خولان دریایی چیست؛ خواص و مضرات میوه سنجد تلخ برای سلامتی

خولان دریایی چیست؛ خواص و مضرات میوه سنجد تلخ برای سلامتی خولان دریایی (سنجد تلخ) چیست؛ کاربرد، خواص و مضرات میوه و روغن خولان دریایی برای اگزما، زخم، دیابت، سرطان، پوست، عوارض، مقدار مصرف و نگهداری خولان دریایی در سلام دنیا بخوانید.

خولان دریایی یا سنجد تلخ ( Hipphophae rhamnoides) درختی خاردار است که معمولاً در آسیا و اروپا یافت می شود. بخش‌هایی از درخت خولان از گذشته در داروهای گیاهی و لوازم آرایشی استفاده می‌شده است. تصور می شد این درخت دارای خواص دارویی است و بسیاری از مردم از آن به روش هایی از جمله مربا، پای و نوشیدنی استفاده می کردند، در این مطلب از سلام دنیا درباره موضوعات خولان دریایی چیست؟ موارد استفاده از خولان دریایی، خواص خولان دریایی برای اگزما، التیام زخم، قند خون، سرطان، مراقبت از پوست و لوازم آرایشی، عوارض جانبی خولان دریایی چیست، موارد احتیاط، مقدار مصرف، فعل و انفعالات، نحوه نگهداری، منابع غذایی و مکمل های خولان دریایی صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

خولان دریایی (سنجد تلخ) چیست

خولان دریایی در فرم مکمل نیز  موجود است، عصاره خولان دریایی حاوی اسیدهای چرب ضروری و آنتی اکسیدان های مختلف (از جمله ویتامین C ، ویتامین E، و آنتوسیانین است.

مکمل‌های غذایی در ایالات متحده ارائه نمی‌شوند، به این معنی که سازمان غذا و دارو (FDA) آنها را برای ایمنی و اثربخشی قبل از عرضه محصولات به بازار تایید نمی‌کند. در صورت امکان، مکملی را انتخاب کنید که توسط یک شخص ثالث قابل اعتماد آزمایش شده است مانند USP، ConsumerLabs یا NSF. با این حال، حتی اگر مکمل ها توسط شخص ثالث آزمایش شوند، این بدان معنا نیست که آنها لزوما برای همه بی خطر هستند یا به طور کلی موثر هستند. مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر مکملی که قصد مصرف آن را دارید صحبت کنید و در مورد هرگونه تداخل احتمالی با سایر مکمل ها یا داروها بررسی کنید.

حقایق مکمل

 • ماده  فعال: روغن خولان دریایی. برخی از مکمل ها ممکن است حاوی مواد اضافی باشند
 • نام جایگزین: Hippophaes rhamnoides، خولان دریایی، آناناس سیبری 
 • وضعیت حقوقی: قانونی، خارج از بورس (OTC)
 • دوز پیشنهادی: شواهد علمی کافی برای تعیین دوز ایمن یا موثر وجود ندارد
 • ملاحظات ایمنی: خولان دریایی ممکن است برای برخی از افراد مناسب نباشد.

خولان دریایی چیست

موارد استفاده از خولان دریایی

 • استفاده از مکمل ها باید به صورت فردی و توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند یک متخصص تغذیه، داروساز، یا پزشک مورد بررسی قرار گیرد. هیچ مکملی برای درمان یا پیشگیری از بیماری در نظر گرفته نشده است.
 • در طب گیاهی، خولان دریایی از دیرباز برای کمک به تقویت سیستم گوارش، تقویت سلامت قلب، کاهش التهاب و درمان اختلالات پوستی استفاده می‌شود. 
 • روغن خولان دریایی نیز به عنوان یک ماده در محصولات مختلف مراقبت از پوست محبوبیت پیدا کرده است. زمانی که روغن خولان به صورت موضعی استفاده  شود، فواید زیادی دارد. 

حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با 15 داروی گیاهی


 • در حال حاضر فقدان آزمایش‌های بالینی برای آزمایش اثرات دارویی و زیبایی خولان دریایی وجود دارد. با این حال، تحقیقات اولیه چندین کاربرد بالقوه را بررسی کرده است. ما در اینجا به برخی از کاربردها ی خولان دریایی نگاه خواهیم کرد.

خواص خولان دریایی برای اگزما

مطالعات قدیمی نشان می دهد که مکمل های خوراکی خولان دریایی ممکن است به درمان درماتیت آتوپیک ( اگزما ) کمک کند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 1999 در مجله بیوشیمی تغذیه ای روغن  خولان دریایی را روی 49 فرد مبتلا به درماتیت آتوپیک آزمایش کرد. محققان بهبود قابل توجهی را در علائم اگزما در بین افرادی که به مدت چهار ماه از مکمل های خولان دریایی مصرف می کردند مشاهده کردند.

با این حال، تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که مکمل هایی مانند خولان دریایی هیچ فایده ای ندارند.

خواص خولان دریایی برای التیام زخم

برخی از مطالعات غیر انسانی مبتنی بر حیوانات نشان داده‌اند که خولان دریایی ممکن است در صورت استفاده موضعی باعث بهبود زخم شود. به عنوان مثال، در یک مطالعه مواد غذایی و سم شناسی شیمیایی در سال 2009 ، دانشمندان دریافتند که استفاده موضعی از روغن دانه خولان دریایی به تسریع بهبود زخم های سوختگی در موش ها کمک می کند.

با این حال، ذکر این نکته ضروری است که این مطالعه بر روی انسان انجام نشده است. در حالی که تحقیقات جالب است، نمی توان به طور قطعی گفت که این اثرات در انسان اتفاق می افتد. قبل از اینکه بتوانیم در مورد اثربخشی خولان دریایی برای بهبود زخم نتیجه گیری کنیم، باید تحقیقات انسانی بیشتری در مورد استفاده از خولان دریایی انجام شود.

خواص خولان دریایی برای التیام زخم

خواص خولان دریایی برای قند خون

یک آزمایش انسانی در سال 2021 در چین نشان داد که مصرف پوره میوه خولان دریایی به مدت پنج هفته باعث کاهش جزئی قند خون شد. با این حال، تعداد افرادی که در این ازمایش بودند کم بود. تنها 38 نفر. شرکت کنندگان دارای اختلال در تنظیم گلوکز (IGR) یا دیابت بودند.

 • مطالعه کوچک دیگری بر روی 18 مرد (جنس تعیین شده در بدو تولد) نشان داد که خوردن  توت های خولان دریایی پس از  غذا  پاسخ انسولین را به تاخیر می اندازند.
 • تصور می شود که اجزای آنتی اکسیدانی خولان دریایی مسئول اثرات بالقوه کاهش قند خون آن است. در مجموع تحقیقات در این زمینه محدود بوده و مطالعات جامع تری مورد نیاز است.

حتما بخوانید: قویترین عرقیات پایین آورنده قند خون


خواص خولان دریایی برای سرطان

بر اساس یک بررسی کوتاه، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خولان دریایی دارای خواص ضد سرطانی هستند.  با این حال، بررسی اشاره می کند که تحقیقات تاکنون بر روی حیوانات یا در شرایط آزمایشگاهی (در یک لیوان) انجام شده است، این بدان معناست که قبل از اینکه بتوانیم اثرات ضد سرطانی بالقوه خولان دریایی در انسان را تایید کنیم، آزمایشات انسانی مورد نیاز است.

خواص خولان دریایی برای مراقبت از پوست و لوازم آرایشی

یک بررسی در سال 2017 موارد استفاده مختلف از خولان دریایی را گزارش کرد. با توجه به بررسی، خولان  ممکن است در موارد زیر مفید باشد:

 • مرطوب کننده پوست
 • تسکین سوزش
 • درمان آکنه
 • التیام آسیب های مربوط به پیری

بررسی ها اشاره می کند که هم آنتی اکسیدان ها و هم اسیدهای چرب موجود در خولان دریایی برای پوست مفید هستند . تصور می شود که آنتی اکسیدان های موجود در خولان دریایی رادیکال های آزاد را از بین می برند و در نتیجه  پیری را کاهش می دهند، در حالی که گفته می شود اسیدهای چرب به پوست رطوبت می بخشند.

خواص خولان دریایی برای مراقبت از پوست و لوازم آرایشی

سایر کاربردهای بالقوه سنجد تلخ

علاوه بر موارد فوق، مطالعات به استفاده از خولان دریایی در موارد زیر نیز پرداخته است:

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • التهاب 

حتما بخوانید: برای پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


عوارض جانبی خولان دریایی چیست؟

 • ممکن است به دلایل مختلف تصمیم به مصرف خولان دریایی بگیرید. با این حال، استفاده از مکمل هایی مانند خولان دریایی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد.
 • میوه خولان دریایی وقتی در مقادیری که معمولاً در غذاها یافت می شود مصرف شود احتمالاً بی خطر است. این میوه همچنین زمانی که برای مقاصد دارویی خورده شود احتمالاً بی خطر است.
 • با این حال، اطلاعات کمی در مورد  مصرف عصاره یا روغن خولان دریایی وجود دارد. بنابراین، اگر قصد استفاده از مکمل های خولان دریایی را دارید، لازم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

عوارض جانبی رایج  سنجد تلخ

عوارض جانبی کمی از مصرف موضعی یا خوراکی خولان دریایی گزارش شده است. یک مطالعه کوچک انسانی گزارش داد که حدود 10 درصد از شرکت کنندگان پس از مصرف 3 گرم روغن خولان دریایی به مدت سه ماه، علائم گوارشی را تجربه کردند. 

عوارض جانبی شدید خولان دریایی

 • هیچ عارضه جانبی شدیدی از خولان دریایی گزارش نشده است. با وجود این، برخی از فعل و انفعالات احتمالی خولان دریایی می‌تواند خطر بروز عوارض جانبی برای افراد خاص را افزایش دهد.
 • به عنوان مثال، مطالعات کوچک انسانی، و همچنین مطالعات حیوانی، نشانه‌هایی از تاثیر خولان دریایی در عمل به عنوان رقیق‌کننده خون را نشان داده‌اند . به همین دلیل، افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، ممکن است نیاز به اجتناب از خولان دریایی به دلیل خطر افزایش خونریزی داشته باشند. 
 • افرادی که از داروهای کاهش دهنده قند خون استفاده می کنند باید در مصرف خولان نیز احتیاط کنند، زیرا ممکن است باعث کاهش بیشتر قند خون شود. 
 • مهم است که قبل از شروع مصرف خولان دریایی یا سایر مکمل ها، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید، به خصوص اگر داروهای دیگری مصرف می کنید.

عوارض جانبی خولان دریایی چیست؟،

موارد احتیاط در مصرف خولان دریایی

مکمل ها، پمادها یا لوازم آرایشی خولان دریایی ممکن است برای همه مناسب نباشد. قبل از استفاده از خولان دریایی در کودکان، مشاوره از یک متخصص مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است. در حالی که ممکن است دادن خولان دریایی به کودکان بی خطر باشد، شواهد کافی برای حمایت از آن وجود ندارد.

علاوه بر این، باید قبل از شروع مصرف خولان دریایی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید اگر:

 • فشار خون پایین دارند

حتما بخوانید: درمان خانگی فشار خون پایین


 • اختلال خونریزی دارند
 • اگر قرار است یک عمل جراحی  داشته باشید
 • دارویی مصرف می کنند
 • باردار یا شیرده هستند
 • دیابت داشته باشند

 بسیاری از تحقیقات در مورد خولان دریایی بر روی حیوانات یا گروه های بسیار کوچکی از انسان ها انجام شده است. به همین دلیل، ما هنوز فهرست کاملی از اقدامات احتیاطی بالقوه هنگام استفاده از خولان دریایی را نمی دانیم.

مقدار مصرف خولان دریایی

چقدر خولان دریایی مصرف کنم؟

همیشه قبل از مصرف مکمل با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا مطمئن شوید که مکمل و دوز برای نیازهای فردی شما مناسب است. شواهد علمی کافی در مورد خولان خوراکی یا موضعی برای تعیین دوزهای ایمن یا مؤثر وجود ندارد.

در مطالعات حیوانی ، دوزها از 0.1 تا بیش از 10 گرم  به ازای هر کیلوگرم وزن بدن متغیر بوده است. اما ما نمی توانیم از مطالعات حیوانی به عنوان شواهد قطعی استفاده کنیم، به این معنی که مطالعات انسانی بیشتری در مورد دوز ایمن خولان دریایی مورد نیاز است.

دوز مناسب برای شما ممکن است به عوامل مختلفی از جمله سن، جنسیت و سلامت پزشکی شما بستگی داشته باشد. بنابراین،صحبت با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای تعیین بهترین دوز برای شما مهم است.

 چقدر خولان دریایی مصرف کنم؟

اگر بیش از حد خولان دریایی مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

 • از آنجایی که ما هنوز محدوده دوز ایمن برای خولان دریایی را نمی دانیم، همچنین نمی دانیم که اگر بیش از حد خولان دریایی مصرف کنید چه اتفاقی خواهد افتاد. یا ممکن است سمیت در دوزهای بالا وجود داشته باشد.
 • از آنجایی که خولان یک ماده مغذی ضروری نیست که برای حفظ سلامتی باید به طور منظم مصرف کنیم، هیچ حد بالایی (UL) برای آن وجود ندارد.
 • با این حال، به یاد داشته باشید که اگر بیشتر از مقدار توصیه شده خولان دریایی مصرف کنید، احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد. شایع ترین عارضه جانبی گزارش شده از خولان دریایی، ناراحتی گوارشی است.

تداخل دارویی خولان دریایی

در حالی که شواهد قوی بر تداخل با خولان دریایی وجود ندارد، برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد. این داروها شامل رقیق کننده های خون و داروهای کاهش دهنده قند خون هستند.

خولان ممکن است لخته شدن خون را کاهش دهد که می تواند منجر به افزایش خونریزی شود. افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند باید مراقب مصرف خولان دریایی باشند زیرا این کار می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

داروهای کاهنده قند خون

افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که از داروهای کاهش دهنده قند خون استفاده می کنند نیز باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد اینکه آیا خولان دریایی مکمل مناسبی برای مصرف است صحبت کنند. این به این دلیل است که برخی شواهد حاکی از توانایی خولان دریایی در کاهش قند خون است. هنگام مصرف خولان دریایی و داروهای کاهنده قند خون، ممکن است قند خون خیلی پایین بیاید.

ضروری است که فهرست مواد تشکیل دهنده  خولان دریایی، را به دقت بخوانید تا بدانید که کدام مواد و چه مقدار از هر عنصر را شامل می شود. لطفاً این برچسب مکمل را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مرور کنید تا در مورد تداخلات احتمالی با غذاها، سایر مکمل ها و داروها با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه نگهداری خولان دریایی

ممکن است فکر کنید بهترین راه برای نگهداری مکمل های خولان دریایی یا کرم پوست چیست.

 • توصیه می شود مکمل ها و کرم ها را در جای خشک و خنک که نور مستقیم خورشید نمی خورد، نگهداری شود. مکمل ها و کرم ها را همانطور که در تاریخ انقضا روی بسته بندی مشخص شده است دور بریزید.
 • اگر از توت های خولان دریایی تازه استفاده می کنید، آنها را مانند سایر مواد غذایی نگهداری کنید.

نحوه نگهداری خولان دریایی

مکمل های مشابه خولان دریایی

خولان دریایی منحصر به فرد است و حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی مختلف است. اما مکمل ها و مواد مغذی دیگری نیز وجود دارند که کاربردهای مشابهی به عنوان خولان دریایی دارند.

مکمل های مشابهی که ممکن است برای کمک به اگزما استفاده شوند عبارتند از:

 • پروبیوتیک ها
 • ویتامین D
 • ویتامین E

حتما بخوانید: خواص ویتامین ای برای پوست و مو


مکمل های مشابهی که برای بهبود زخم مورد مطالعه قرار گرفته اند عبارتند از:

 • ویتامینC
 • ژل آلوئه ورا

مکمل های مشابهی که ممکن است التهاب را کاهش دهند عبارتند از:

 • کورکومین
 • اسپیرولینا
 • زنجبیل

از آنجایی که کاربردهای پیشنهادی مکمل‌ها و کرم‌های خولان دریایی طیف نسبتاً گسترده‌ای دارند، مکمل‌های دیگر ممکن است مزایای مشابهی را ارائه دهند. مشخص نیست که آیا خولان دریایی با این مکمل ها یا سایر مکمل ها تداخل دارد یا خیر. بنابراین، صحبت با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد تمام مکمل هایی که مصرف می کنید یا می خواهید مصرف کنید، بهترین کار است. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که مکمل‌ها برای درمان هیچ بیماری  نیستند. اگر چه آنها ممکن است مزایای مکمل داشته باشند، شما همیشه باید از برنامه درمانی توصیه شده ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود پیروی کنید.

سوالات متداول

آیا خولان برای مو مفید است؟

خولان دریایی ممکن است برای موهای شما مفید باشد. برخی از شامپوها به دلیل استفاده بالقوه برای ترمیم موهای آسیب دیده حاوی روغن خولان دریایی هستند. و طبق تحقیقات، روغن خولان دریایی نیز ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کند

آیا روغن خولان دریایی برای پوست شما مفید است؟
خولان دریایی حاوی بسیاری از مواد مغذی مهمی است که بدن شما روزانه به آنها نیاز دارد، مانند ویتامین A ، ویتامین E و چربی‌های غیراشباع مهم و غیره. همیشه بهترین کار این است که برای به دست آوردن تمام ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی لازم، از یک رژیم غذایی خوب پیروی کنید.

اغلب، یک رژیم غذایی سالم و متعادل، مقدار زیادی از مواد مغذی موجود در خولان دریایی را فراهم می کند.

آیا روغن خولان دریایی برای پوست شما مفید است؟

منابع غذایی خولان دریایی

خولان دریایی به طور گسترده در غذاهایی که در فروشگاه ها فروخته می شود یافت نمی شود. شما به احتمال زیاد نیاز به پختن یا پخت دستور العمل های خود حاوی خولان دریایی دارید تا آن را از طریق غذا بخورید.

 • ممکن است بتوانید ژله‌ها، مرباها، سس‌ها یا نوشیدنی‌های حاوی خولان دریایی را در فروشگاه‌های مواد غذایی تخصصی یا آنلاین پیدا کنید.
 • به خاطر داشته باشید که از آنجایی که مصرف روزانه توصیه شده برای خولان دریایی وجود ندارد، استفاده از آن به عنوان مکمل یا افزودن آن به دستور العمل ها ضروری نیست مگر اینکه توصیه شود.

مکمل های خولان دریایی

 • می‌توانید مکمل‌های خولان دریایی را به اشکال مختلف از جمله روغن یا کرم، کپسول همراه با سایر داروهای گیاهی پیدا کنید. مشخص نیست که کدام شکل از خولان دریایی بهترین یا مفیدترین است، زیرا تحقیقات هنوز محدود است.
 • مکمل های خولان دریایی به صورت آنلاین و در برخی از فروشگاه های مواد غذایی طبیعی در دسترس هستند. همچنین می توانید محصولات مراقبت از پوست حاوی خولان دریایی را در بسیاری از فروشگاه های تخصصی زیبایی پیدا کنید.
 • هنگام انتخاب مکمل خولان دریایی، برچسب حاوی اطلاعات حیاتی است، از جمله مقدار مواد فعال در هر وعده و همچنین سایر مواد افزوده شده.

مکمل های خولان دریایی

این گروه ها تضمین خواهند کرد که مکمل ها:

 • به درستی تولید شدند.
 • حاوی مواد ذکر شده روی برچسب باشد.
 • سطوح مضر آلاینده نداشته باشند.

به یاد داشته باشید، مهر تأیید از یکی از این سازمان ها ایمنی یا اثربخشی محصول را تضمین نمی کند.

با توجه به فقدان تحقیقات حمایتی، خیلی زود است که خولان دریایی را برای هر گونه بیماری توصیه کنیم. توجه به این نکته مهم است که خوددرمانی یک بیماری با خولان دریایی و اجتناب یا تأخیر در مراقبت استاندارد ممکن است عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد.

خلاصه

مکمل‌ها نظارتی ندارند، بنابراین حتما برچسب‌ها را بخوانید و به دنبال مهر تایید شخص ثالث باشید که به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که مکمل بررسی و تایید شده است. خولان دریایی یک مکمل گیاهی است که گاهی اوقات در برخی از بیماری ها و شرایط پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، شواهد بسیار کمی وجود دارد که نشان دهد خولان دریایی مفید است.

سخن آخر

اگر می‌خواهید با خولان دریایی مکمل مصرف کنید، ابتدا با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید، به خصوص اگر شرایط سلامتی دارید یا دارو مصرف می‌کنید. مکمل ها غیرقانونی هستند، بنابراین برچسب ها را با دقت بخوانید و به دنبال مهر تایید شخص ثالث باشید. اغلب، یک رژیم غذایی سالم و متعادل، مقدار زیادی از مواد مغذی موجود در خولان دریایی را فراهم می کند. بنابراین، ممکن است بخواهید رژیم غذایی خود را تنظیم کنید. همیشه می‌توانید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود یا یک متخصص تغذیه در مورد حفظ رژیم غذایی سالم‌تر صحبت کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنید.


مقالات مرتبط:

بهترین قرص ویتامین برای درمان ریزش مو و تقویت رشد مو

خواص و مضرات گیاه دارویی اشنه برای لاغری و سلامتی در طب سنتی
 

از
4
رای