خواص دمنوش رزماری ؛ فواید و عوارض چای رزماری برای لاغری، مو و سلامتی

خواص دمنوش رزماری ؛ فواید و عوارض چای رزماری برای لاغری، مو و سلامتی خواص دمنوش رزماری چیست ؛ با فواید و خواص دمنوش رزماری برای زنان ؛ مو، پوست و سلامت بدن و درمان بیماری ها و همچنین طرز تهیه دم نوش رزماری و بهترین زمان خوردن و مضرات و عوارض دمنوش رزماری در سلام دنیا آشنا شوید.

دمنوش رزماری، یک منبع قدرتمند مواد مغذی، قرن ها است برای مصارف دارویی اختصاص دارد. ما در این مطلب سلام دنیا، اول، طرز تهیه دمنوش رزماری را آموزش دادیم و بعد به خواص عالی دم نوش رزماری برای سلامتی بدن و تقویت حافظه و سلامت زنان، کبد، پوست و مو و عوارض دمنوش رزماری پرداختیم. با ما همراه باشید.

فواید چای یا دمنوش رزماری برای سلامتی عبارتند از:

 • بهبود گردش خون
 • تسکین درد
 • سلامت زنان
 • بهبود هضم
 • مبارزه با باکتری ها
 • تازگی تنفس
 • تقویت حافظه
 • سم زدایی بدن
 • بهبود وضعیت پوست
 • مبارزه با التهاب
 • حمایت از سلامت کبد
 • بهبود سلامت روانی

اگر شما از طرفداران واقعی چای هستید، از تهیه و نوشیدن چای رزماری خوشحال خواهید شد. چای رزماری، یک منبع قدرتمند مواد مغذی، قرن ها است برای مصارف دارویی اختصاص دارد. در حال حاضر، متخصصان تغذیه چای رزماری را بیش از سایر انواع چای ها ترجیح می دهند. این به این دلیل است که تعداد مواد مغذی موجود در این گیاه به طور قابل توجهی بالاتر از سایر گیاهان است. این گیاه حاوی خواص آرام بخش و درمان کننده است و باعث شده در صنعت گیاه از آن استفاده کنند.

دمنوش رزماری چیست؟

رزماری یک گیاه شناخته شده به نام Rosmarinus officinalis است. متعلق به منطقه مدیترانه است. برای قرن ها از رزماری برای افزودن عطر و طعم غذاها در آشپزی استفاده می شده است. پس از آن بعد از کشف خاصیت درمانگری زخم ها توسط گیاه شناسان علاقه مندان بیشتری بدست آورد. پس از بسیاری از مطالعات انجام شده درباره این گیاه، دانشمندان نشان دادند که مصرف چای رزماری می تواند از سایر مشکلات بهداشتی دیگر نیز جلوگیری کند.

طرز تهیه دمنوش رزماری

مواد لازم:
 • برگ رزماری خشک شده 
 • یک فنجان آب
روش تهیه:
 • برگ های خشک رزماری را در آب به مدت 5-10 دقیقه بجوشانید.
 • آن را از صافی رد کنید و فنجان چای رزماری پر از مواد مغذی آماده نوشیدن است.

حتما بخوانید: خواص گیاه رزماری برای مو، لاغری و سلامتی


بهترین زمان خوردن دمنوش رزماری

بهترین زمان مصرف دمنوش رزماری،  1 تا 2 ساعت بعد از خوردن غذا است.

ارزش تغذیه ای چای رزماری

 • مس: 301 میلی گرم
 • فیبر: 10 گرم
 • انرژی: 131 کیلو کالری
 • منیزیم: 91 میلی گرم
 • منگنز: 960 میلی گرم
 • نیاسین: 912 میلی گرم
 • پنتوتنیک اسید: 804 میلی گرم
 • پروتئین: 31 گرم
 • پرییدوکسین: 336 میلی گرم
 • ریبوفلاوین: 152 میلی گرم
 • تیامین: 0.36 میلی گرم
 • ویتامین سی: 21 میلی گرم
 • روی: 93 میلی گرم

دمنوش رزماری و طرز تهیه چای رزماری

11 مزیت و خواص عالی دمنوش رزماری برای سلامتی

1. خواص دمنوش رزماری برای: بهبود گردش خون

چای رزماری به یک عملکرد مهم در بدن کمک می کند. این عملکرد، افزایش تولید گلبول های قرمز و همچنین بهبود جریان خون می باشد. این فرایند همچنین فعالیت های متابولیک را تسهیل می بخشد که به بدن اجازه می دهد مواد مغذی را به راحتی از غذاها جذب کنید.

2. خواص دمنوش رزماری برای سردرد و میگرن

چای رزماری حاوی خواص ضد درد است که می تواند هنگام ایجاد مشکل مانند یک مسکن طبیعی عمل کند. چای رزماری یک مسکن بی خطر برای سردرد است و همچنین نوشیدن چای به طور مرتب می تواند از بروز سردرد جلوگیری کند. گفته می شود عطر دلپذیر چای رزماری باعث تسکین اعصاب شده و ذهن را آرام می کند. با این حال، کارشناسان چای رزماری را در مورد میگرن توصیه نمی کنند.


حتما بخوانید: برای درمان سردرد چی بخوریم


خواص چای رزماری برای سردرد

3. خواص دمنوش رزماری برای زنان

یکی از خواص دم نوش رزماری برای زنان، منظم کردن عادت ماهانه یا همان قاعدگی زنان است. همچنین دمنوش رزماری از ترشحات بیش از حد زنان جلوگیری می کند.

4. خواص دمنوش رزماری برای معده 

چای رزماری به این دلیل که غنی از مواد ضد باکتری است می تواند به طور موثری از عفونت های باکتریایی در معده جلوگیری کند. با توجه به مطالعات اخیر، باکتری H. pylori - یکی از خطرناک ترین پاتوژن ها است که اغلب به زخم های معده کمک می کند. اگر به موقع درمان نشود، منجر به مشکلات اساسی می شود. هنگامی که به طور منظم چای رزماری مصرف می کنید، سلول ها و بافت های موجود در معده تقویت می شود و از بیماری های مربوط به معده جلوگیری می کند.

5. خواص دمنوش رزماری برای کمک به هضم

چای رزماری می تواند در درمان یبوست، نفخ و حتی اسهال کمک کند. نه تنها به دلیل دارا بودن ویژگی های ضد التهابی مانع از تخریب معده می شود بلکه نوشیدن حداقل 6 تا 7 فنجان در طول هفته به نظم هضم نیز کمک می کند.

خواص چای رزماری برای یبوست و نفخ

6. خواص دمنوش رزماری برای: خوشبو کننده نفس

هنگامی که متوجه خواص تازه کنندگی و خوش بو کنندگی چای رزماری شوید قطعا از خرید محصولات خوشبو کننده دهان جلوگیری می کنید. باکتری های موجود در دهان عمدتا دلیل بوی بد دهان می باشند، اما وقتی که به طور منظم چای رزماری مصرف می کنید، خواص موجود در آن این مشکل را از بین می برد.

7. خواص دمنوش رزماری برای تقویت حافظه 

متخصصان تغذیه توصیه کرده اند که رزماری دارای مقادیر زیادی مواد مغذی است که برای بهبود حافظه لازم است. چای رزماری همچنین می تواند ادراک را افزایش دهد.


حتما بخوانید: تقویت حافظه با 25 روش ساده و تأیید شده علمی


اگر به طور منظم و در سنین جوانی مصرف شود، از بیماری های مرتبط با سن مانند آلزایمر و زوال عقل نیز جلوگیری می کند. با این حال، مطالعات بیشتر در این زمینه در حال انجام است.

خواص چای رزماری برای تقویت حافظه و پپیشگیری از آلزایمر

8. خواص دمنوش رزماری برای: از بین برنده مسمومیت الکلی

چای رزماری می تواند به عنوان یک سم زدایی طبیعی عمل کند. این چای به طور موثر به حذف مقادیر اضافی نمک، سموم، مواد شیمیایی و چربی از بدن کمک کند. متخصصان تغذیه از این چای گیاهی بسیار بیشتر از مواد مسمومیت زدا طرفداری کرده اند زیرا هم طبیعی است و هم برای بدن مشکلی ایجاد نمی کند. بنابراین، سعی کنید آن را به نوشیدنی های روزانه خود اضافه کنید.

9. خواص دمنوش رزماری برای پوست

چای رزماری حاوی مواد مسکن و شفا دهنده است که به بهبود وضعیت پوست کمک می کند. این یک منبع سریع برای کاهش التهاب ناشی از آکنه یا ضایعات و همچنین از بین برنده جای زخم های آکنه است. چای رزماری همچنین می تواند منبع رطوبت پوستی باشد. هنگامی که پوست هیدراته باقی می ماند، درخشان تر و شفاف تر خواهد بود. علاوه بر این، پوست شما مواد مغذی موجود در چای را جذب می کند و به سرعت سلول های آسیب دیده و خشک را جوان سازی می کنند.

خواص چای رزماری برای پوست و جای جوش و آکنه

10. خواص دمنوش رزماری برای، درمان التهاب

هنگامی که صحبت از درمان التهاب ماهیچه ها و مفاصل می آید، متخصصان تغذیه به چای رزماری اعتماد می کنند. در واقع یک نیروگاه خواص ضد التهابی است که به طور موثر در این زمینه کاربرد دارد. علاوه بر این، همچنین می توانید با پزشک خود در مورد التهاب مزمن و درمان مشورت کنید. چای رزماری همچنین روند بهبود آسیب را تسریع می بخشد.

11. خواص دمنوش رزماری برای کبد

کبد یک عضو حساس بدن است، اما یک عملکرد ضروری برای جلوگیری از عوامل آسیب زا دارد. کبد سالم برای مبارزه با عناصر خارجی و داخلی و همچنین استرس اکسیداتیو که اغلب ناشی از رادیکال های آزاد است کافی خواهد بود. بنابراین، برای حفظ عملکرد مناسب کبد، شما باید از غذاهایی مانند رزماری استفاده کنید.

خواص چای رزماری برای کبد

12. خواص دمنوش رزماری برای: سلامت روان شناختی

حفظ سلامت روانی شامل خلق و خوی پایدار، ذهن روشن و سطوح استرس و اضطراب پایین است. مطالعات نشان داده اند که عدم تعادل هورمونی به طور عمده سبب افزایش سطح استرس می شود و در صورت عدم درمان، استرس می تواند سلامت روان را به طور دائم به خطر بیندازد. می توانید این مشکلات را از طریق نوشیدن چای رزماری بهبود بخشید.

همچنین چای رزماری مملو از موادی است که به بهبود سلامت روان کمک می کند. هنگامی که به صورت روزانه چای مصرف می کنید، ویژگی های آرام بخش آن شما را در حالت آرامی قرار می دهد و شما را ریلکس می کند. بنابراین، فراموش نکنید که یک فنجان گرم چای رزماری را پس از یک روز طولانی و پرهیاهو مصرف کنید.

13. خواص دمنوش رزماری برای لاغری

طبق تحقیقاتی که نستله، بر روی موش های آزمایشگاهی انجام داده، دریافت که رزماری به لاغری و کاهش وزن کمک می کند. این کار با افزایش چربی سوزی اتفاق می افتد. 

طرز استفاده از دمنوش رزماری برای لاغری

برای بهرمند شدن از خواص دمنوش رزماری برای لاغری، می توانید آن را به روش زیر تهیه کنید و به صورت روزانه مصرف کنید.

 • برای تهیه دمنوش رزماری کافی است که یک قاشق از برگ های رزماری تازه یا خشک شده را به آبجوشی که دمای 80 درجه دارد اضافه کنید (داخل قوری یا لیوان های مخصوص دمنوش) اضافه کنید و بعد از 5 تا 7 دقیقه میل کنید. این دمنوش علاوه بر لاغری، به کاهش اضطراب و تقویت حافظه نیز کمک می کند.

مضرات و عوارض دمنوش رزماری

 • از استفاده زیاد از دمنوش رزماری اجتناب کنید ، زیرا ممکن است باعث التهاب معده، روده و همچنین آسیب کلیوی شود.
 •  اگر داروهای هومیوپاتی مصرف کنید، از مصرف دمنوش رزماری خودداری کنید.
سخن آخر

رزماری یک گیاه شناخته شده به نام Rosmarinus officinalis است. متعلق به منطقه مدیترانه است. خواص دمنوش رزماری برای سلامتی بدن، لاغری و پوست و مو شگفت انگیز است. برای همین ما سعی کردیم تا شما را در این مطلب با فواید و عوارض دمنوش رزماری برای درمان بیماری ها آشنا کنیم. قبل از مصرف دمنوش رزماری، اگر بیماری خاصی دارید حتما با پزشک مشورت کنید. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

خواص گلپر برای سلامتی و لاغری + عوارض و طرز تهیه دمنوش گلپر
 

از
5
رای