بارداری دوقلو: 10 نشانه عجیب که نشان می دهد شما دوقلو باردارید

بارداری دوقلو: 10 نشانه عجیب که نشان می دهد شما دوقلو باردارید تعداد دوقلو باردار شدن در حال افزایش است. آیا شما دوقلو باردار هستید؟ چگونه می توانید متوجه بارداری دوقلو شوید؟ در این مقاله 10 علامت و نشانه هایی که نشان می دهد شما دوقلو باردارید؛ بیان شده است.

آیا فکر می کنید که چند قلو باردار هستید؟ ممکن است حق با شما باشد؛ تعداد دوقلو باردار شدن در حال افزایش است. ببینید که علائم بارداری به شما چه می گویند. شانس اینکه شما دوقلو باردار باشید، بیشتر از هر زمانی در گذشته افزایش یافته است- دوقلو باردار شدن از سال 1980 رو به افزایش است، این میزان در سال 2014 به اوج خود رسید که 3 درصد از تمام کودکان متولد شده را به خود اختصاص داد.

 • اما آیا شما دوقلو باردار هستید.
 • چگونه می توانید متوجه شوید؟
 • علائم دوقلو باردار بودن چیست؟

10 مورد از علائم دوقلو باردار بودن

علاوه بر علائم متداول اولیه بارداری، زنانی که چندقلو باردار هستند ممکن است علائم بارداری دوقلو زیر را نیز داشته باشند:

1. سطح بالای هورمون هاش سی جی (HCG)

به طور کلی، دوقلو باردار بودن باعث می شود مادران هورمون هاش سی جی (HCG) بیشتری تولید کنند، این هورمونی است که بدن در دوران بارداری ترشح می کند. در مطالعات انجام شده، زنانی که دوقلو باردار بودند، سطح بالاتری از هورمون هاش سی جی داشته و برای مدت زمان طولانی تری نسبت به بارداری تکی، این هورمون را تولید می کردند.

البته به خاطر داشته باشید که تولید هورمون هاش سی جی از زنی به زن دیگر متفاوت است، بنابراین نباید از سطح بالای این هورمون به عنوان یک معیار قطعی برای دوقلو باردار بودن مادران استفاده کرد. برخی از زنان با حاملگی های تک، میزان زیادی هورمون هاش سی جی تولید می کنند و برخی از زنانی که چند قلو باردار هستند، سطح غیر منتظره کمتری از هورمون هاش سی جی تولید می کنند. همانطور که بسیاری از مادران میزان بالای هورمون هاش سی جی را در بارداری دوقلو گزارش می کنند، سایر علائم اولیه بارداری در بارداری دوقلوها تشدید می شود. در اینجا، برخی از شکایت متداول در مادرانی که چندقلو حمل می کنند، ذکر شده است.

نشانه های بارداری دوقلو

2. حالت تهوع شدید صبحگاهی

به دلیل افزایش بیشتر هورمون های بارداری در چندقلوها، حالت تهوع صبحگاهی در هنگام دوقلو باردار بودن می تواند بسیار بد باشد. در مطالعات انجام شده، حاملگی دوقلو یک عامل خطرزا برای شدیدترین شکل حالت تهوع صبحگاهی با نام «استفراغ شدید حاملگی» است. اما، همه مادرانی که دوقلو باردار هستند، حالت تهوع شدید صبحگاهی را تجربه نمی کنند! بعضی از آنها ممکن است اصلا حالت تهوع نداشته باشند. هر مادر و هر بارداری با دیگری متفاوت است.

اگر حالت تهوع اتفاق افتاده چه کاری انجام دهید
 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید: گاهی اوقات گفتنش آسان و انجام دادنش دشوار است، اما ترکیبی از پروتئین، چربی، کربوهیدرات های پیچیده در هر وعده غذایی نه تنها برای شما و کودکانتان مغذی است، بلکه به تنظیم قند خون (یکی از دلایل احتمالی بیماری صبحگاهی) کمک می کند.
 • تقویت کبد: کبد وظیفه کنترل هورمون ها و سایر سموم را بر عهده دارد و گاهی اوقات در سه ماهه اول بارداری وظیفه سنگینی بر عهده دارد. شیر گیاه خار مریم یا چای ریشه قاصدک بسیار عالی هستند، همانند شیر گیاه خار مریم تلخ، غذاهای تخمیر شده مانند سرکه سیب خام و آبلیمو نیز مناسب هستند.
 • تقویت هضم غذا: هم زنجبیل و هم نعناع، داروهای قدیمی بوده که برای درمان ناراحتی معده و حالت تهوع مفید هستند. چای ها یا آدامس های زنجبیلی را امتحان کنید یا نعناع تازه یا چای آن را امتحان کنید.
 • مراقب شکم خالی باشید: به محض بیدار شدن، چیزی حاوی پروتئین و کربوهیدراتهای پیچیده میل کنید. برخی از مادران حتی کراکرهای غلات سبوس دار را در کنار تخت خود نگه می دارند. این می تواند تهوع ناشی از صفرا ضعیف یا قند خون پایین را تسکین دهد.

علائم بارداری دوقلو

3. عدم تحمل غذا

مشابه با حالت تهوع صبحگاهی، برخی از مادرانی که دوقلو باردار هستند، متوجه بیزاری خاصی نسبت به غذاهای خاص می شوند. مقصر این شرایط (باز هم!) نوسانات هورمونی است که در این دوران تجربه می کنید. عوامل آن به شرح زیر است:

 • سبزیجاتی با برگ سبز
 • ماهی یا غذاهای دریایی
 • قهوه (در هنگام بارداری مطمئن شوید که روزانه 200 میلی گرم یا کمتر از این مقدار کافئین مصرف می کنید)
 • گوشت

برخی شواهد نشان می دهد که تغییر در ذائقه چشایی در دوران بارداری عامل این حالت است. تئوری دیگری نشان می دهد که ناسازگاری های غذایی از کودک در حال رشد محافظت می کند، اما این مطالعه همچنین توصیه می کند که ناسازگاری های غذایی از این هم پیچیده تر است. در هر صورت شاید بهتر باشید که طبق این ناسازگاری ها عمل کنید و برای این مدت از این غذاها دور باشید. سعی کنید غذاهای سالم و با طعم ملایم مانند آبگوشت، موز، آووکادو، جو دوسر و اسموتی که قادر به خوردن آن هستید را میل کنید و در مورد آن استرس نداشته باشید. این ناسازگارهای غذایی معمولاً طی چند هفته می گذرد و می توانید بعداً غذاهای پر از مواد مغذی خود را میل کنید.

عدم تحمل غذا از علائم بارداری دوقلو

4. خستگی زیاد

هر زن حامله ای خسته می شود، اما بسیاری از مادرانی که دوقلو باردار بوده اند، خستگی مطلق را گزارش داده اند. افزایش شدید سطح پروژسترون برای حمایت از حاملگی دو نوزاد، همراه با میزان متابولیک پایه بالاتر (میزان سرعتی که بدن از انرژی استفاده می کند)، می تواند باعث خستگی ناتوان کننده شود. بعلاوه، سه ماهه اول بسیار مهم برای توسعه سیستم های بنیادی بدن کودک است (و شما این کار را برای دو نوزاد انجام می دهید!)

وقتی احساس می کنید که بسیار خسته می شوید، کارهای زیر را انجام دهید:
 • اگر در حال کار کردن هستید، در هنگام وقت ناهار، چرت بزنید.
 • هر شب زود به رختخواب بروید (قبل از ساعت 9 شب!)
 • اگر قادر به خوابیدن نیستید، تنفس عمیق را تمرین کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم و زمان پیش از تولد خوب باعث افزایش سطح انرژی می شود. برخی از مادران غذاهای سرشار از ویتامین B مانند تکه های کوچک مخمر مغذی یا گرده زنبور عسل را امتحان می کنند.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب. باور کنید یا خیر، کم آبی بدن یک دلیل بزرگ برای خستگی است.
 • در نهایت در روز 20 دقیقه پیاده روی کنید. اگرچه مانند شکنجه به نظر می رسد، اما واقعا می تواند سطح انرژی شما را تقویت کند! (و برای ضریب هوشی کودک نیز خوب است)

علائمی که نشان می دهد دوقلو باردارید

5. حساسیت جدی سینه ها

بارداری می تواند سینه ها را به طرز باور نکردنی حساس و دردناک کند. این یکی دیگر از علائم اولیه بارداری است که اغلب در هنگام دوقلو باردار بودن شدید است و سطح هورمون افزایش می یابد. سینه های شما بیش از حد کار می کنند؛ زیرا آنها مجبورند به جای یک کودک، از دو نوزاد حمایت کنند.

در اینجا چند نکته برای کاهش درد و ناراحتی سینه ها ارائه شده است:
 • سوتین های سفت و محکم را با سوتین های نرم تر جایگزین کنید.
 • برای جلوگیری از درد هنگام حرکت در خواب، از سوتین های خواب پنبه ای استفاده کنید.
 • تا زمانی که این حساسیت فروکش نکرده است، از دویدن، پریدن، و لرزاندن آنها خودداری کنید.
 • سینه های خود را به طور موقتی به عنوان ناحیه ممنوعه برای شریک زندگی تان در نظر بگیرید.
6. تکرر ادرار

دقیقا مانند بارداری تکی، بارداری دوقلو نیز می تواند باعث افزایش سطح ادرار به دلیل افزایش میزان هورمون هاش سی جی (HCG) شود. از آنجا که سطح هورمون هاش سی جی در بارداری دوقلو بیشتر از بارداری تکی است، افزایش تعداد دفعات رفتن به سرویس بهداشتی (تکرر ادرار) نیز مشخص است.

چند راه برای مقابله با تکرر ادرار 
 • مایعات را در اوایل صبح بنوشید و یک یا دو ساعت قبل از خواب، مایعات ننوشید.
 • سعی کنید از خوردن نوشیدنی های ادرار آور اجتناب کنید. این موارد می توانند شامل چای، آب گازدار، و قهوه باشد. از نوشیدنی های الکترولیتی آبرسان مانند آب نارگیل، آبگوشت، یا آب ساده تصفیه شده بنوشید.
 • با خم شدن به سمت جلو هر بار که ادرار می کنید، مثانه خود را کاملا خالی کنید. همچنین می توانید چند ثانیه در حالی که روی توالت هستید صبر کنید تا مطمئن شوید مثانه شما کاملاً خالی است.

بارداری دوقلو و نشانه های آن

7. شکم بزرگتر از حد معمول

بسیاری از خانم ها تعجب می کنند، «دوقلو باردار بودن چه زمانی شروع به مشخص شدن می کند؟» خب، این بستگی به عوامل زیادی دارد، اما به طور کلی، این علائم زودتر از حاملگی تکی اتفاق می افتد! بزرگتر از حد انتظار به نظر رسیدن شکم برای آن سن بارداری خاص، نشانه احتمالی دوقلو باردار بودن است، اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از خانم ها علائم را در بارداری های بعدی خود خیلی سریع تر از اولین بارداری بروز می دهند. اندازه گیری ارتفاع رحم، ممکن است یک شناسه قابل اطمینان تر برای دوقلوهای احتمالی باشد.

ماما و پزشکان ارتفاع رحم (فوندال هایت) را اندازه گیری می کنند که از هفته 12 بارداری شروع می شود، تا ببینند که کودک به طور طبیعی رشد می کند. هنگامی که ارتفاع رحم از آنچه انتظار می رود بزرگ تر باشد، این بدان معنا است که شما دوقلو باردار هستید! (یا اینکه انقباضات رحمی دارید یا آخرین قاعدگی شما رو به اتمام است).

8. ضربان قلب سریع تر در حالت استراحت

همانطور که قبلا اشاره کردیم، در دوران بارداری میزان متابولیک پایه افزایش می یابد تا مواد مغذی برای کودک فراهم شود. به طور مشابه، ضربان قلب در حالت استراحت نیز افزایش پیدا می کند. ضربان قلب در حالت استراحت، حدود 70 ضربه در دقیقه (bpm) است. در دوران بارداری، این ضربان به 80 تا 100 bpm می رسد. در یک بارداری دوقلو، ضربان قلب می تواند حتی بیشتر شود. بعد از 100 bpm، ممکن است بیماری «تاکی کاردی» تشخیص داده شود. تاکی کاردی اغلب در دوران بارداری طبیعی است (بنابراین دلیلی برای نگرانی وجود ندارد)، اما باید توسط ماما یا پزشک تحت نظر باشید. اگرچه شما لزوما نمی توانید شدت ضربان قلب خود را کم کنید، ممکن است کاهش استرس در زندگی شما به حل این مساله کمک کند.

برخی روش های دیگر برای آرام نگه داشتن شما عبارتند از:

 • اجازه ندهید قند خون بدن شما کم شود. وعده های غذایی متعادل و میان وعده های مناسب در فواصل زمانی منظم میل کنید.
 • تنفس عمیق، تجسم و یا مراقبه را تمرین کنید. حتی می توانید فقط بر روی صندلی نشسته و به موسیقی گوش دهید!
 • از محیط های پر فشار مانند کنسرت های راک، ترافیک سپر به سپر، پیاده روی در خیابان های شلوغ و غیره اجتناب کنید.
 • در چای از گیاهان درمانی مانند بابونه یا اسطوخودوس استفاده کنید
 • روغن های گیاهی را در دستگاه دیفیوزر قرار دهید.

مثل همیشه با پزشک خود در مورد آنچه برای شما مناسب است صحبت کنید.

چگونه بدانید دوقلو باردارید

9. حال روحی

هنگامی که نوسانات هورمونی شروع می شود، نوسانات خلقی ممکن است بلافاصله بعد از آن اتفاق بیافتد. و مانند سایر علائم در بارداری دوقلو، افزایش تغییر ناگهانی خلق و خو به دلیل تغییرات گسترده بیولوژیکی ممکن است نشانه ای از این باشد که شما باید منتظر دو کودک باشید!

هنگامی که تغیرات خلق و خو ناگهانی در دوران حاملگی رخ می دهد، اقدامات زیر را انجام دهید:
 • احساسات خود را یادداشت کنید. می توانید چیزهایی را که بیان نمی کنید، بنویسید. با قلم خود راحت باشید و تمام احساسات خود را بدون قضاوت «بیان کنید».
 • از شخصی که به آن اعتماد دارید (مانند شریک زندگی، اعضای خانواده یا دوستان خود) بخواهید شما را حمایت کنند.
 • کارهای معنوی انجام دهید تا وسعت دید خود را بیشتر کرده و به آرامش برسید. چه این کار به معنای رفتن به کلیسا باشد، یا به گروهی که کتاب مقدس می خوانند بپیوندید، یا اینکه مراقبه یا یوگا را تمرین کنید تا راه هایی را برای ارتباط با خدا پیدا کنید.

همچنین، بخاطر داشته باشید که احساسات شدید به همان راحتی که پیش آمد، برطرف خواهد شد (بنابراین نگران نباشید!).

علائم و نشانه های حاملگی دوقلو

10. بصیرت

برخی از مادرها فقط می دانند که دوقلو باردار هستند! چه این یک فکر ناخوشایند باشد یا یک رویا در مورد داشتن دو نوزاد، بصیرت یک چیز واقعی، به ویژه در بارداری است. همانطور که گفته شد، به حس خود اعتماد کنید.

در صورتی که دوقلو باردار باشید، چقدر زود مشخص می شود؟

اگرچه ممکن است همه این علائم را داشته باشید، اما باید منتظر بمانید تا بعد از شش هفته بارداری با سونوگرافی آن را تأیید کنید. (یک مطالعه نشان داد که سونوگرافی ترانس واژینال زودتر از هفته ششم حاملگی برای تشخیص  حاملگی دوقلو قابل اطمینان نیست.) آیا می دانید فهمیدن زود هنگام اینکه شما دوقلو باردار هستید، به این معنا است که ممکن است در نهایت یک قل خود را از دست بدهید. محققان تخمین می زنند که 21 تا 30 درصد از بارداری های دوقلو منجر به «سندرم قل ناپدیده شده» می شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک بارداری دوقلو در هفته شش بارداری تایید می شود (با استفاده از سونوگرافی)، اما یک قل پس از آن «ناپدید» می شود یا در مراجعه بعدی (حدود هفته 12) دیگر وجود ندارد. برخی از زنان ترجیح می دهند این مساله را تا زمانی که مطمئن نشوند هر دوقلو سالم هستند، ندانند، در حالی که برخی دیگر می خواهند این مساله را بدانند، اگرچه احتمال از دست دادن یک قل می تواند زیاد باشد.

چگونه دوقلو باردار بودن تایید می شود؟

1. سونوگرافی

اگرچه علائم و نشانه های بسیاری برای دوقلو باردار بودن وجود دارد، اما تنها یک راه مطمئن برای تشخیص وجود دارد ؛ سونوگرافی. برخی از زنان تصمیم می گیرند که زودتر سونوگرافی انجام دهند، در حالی که سایر زنان تصمیم می گیرند تا از سونوگرافی تا هفته 20 بارداری اجتناب کنند. هنوز هم هر چند که نادر است، اما برخی از زنان هیچ علائمی از دوقلوها ندارند و فقط در بدو تولد متوجه آن می شوند! علاوه بر سونوگرافی، موارد بسیار کمی وجود دارد که به طور قطعی حاملگی دوقلو را نشان می دهد. آن ها شامل موارد زیر هستند.

راه های تشخیص بارداری دوقلو

2. چندین ضربان قلب

در مراجعه های خود به مطب پزشک، ماما یا پزشک می تواند ضربان قلب جنین را حس کند، که از حدود هفته 10 تا 12 بارداری شروع می شود. گاهی اوقات ضربان قلب دوم شنیده می شود. با این وجود، گاهی ممکن است شما دوقلو باردار باشید اما نتوانید تپش قلب دو کودک را بشنوید (حتی وقتی شما انتظار دوقلو دارید!)

3. آلفا فیتو پروتئین غیر طبیعی

آلفا فیتو پروتئین (AFP) نوعی پروتئین است که توسط کبد و کیسه زرده جنین در حال رشد در دوران بارداری تولید می شود. این پروتئین سپس به خون مادر منتقل می شود. در سه ماهه سوم بارداری، یک آزمایش میزان آلفا فیتو پروتئین که جنین از کبد خود (به خون مادر) آزاد می کند را اندازه گیری می کند. این آزمایش برای غربالگری ناهنجاری های کروموزومی یا نقایص هنگام تولد مانند سندرم داون استفاده می شود. با این حال، سطح بالایی از AFP ممکن است به این معنا باشد که دو جنین در حال آزاد کردن این پروتئین هستند! مطالعه ای نشان داد که زنانی که دوقلو باردار هستند، مقادیر AFP در آزمایش آنها دو برابر زنان با بارداری تکی بوده است.

سطح بالای آلفا فیتو پروتئین در زنانی که دوقلو باردار هستند

آیا بارداری دوقلو می تواند به صورت پنهان شده باشد (مشخص نباشد)؟

با سونوگرافی اولیه، ممکن است یک قل پنهان وجود داشته باشد (یکی از قل ها هنگام سونوگرافی در پشت دیگری پنهان است)، اما این حالت نادر است. با استفاده از سونوگرافی هفته 20 بارداری، بدون شک می توانید مطمئن بگویید که دوقلو دارید یا خیر!

منبع: mamanatural

از
10
رای