خواص بابونه برای سلامتی و درمان عفونت های قارچی و مضرات و عوارض جانبی آن

خواص بابونه برای سلامتی و درمان عفونت های قارچی و مضرات و عوارض جانبی آن بابونه یکی از قدیمی ترین و متنوع ترین گیاهان دارویی شناخته شده برای انسان است. از خواص بابونه برای سلامتی: مقابله با بیماری، ضد التهاب و سلامت قلب و ایجاد آرامش می باشد.

بنظر می رسد بابونه یکی از قدیمی ترین و متنوع ترین گیاهان دارویی شناخته شده برای انسان است، گل های خشک بابونه بخاطر داشتن سطح بالایی از آنتی اکسیدان های مقابله با بیماری، مانند ترپنوئید و فلاونوئیدها، دارای مزایای فراوان و گسترده ای برای سلامتی هستند.

آنتی اکسیدان های حیاتی بابونه در روغن های قوی گیاه وجود دارند و به طور عمده در خواص درمانی طبیعی آن نقش دارند. به عنوان یک داروی جایگزین موثر تقریبا هیچ عوارض جانبی ای برای آن شناخته نشده است، بابونه در حدود 5 هزار سال به شکل دمنوش، عصاره گیاهی و ماده آرایشی برای آرامش، سرزندگی، ظاهر جوان و طول عمر استفاده شده است.

فواید و خواص دارویی بابونه و مضرلت آن

بابونه چیست؟

گیاهان بابونه از خانواده Asteraceae/Compositae هستند. 2 نوع متداول از بابونه وجود دارد که امروزه در زمینه پزشکی استفاده می شود: بابونه آلمانی (chamomillarecutita) و بابونه رومی (chamaemelumnobile). دمنوش بابونه و عصاره آن که از گل های خشک شده گونه Matricaria  تهیه می شود در حال حاضر در سراسر جهان برای مصرف فروخته می شود.

یک فنجان چای بابونه دارای دو کالری، دو میلی گرم سدیم و بدون کلسترول است. بابونه به طور متداول برای بهبود مشکلات مختلف استفاده می شود، از جمله:

 • مقابله با اضطراب و افسردگی
 • از بین برنده تب یونجه
 • ضد التهاب
 • درمان اسپاسم عضلانی
 • درمان خانگی PMS و سایر اختلالات قاعدگی
 • درمان بی خوابی
 • اختلالات پوستی
 • زخم معده
 • زخم
 • اختلالات دستگاه گوارش
 • درمان آرتریت طبیعی و کاهش درد روماتیسمی
 • درمان خانگی هموروئید

چطور یک گیاه می تواند این همه ویژگی داشته باشد؟ مزایای بابونه شامل استفاده به ده ها روش برای آرامش بدن، کاهش درد ناشی از بیماری یا زایمان، مقابله با عوارض پوستی و کاهش اضطراب است.

لیست روش هایی که عصاره بابونه می تواند مورد استفاد قرار بگیرد به شکل شگفت انگیزی طولانی است و بعضی از داروهای خانگی رایج بابونه عبارتند از: انتشار رایحه آن برای کمک به خوابیدن؛ استفاده از روغن آن برای بهبود جای نیش حشرات روی پوست؛ درمان طبیعی خارش و اگزما؛ اضافه کردن آن به خمیر دندان یا دهانشویه برای از بین بردن التهاب لثه و دهان؛ خوردن بابونه به عنوان پاک کننده کبد و کمک به مشکلات گوارشی و موارد زیاد دیگر.

10 مزیت و خواص برتر بابونه برای سلامتی

1. منبع بالایی از آنتی اکسیدان ها

اصلی ترین آنتی اکسیدان استخراج شده از بابونه، گروه ترپنوئیدها هستند که شامل مشتقات کامازولن و استیلن است. از آنجایی که این ترکیبات ناپایدار هستند، بنظر می رسد بهترین راه نگهداری آنها در تنتور الکلی یا "اسانس های روغنی" است. سایر ترکیبات اصلی گل بابونه شامل ترکیبات فنولیک، عمدتاً فلاونوئیدها، از جمله آپی ژنین، کوئرستین، پاتولتین و همچنین گلوکوزیدهای مختلف است.

این ترکیبات با مبارزه با آسیب های رادیکال های آزاد و جلوگیری از جهش سلولی، التهاب را کاهش می دهند. فواید بابونه بخاطر آنتی اکسیدان هایی که با عملکرد بهتر سیستم ایمنی مرتبط است، به صورت کاهش اختلالات خلقی، کاهش درد و تورم، سلامت پوست، مو، ناخن، دندان و چشم ها  دیده می شود.

2. مبارزه با اضطراب و افسردگی

با توجه به تحقیقات انجام شده، بابونه چه به شکل دمنوش یا فرم اسانس، یکی از بهترین گیاهان دارویی برای مبارزه با استرس و ایجاد آرامش است. استنشاق رایحه بابونه از اسانس آن، اغلب به عنوان درمان طبیعی افسردگی و اضطراب عمومی توصیه می شود و این یکی از دلایلی است که روغن بابونه از عناصر محبوب در شمع ها، محصولات رایحه درمانی و حمام های درمانی است.

در شکل عصاره، بابونه به عنوان یک آرامش بخش برای آرام کردن اعصاب و کاهش اضطراب استفاده می شود، زیرا رایحه آن به طور مستقیم به قسمت بویایی مغز حرکت می کند و به حنثی کردن تنش ها و کاهش واکنش استرسی بدن می انجامد. به همین دلیل افرادی در مسابقات شرکت می کنند از بابونه برای خلاص شدن از علائم اضطراب و استرس مزمن استفاده می کنند، از جمله حمله عصبی، کابوس، بی خوابی و مشکلات گوارشی.

رایحه مستقیماً به مغز انتقال می یابند و به عنوان یک گیره عاطفی عمل می کند. سیستم لیمبیک محرک های حسی را ارزیابی می کند، لذت، درد، خطر یا ایمنی را ثبت می کند؛ سپس این پاسخ های احساسی ما مانند ترس، خشم و جذب را هدایت می کند. احساسات اولیه ما و تعادل هورمونی در پاسخ به اساسی ترین بوها است. عطرها یک راه مستقیم به سمت حافظه و احساسات پیدا می کنند. رایحه هایی مانند بابونه، درد را از بین می برد و به طور کلی روی شخصیت و رفتار تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از اسانس های روغنی یکی از سریعترین راه ها برای رسیدن به نتایج روانشناختی است.

خواص بابونه برای سلامتی: آنتی اکسیدان، ضد التهاب و ضد سرطان + عوارض جانبی آن

3. بهبود هضم

بنظر می رسد که بابونه بتواند یک ملین قوی گوارشی باشد. بابونه می تواند برای درمان انواع اختلالات دستگاه گوارش از جمله نفخ، علائم رفلاکس اسید، سوء هاضمه، اسهال، بی اشتهایی، حالت تهوع و استفراغ استفاده شود. عصاره بابونه می تواند به کاهش دوره اسهال و کولیک کودکان کمک کند و همچنین علائم مرتبط با بیماری مانند درد و ناراحتی را کاهش دهد. روغن بابونه همچنین دارای ترکیبات آرام کننده است که ضد اسپاسم، کاهش دهنده درد شکم، یبوست و سایر دردهای معده است.

بسیاری از این مزایا به دلیل اثر آرام بخشی بابونه است. بخاطر اینکه مغز و احشاء شکم به طور مستقیم از طریق عصب واگ مرتبط هستند، داشتن ذهن آرام تر می تواند به بهبود زخم های روده کمک کند، که این به معنی کاهش نشانه ها مزمن بیماری مانند روده نشت پذیر، IBS و دیگر مشکلات مرتبط به روده است. خواص بابونه باعث شده انتخاب خوبی برای زنان باردار باشد برای اینکه دستگاه گوارش خود را تسکین بدهند و یک درمان طبیعی برای حالت تهوع باشد.

4. بابونه دارای خاصیت ضد التهابی و کاهش دهنده درد است

بابونه گاهی اوقات به عنوان "آسپرین گیاهی" هم نامیده می شود، زیرا قرن هاست که برای کاهش درد استفاده می شود. گل بابونه به تنهایی یا در ترکیب با سایر غذاهای ضد التهابی برای کاهش درد، گرفتگی، تورم و قرمزی استفاده می شود. این گیاه در کاهش ورم صورت، خارش پوست، درد دندان، درد ناشی از عفونت و مشکلات مربوط به التهاب موثر است. به همین دلیل است که عصاره بابونه به محصولات زیبایی مانند لوسین صورت و بدن، خمیر دندان و صابون حمام اضافه می شود.

بابونه همچنین می تواند به طور طبیعی درد ناشی از آرتروز، آسیب، درد پشت، تب و حاملگی را کاهش دهد. در واقع، از ویژگی کاهش درد آن حتی برای تسکین بدن و ذهن بعد از زایمان هم استفاده می شود. به عنوان مثال، در برخی از نقاط جهان مانند مکزیک، پس از زایمان به زنان دمنوش بابونه داده می شود تا ماهیچه های شکمی را آرام کند و به آنها کمک کند استراحت کنند.

خواص درمانی گل بابونه

5. بابونه به مبارزه با سرطان کمک می کند

به تازگی مطالعات زیادی روی خواص ضد سرطان بابونه صورت گرفته است. شواهد نشان دهنده تاثیر مثبت بابونه در متوقف کردن رشد تومورهای سرطانی است. به نظر می رسد مهار سلول های سرطانی به علت وجود آنتی اکسیدان های بابونه به نام آپی ژنین باشد که مواد تشکیل دهنده زیست فعال هستند و به مقابله با سرطان پوست، پروستات، پستان و تخمدان کمک می کنند.

در مطالعه ای که اخیراً توسط مجله زیست شناسی تجربی آمریکا منتشر شده است، مشخص شد که عصاره بابونه اثر مهارکنندگی کمی روی سلول های سالم دارد، اما موجب کاهش قابل توجهی از سلول های سرطانی انسان می شود، به خصوص سلول های مقاوم به آندروژن که اغلب منجر به سرطان پروستات می شوند.

6. گرفتگی مخاط را رفع می کند

از آنجایی که مزایای بابونه عبارتند از: مبارزه با عفونت ها و کاهش گرفتکی مخاط، آن را در بسیاری از اسپری های بینی بکار می برند. دمنوش بابونه زمانی که بیمار هستید و در حال مبارزه با سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت سینوس ها هستید انتخاب خوبی است. مطالعات نشان می دهد که استنشاق بخار یا عصاره بابونه در از بین بردن علائم سرماخوردگی موثر است. بعضی از مردم حتی دمنوش بابونه یا عصاره آن را برای درمان التهاب غشای مخاطی دهان و گلو هم بکار می برند.

خواص بابونه برای سرماخوردگی

7. بهبود سلامت پوست

از خشکی، سوزش، چین یا قرمزی پوست رنج می برید؟ سعی کنید از لوسیون های حاوی روغن بابونه استفاده کنید. بابونه پوست شما را نرم و سالم می کند و بخاطر داشتن اثرات ضد التهابی و ضد باکتری، ناراحتی های آن را کم می کند.

فلاونوئیدهای بابونه و اسانس روغنی به زیر سطح پوست و لایه های عمیق تر نفوذ می کنند و باعث ظاهری جوانتر و افزایش ایمنی بدن می شود. بابونه به عنوان یک درمان سنتی، در طول قرن ها برای درمان زخم، اگزما، نقرس، التهاب پوستی، کبودی، سوختگی مورد استفاده بوده است.

امروزه ما مزایای بابونه را می شناسیم و بیشتر از آن استفاده می کنیم. همچنین برای از بین علائم پیری مانند لکه های تیره یا خطور ریز، شوره سر، درمان سریع آبله مرغان و محو اسکار استفاده می شود. علاوه بر این، می توان در اطراف چشم ها استفاده کرد تا با عفونت و گل مژه مقابله شود.

8. حفظ سلامت دهان و لثه

علاوه بر بهبود پوست و دستگاه تنفسی، بابونه توانایی مبارزه با عفونت های باکتریایی حفره دهان، دندان ها و لثه ها را دارد. بابونه به کاهش درد ناشی از زخم سرطانی و زخم دهان و لثه کمک می کند، به علاوه با باکتری های مضری که می توانند داخل دهان زندگی کنند هم مبارزه می کند.

خواص بابونه | 10 مزیت بابونه برای سلامتی، سرطان و عفونت قارچی

9. می تواند سلامت قلب را بهبود ببخشد

اخیراً، ارتباط بابونه با حفاظت از سیستم قلبی-عروقی هم مشخص شده است. با توجه به سطح بالای فلاونوئیدها، مصرف بابونه با کاهش خطر مرگ در بیماران مسن قلبی-عروقی همراه است.

مطالعه منتشر شده در The Lancet، بررسی ای روی 805 مرد بین سن 84-65 ساله بود و مشخص کرد که افزایش مصرف فلاونوئیدها از طریق خوردن غذاها و گیاهان حاوی آن، رابطه عکس با میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی-عروقی دارد.

10. بابونه برای عفونت قارچی

بابونه یک انتخاب عالی برای درمان عفونت گیاهی است. این گیاه دارای ترکیب ضد قارچی است و می تواند به شکل موثری با قارچ کاندیدا مقابله کند (کاندیدا می تواند باعث ایجاد عفونت های قارچی شود). استفاده پزشکی از بابونه در این زمینه موضوع تازه ای نیست، این گیاه هزاران سال است که استفاده پزشکی دارد. مصریان باستان، رومی ها و یونانی ها برای درمان انواع بیماری ها از بابونه استفاده می کردند. شما هم می توانید از این گیاه استفاده کنید تا به سرعت از عفونت های قارچی خلاص شوید. این نکته قابل توجه است که نام های علمی Matricaria recutita و همچنین Matricaria chamomilla هر دو به بابونه آلمانی تعلق دارد.

چطور از بابونه برای درمان عفونت های قارچی استفاده کنیم؟

 • یک راه عالی برای استفاده از بابونه در عفونت های قارچی، تهیه دمنوش با گیاه خشک است. می توانید برای اینکار چند قاشق چایخوری از گیاه خشک را در چند فنجان آب جوش دم کنید. می توانید چند بار در روز از این دمنوش استفاده کنید تا به کاهش عفونت قارچی روده کمک کند.
 • همچنین، می توان با استفاده از پنبه این دمنوش را برای عفونت قارچی واژن نیز به کار برد. سعی کنید از اسانس های روغنی گیاهان مناسب دیگر نیز به آن اضافه کنید تا به شکل قوی تری با قارچ کاندیدا مقابله کنید.
 • می تواند مقداری از گیاه خشک را درون آب تشتی بریزید و در آن بنشیند!
 • همچنین این امکان وجود دارد که دمنوش های کیسه ای را در آب خیس کنید و آن ها درون واژن خود بگذارید. سعی کنید در طول شب این کار را انجام بدهید تا با عفونت قارچی موجود مبارزه کند. اگر بابونه خشک دارید، مقداری عسل به آن اضافه کنید و این ترکیب را به صورت درون واژنی استفاده کنید.

خواص بابونه برای عفونت قارچی زنان

مضرات و عوارض جانبی بابونه

1. بابونه متعلق به خانواده Asteraceae است، معمولاً به خانواده گل مینا و گل مروارید هم ربط داده می شود. در نتیجه، می تواند برخی مشترکات با گیاهان خانواده آمبروسیا، گل مروارید، گل داودی و گل همیشه بهار داشته باشد. اگر سابقه واکنش های آلرژیک به گیاه آمبروسیا یا هر یک از گیاهان این خانواده را داشته باشید، ممکن است به بابونه هم واکنش آلرژیک نشان دهید.

2. واکنش های آلرژیک شامل بثورات پوستی، تنگی نفس، تورم گلو و حتی آنافیلاکسی است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که فرد دارای حساسیت در تماس با بابونه قرار می گیرد یا آن را می خورد. اگر نگران هستید که به بابونه حساسیت داشته باشید، می توانید یک آزمایش سریع انجام دهید و واکنش بدن خود را ببینید. خیلی ساده یک دمنوش غلیط از بابونه تهیه کنید و مقداری از آن را روی پوست امتحان کنید. اگر پوست شما دچار بثورات شد، باید از مصرف آن خودداری کنید، اگر اثر نامطلوبی ایجاد نکرد می توانید مقداری از دمنوش را بنوشید و منتظر باشید تا متوجه شوید واکنش آلرژیک نشان می دهید یا نه.

3. اگر سابقه واکنش آلرژیک به این نوع از گیاهان را دارید، برای استفاده از بابونه با پزشک مشورت کنید. همچنین می توانید استفاده از بابونه را به درمان های موضعی محدود کنید تا در معرض بروز عوارض جانبی سیستمیک به علت واکنش آلرژیک نباشید.   

منبع: draxe

از
25
رای