کاربردهای سولیفناسین (Solifenacin) و روش مصرف، عوارض و تداخلات قرص وسیکیر

کاربردهای سولیفناسین (Solifenacin) و روش مصرف، عوارض و تداخلات قرص وسیکیر داروی سولیفناسین یا وسیکیر متعلق به گروهی از داروها به نام ضد اسپاسم می باشد و برای درمان فعالیت بیش از حد مثانه به کار می رود. مصرف سولیفناسین ممکن است باعث بروز عوارضی مانند: خشکی دهان، یبوست، تاری دید و... شود.

داروی سولیفناسین (وسیکیر) با آرام کردم ماهیچه های مثانه، قدرت کنترل کردن ادرار را تقویت می کند. در ادامه اطلاعات دارویی قرص سولیفناسین (solifenacin) از جمله: طریقه مصرف، عوارض جانبی ، شرایط نگهداری و... بیان شده است.

موارد استفاده سولیفناسین (وسیکیر)

سولیفناسین برای درمان فعالیت بیش از حد مثانه استفاده می شود. با آرام کردن ماهیچه های مثانه، این دارو توانایی کنترل ادرار را بهبود می بخشد. این دارو همچنین برای کاهش خروج قطره ای ادرار، احساس اضطرار برای رفتن به دستشویی و تکرر ادرار مفید می باشد. این دارو متعلق به گروهی از داروها به نام ضد اسپاسم می باشد.

چگونه از قرص های 10 میلی گرمی سولیفناسین (solifenacin) استفاده کنید؟

 • راهنمای اطلاعات بیمار را که توسط مسئول داروخانه به شما ارائه می شود را قبل از شروع به مصرف و یا تمدید مصرف دارو مطالعه نمایید. اگر در این خصوص سئوالی دارید، از پزشک یا مسئول داروخانه بپرسید.
 • این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا بر اساس دستور پزشک (معمولاً یک بار در روز) مصرف نمایید. دارو را با یک لیوان کامل آب مصرف کنید. دارو را به صورت کامل فرو دهید زیرا پودر موجود در قرص طعم بسیار تلخی دارد.
 • این دارو را به صورت منظم مصرف نمایید تا بیشترین نتیجه را از آن بگیرید. حتماً دارو را در زمان معینی هر روز مصرف کنید.
 • دوز مصرفی داروی شما بر اساس وضعیت بیماری، پاسخ شما به درمان و داروهای دیگری که مصرف می کنید، تعیین می شود. حتماً درباره تمامی داروهایی که مصرف می کنید (تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) به پزشک تان اطلاع رسانی نمایید.
 • دوز دارو را تغییر نداده و آن را برای دوره طولانی تر از مدت زمان تجویز شده مصرف ننمایید. با این کار وضعیت شما سریعتر بهبود نیافته و برعکس ریسک بروز عوارض جانبی دارو افزایش می یابد.
 • اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد، پزشک را در جریان قرار دهید.

روش مصرف سولیفناسین

عوارض جانبی سولیفناسین

 • خشکی دهان، یبوست، خواب آلودگی، دردهای شکمی، تاری دید، خشکی چشم یا خستگی و ضعف غیر عادی ممکن است روی دهد. اگر هر کدام از این عوارض باقی ماند یا تشدید شد، بلافاصله به پزشک یا مسئول داروخانه اطلاع دهید.
 • برای تسکین خشکی دهان، از آب نبات های بدون قند، چیپس های یخی، آدامس بدون قند، نوشیدن آب بیشتر یا جایگزین بزاق دهان استفاده کنید.
 • برای پرهیز از یبوست، از فیبر بیشتر در رژیم غذایی استفاده کرده، به اندازه کافی آب بنوشید و ورزش کنید. شما ممکن است به مصرف داروهای مسهل نیز نیاز داشته باشید. از مسئول داروخانه درباره داروی مسهل مناسب برای شما سئوال کنید.
 • اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که وی تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به ریسک عوارض جانبی برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
 • اگر دچار هر کدام از این عوارض جانبی جدی شدید، بلافاصله پزشک تان را مطلع نمایید: درد شدید شکمی، یبوست برای مدت بیش از 3 روز، مشکل در دفع ادرار، علائم عفونت کلیوی (مانند سوزش یا درد یا تکرر ادراری، تب، ادرار صورتی یا خونی)، تغییرات روحی و روانی (مانند گیجی و توهم).
 • اگر دچار هر کدام از این عوارض جانبی شدید، به پزشک مراجعه نمایید: درد یا التهاب یا قرمزی چشم ها، تغییرات بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در هنگام شب).
 • یک واکنش بسیار شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این وجود، اگر احساس کردید که علائمی در این خصوص مانند دانه و جوش، خارش و تورم (بویژه در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمی باشد. اگر علائم دیگری را مشاهده کردید که در این لیست وجود نداشتند، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

عوارض جانبی سولیفناسین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف وسیکیر

 • قبل از مصرف سولیفناسین، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به آن یا داروهای دیگر حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این محصول، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سابقه پزشکی بویژه مشکل ادراری (احتباس ادراری)، سایر مشکلات مثانه (مانند انسداد خروجی مثانه)، انسداد روده ای یا معده ای (احتباس هاضمه)، سابقه شخصی یا خانوادگی آب سیاه (نوع زاویه بسته)، بیماری های کبدی، بیماری های روده ای (مانند کولیت اولسراتیو)، کندی حرکات معده یا روده، یبوست، بیماری های کلیوی، بزرگ شدن پروستات، یک بیماری عصبی ماهیچه ای خاص (میاستنی گراویس) اطلاع رسانی کنید.
 • این دارو ممکن است شما را دچار خواب آلودگی و تاری دید نماید. الکل و ماری جوانا می تواند این حالات را تشدید کند. در هنگام مصرف این دارو از رانندگی، کار با ماشین آلات یا هر عملی که نیازمند هوشیاری کامل شماست تا زمان پیدا نکردن اطمینان خاطر از بی خطر بودن آن، پرهیز کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید. اگر ماری جوانا مصرف می کنید این موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید.
 • قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود درباره تمامی داروهایی که مصرف می کنید (شامل تجویزی، غیر تجویزی و گیاهی) اطلاع رسانی نمایید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف وسیکیر

 • این دارو ممکن است باعث کاهش تعریق شده و شما را در برابر شوک گرمایی حساس تر نماید. از انجام کارهایی که ممکن است باعث گرمی بیش از حد بدنتان شود مانند کارهای سخت، ورزش در هوای گرم یا استحمام در وان آب داغ خودداری کنید. وقتی هوا گرم است، مقدار زیادی مایعات بنوشید و لباس خنک بپوشید. اگر دچار گرمازدگی شدید، بلافاصله به مکانی خنک رفته و استراحت کنید. اگر دچار تب ماندگار، تغییرات روحی و روانی، سردرد یا سرگیجه شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.
 • افراد سالخورده ممکن است حساسیت بیشتری در قبال تاثیرات این دارو بویژه خواب آلودگی، گیجی، یبوست یا مشکل در دفع ادرار داشته باشند. خواب آلودگی و گیجی می توانند ریسک زمین خوردن را افزایش دهند.
 • این دارو بایستی در دوران بارداری فقط در مواقع مورد نیاز مصرف شود. درباره ریسک و مزایا استفاده از آن در این خصوص با پزشک مشورت نمایید.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از اقدام به شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی سولیفناسین

 • تداخلات دارویی ممکن است بر عملکرد دارو تاثیر گذاشته و ریسک بروز عوارض جانبی شدید را افزایش دهد. این متن حاوی تمامی تداخلات احتمالی دارویی نمی باشد. لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می نمایید (شامل موارد تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) همراه داشته و آن را در اختیار پزشک و مسئول داروخانه قرار دهید. میزان دوز هیچ دارویی را تغییر نداده و بدون تایید پزشک هیچ دارویی را شروع یا قطع ننمایید. 
 • بعضی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: پراملینتید و قرص یا کپسول های پتاسیم.
 • سایر داروها می توانند بر دفع سولیفناسین از بدن و عملکرد آن تاثیر گذارند. به عنوان مثال ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول و کتوکونازول).

تداخلات دارویی سولیفناسین

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد از این دارو مصرف نمود و علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی داشت، به اورژانس اطلاع دهید. علائم مصرف بیش از حد عبارتند از: ضربان قلب تند یا نامنظم و بی قراری.

تذکر

این دارو را در اختیار سایرین قرار ندهید.

از دست دادن یک دوز

اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف می کنید و یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، دوز فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی را در ساعت تعیین شده مصرف کنید و آن را برای جبران دوز قبلی، دو برابر نکنید.

 • نگهداری
 • دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت و نور نگهداری کنید. دارو را در حمام و دستشویی نگهداری نکنید.
 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهدارید.
 • دارو را در توالت یا سیستم فاضلاب نریزید مگر اینکه برای این کار دستورالعمل داشته باشید. این محصول را در صورت سپری شدن تاریخ مصرف یا عدم نیاز به آن، به نحوی مناسب و ایمن دور بریزید. با شرکت دفع زباله های دارویی محلی خود برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مشورت نمایید.