، خنک شود، بعد با عسل شیرین کرده و میل نمایید.

از آنجایی که بارهنگ می تواند باعث رسوب زدایی لوله های گوارش شود و خاکشیر هم یکی از گیاهان مفید برای تقویت معده است، استفاده از دمنوش بارهنگ و خاکشیر می تواند یک دارویی قوی برای دستگاه گوارش شود.

 به علاوه خاکشیری که در آب گرم خیسانده می‌شود، به رفع یبوست هم کمک می‌کند.
این دمنوش، از تجمع چربی‌ها در بدن جلوگیری می‌کند، بنابراین در صورتی که فرد لاغری هستید، در طول هفته، یک الی 2 بار از این دمنوش استفاده کنید، اما در صورت داشتن اضافه وزن، مصرف این دمنوش تا 4 بار در طول هفته هم بلامانع خواهد بود.

خواص بارهنگ برای لاغری

از آنجایی که بارهنگ دارای خواص ادرار آوری و سرشار از فیبر است به لاغری و کاهش وزن کمک می کند. فیبر باعث کاهش اشتها، جلوگیری از پر خوری می شود و خاصیت ادرارآوری آن می تواند باعث لاغری شود.

طرز مصرف بارهنگ برای لاغری

برای استفاده از خواص بارهنگ برای لاغری ، کافی است که 3 گرم دانه بارهنگ را در 250 میلی لیتر (یک لیوان دسته فرانسوی) بریزید و بگذارید تا خیس شود، و بعد این دانه بارهنگ خیس شده را نیم ساعت قبل از خوردن غذا (3 بار در روز) میل کنید.

 • همچنین می توانید از دمنوش بارهنگ و خاکشیر که در بالا توضیح دادیم، برای کاهش وزن 4 بار در هفته میل کنید. زیرا این دمنوش، مانع از جمع شدن چربی‌ها در بدن می شود.
 • اما باید توجه کنید که تنها با استفاده از بارهنگ نمی توان به وزن دلخواه برسید. باید از رژیم لاغری مناسب و ورزش هم استفاده کنید.

حتما بخوانید: خواص دال عدس قرمز برای لاغری


خواص بارهنگ برای لاغری

عوارض جانبی و مضرات بارهنگ

 • اکثر بزرگسالان سالم می توانند برگهای بارهنگ را به صورت خام یا پخته بخورند. با این حال ، مکمل های این گیاه ممکن است علائم خفیفی مانند: حالت تهوع، استفراغ، اسهال، نفخ و واکنش های پوستی ایجاد کنند.
 • دوزهای بالا ممکن است عوارض جانبی جدی تری را ایجاد کند، از جمله آنافیلاکسی - یک واکنش آلرژیک شدید و به طور بالقوه تهدید کننده می باشد.
 • مکمل های فیبر مشتق شده از دانه های گیاه بارهنگ، مانند پسیلیوم ، همچنین ممکن است باعث مشکلات گوارشی ، از جمله گاز ، نفخ و سیری ناخواسته شوند.
 • اطمینان حاصل کنید که با دوز کم مصرف را شروع می کنید، مصرف خود را به آرامی افزایش دهید و فقط با دستورالعمل استفاده کنید تا عوارض جانبی را به حداقل برسانید. در صورت بروز واکنش آلرژیک ، بلافاصله استفاده را قطع کنید.

نحوه استفاده از بارهنگ

این گیاه هم به عنوان مکمل و هم به عنوان سبزیجات خوراکی در دسترس است.

1. مکمل بارهنگ

بارهنگ را می توانید به صورت کپسول ، تنتور و یا به شکل چای در فروشگاه های بهداشتی و داروخانه های بی شماری پیدا کنید. دوز استاندارد برای استفاده به صورت چای حدود 5 اونس (150 میلی لیتر) ، 3-4 بار در روز است. به صورت پودر شده ، دوز مصرفی معمول از 3-5 گرم در روز است. مطمئن باشید که از دوز ذکر شده در محصول فراتر نمی روید. مهم است که قبل از مصرف مکمل با خدمات دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید ، به خصوص اگر بیماری زمینه ای دارید یا دارویی مصرف می کنید.

2. استفاده از برگهای تازه بارهنگ

اگر می توانید بارهنگ را در حیاط خود پیدا کنید ، می توانید از انواع برگها در غذاهای مختلف لذت ببرید. پس از شستشوی دقیق می توان برگ های جوان را به صورت خام یا پخته مصرف کرد. از آنجا که برگ های مسن تر ، سخت تر هستند، ممکن است برای غذاهای پخته شده ، مانند سوپ ، خورشت و سرخ کردنی مناسب تر باشند.

برای استفاده موضعی ، سعی کنید برگ ها را خشک کرده و با روغن مورد نظر خود مانند روغن نارگیل، آفتابگردان ، زیتون یا بادام مخلوط کنید. بارهنگ را می توان به محصولات طبیعی مراقبت از پوست ، از جمله موم لب ، لوسیون ها و پمادها نیز اضافه کرد.

اگر از حیاط خود علف های هرز بارهنگ را برداشت می کنید ، سعی کنید از گیاهانی که سموم دفع آفات خورده اند، در نزدیکی جاده رشد می کنند یا در مناطقی که حیوانات خانگی در آنها زندگی می کنند ، خودداری کنید.

طرز استفاده از بارهنگ

سخن آخر

بارهنگ با وجود اینکه علف هرز محسوب می شود دارای برگ و دانه های خوراکی است. حتی ممکن است فواید سلامتی بارهنگ مانند بهبود هضم غذا ، بهبود ترمیم زخم و التهاب را فراهم کند. علاوه بر این ، به طور گسترده ای به عنوان مکمل ، چای و محصول مراقبت از پوست در دسترس است. می توانید تجربیات و سوالات خود را در خصوص خواص بارهنگ با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

درمان ترش کردن معده با داروهای گیاهی و طبیعی

خواص میگو برای سلامتی، لاغری و پوست و مضرات میگو

خواص ماش برای سلامتی، پوست و درمان بیماری ها و مضرات آن

از
4
رای