خواص روغن دانه کدو تنبل برای سلامتی، قلب، پروستات و ریزش مو

خواص روغن دانه کدو تنبل برای سلامتی، قلب، پروستات و ریزش مو دانه های کدو تنبل یکی از مواد گیاهی است که به کاهش خطر سرطان سینه در زنان یائسه کمک می کند. تخم کدو همچنین ممکن است رشد سلول های سرطانی پروستات را کاهش بدهد یا مهار کند.

وقتی صحبت از کدو تنبل می شود ممکن است فکر کنید که تنها در پاییز می توانید آن را پیدا کنید، اما بدانید که کدو تنبل فقط برای فصل پاییز نیست، اگر می خواهید در تمام طول سال با بیماری ها مبارزه کنید، کدو تنبل پیدا می کنید! در حقیقت روغن دانه کدو تنبل یک ماده مفید است که می توانید نگه داری کنید و به صورت روزانه مصرف کنید تا سلامت متابولیک و فیزیولوژیکی شما را بهبود دهد، خواص آن شبیه به روغن سیاه دانه و غنی از مزایا است.

این گیاه دارای تریپتوفان، اسیدهای چرب غیر اشباع و سطح بالایی از مواد آنتی اکسیدانی است و لیستی طولانی از فواید را برای مردان و زنان دارد. وقتی که روغن این دانه های کوچک استخراج می شود، خواص آن تقریباً بی پایان است! میزان بالای کارتنوئیدها و ویتامین های محلول در دانه کدو تنبل به عنوان مواد مناسب برای پیشگیری از بیماری ها، به ویژه بیماری پروستات در نظر گرفته می شود. علاوه بر استفاده مشهور آن، تحقیقات نشان داده است که روی درمان ریزش مو، دیابت و حتی سرطان هم تاثیر مثبتی دارد.

روغن دانه کدو تنبل چیست و چطور تهیه می شود؟

روغن دانه کدو تنبل، روغن استخراج شده از دانه های کدو تنبل است. دو نوع اصلی از کدو تنبل وجود دارد که از آنها روغن بدست می آید، هر دو جنس گیاه Cucurbita هستند. یکی از آنها گونه Cucurbita pepo و دیگری گونه Cucurbita maxima است. فرآیند استخراج روغن دانه کدو تنبل می تواند به بیش از یک روش انجام شود. در یک روش، روغن دانه ها بدون حرارت دادن و با تحت فشار قرار دادن دانه استخراج می شود. روش استخراج با پرس سرد بهتر است زیرا آنتی اکسیدان های مفید روغن حفظ می شود و بخاطر گرما خراب نمی شود یا از بین نمی رود.

تحقیقات نشان می دهد که روغن استخراج شده از دانه های کدو تنبل با استفاده از پرس سرد، منبع مهمی برای بسیاری از مواد سالم مانند آنتی اکسیدان و ضد میکروب ها است. روغن های تصفیه شده، با استفاده از گرما و مواد شیمیایی ساخته می شود، در نتیجه محصول نهایی مواد مغذی و سالم کمتری تولید می کند. روغن دانه کدو تنبل برای چه استفاده می شود؟ در اینجا بسیاری از کاربردها و فواید روغن دانه کدو تنبل را به شما می گوییم.

روغن دانه کدو تنبل چیست؟ چطور تهیه می شود؟

8 فایده و خاصیت روغن تخم کدو تنبل برای سلامتی

 • کاهش التهاب
 • کمک غذایی برای بیماران سرطانی
 • مفید برای سلامت پروستات
 • بهبود سلامت ذهنی
 • مبارزه با ریزش مو در مردان
 • مناسب برای سلامت قلب
 • کمک به کنترل دیابت
 • بهبود مثانه بیش فعال

1. کاهش التهاب

جایگزینی چربی های اشباع شده با چربی های سالم و اشباع نشده، تاثیر عمیقی بر میزان التهاب بدن دارد. در حقیقت، مطالعه انجام شده در سال 2015 مشخص کرده است که جایگزینی کره کاکائو با روغن دانه کدو حلوایی در رژیم غذایی افرادی که از بیماری کبد چرب غیر الکلی و آترواسکلروز (ایجاد پلاک در دیواره رگ ها) رنج می برند، اثرات این بیماری ها را در نمونه های تحت آزمایش کاهش داد. اگر به دنبال زندگی سالم و بدون بیماری هستید، وارد کردن غذاهای ضد التهاب و مکمل ها به رژیم غذایی، یکی از اقدامات اساسی است که باید انجام بدهید.

خواص روغن دانه کدو تنبل برای کاهش التهاب

2. کمک غذایی برای بیماران سرطانی

درست خواندید! در حالی که هیچ درمانی برای سرطان وجود ندارد، در چندین مطالعه ثابت شده است که روغن تخم کدو تنبل از سلامت بیماران سرطانی حمایت می کند و احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. دانه های کدو تنبل یکی از مواد گیاهی است که به کاهش خطر سرطان سینه در زنان یائسه کمک می کند. تحقیقات دیگری از گروه زنان و زایمان دانشگاه روستوک در آلمان، نشان داده است ارزش غذایی دانه های کدو تنبل به جلوگیری و درمان سرطان پستان کمک می کند. آینده برای مردان و زنان امیدوار کننده است، تخم کدو همچنین ممکن است رشد سلول های سرطانی پروستات را کاهش بدهد یا مهار کند.

برای کسانی که در حال حاضر تحت درمان سرطان هستند، روغن دانه کدو تنبل می تواند پاسخی برای مشکلات شایع باشد. یک مطالعه پژوهشی که در مجله بیوشیمی و بیوفیزیک هندوستان منتشر شد نشان می دهد که ویژگی آنتی اکسیدان دانه کدو تنبل، فیلتری برای اشعه ها ایجاد می کند و بیمار را در مقابل آسیب های روده ای ناشی از مصرف متوترکسات حفاظت می کند، که این دارو برای درمان برخی از انواع سرطان ها و همچنین روماتیسم تجویز می شود.

3. برای سلامت پروستات مفید است

شاید اثبات شده ترین تاثیر روغن دانه کدو تنبل برای سلامتی، اثر آن بر حفظ سلامت پروستات باشد. مشخص شده است که روغن دانه کدو تنبل از سرطان پروستات حفاظت می کند، اما به طور کلی برای سلامت پروستات نیز فوق العاده است. مطالعات روی افرادی که استفاده طولانی مدت از روغن دانه کدو تنبل داشتند نشان داده است که این روغن به کاهش اندازه پروستات های بزرگ شده، بخصوص در مورد هایپرپلازی خوش خیم پروستات (بزرگ شدن پروستات وابسته به سن) کمک می کند. مطالعه ای که در سال 2009 منتشر شده، نشان داده است که مردانی که 320 میلی گرم از روغن دانه کدو تنبل در هر روز و به مدت شش ماه مصرف می کردند، شاهد کاهش علائم بیماری و بهبود کیفیت زندگی بودند. محققان نتیجه گرفتند که روغن دانه کدو تنبل از نظر بالینی بی خطر است و ممکن است به عنوان درمان دارویی مکمل و جایگزین هایپرپلازی خوش خیم پروستات موثر باشد. به همین دلیل است که استفاده از روغن دانه کدو تنبل یکی از سه قدم برای بهبود سلامت پروستات است!

خواص روغن دانه کدو تنبل برای پروستات

4. بهبود سلامت ذهنی

لازم است که همه ما به سلامت مغزی و حالات روحی خود توجه کنیم. مطالعات روی حیوانات نشان داده است که دانه های کدو تنبل اثر ضد افسردگی قابل توجهی دارد که مشابه داروهای استاندارد افسردگی است.

5. مقابله با ریزش مو در مردان

آیا روغن کدو تنبل برای مو مفید است؟ کنترل هورمون ها با رژیم غذایی یک کلید اساسی برای متوقف کردن/ معکوس کردن روند ریزش مو است، زیرا به افزایش هورمون آندروژن، DHT (دی هیدروتستوسترون) مرتبط است. دانه کدو تنبل به دلیل دارا بودن روی، که به تعادل هورمون ها کمک می کند، به رشد موها کمک می کند. آیا روغن دانه کدو تنبل به رشد مجدد مو کمک می کند؟ طبق برخی از تحقیقات ممکن است کمک کند. در یک آزمایش دو سو کور و آزمایش با دارو نما که در سال 2014 انجام شد، مزیت روغن دانه کدو تنبل روی ریزش مو مشخص شد، زیرا مردانی که در طول 24 هفته از این روغن استفاده کرد، افزایش به طور متوسط 40 درصدی رشد مو را نشان دادند.

خواص روغن دانه کدو تنبل برای ریزش مو مردان

6. روغن دانه کدو تنبل، عالی برای سلامت قلب

آیا جای تعجب است که یک مکمل ضد التهابی برای سلامت قلب مناسب باشد؟ از طریق فرآیندی که ممکن است شامل تولید نیتریک اکسید باشد، روغن دانه کدو تنبل اثرات ضد فشار خون و محافظت قلبی را نشان داده است، به این معنی که می تواند شما را از بیماری یا حملات قلبی حفاظت کند. این روغن همچنین فشار خون دیاستولیک را کاهش می دهد در حالی که HDL کلسترول خوب را افزایش می دهد و علائم یائسگی در زنان را نیز کم می کند. این نتایج از یک مطالعه مقدماتی تصادفی دو سو کور، کنترل شده با دارو نما روی 35 زن بدست آمده است.

7. کمک به کنترل دیابت

دیابت علل زیادی دارد که یکی از آنها رژیم غذایی ضعیف است. هر دو دیابت 1 و 2 با داشتن رژیم غذایی درست و مکمل های مناسب، قابل کنترل و حتی درمان هستند. تحقیقات نشان می دهد که پالپ های میوه، روغن بدست آمده از دانه ها و پروتئین حاصل از دانه های جوانه زده کدو تنبل، داری خاصیت کاهش قند خون هستند. این باعث می شود روغن حاصل از تخم کدو تنبل، انتخاب خوبی برای برنامه رژیم غذایی دیابتی باشد.

خواص روغن دانه کدو تنبل برای دیابت

8. تسکین مثانه بیش فعال

مطالعه منتشر شده در سال 2014 که در مجله طب سنتی منتشر شده، نشان می دهد که عصاره روغن دانه کدو تنبل (از هر دو گونه Cucurbita pepo و Cucurbita maxima) به طور موثری روی درمان اختلالات ادراری، به ویژه مثانه بیش فعال کمک می کند. این نشان می دهد که مصرف این روغن بخش مهمی از حفظ سلامت سیستم دفعی است.

مواد مغذی روغن دانه کدو تنبل

یک قاشق غذاخوری از روغن دانه کدو تنبل شامل موارد زیر است:

 • کالری: 120
 • چربی: 14 گرم

در عین حال، یک فنجان از تخم کدو تنبل شور نشده شامل موارد زیر است:

مواد مغذی میزان
کالری 285
کربوهیدرات 34.4 گرم
پروتئین 11.9 گرم 
چربی 12.4 گرم
فیبر غذایی 11.8 گرم
زینک 6.6 میلی گرم (44 درصد DV)
منیزیم 168 میلی گرم (42 درصد DV)
پتاسیم 588 میلی گرم (17 درصد DV)
آهن 52.1 میلی گرم  (12 درصد DV)
فسفر 59 میلی گرم (6 درصد DV)
کلسیم 35 میلی گرم (4 درصد DV)

مطالعه انجام شده در سال 2014 اظهار داشته که روغن دانه کدو تنبل حاوی طیف گسترده ای از اسیدهای چرب قابل توجه بیولوژیکی است. دانه های کدو تنبل به ویژه از نظر اسید اولئیک غیر اشباع مفید و اسیدهای لینولئیک غیر اشباع غنی هستند که گفته می شود به ترتیب تقریبا 26 درصد و 51 درصد از کل روغن کدو تنبل را تشکیل می دهند.

روغن دانه کدو تنبل از کجا قابل تهیه است و چطور باید آن را مصرف کرد  

اگر به دنبال آن هستید که روغن دانه کدو تنبل خریداری کنید، می توانید آن را در اغلب فروشگاه های مواد غذایی یا به صورت آنلاین پیدا کنید. به دنبال برندی باشید که تصفیه نشده و با پرس سرد تهیه شده باشد. روغن دانه کدو تنبل که از دانه های بو داده شده کدو تنبل استخراج شده است، نباید پخته شود زیرا حرارت، بسیاری از خواص درمانی آن را از بین می برد و طعم تلخی به روغن می دهد. رایج ترین حالت استفاده از روغن دانه کدو تنبل برای سلامتی، مصرف آن به شکل کپسول یا مکمل هایی به شکل مایع است که برای داشتن سبک زندگی آگاهانه از نظر سلامتی مفید است.

می خواهید بدانید چگونه از روغن تخم کدو تنبل استفاده کنید؟ یکی از لذیذترین راه ها برای استفاده از روغن دانه کدو، استفاده در سالاد به سبک اروپای شرقی است یا روغن را در ترکیب با سایر روغن های سالم مصرف کنید. مسئله مهم برای نگهداری، در تازه حفظ کردن روغن دانه کدو تنبل است. نور و حرارت به آسانی باعث اکسید کردن چربی های غیر اشباع در روغن دانه کدو می شود و در نتیجه روغن سفت خواهد شد. بنابراین، باید آن در محلی خنک و در یک بطری تیره نگهداری کنید. مهم است به خاطر داشته باشید که طعم تازه و خوب روغن بعد از اینکه در بطری باز بشود از بین می رود، هر چند روغن برای 12 ماه یا حتی بیشتر خوب و قابل استفاده است.

آیا روغن دانه کدو تنبل بد است؟ می توانید با بو کردن آن متوجه بشوید که آیا روغن قابل استفاده است یا نه، زیرا اکسیداسیون روغن بوی بسیار بدی تولید می کند. بهتر است وقتی می خواهید آن را نگهداری کنید، قطره های پاشیده شده روی قسمت بیرونی بطری و درپوش را پاک کنید. از اینها گذشته، وقتی در حال تهیه یک غذای خوشمزه هستید بوی خوشی از روغن فاسد شده استشمام نمی شود.

روغن دانه کدو تنبل از کجا قابل تهیه است و چطور باید آن را مصرف کرد  

مکمل های روغن دانه کدو تنبل و مقدار مصرف آن

برای مصرف دوز درستی از مکمل های روغن دانه کدو تنبل، برچسب محصول را به دقت مطالعه کنید. اگر درباره مزایای کپسول های روغن دانه کدو تنبل کنجکاو هستید، پیش از مصرف با پزشک خود مشورت کنید به بخصوص اگر به علت بیماری تحت درمان هستید، دارو مصرف می کنید، باردارید یا به کودکتان شیر می دهید.

دوزهای خوراکی در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته اند:

 • برای طاسی مرد: 400 میلی گرم در روز در دوزهای تقسیم شده.
 • برای هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH): مصرف 5 گرم تخم کدو دو بار در روز
 • 1-2 قرص یا کپسول روغن دانه کدو تنبل یا عصاره آن به صورت روزانه
 • 160 میلی گرم روغن دانه کدو تنبل 3-1 بار در روز در ترکیب با ساوپالمتو و دیگر مواد.

اثرات جانبی احتمالی روغن دانه کدو تنبل

هیچ عوارض جانبی برای روغن دانه کدو تنبل شناخته نشده است. البته اگر در حال حاضر بیمار هستید، داروی خاصی مصرف می کنید، باردارید یا به کودک شیر می دهید، باید قبل از اقدام به مصرف با پزشک مشورت کنید. روغن دانه کدو تنبل معمولاً در مقادیر غذایی و دارویی برای اکثر افراد بی خطر هستند. بسیار مهم است که هرگز از روغن ها یا مکمل های فاسده شده دانه کدو تنبل استفاده نکنید.

خواص و عوارض روغن دانه کدو تنبل

نتیجه

 • روغن دانه کدو تنبل دارای مواد مغذی بالایی است.
 • به دنبال روغن تصفیه نشده و تهیه شده با پرس سرد باشید.
 • این روغن به دلیل مزایای شناخته شده برای پروستات، اغلب با سلامت مردان مرتبط است اما همچنین می بینید که روغن دانه کدو تنبل برای زنان نیز مفید است.

مانند مزایای تخمه کدو، مزایای روغن تخم کدو نیز فراوان است! برخی از مزایای اصلی عبارتند از:

 • کاهش التهاب
 • خواص ضد سرطان
 • بهبود سلامت پروستات
 • حفظ سلامت ذهنی
 • رفع ریزش مو
 • تقویت سلامت پوست
 • مفید برای سلامت قلب
 • کاهش قند خون افراد دیابتی
 • تسکین مثانه بیش فعال

منبع: draxe

از
17
رای