خواص گیاه تاجریزی قرمز و سیاه برای درمان بیماری در طب سنتی + مضرات

خواص گیاه تاجریزی قرمز و سیاه برای درمان بیماری در طب سنتی + مضرات خواص گیاه تاجریزی چیست ؛ فواید و مضرات گیاه تاجریزی برای دندان درد، کرم دندان، آسم، سرفه، یبوست و خواص گیاه تاجریزی سیاه و قرمز و نام دیگر گیاه تاجریزی در سلام دنیا بخوانید.

تاجریزی (Black nightshade) یکی از گیاهان دارویی بسیار مفید است که از آن برای ساخت داروهای ضد تومور، ضد تورم و داروهای ضد بارداری استفاده می‌شود.از مهمترین خواص تاجریزی می‌توان درمان بیماری‌های مربوط به قلب، گردش خون و بیماری‌هایی مربوط به سیستم عصبی را نام برد. در ادامه این مطلب سلام دنیا شما را با خواص گیاه تاجریزی برای سلامتی ، دندان درد، کردم دندان، یبوست، آسم، سرفه، کاهش تب، درمان بیماری ها در طب سنتی ، فواید گیاه تاجریزی سیاه و قرمز و مضرات آن آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

گیاه تاجریزی چیست

تاج‌ریزی گیاهی یکساله و معتلق به خانواده سیب‌زمینی است. این گیاه در کشور ما در بخش‌هایی از گرگان، بندر گز، بابل، تمیشان، دره هراز، درّه چالوس، لاهیجان، شیراز و سیستان رشد می‌کند. از مهمترین ویژگی ظاهری این گیاه می توان به میوه‌های گرد، کوچک، آبدار و سیاه‌رنگ آن اشاره کرد. اما به طور خاص گیاه تاجریزی در دسته گیاهان دارویی بسیار مهم قرار دارد که در طب سنتی از قسمت های مختلف آن شامل برگ، میوه و سرشاخه‌های گل‌دار در درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر این بخش اندام رویشی گیاه تاجریزی دارویی شامل ترکیبات استروئیدی، گلیکوآلکالوییدها، سولاسونین و سولامارگین است به همین خاطر این گیاه پر خاصیت در صنایع داروسازی جایگاه ویژه ای دارد.

گیاه تاجریزی چیست

نام دیگر گیاه تاجریزی چیست

گیاه تاجریزی با نام انگور روباه، سگ انگور، خرس انگور و در عربی عنب الثعلب نیز شناخته می شود.

خواص گیاه تاجریزی سیاه

تاجریزی سیاه به دلیل وجود ترکیبات مهم در طب عوام برای درمان تومورها، زگیل، درمان آسم، آرتریت، نزله برونشیت، هپاتیت، کاهش تب، یرقان و روماتیسم کاربرد داشته است. همچنین سایر کاربردهای این گیاه ضد درد، خلط‌ آور و معرق بودن عنوان شده است.


حتما بخوانید: پایین آوردن تب با پیاز و گلاب و بهترین نوشیدنی


جالینوس گیاه تاجریزی سیاه را برای درمان تومورها، سرطان و زگیل توصیه نموده است.از تنتور ساقه و برگ تازه‌ی گیاه قبل از گل دادن برای درمان آسم، نزله، کولیک، درمان اسهال، پسوریازیس، روماتیسم، زگیل، سیاه‌ سرفه استفاده شده است. نکته قابل توجه این است که تاجریزی سیاه به دلیل داشتن سولانین دارای خاصیت مخدر (خواب‌آور) نیز است.

خواص گیاه تاجریزی قرمز (انگور توره)

 • کمپرس دم کرده گیاه تاجریزی قرمز (انگور توره)برای درمان آبریزش بینی، زکام و سردرد، گرفتگی عضلات، تسکین کوفتگی و ضرب دیدگی بکار برده می شود.
 • ضماد تهیه شده از این گیاه برای ورم، تسکین درد های مفاصلی و رماتیسمی و سوختگی های ناشی از آتش و زخم مفید است.
 • کاهنده و درمان تب، بندآورنده خون
 • دم کرده آن برای درمان دل درد و سوزش معده سودمند است
 • مصرف میوه رسیده آن به درمان یبوست کمک می کند.
 • غرغره آب برگ تاجریزی قرمز موجب رفع تورم های حلق و درد دندان می شود.
 • گیاه تاجریزی قرمز در طب سنتی به عنوان تب بر، مسکن و ملین استفاده می شود.

خواص گیاه تاجریزی قرمز (انگور توره)

خواص گیاه تاجریزی برای دندان درد

همان طور که گفته شد گیاه تاجریزی خواص ضد برخوردار است از این رو خاکستر این گیاه به عنوان نابود کننده کرم دندان، از بین برنده عفونت های دندانی، درد دندان، پیله دندان استفاده شده است.

طریقه مصرف: یک کفگیر حسوم (کفگیر آهنی آبدیده ای است که آهن غذا را تامین می کند) بردارید و روی حرارت قرار دهید تا خوب داغ شود (کافی است قسمت پایین سرخ شود).بعد یک عدد تاجریزی بردارید و به کفگیر حسوم بچسبانید تا دود کند و دود آن را به محل درد برسانید تا دندان درد تسکین پیدا کند.


حتما بخوانید: درمان سه سوته دندان درد خانگی کودک و بزرگسال


خواص گیاه تاجریزی برای کرم دندان

همانطور که در قسمت بالا گفته شد یکی از خواص گیاه تاجریزی نابود کردن کرم دندان است.برای از بین بردن کرم دندان طریقه مصرف گیاه تاجریزی برای درمان درد دندان را اجرا کنید و دود گیاه را به سمت دندان خراب هدایت کنید تا کرم دندان را نابود کند.

خواص گیاه تاجریزی برای کرم دندان

خواص گیاه تاجریزی برای درمان آسم

در طب سنتی آلمان یا هومیوپاتی از جوشانده‌ی ساقه و برگ‌های گیاه پیش از گل دادن، برای تسکین یا درمان آسم استفاده شده است.

خواص گیاه تاجریزی برای سرفه

یکی از ویژگی های مهم گیاه تاجریزی ضد سرفه بودن آن است.در کشور هند از ريشه گياه تاجريزی براى نرم کردن سينه و درمان سرفه استفاده شده است.

خواص گیاه تاجریزی برای سرفه

خواص گیاه تاجریزی در طب سنتی

گیاه گیاه تاجریزی طبیعت بسيار سرد و خشك دارد و برای درمان شرایط زیر نافع عنوان شده است.

 • در طب سنتی از تاجریزی برای درمان اسهال استفاده می‌شود.
 • براى درمان رماتيسم مفصلى و بيمارى قلب سودمند است.

حتما بخوانید: 20 درمان خانگی روماتیسم مفصلی گیاهی و پزشکی


 • به عنوان ضد اسپاسم در درمان آسم و سياه سرفه استفاده می شود.
 • مخدر و محلل و مدر است.
 • باعث افزایش ترشحات غدد می شود.
 • برای درمان التهاب‏هاى شديد پوستى و خنازير مصرف مى‏شود.
 • ماليدن جوشانده آن، برای تسكين كوفتگی و ضرب‌ديدگی عضلات و رفع برخي خارش‌ها از جمله خارش ناحیه تناسلی موثر است.
 • خون را تصفيه میکند.
 • مدرّ و معرّق است.
 • براى معالجه بيماريهاى پوستى و جرب‏(کچلی) و جذام و ناراحتیهاى سفليسى و رماتيسم مزمن و بزرگ ‏شدگى کبد مفید و موثر است.
 • ضماد برگ تاجريزی که ساييده شده  براى سردرد، ورم پرده دماغ نافع است.
 • استفاده از کمپرس دم‏کرده گیاه تاجريزی و بخور این گیاه براى زکام، نزله و سردرد سودمند است.

خواص گیاه تاجریزی در طب سنتی

مضرات گیاه تاجریزی

از آنجایی که برگ‌ها و سرشاخه‌های گلدار گیاه تاجریزی حاوی ماده سمی به نام سولانین هستند، بنابراین مصرف بیش از حد دارویی ان می تواند باعث مسمومیت شود.علائم مسمومیت با تاج ریزی شامل موارد زیر است:

 • خارش گردن
 • احساس خستگی زیاد همراه با سردرد
 • درد معده
 • اسهال
 • استفراغ 

 علاوه براین مصرف بیش از حد و طولانی مدت گیاه تاجریزی، ممکن است با فلج دستگاه عصب مرکزی همراه باشد.بنابراین اگر قصد دارید از این گیاه برای درمان بیماری استفاده کنید حتما ان را زیر نظر پرشک متخصص، با مقدار کم و برای دوره درمانی کوتاهی مصرف کنید.

سخن پایانی:

گیاه تاجریزی یکی از داروهای گیاهی بسیار مفید و موثر است که برای درمان بیماری‌های مربوط به قلب، گردش خون و بیماری‌هایی مربوط به سیستم عصبی استفاده شده است.علاوه براین اين گياه، كاهنده تب، بندآورنده خون، ضدّ درد، مُسكن، مُليّن، مُدر، مُعرّق، مخدّر، ضدروماتيسم، ضدسرفه و ضدآسم عنوان شده است.نکته مهم در مورد این گیاه دارویی مقدار و دوره کوتاه مدت مصرف آن است زیرا مصرف مقادیر زیاد برای مدت طولانی با بروز مشکلاتی مانند فلج دستگاه عصب مرکزی همراه است. علاوه براین مصرف این گیاه به دلیل وجود ترکیبات سمی در آن برای زنان حامله و شیرده ممنوع است.


مقالات مرتبط:

بهترین دمنوش ها برای معده درد و حالت تهوع

درمان خانگی دل پیچه و اسهال با 5 روش سریع و ساده
 
 

از
6
رای