آنوریسم کاذب [سودوآنوریسم] چیست؛ علائم، علت و درمان آنوریسم کاذب

آنوریسم کاذب [سودوآنوریسم] چیست؛ علائم، علت و درمان آنوریسم کاذب آنوریسم کاذب (سودوآنوریسم) چیست، علائم، علت و درمان پسودو آنوریسم و تفاوت بین آنوریسم کاذب و آنوریسم چیست و آیا آنوریسم کاذب خطراتی برای سلامتی دارد در سلام دنیا بخوانید.

آنوریسم کاذب در نتیجه آسیب به رگ خونی اتفاق می افتد. از شریان خون نشت می کند و سپس در نزدیکی نقطه آسیب دیده جمع می شود. در این مقاله سلام دنیا ، درباره اینکه آنوریسم کاذب (سودوآنوریسم) چیست؛ چه تفاوتی بین آنوریسم کاذب و آنوریسم وجود دارد، علت، علائم و درمان آنوریسم کاذب، بیشتر می آموزید. با ما همراه باشید.

آنوریسم کاذب (سودوآنوریسم) چیست؟

آنوریسم کاذب در نتیجه آسیب به رگ خونی اتفاق می افتد. از شریان خون نشت می کند و سپس در نزدیکی نقطه آسیب دیده جمع می شود. این با آنوریسم واقعی متفاوت است، که زمانی اتفاق می افتد که دیواره رگ خونی کشیده می شود و برآمدگی ایجاد می کند. اکثر آنوریسم های کاذب عوارض ناشی از اقدامات پزشکی هستند. ممکن است برای ترمیم آنوریسم کاذب به پزشک نیاز داشته باشید. برخی از آنها نیاز به جراحی دارند، اما بسیاری از آنها را می توان با یک روش ساده در مطب پزشک مدیریت کرد.

تفاوت بین آنوریسم کاذب و آنوریسم چیست؟

دو کلمه آنوریسم و ​​آنوریسم کاذب بسیار شبیه به هم هستند، اما دو حالت متفاوت هستند. آنوریسم نقطه ضعیفی در رگ خونی است که شروع به کشیده شدن کرده و برآمدگی کوچکی را تشکیل می دهد. اگر دیواره رگ خونی به ضعیف شدن ادامه دهد، آنوریسم ممکن است پاره شود. پارگی خطر خونریزی داخلی را به همراه دارد که می تواند زندگی را تهدید کند. 


حتما بخوانید: علت آنوریسم مغزی چیست


آنوریسم کاذب به دلیل آسیب شریان است که دیواره رگ خونی را سوراخ می کند. منفذی که در رگ خونی وجود دارد اجازه می دهد تا خون به بیرون نشت کند و در بافت اطراف جمع شود. ممکن است شبیه یک آنوریسم به نظر برسد، اما دیواره رگ خونی شما به سمت برآمدگی که مشخصه یک آنوریسم واقعی است، کشیده نمی شود.

تفاوت بین آنوریسم کاذب و آنوریسم چیست؟

علت ایجاد آنوریسم کاذب چیست؟

آنوریسم کاذب اغلب از عوارض کاتتریزاسیون قلبی است. کاتتریزاسیون قلبی روشی برای تشخیص بیماری های قلبی است. پزشک یک لوله قابل انعطاف با یک دوربین را در شریان شما وارد می کند و آن را از طریق رگ های خونی به قلب شما می گذراند. اگر لوله در طول عمل به رگ خونی آسیب برساند، می تواند منجر به یک آنوریسم کاذب شود. 

اگر در حال انجام یک روش کاتتریزاسیون قلبی هستید، با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به آنوریسم کاذب صحبت کنید. آنها می توانند به شما بگویند که در روزهای بعد از عمل به دنبال چه چیزی باشید. 

علل دیگری برای آنوریسم کاذب وجود دارد، از جمله:

 • عفونت
 • پانکراتیت

حتما بخوانید: علائم پانکراتیت چیست 


 • پارگی آنوریسم واقعی
 • عمل جراحي
 • آسیب های دیگر

علائم کاذب آنوریسم چیست؟

علائم آنوریسم کاذب معمولاً درد و تورم در محل آسیب عروق خونی است. ممکن است توده ای را در زیر پوست خود احساس کنید که در آن خون در بافت جمع شده است. ممکن است در لمس حساس یا دردناک باشد. ممکن است احساس کند که ضربان دارد. پزشک شما ممکن است متوجه صدایی به نام بروت شود که در اثر ضربان خون در زیر پوست شما ایجاد می شود.

درمان آنوریسم کاذب چیست؟

اگر مشکوک به آنوریسم کاذب هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر اخیراً کاتتریزاسیون قلبی انجام داده اید. برای تشخیص قطعی باید سونوگرافی از ناحیه انجام دهید. پزشک شما پس از مشاهده جزئیات آنوریسم کاذب می تواند در مورد درمان تصمیم گیری کند.

اگر آسیب رگ خونی شما کوچک باشد، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد دهد که منتظر بمانید تا ببیند آیا خود به خود بهبود می یابد یا خیر. آنوریسم های کاذب با عرض کمتر از 2 سانتی متر ممکن است در نهایت بسته شوند. ممکن است مجبور شوید برای ردیابی روند بهبودی برای سونوگرافی اضافی مراجعه کنید.

درمان آنوریسم کاذب چیست؟

اگر آسیب بیشتر از 2 سانتی متر باشد یا به خودی خود برطرف نشده باشد، پزشک باید آسیب وارده به رگ خونی را ترمیم کند. چندین گزینه درمانی وجود دارد، از جمله:

 • استنت. پزشک شما می تواند استنتی را در شریان آسیب دیده قرار دهد تا نشت خون را متوقف کند.
 • فشرده سازی. فشرده سازی تحت هدایت اولتراسوند روشی است که در آن پزشک از سونوگرافی برای بررسی آنوریسم کاذب استفاده می کند و از فشار خارجی برای آزادسازی خون جمع آوری شده استفاده می کند.
 • دارو. با تزریق هدایت‌شونده اولتراسوند، پزشک از سونوگرافی برای تعیین محل آنوریسم کاذب و تزریق یک داروی لخته‌ساز به نام ترومبین برای توقف خونریزی بیشتر استفاده می‌کند.
 • عمل جراحي. اگر درمان‌های کمتر تهاجمی مؤثر واقع نشدند، پزشک ممکن است جراحی را برای ترمیم ناحیه آسیب دیده رگ خونی توصیه کند.

آیا آنوریسم کاذب خطراتی برای سلامتی دارد؟

 • اگر فکر می کنید ممکن است به آنوریسم کاذب مبتلا باشید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر این بیماری را درمان نکنید، در معرض خطر عوارض شدید قرار دارید. تجمع خون می تواند به گردش خون در ناحیه آسیب برساند و باعث مرگ بافت شود.
 • شما همچنین در معرض خطر بدتر شدن خونریزی و منجر به خونریزی هستید. اگر از داروهای تجویزی خاصی مانند رقیق کننده های خون استفاده می کنید، خطر خونریزی شما ممکن است بیشتر باشد.
 • آنوریسم کاذب همچنین خطر لخته شدن خون را به همراه دارد که می تواند به قلب، ریه ها یا مغز شما برود و باعث مشکلات جدی سلامتی مانند حمله قلبی یا سکته شود.
سخن آخر

آنوریسم کاذب در نتیجه آسیب به رگ خونی اتفاق می افتد. از شریان خون نشت می کند و سپس در نزدیکی نقطه آسیب دیده جمع می شود. این با آنوریسم واقعی متفاوت است. در این مطلب درباره اینکه 


مقالات مرتبط:

لخته شدن خون چیست و درمان خانگی آن

علائم سکته مغزی چیستاز
1
رای