راز طول عمر ژاپنی ها چیست؟ (5 دلیل اصلی عمر طولانی ژاپنی ها)

راز طول عمر ژاپنی ها چیست؟ (5 دلیل اصلی عمر طولانی ژاپنی ها) شاید اغلب شما شنیده باشید که مردم ژاپن نسبت به سایر مردم جهان عمر طولانی‌ تری دارند. یکی از دلایل مهمی که سبب افزایش طول عمر ژاپنی هاست مواد غذایی و شیوه زندگی کلی آن هاست. با ما همراه باشید تا به راز طول عمر ژاپنی ها پی ببرید.

براساس ارقام سازمان بهداشت جهانی (W.H.O) در سال 2015، ژاپن کشوری است که مردمانش عمر طولانی دارند. در رده بندی اعداد کشوری شاخص امید به زندگی برای هر دو زنان (90/1سال) و مردان (85/4 سال) می باشد و با میانگین کلی 87/9 سال، 4 سال در رده اول قرار دارد. بیش از 4 سال بیش تر از کشوری که دارای رتبه دوم (سوئیس) است.

بررسی دلایل طول عمر ژاپنی ها

1. رژیم غذایی سالم

"بسیاری از غذاها، داروهای شما و داروهای شما، غذاهای شما هستند" این جمله مربوط به حکیم بقراط است، و به خوبی اثر مثبت رژیم غذایی ژاپنی ها بروی بدن شان را نشان می دهد. علاوه براین، غذاهای ثابت آشپزی ژاپنی ها ماهی، برنج و سبزیجات سالم و با چربی اشباع شده و شیرینی کم می باشد، چون به مرور زمان این دو ماده می توانند باعث بروز بیماری های فشار خون، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها شود. توفو(یا پنیر سویا)، هشت پا، لوبیا روغنی، تمپورا(سبزیجات و ماهی سرخ شده) و غذاهای دیگر هر انسان اهل غذایی را سر ذوق خواهند آورد. همچنین ژاپنی ها سویا و غذاهای دریایی زیادی هم مصرف می کنند این مواد غذایی علاوه بر این که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند، خطر بیماری قلبی و سرطان را هم کاهش می دهند.

میانگین طول عمر در ژاپن

2. مصرف چای

مانند برخی از کشورها، ژاپنی ها هم به یکی از بیش ترین مصرف کنندگان پودر چای ماچا و سبز تبدیل شده اند. این چای سرشار از ماده کاتچین و آنتی اکسیدان می باشد که سیستم ایمنی را تقویت می کند و به پیش گیری از بروز سرطان و افزایش کلسترول کمک می کند. آنتی اکسیدان موجود در چای رادیکال های آزاد را حذف می کند و بر سلول پیری هم اثر می گذارد و به حفظ غشا سلول ها و DNA کمک می کند. همچنین چای ماچا اثر مثبتی بر تنظیم فشار خون، سیستم گوارش و استرس دارد.

راز اصلی طول عمر چشم بادامی ها

3. انجام ورزش های روزانه

ژاپنی ها به انجام فعالیت های فیزیکی در سنین پیری خود تا زمانی که بتوانند ادامه می دهند. مشاهده گروه های سالمندان که در پارک های شهر در حال انجام نرمش ها، دویدن یا پیاده روی سراسری هستند، امری غیر عادی نیست. دوچرخه سواری هم فعالیت خیلی پرطرفداری است و بسیاری از بزرگ ترها برای جابه جایی در اطراف شهر همچنان از دوچرخه استفاده می کنند. به طور کلی، فعالیت های فیزیکی روزانه توسط ژاپنی ها در سنین کم مخصوصا از طریق rajio taiso  اهمیت داشته(به معنی "نرمش های رادیویی"، یک نوع نرمش سبک که هر صبح در ژاپن از طریق رادیو پخش می شود) و تا سنین بالاتر در زندگی مردم ژاپن ادامه دارد.

دلیل طول عمر مردم ژاپن

4. سیستم سلامت موثر

ژاپن یکی از کارآمد ترین سیستم های مراقبت سلامت در جهان را دارد، این سیستم خدمات مراقبتی ارزان قیمت و با کیفیت ارائه می دهد که به آسانی برای تعداد زیادی از مردم قابل دسترس می باشد. (در رده بندی 4 امین کشور جهان قرار دارد). شایستگی پزشکان هم بررسی و قدردانی می شود و ترکیب این دو عامل به این معنی است که ژاپنی ها اغلب به پزشک خود مراجعه می کنند و پیش گیری و تشخیص به موقع بیماری را بهبود می بخشند.

5. مصرف کم نوشیدنی های الکلی

ژاپنی ها عاشق نوشیدنی هستند اما مانند سایر گروهای قومی آسیایی آن ها اغلب تحت تاثیر اختلال عملکرد یکی از دو آنزیم مسئول درمان الکل در کبد قرار دارند. این واکنش قرمز شدن یا گر گرفتگی با مصرف الکل که غالبا در مردمی از نژاد آسیایی مشاهده می شود و می تواند با حالت تهوع، سردرد و افزایش ضربان قلب همراه باشد، ژاپنی ها را نسبت به نوشیدن الکل حساس کرده است و میزان الکلی که آن ها قادر به نوشیدن هستند را خیلی کاهش می دهد. این عدم تحمل نسبی به الکل به دور ماندن افرادی که تحت تاثیر اثرات منفی مصرف بیش از حد الکل قرار دارند کمک می کند.

علت طول عمر ژاپنی ها

منبع: japan-experience