علائم هالوکس والگوس چیست؛ علت و درمان انحراف شست پای کج با پد

علائم هالوکس والگوس چیست؛ علت و درمان انحراف شست پای کج با پد انحراف شست پا چیست؛ علائم و علت هالوکس والگوس (بونیون) پا، تشخیص و درمان خانگی بیرون زدگی استخوان شست پا با روش خود مراقبتی و پد اصلاح کننده انگشت شست پای کج و جراحی را در سلام دنیا بخوانید.

انحراف شست که با نام هالوکس والگوس نیز شناخته می‌شود، یک برآمدگی استخوانی است که معمولاً از کنار انگشت شست پا بیرون می‌آید. احتمال اینکه یک انحراف در کنار انگشت کوچک پا ایجاد شود خیلی کم است و به آن "بانیونت" یا "تیلر بانیونت" می گویند. عوامل متعددی، که برخی از آنها قابل کنترل و برخی از آنها را غیرقابل کنترل هستند فرد را در برابر ایجاد انحراف شست آسیب پذیرتر می کند. پزشک معمولاً می‌تواند با نگاه کردن به پای شما، انحراف شست را تشخیص دهد. اغلب اوقات انحراف شست پا به صورت محافظه کارانه با استراتژی های خودمراقبتی درمان می شوند، اما ممکن است در برخی موارد درمان آن به جراحی نیاز داشته باشد. ما در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه علائم انحراف شست پا (هالوکس والگوس) و علت، روش تشخیص و درمان خانگی بونیون (بیرون زدگی استخوان شست پا) با تکنیک های خود مراقبتی، پد اصلاح کننده انگشت شست پای کج و جراحی؛ با ما همراه باشید.

علائم انحراف شست پا (هالوکس والگوس)

 علائم انحراف شست پا معمولاً در طول زمان و پس از تشکیل برآمدگی ایجاد می‌شوند. علائم ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:


حتما بخوانید: علت درد پاشنه پا چپ و راست


 • درد و یا احساس سوزش روی انحراف شست
 • قرمزی، سفتی و تورم در اطراف مفصل شست پا
 • شست چمبری یا پینه پاشنه پا
 • میخچه یا سایر تحریکات پوستی که در آن انگشت اول و دوم روی هم قرار دارند.

علائم انحراف شست پا

علت انحراف شست پا (بیرون زدگی استخوان شست پا)

اگرچه علت دقیق ایجاد انحراف شست پا به طور کامل مشخص نشده است، اما کارشناسان معتقدند که برخی از فرم های پا، فرد را مستعد ایجاد این عارضه می‌کند و این نوع پاها معمولاً بصورت ارثی به فرد منقل می شوند. به طور خاص، متخصصان گمان می‌کنند که برخی انواع پا، به همراه سال‌ها فشار غیرطبیعی بر روی مفصل انگشت شست پا (به نام اولین مفصل متاتار سوفالانژیال)، معمولاً منجر به ایجاد انحراف شست پا می‌شوند. به‌ ویژه، پوشیدن کفش‌هایی که منجر به فشرده شدن پا می شوند نیز از دلایل عمده بروز این ناهنجاری هستند. این موارد تا حدی می توانند زنان را بیشتر از مردان مستعد ابتلا به بروز انحراف شست پا سازد. چون بسیاری از کفش های زنانه دارای پنجه باریکی هستند. کفش‌ های پاشنه بلند می‌توانند با فشار آوردن انگشتان پا به عمق بیشتر در نوک باریک کفش، اوضاع را بدتر کنند. علاوه بر کفش‌های باریک و نوع ارثی پا، عوامل دیگری که ممکن است در تشکیل بونیون نقش داشته باشند عبارتند از:

 • کف پای صاف یا قوس کم
 • آسیب یا ضربه به پا
 • آرتریت التهابی پا، مانند آرتریت روماتوئید

حتما بخوانید: علائم روماتیسم مفصلی پا و درمان خانگی آن


 • شرایط عصبی عضلانی، مانند فلج مغزی
 • اختلالات ژنتیکی، مانند سندرم اهلرز دانلوس یا سندرم داون

علل انحراف شست پا

تشخیص انحراف شست پا

تشخیص انحراف شست پا  تنها با معاینه فیزیکی انجام می شود، زیرا این تغییر شکل استخوانی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.گفته می شود، برای مشاهده کامل توده استخوانی و مفصل شست پا،پزشک شما ممکن است عکس رادیوگرافی را درخواست دهد.

درمان انحراف شست پا ( درمان شست پای کج در منزل)

درمان انحراف شست پا فقط در صورتی که باعث بروز علائم شود، به درمان نیاز دارد. اگرچه گزینه‌های درمانی غیرجراحی متعددی وجود دارد، اما در صورتی که  علائم انحراف شست پا شدید یا پایدار باشند، ممکن است جراحی برای اصلاح ناهماهنگی در مفاصل در نظر گرفته شود.

استراتژی های خود مراقبتی

زمانی که با درد شدید انحراف شست پا مواجه می شوید، استراتژی های خودمراقبتی زیر ممکن است به شما برای تسکین علائم کمک کند:

 • کفش های خود را دربیاورید و پاهای خود را بالا بیاورید تا مقداری از فشار و التهاب از بین برود.
 • اگر درد و تورم شدید است از کیسه یخ استفاده کنید (طی چند دوره 10 تا 15 دقیقه ای در روز روی انگشت شست قرار دهید). حتما کیسه یخ را به اطراف حرکت دهید و یک حوله نازک بین کیسه و پوست خود قرار دهید.
 • پاهای خود را در آب خنک (نه یخ) قرار دهید تا تورم کاهش یابد. اگر سفتی مفصل شست پا را تجربه می کنید، از یک حمام پای گرم یا یک حوله مرطوب استفاده کنید.
 • پاهای خود را با یک سری تمرینات معمولی ساده دراز کنید تا پا را انعطاف پذیر نگه دارید و از سفتی جلوگیری کنید.

استراتژی های خود مراقبتی:قرار دادن پاها در آب خنک

داروها

برای کاهش درد انحراف شست پا، پزشک شما ممکن است مصرف یک داروی ضد التهابی بدون نسخه مانند ادویل (ایبوپروفن) را توصیه کند. پزشک شما ممکن است برای تسکین التهاب یک استروئید (کورتیزون) به بورس (کیسه اطراف مفصل انگشت شست پا) تزریق کند.


حتما بخوانید: نحوه مصرف و عوارض قرص ایبوپروفن


قرار دادن پدهای انحراف شست در کفش (اصلاح کننده انگشت شست پا)

در صورتی که انحراف شست پا دردناکی دارید، مقداری از درد را با قرار دادن پد انحراف شست در کفش یا فشار دادن انگشتان پا به حالت طبیعی‌تر کاهش دهید. پدهای انحراف شست به راحتی در اکثر داروخانه ها در دسترس هستند و از جنس خالدار، نئوپرن، فوم، سیلیکون یا پلاستیک پر از ژل ساخته شده اند. آنها فشار وارد شده بر روی انحراف شست پا را در هنگام پوشیدن کفش کاهش می دهند، پوشیدن کفش هایی با پنجه پهن بهترین عملکرد را برای این پدها دارند.اگرچه بیشتر پدهای های انحراف شست با یک نوار چسب قابل جابجایی، اعمال می شوند، اما سایر پدها در پارچه هایی به صورت بافته شده طراحی شده اند.

قرار دادن پدهای انحراف شست در کفش

فاصله‌ دهندهای انگشتان پا، همانطور که از نامشان مشخص است، بین انگشتان پا قرار می‌گیرند. بیشتر آنها از فوم یا پلاستیک ساخته شده‌اند. در حالی که برخی فقط فضای بین انگشتان بزرگ را باز می کنند، مدل های جدیدتر و دستکش مانند از نئوپرن ساخته شده اند و هر پنج انگشت پا را از هم جدا می کنند.در میان انواع وسایل تسکین دهنده انحراف شست پا، آتل های شب هم وجود دارند که می توانند به تدریج هماهنگی انگشتان پا را اصلاح کنند و حتی پدهای انحراف شست لغزنده ای وجود دارند که با مدل فاصله دهنده های انگشت پا طراحی شده اند.

پوشیدن کفش مناسب

حتی اگر کفش‌هایی که می‌پوشید پاشنه‌های کوتاه و لژدار هم داشته باشند، ممکن است برای اصلاح انحراف شست پا خوب نباشند. بسیاری از مشکلات پا صرفاً به دلیل انتخاب کفش براساس مد به جای راحتی و حمایت پا ایجاد می شوند.اگرچه ممکن است فکر کنید سایز درست خود را می دانید، اندازه های تولید کننده می تواند بسیار متفاوت باشد و باعث شود که برخی کفش ها برای شما بزرگ باشد و به سختی قادر به پوشیدن کفش های دیگر باشید.اما علاوه بر این، سایز کفش شما می تواند با افزایش سن تغییر کند، زیرا فشار عمودی وارد شده به پاهای شما می تواند به مرور زمان باعث صاف شدن و پخش شدن استخوان ها و غضروف ها شود.


حتما بخوانید: بهترین ترفندها و نکات ساده برای انتخاب کفش پاشنه بلند مناسب


برای پیشگیری یا اصلاح مشکل پا، هر پنج سال یا بیشتر پاهای خود را به درستی اندازه گیری کنید. یک فروشگاه کفش مخصوص پیاده روی مکانی عالی برای اندازه گیری پای شما است، زیرا این فروشگاها اندازه گیری پا را انجام می دهند.این نه تنها شامل اندازه گیری سایز پای شما بلکه ارزیابی هم ترازی و قوس پای شما هم است.ارزیابی می تواند به شما اطلاعاتی در مورد اینکه چه نوع کفشی برای شما مناسب است، از جمله اینکه آیا به ارتزهای سفارشی یا تکیه گاه های قوس نیاز دارید، به شما بدهد.اگر به دنبال کفش مناسب برای درمان درد انحراف شست پا هستید، همیشه باید به دنبال ویژگی های زیر باشید:

 • سر پنجه کفش به اندازه کافی بزرگ باشد که انگشتان پا را به راحتی در ان تکان دهید و انگشتان را از هم باز کنید.
 • پاشنه ای که بالاتر از یک تا دو اینچ نباشد.
 • مواد به کار رفته در کفش، مانند پارچه یا چرم  نرم و قابل انعطاف باشند.
 • فضای داخلی کافی برای قرار دادن پدهای انحراف شست یا کفی را داشته باشد.
 • کفی نسبتاً انعطاف پذیر (بر خلاف کفی سفت یا شل) داشته باشد.

استراتژی های خود مراقبتی انحراف شست پا:پوشیدن کفش مناسب

درمان های فیزیکی انحراف شست پا

برخی از متخصصین پا، بیماران خود را به یک فیزیوتراپیست که در درمان بیماری های پا متخصص است ارجاع می دهند. برای کاهش التهاب و درد انحراف شست پا، فیزیوتراپ شما ممکن است از اولتراسوند درمانی استفاده کند.

جراحی انحراف شست پا

درصورتی که درد انحراف شست شما شدید یا مداوم است ویا عملکرد کلی روزانهکیفیت زندگی شما را کاهش می دهد، منطقی است که با پزشک خود در مورد جراحی صحبت کنید. هدف از جراحی کاهش انحراف شست، کاهش درد و تغییر شکل انحراف شست پا است.بسته به عوامل مختلفی مانند سن، سطح فعالیت و شدت انحراف شست شما، جراح شما یکی از بسیاری از روش های جراحی، از جمله استئوتومی (اصلاح مجدد استخوان)، آرترودز (جوش دادن مفصل)، آرتروپلاستی (تعویض مفصل آسیب دیده) را انتخاب می کند. اگزوستکتومی (فقط برداشتن برآمدگی شست پا)به ندرت به تنهایی انجام می شود، از آنجایی که این روش جراحی مفصل انگشت شست پا را دوباره اصلاح نمی کند، انحراف شست پا اغلب عود می کند.

جراحی انحراف شست پا

در صورتی که مطمئن نیستید که آیا جراحی برای رفع انحراف شست پای شما مناسب است یا خیر، این سوالات را از جراح پا و مچ پا بپرسید:

 • خطرات و مزایای درمان چیست؟
 • از جراحی می توانم انتظار چه نتایجی را داشته باشم؟
 • چه عاملی در بهبودی انحراف شست پا نقش دارد؟
 • درد پس از عمل چگونه مدیریت می شود؟

پاسخ این سوالات، همراه با هزینه روش توصیه شده، می تواند به شما در انتخاب آگاهانه روش درمان کمک کند.


حتما بخوانید: سوزش و داغی کف پا نشانه چیست و درمان آن


سوالات متداول درباره انحراف شست پا

چه چیزی باعث ایجاد انحراف شست پا می‌شود؟

عواملی که می‌توانند باعث ایجاد یا ایجاد انحراف شست پا شوند عبارتند از:

 • پوشیدن کفش های تنگ
 • آسیب یا ضربه به پا
 • آرتریت التهابی
 • بیماری های عصبی عضلانی مانند فلج مغزی
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون
 • وراثت
 • کف پای صاف یا قوس کم

آیا درمانی برای انحراف شست پا وجود دارد؟

بله. انحراف شست پا را می تواند با اقداماتی نظیر بالا بردن پاهای برهنه برای کاهش فشار و التهاب، قرار دادن کیسه یخ پیچیده شده در حوله به فواصل 10 تا 15 دقیقه، خیساندن پاها در آب خنک برای کاهش تورم و کشش پا درمان کرد. جراحی هم می تواند برای اصلاح ناهماهنگی مفصل انجام شود، اما معمولاً فقط در صورتی توصیه می شود که کجی شست پا زندگی روزمره را مختل کند.

آیا درمانی برای انحراف شست پا وجود دارد؟

چگونه می توان از بروز انحراف شست پا جلوگیری کرد؟

همه انحراف های شست پا قابل پیشگیری نیستند و ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی ایجاد شوند. با این حال، گزینه های زیر ممکن است به کاهش احتمال بروز انحراف شست پا کمک کنند.

 • کفش‌های راحت بپوشید که مناسب سایز پای شما باشند و پنجه پهنی داشته باشند.
 • از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید.
 • تا جایی که می‌توانید به پاهای خود استراحت دهید.

آیا ورزش هایی برای تسکین درد انحراف شست پا وجود دارد؟

بله، تمرینات ورزشی وجود دارد که می تواند درد انحراف شست پا را تسکین دهد و عضلات پا را تقویت کند. تصور می شود که عضلات ضعیف در بروز درد انحراف شست پا و مشکلات حرکتی نقش دارند. پزشک ممکن است تمرینات ورزشی خاصی را برای بهبود قدرت عضلات پا تجویز کند.

نتیجه گیری:

اگرچه انحراف شست پا مشکل رایجی است، اما می تواند یک بیماری ناامید کننده باشد. با این حال، با انجام استراتژی های صحیح خودمراقبتی و کمی همت از جانب شما، اکثر افراد می توانند بخوبی علائم انحراف شست پا  را به خوبی مدیریت کنند. با این حال، اگر درد شما با اقدامات ساده تسکین پیدا نمی کند یا انحراف شست پا بر تحرک یا کیفیت زندگی روزانه شما تأثیر می‌گذارد، حتماً با پزشک خود در مورد مراحل بعدی درمان صحبت کنید. در این مرحله جراحی ممکن است گزینه معقولی برای شما باشد.


مقالات مرتبط:

آموزش ورزش برای درمان زانو درد و تقویت زانو آسیب دیده

ورزش مناسب پوکی استخوان

بهترین حرکات یوگا برای انعطاف پا و تقویت عضلات همسترینگاز
1
رای