درمان بالا بودن آنزیم های کبدی با روش های خانگی و طب سنتی

درمان بالا بودن آنزیم های کبدی با روش های خانگی و طب سنتی درمان بالا بودن آنزیم های کبدی ؛ با درمان خانگی کبد با آنزیم بالا مانند نوشیدن قهوه امکان پذیر است. همچنین افزایش میزان فیبر و کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده به درمان آنزیم بالا کبد در طب سنتی کمک می کند.

افزایش سطح آنزیم های کبدی ALT می تواند نشانه ای از آسیب کبدی باشد. بنابراین انجام اقداماتی برای کاهش و درمان آنزیم کبدی بالا ALT می تواند برای بهبودی کبد مفید باشد. ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی، مانند رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، همگی می توانند به کاهش سطح آنزیم های کبدی ALT کمک کنند. در این مقاله سلام دنیا، به بررسی 8 روش طبیعی و خانگی کبد با آنزیم بالا که افراد می‌توانند آنها را برای کاهش سطح آنزیم کبدی ALT بکار بگیرند، می پردازیم. همچنین سطوح ایده آل و نحوه اندازه گیری آنزیم های کبد را هم مورد بحث قرار می دهیم.

آنزیم کبد چیست و چرا باید آنها را کاهش دهیم؟

آنزیم کبدی ALT که مخفف کلمه alanine aminotransferase یا آمینوترانسفراز است، آنزیمی در کبد است. آنزیم ها به بدن کمک می کنند تا واکنش های شیمیایی را به درستی انجام دهد. آنزیم های کبدی ALT برای تصفیه سموم از خون، ذخیره مواد مغذی و تولید صفرا ضروری است. آسیب یا التهاب کبد باعث می شود که کبد این آنزیم ها را در جریان خون آزاد کند و منجر به افزایش سطح آنزیم کبد ALT در بدن شود. کاهش سطح آنزیم کبد ALT می تواند به کبد در انجام وظایف خود کمک کند. افراد باید هر علتی که باعث افزایش سطح کبد ALT می شود، مانند آسیب کبدی یا دیابت را با کمک یک پزشک متخصص درمان کنند. روش های طبیعی می توانند مکمل درمان پزشکی برای کمک به کاهش سطح ALT باشند.

درمان بالا بودن آنزیم های کبدی (درمان آنزیم بالا کبد در طب سنتی )

1. درمان آنزیم کبدی بالا با نوشیدن قهوه 

نوشیدن قهوه می تواند به کاهش سطح آنزیم کبد ALT کمک کند. یک بازبینی در سال  2017 که چندین مطالعه را مورد بررسی قرار داد ، نشان می دهد نوشیدن یک فنجان قهوه یا تعداد بیشتر در روز باعث کاهش سطح آنزیم های کبد ALT می شود. مطالعه‌ای که در سال 2015 انجام شد، خطر ابتلا به سرطان کبد و بیماری مزمن کبدی را بین مصرف کنندگان قهوه و افرادی که قهوه نمی‌نوشند در بیش از 200000 نفر از مردم هاوایی و کالیفرنیا مقایسه کرد.

در این مطالعه مشخص شد افرادی که روزانه 2 تا 3 فنجان قهوه می نوشند، در مقایسه با افرادی که قهوه نمی نوشند، 38 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد (کارسینوم هپاتوسلولار) و 46 درصد خطر مرگ ناشی از بیماری مزمن کبدی قرار دارند. علاوه بر این، افرادی که 4 فنجان یا تعداد بیشتری قهوه در روز می‌نوشیدند، 41 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد و 71 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری مزمن کبدی قرار دارند.


حتما بخوانید: خواص عالی مصرف قهوه بر روی کبد 


محققان مطمئن نیستند که این خاصیت محافظت از کبد مربوط به کافئین موجود یا آنتی اکسیدان های موجود در قهوه است.در مطالعه ای سال  2014 مشخص شد که هم قهوه حاوی کافئین و هم قهوه بدون کافئین هردو  سطح آنزیم کبد را کاهش می دهند.

درمان بالا بودن آنزیم های کبدی

2. درمان آنزیم کبدی بالا با ورزش منظم

ورزش منظم ممکن است برای بهبود سلامت کبد مفید باشد ، تحقیقات نشان می دهد که فعالیت بدنی عامل مهمی برای درمان بیماری کبدی محسوب می شوند. یک مقاله در سال 2018 در مجله Hepatology ،داشتن یک برنامه ورزشی منظم را به عنوان بخشی از درمان بیماری های مزمن مانند سیروز کبدی توصیه می کند.

3. درمان آنزیم کبدی بالا با کاهش وزن اضافی 

در یک مطالعه مشخص شد که کاهش وزن عامل مهمی برای درمان بیماری کبد چرب و پیشگیری از فیبروز کبدی است. کاهش وزن باعث بهبود حساسیت به انسولین و کاهش التهاب می شود. ورزش منظم، همراه با کاهش کالری دریافتی، ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد شود. افزایش ورزش و کاهش کالری دریافتی از طریق یک رژیم غذایی متعادل به کاهش وزن افراد کمک می کند.

4. درمان آنزیم بالا کبد با افزایش مصرف اسید فولیک

کمبود فولات ممکن است خطر آسیب به کبد را افزایش دهد و به طور بالقوه با بروز سرطان کبد مرتبط باشد. می توانید با مصرف غذاهای سرشار از فولات، سلامت کبد خود را بهبود بخشید، مواد غذایی مانند:

 • جگر گاو
 • اسفناج
 • نخود سیاه
 • غلات صبحانه غنی شده
 • مارچوبه
 • کلم بروکسل
 • کاهو
 • آووکادو

مصرف مکمل های اسید فولیک نیز ممکن است به کاهش سطح آنزیم کبد ALT کمک کند. در مطالعه‌ای که در سال 2011 با حضور 455 شرکت‌کننده انجام شد، مشخص شد که افزایش مکمل اسید فولیک منجر به کاهش سطح آنزیم کبد ALT، به‌ویژه در مردان و کسانی که سطح آنزیم کبد ALT بالایی دارند، می‌شود. محققان دریافتند که مقدار مصرفی روزانه 0.8 میلی گرم اسید فولیک ممکن است به کاهش سطح آنزیم کبد ALT کمک کند.


حتما بخوانید: پاکسازی فوری کبد با مواد غذایی


درمان خانگی کبد با آنزیم بالا

5. درمان آنزیم بالا کبد با ایجاد تغییرات در رژیم غذایی

یک مطالعه در مقیاس کوچک در سال 2013 به بررسی اثربخشی تغییر وعده ناهار به یک گزینه سالم‌تر بر سطوح آنزیم های کبد ALT در 10 مرد پرداخت. در مقایسه با وعده ناهارهای قبلی، افراد پس از خوردن وعده ناهار سالم تر به مدت یک ماه، 20.3 درصد آنزیم کبد کمتری داشتند. وعده ناهار مغذی شامل:

 • مصرف سبزیجات بیشتر
 • پروتئین حیوانی کمتر و پروتئین گیاهی بیشتر
 • غذاهای با چگالی انرژی کمتر
 • مصرف فیبر بیشتر
 • افزایش مقدار پتاسیم، ویتامین B6 و اسید فولیک

در یک مطالعه در سال 2007 مشخص شد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات باعث کاهش سطح آنزیم کبد  ALT در بزرگسالان چاق و مقاوم به انسولین می شود. برای داشتن یک کبد سالم، بنیاد کبد آمریکا مصرف یک رژیم غذایی متعادل را توصیه می کند که شامل موارد زیر است:

 • پرهیز از مصرف غذاهای فرآوری شده، به ویژه غذاهای سرخ شده و غذاهای حاوی قند، چربی و نمک بالا
 • خودداری از مصرف صدف های خام یا نیم پز
 • افزایش فیبر خوراکی با مصرف غلات کامل، میوه و سبزیجات
 • مصرف غذاهای ارگانیک، در صورت امکان، ممکن است با کاهش سطح سموم وارد شده به بدن، به بهبود سطح آنزیم کبد نیز کمک کند.

درمان خانگی کبد با آنزیم بالا

6. درمان خانگی کبد با آنزیم بالا با کاهش کلسترول بالا

یک مطالعه در سال 2018 ارتباط بین سطوح بالاتر لیپوپروتئین کم چگال (LDL) و لیپوپروتئین پر چگال (HDL) و سطوح بالای آنزیم های کبدی در بزرگسالان را مشخص کرد. افراد می توانند سطح کلسترول بالا را از طریق ورزش منظم و پیروی از رژیم غذایی سالم که شامل موارد زیر است کاهش دهند:

 • کاهش مصرف گوشت و چربی اشباع شده
 • پرهیز از مصرف چربی های ترانس
 • افزایش مصرف فیبر خوراکی
 • افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا 3

7. درمان خانگی کبد با آنزیم بالا با دقت در مصرف داروها و مکمل ها

برخی داروها و مکمل ها می توانند باعث آسیب بیشتر به کبد شوند. استامینوفن در صورت مصرف بیش از حد می تواند به کبد آسیب برساند. اگر افرادی که دچار آسیب کبدی هستند مجبوv باشند که استامینوفن مصرف کنند، نباید مقدار مصرف آنها بیش از 2000 میلی گرم در روز باشد. افرادی که به طور منظم الکل مصرف می کنند باید از مصرف استامینوفن خودداری کنند یا در صورت لزوم آن را در دوزهای بسیار کم مصرف کنند. طبق گفته کالج آمریکایی Gastroenterology ، برخی از مکمل های گیاهی نیز می توانند منجر به افزایش سمیت در کبد شوند، این مکمل ها شامل:

 • چاپارل (chaparral)
 • چای کمفری (comfrey tea)
 • کاوا (kava)
 • Skullcap
 • یوهمبین (yohimbe)

آهن یا ویتامین A اضافی نیز در دوزهای بالا می تواند برای کبد مضر باشند. افرادی که سطح آنزیم کبد ALT بالایی دارند باید با پزشک خود مشورت کنند تا از بی خطر بودن مصرف هر گونه دارو، مکمل یا داروهای گیاهی مطمئن شوند.

8. درمان خانگی کبد با آنزیم بالا با اجتناب از مصرف الکل، سیگار و قرار گرفتن در معرض سموم محیطی

 • مصرف الکل می تواند آسیب به کبد را افزایش دهد، بنابراین افرادی که سطح آنزیم کبدی ALT بالایی دارند، باید برای محافظت از کبد در برابر آسیب بیشتر از مصرف الکل اجتناب کنند.
 • افرادی که سیگار می کشند باید سیگار را ترک کنند و افرادی که سیگار نمی کشند هم می توانند برای کاهش بار سمی سیگار روی کبد از قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنند.
 • افراد همچنین می‌توانند در صورت امکان از  استنشاق سطوح بالای سموم شیمیایی در هوا پرهیز کنند و برای حذف سموم اضافی در خانه از یک دستگاه تصفیه‌کننده هوا استفاده کنند.

درمان آنزیم بالا کبد در طب سنتی

سطوح ایده آل و نحوه اندازه گیری آنزیم های کبد ALT

افراد می توانند برای آزمایش خون کبد به پزشک مراجعه کنند، چون آزمایش خون، سطح آنزیم کبد ALT در بدن آنها را نشان خواهد داد. پزشک از بازو شما خون می گیرد و نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. طبق بررسی سال 2010، سطح طبیعی آنزیم کبد ALT کمتر از 50 واحد در لیتر (U/L) است.

با این حال، برخی از محققان کاهش سطح آنزیم مورد قبول را برای رسیدن به میزان طبیعی توصیه کرده اند. این به این دلیل است که  افراد زیادی  درحال ابتلا به چاقی و بیماری کبد چرب غیر الکلی هستند و با کاهش میزان مشخص شده سطوح نرمال آنزیم کبد ALT، پزشکان ممکن است بتوانند مشکلات بالقوه سلامت کبد را زودتر تشخیص دهند.


حتما بخوانید: چگونه آزمایش کبد بدهیم


با توجه به این توصیه، سطوح ایده آل آنزیم کبد ALT عبارتند از:

 • برای زنان کمتر از 31  واحد در لیتر  U/L
 • برای مردان  کمتر از40 واحد در لیتر U/L

سطوح بسیار بالا آنزیم کبد ممکن است نشان دهنده مشکلات کبدی مانند هپاتیت باشد. سطوح بسیار پایین آنزیم کبدی ALT هم ممکن است خطراتی برای سلامتی بهمراه داشته باشد و میزان آسیب پذیری را افزایش دهد. در یک مطالعه مشخص شد که سطوح پایین آنزیم کبدی ALT در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب خطر مرگ و میر در طولانی مدت را افزایش می دهد. سطح آنزیم کبدی ALT که 17 U/L است ممکن است خطر افزایش آسیب پذیری و افزایش مرگ و میر را پیش بینی کند.

افراد می توانند نتایج آنزیم کبد ALT را با پزشک خود در میان بگذارند تا بدانند آیا سطح آنزیم کبد ALT آنها سالم است یا خیر، یا باید اقداماتی برای تغییر آنها انجام دهند.

سخن آخر

سطوح بالای آنزیم کبدی ALT می تواند نشانه آسیب کبدی باشد. افراد می توانند با ایجاد تغییراتی در شیوه زندگی، مانند ورزش منظم و تغییر رژیم غذایی، سطح آنزیم کبد ALT خود را کاهش دهند. افزایش مصرف فیبر، کاهش چربی های اشباع شده و غذاهای فرآوری شده و همچنین مصرف طیف وسیعی از مواد مغذی مانند میوه ها و سبزیجات ممکن است به کاهش سطوح آنزیم های کبدی کمک کند. افراد در صورت مشاهده علائم آسیب کبدی می توانند برای آزمایش آنزیم های کبد ALT به پزشک مراجعه کنند تا بررسی کنند که آیا آنزیم های کبد ALT آنها در یک سطح طبیعی قرار دارد یا خیر. امیدوارم این مطلب که در خصوص درمان بالا بودن آنزیم های کبدی با روش های خانگی و در طب سنتی بود، مورد توجه شما قرار بگیرد.


مقالات مرتبط:

علائم سرطان کبد چیست

درمان کبد چرب در خانه

از
12
رای