علائم سندروم بوی ماهی؛ علت و درمان بوی ماهی در دهان و بدن

علائم سندروم بوی ماهی؛ علت و درمان بوی ماهی در دهان و بدن علائم سندروم بوی ماهی چیست ؛ علت بوی ماهی در دهان، ادرار، بوی عرق شبیه ماهی، غذاهای مضر، روش تشخیص، درمان سندرم بوی ماهی (تری متیل آمینوری) و پیشگیری از آن در سلام دنیا بخوانید.

سندروم بوی ماهی یا تری متیل امینوری (TMAU) یک بیماری بسیار نادر است که باعث می شود عرق، تنفس، بزاق و ادرار و دهان شما بوی ماهی فاسد یا تخم مرغ فاسد را بدهد. TMAU قابل درمان نیست. اما ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، استفاده از صابون ها و لوسیون های بدن و مدیریت استرس می تواند به کاهش علائم کمک کند. سندروم بوی ماهی باعث می شود افراد بوی ماهی فاسد یا تخم مرغ فاسد بدهند. پرهیز از غذاهایی که در این مطلب سلام دنیا، به آن اشاره شده، ممکن است به کاهش علائم سندروم بوی ماهی کمک کند. در ادامه درباره اینکه علائم سندرم بوی ماهی چیست و چه افرادی دچار آن میشود، علت، روش تشخیص و درمان سندروم بوی ماهی، اطلاعات بیشتری کسب کنید. 

سندروم بوی ماهی (TMAU) چیست؟ 

سندروم بوی ماهی (TMAU) یک بیماری بسیار نادر است که باعث می شود عرق، نفس، بزاق و ادرار شما بوی ماهی فاسد یا تخم مرغ فاسد دهد. برخی از افراد به دلیل ژن های معیوب منتقل شده از والدین خود که متابولیسم آنها را تحت تأثیر قرار می دهد، سندرم بوی ماهی دارند. برخی از بیماری ها و داروها می توانند موجب سندروم بوی ماهی شوند. TMAU ممکن است مشکل سلامتی به نظر نرسد، اما افرادی که سندروم بوی ماهی دارند اغلب با مسائل روانی و اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند. TMAU قابل درمان نیست. اما ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، استفاده از صابون ها و لوسیون های خاص و مدیریت استرس می تواند به کاهش علائم آن کمک کند.


حتما بخوانید: راه های کاهش استرس


چه کسانی دچار سندرم بوی ماهی می شوند؟

سندروم بوی ماهی بسیار نادر است، به طوری که پزشکان چند صد مورد را در 30 سالی که این وضعیت را پیگیری کرده اند گزارش کرده اند. خانم ها بیشتر از آقایان به سندرم تری متیل امینوری مبتلا می شوند.

چه کسانی دچار سندرم بوی ماهی می شوند؟

علائم و علت سندرم بوی ماهی

چه چیزی باعث سندروم بوی ماهی می شود؟

اگر سندروم بوی ماهی دارید، به این معنی است که بدن شما نمی تواند یک ماده شیمیایی بدبو به نام تری متیل آمین را پردازش کند. روده های شما با خوردن برخی غذاها از جمله جگر، حبوبات و تخم مرغ، تری متیل آمین تولید می کنند.

به طور معمول، بدن شما آنزیمی به نام مونواکسیژناز 3 حاوی فلاوین (FMO3) تولید می کند. این آنزیم مواد شیمیایی خاصی از جمله تری متیل آمین را تجزیه می کند. اما زمانی که این آنزیم کار نمی کند، سطح تری متیل آمین شما افزایش می یابد و بوی بدی در تنفس، عرق و ادرار شما ایجاد می کند.

برخی از افراد ممکن است سندروم بوی ماهی داشته باشند، زیرا دارای یک بیماری متابولیک ارثی هستند که مانع از تجزیه آنزیم تری متیل آمین می شود. پزشکان به این سندروم بوی ماهی اولیه می گویند. سندروم بوی ماهی اولیه زمانی اتفاق می افتد که چیزی در ژن FMO3 تغییر کند. این ژن حاوی دستورالعمل هایی برای ساخت آنزیم FMO3 است. بدون دستورالعمل صحیح، بدن شما نمی تواند آنزیم موثری بسازد.

پدر و مادرم مثل من سندرم بوی ماهی ندارند. چرا من این شرایط را به ارث بردم؟

هنگامی که شما ژن را از والدین خود به ارث می برید، دو نسخه از هر ژن دریافت می کنید. اگر سندروم بوی ماهی اولیه دارید، به این معنی است که هر یک از والدین یک کپی از یک ژن FMO3 تغییر یافته دارند. این ژن تغییر یافته نمی تواند دستورالعملی برای ساخت آنزیم FMO3 بدهد.

بدون آن آنزیم، بدن شما نمی تواند ماده شیمیایی بدبو تری متیل آمین را پردازش کند. اما والدین شما سندروم بوی ماهی ندارند زیرا هر دو دارای یک ژن طبیعی و یک ژن تغییر یافته هستند. آنها می توانند ژن تغییر یافته را حمل کنند، اما علائمی نخواهند داشت زیرا این وضعیت به دو ژن تغییر یافته نیاز دارد.


حتما بخوانید: علائم سندروم اردک چیست


سایر افراد به نوعی از سندرم بوی ماهی مبتلا می شوند که به آن سندروم بوی ماهی ثانویه، اکتسابی یا گذرا می گویند. در این مورد، آنزیم های FMO3 دارند، اما چیزی مانع از تجزیه کامل آنزیم تری متیل آمین می شود. سندروم بوی ماهی ثانویه می تواند برای افرادی که نارسایی کبدی دارند یا مکمل های کولین برای درمان آلزایمر یا بیماری هانتینگتون دریافت می کنند اتفاق بیفتد. کولین یک ماده مغذی ضروری است که در گوشت، ماهی، آجیل، لوبیا، سبزیجات و تخم مرغ یافت می شود.

علائم و علت سندرم بوی ماهی

علائم سندروم بوی ماهی چیست؟

افراد مبتلا به TMAU بوی نامطبوعی از خود متصاعد می‌کنند که بعد از ورزش یا زمانی که تحت استرس هستند بیشتر قابل توجه است. دختران که با سندرم بوی ماهی به دنیا می آیند، ممکن است علائم شدیدتری را درست قبل و در طول دوره قاعدگی خود، پس از مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی و در دوران یائسگی داشته باشند.

افرادی که سندروم بوی ماهی را به ارث می برند اغلب با مسائل روانی و اجتماعی قابل توجهی دست و پنجه نرم می کنند. علائم TMAU اغلب در دوران بلوغ بدتر می شود و کودکان را در معرض آزار و اذیت، طرد شدن یا تمسخر قرار می دهند. برخی از کودکان مبتلا به TMAU پرخاشگر می شوند و دیگران برایشان مزاحمت ایجاد می کنند و مورد تمسخر قرار می گیرند.

راه های دیگری که سندرم بوی ماهی ممکن است بر رفاه افراد تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • از مردم دوری می کنند زیرا از وضعیت خود خجالت می کشند. انزوای اجتماعی می تواند منجر به افسردگی، ناامیدی و تنهایی شود.
 • داشتن زمان سختی در توسعه یا حفظ روابط.
 • به ندرت، علائم پارانویا و تمایل به خودکشی را نشان می دهند.

علائم سندروم بوی ماهی

آیا افراد مبتلا به سندروم بوی ماهی، بوی خود را متوجه می شوند (بوی عرق شبیه ماهی)

بله، درست مانند بوی معمولی بدن یا عرق، افراد مبتلا به TMAU ممکن است متوجه بوی خود شوند. اما مانند بوی معمولی بدن یا عرق، برخی از افراد مبتلا به TMAU ممکن است به این بو عادت داشته باشند و نسبت به اطرافیانشان کمتر به آن واکنش نشان دهند.

بعد از خوردن ماهی بوی ماهی می دهم. آیا این بدان معناست که من سندرم بوی ماهی دارم؟

خیر، اما ممکن است پس از خوردن ماهی، بوی بد موقت یا بوی ماهی داشته باشید.

تشخیص و آزمایشات سندرم بوی ماهی

پزشکان چگونه سندروم بوی ماهی را تشخیص می دهند؟

پزشکان TMAU را با اندازه گیری میزان تری متیل آمین در ادرار شما تشخیص می دهند.

آیا سندروم بوی ماهی قابل درمان است؟

سندروم بوی ماهی اولیه یا ارثی قابل درمان نیست. اما ترکیبی از رژیم غذایی، بهداشت و برخی داروها می تواند به کاهش علائم سندروم بوی ماهی کمک کند.

من سندروم بوی ماهی دارم. از چه غذاهایی پرهیز کنم؟

پزشکان ممکن است به شما توصیه کنند از غذاهای زیر اجتناب کنید:

 • شیر از گاوهای تغذیه شده با گندم.
 • تخم مرغ
 • جگر
 • نخود فرنگی.
 • لوبیا.
 • بادام زمینی.
 • محصولات سویا.
 • کلم بروکسل.
 • کلم بروکلی
 • کلم.
 • گل كلم.
 • غذای دریایی. (می توانید ماهی آب شیرین بخورید.)
 • مکمل های روغن ماهی

حتما بخوانید: عوارض و تداخلات دارویی مصرف زیاد روغن ماهی


حذف این غذاها ممکن است مقدار مواد مغذی ضروری کولین و فولات را کاهش دهد، بنابراین از پزشک خود در مورد راه هایی برای اطمینان از داشتن کولین و فولات کافی بپرسید. افراد مبتلا به سندروم بوی ماهی که باردار یا شیرده هستند، نباید غذاهای حاوی کولین را کاهش دهند. اگر باردار یا شیرده هستید، با پزشک خود در مورد راه های دیگری که می توانید علائم TMAU را به حداقل برسانید، صحبت کنید.

غذاهای مضر برای سندروم بوی ماهی

چه داروهایی سندروم بوی ماهی را درمان می کنند؟

پزشک شما ممکن است دوره کوتاهی از آنتی بیوتیک ها را برای کاهش باکتری های روده شما تجویز کند تا تری متیل آمین کمتری در روده خود داشته باشید. آنها همچنین ممکن است پروبیوتیک ها را برای تحریک سلامت روده و کاهش میزان سندروم بوی ماهی توصیه کنند.

چه چیز دیگری به علائم سندروم بوی ماهی کمک می کند؟

پزشکان ممکن است استفاده از صابون ها و لوسیون های با pH پایین (اسیدی) را برای کاهش بو توصیه کنند. آنها همچنین ممکن است راه هایی را برای جلوگیری از تعریق، مانند تغییر برنامه ورزشی خود پیشنهاد کنند. گاهی اوقات استرس موجب عرق کردن می شود. پزشک شما می تواند راه هایی را برای مدیریت استرس شما توصیه کند.

جلوگیری از سندرم بوی ماهی

چگونه می توانم خطر ابتلا به سندروم بوی ماهی را کاهش دهم؟

اگر سندروم بوی ماهی اولیه دارید، یک نوع ارثی از این بیماری دارید که نمی توانید از آن پیشگیری کنید. خوشبختانه، تغییر برخی عادات شخصی مانند رژیم غذایی و بهداشت می تواند به کاهش علائم شما کمک کند.

TMAU قابل درمان نیست اما می توان آن را مدیریت کرد. اگر به سندروم بوی ماهی اولیه (ارثی) مبتلا هستید، تغییر رژیم غذایی و برخی عادات شخصی تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد. اگر داروهایی مصرف می کنید که باعث سندروم بوی ماهی می شوند، از پزشک خود در مورد داروهای جایگزین سوال کنید.

همچنین ممکن است از برخی حمایت های سلامت روان بهره مند شوید. بسیاری از افراد مبتلا به سندروم بوی ماهی  با انزوای اجتماعی، تنهایی، تصور ضعف از خود و افسردگی دست و پنجه نرم کنند.

زندگی با سندروم بوی ماهی

چگونه از خودم مراقبت کنم؟

شما می توانید با فکر کردن به TMAU به عنوان چیزی که برای شما اتفاق افتاده است از خود مراقبت کنید. شما مسئول TMAU خود نیستید. اما شما می توانید مسئولیت مدیریت علائم خود را بر عهده بگیرید تا بتوانید زندگی کامل و پرباری داشته باشید. با پزشک خود در مورد راه های مدیریت رژیم غذایی، ورزش و استرس خود صحبت کنید تا علائم TMAU کمتر قابل توجه باشد.

چه سوالاتی باید از پزشک خود بپرسم؟

سندروم بوی ماهی یک بیماری بسیار نادر است. تا زمانی که تشخیص داده نشود، ممکن است از وجود آن اطلاع نداشته باشید. در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:

 • TMAU چیست؟
 • چرا من آن را دارم؟
 • اگر یک شکل ارثی از آن داشته باشم، آیا به این معنی است که فرزندانم آن را خواهند داشت؟
 • درمان چیست؟
 • آیا می توانید آن را درمان کنید؟
 • آیا من همیشه این علائم را خواهم داشت
سخن آخر

برخی از افرادی که سندروم بوی ماهی دارند به تبعید اجتماعی خودخواسته می روند، زیرا نگران هستند که علائم بوی ماهی آنها باعث آزار دیگران شود. گاهی اوقات، افراد مبتلا به TMAU بر این باورند که حتی پس از اینکه بدانند چگونه علائم خود را کاهش دهند، هنوز باید از اجتماع دوری کنند. اگر زندگی با TMAU باعث شده است که شما احساس انزوا، عصبانیت، اضطراب یا افسردگی کنید، ممکن است از برخی حمایت های سلامت روان بهره مند شوید. اگر این وضعیت شماست، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می دانند که شما چه چیزی را تجربه کرده اید و می توانند برنامه ها و خدمات مفیدی را توصیه کنند.


مقالات مرتبط:

سندرم استیون جانسون چیست

علائم سندرم کوشینگ چیست

از
1
رای