یکشنبه، 26 آبان 98

هندوانه زرد (آناناسی) چیست و چه فرقی با هندوانه قرمز دارد؟ + طریقه نگهداری و مصرف آن

هندوانه زرد (آناناسی) چیست و چه فرقی با هندوانه قرمز دارد؟ + طریقه نگهداری و مصرف آن اگرچه هندوانه قرمز لیکوپن بالایی دارد اما هندانه زرد بتاکاروتن و آنتی اکسیدان های بسیار قوی دیگری دارد که اغلب در سیب زمینی های شیرین و هویج ها وجود دارد.

برای کسانی که تا به حال هندوانه زرد رنگ نخورده اند، شاید این طور به نظر برسد که این اسم توسط کسانی که از هندوانه قرمز متنفر هستند، ساخته شده است. به هر حال، این نوع هندوانه با رنگ غیر معمول خود، واقعی است و منبع غنی از مواد مغذی می باشد.

هندوانه زرد چیست؟

هندوانه زرد به استثناء رنگ زرد آن به جای رنگ معمول قرمز، تقریبا مشابه هندوانه های دیگر است.

هندوانه زرد چگونه درست میشود؟

در واقع این نوع هندوانه یک نوع طبیعی است که یک جهش ژنتیکی داشته و در آن هیچ (یا سطح بسیار پایین) از لیکوپن تولید نمی شود.

رنگ:

در واقع این نوع هندوانه زرد رنگ شکل اصلی هندوانه هستند و برای اولین بار در افریقا کشت شدند. بر طبق بررسی مجله آنالیز ترکیبات غذایی، لیکوپن ماده ای است که به بسیاری از میوها و سبزیجات محبوب مانند گوجه فرنگی و هندوانه قرمز، رنگ می دهد. تا زمانی که این هندوانه به میوه های تجاری محبوبی تبدیل نشده بود، آنها را برای داشتن محتوی لیکوپن بیشتر پرورش می دادند.

طعم:

طعم هندوانه زرد کمی شیرین تر از نوع قرمز آن است و تقریباً طعم های عسل یا زردآلو در گوشت خوشمزه میوه قرار دارد. پوست این هندوانه کمی ضخیم تر است، اما رنگ منحصر به فرد و گوشت خوشمزه، آن را به میوه ارزشمندی تبدیل کرده است.

هندوانه زرد (آناناسی )چیست و چه خواصی دارد

هندوانه زرد بهتر است یا قرمز؟

هندوانه زرد رنگ به جز اندکی تفاوت قابل ملاحظه، مانند هندوانه طبیعی قرمز حاوی مواد مغذی هستند. مطالعات اخیر نشان می دهند که هر تکه از هندوانه زرد به ترتیب حاوی سطوح بالای ویتامین A و  ویتامین C و هجده درصد و  21 درصد از احتیاجات روزانه بدن هستند. در هر تکه مصرفی کمتر از 50 کیلو کالری و میزان متوسط پتاسیم و سدیم وجود دارد. اگرچه هندوانه قرمز لیکوپن بالایی دارد اما هندانه زرد بتاکاروتن و آنتی اکسیدان های بسیار قوی دیگری دارد که اغلب در سیب زمینی های شیرین و هویج ها وجود دارد.

موارد مصرفی هندوانه زرد

مصارف زیادی برای هندوانه زرد مانند نوع قرمز آن وجود دارد.

 • از لحاظ یک پارچگی مشابه هستند و به دلیل ماهیت تابستانی خنکی این میوه آن را به افزودنی محبوبی برای سالاد و اسموتی میوه تبدیل کرده است.
 • همچنین می توانید از آب هندوانه زرد به دلیل تراکم مواد مغذی یک نوشیدنی شیرین و مقوی تهیه کنید.
 • هندوانه زرد برای مصرف خام یا به عنوان پایه سبک برای سالاد نیروبخش هم خوب هستند.
 • همچنین می توانید هندوانه را به صورت برش زده برای مهمانی های تابستان استفاده کنید.
 • مصرف هندوانه زرد در بارداری نیز مانن هندوانه قرمز مفید است. استفاده از هندوانه آناناسی به این دلیل که حاوی مقدار زیادی کلسیم و پتاسیم است می تواند موجب تقویت استخوان های جنین در دوران بارداری شود.

هندوانه زرد در بارداری (آناناسی)

طریق نگهداری هندوانه زرد

اگر برنامه نگهداری طولانی مدت هندوانه را دارید، دانستن نحوه درست ذخیره سازی آن موضوع با اهمیتی است.

 • اگر هندوانه زرد را به صورت برش نزده ذخیره می کنید، آنها را می توانید 2 هفته قبل از پوسیدن، نگه دارید.
 • چرخش منظم هندوانه باعث ماندگاری بیشتر آن می شود.
 • می توانید هندوانه را برای 2 تا 3 هفته قبل از بریدن در یخچال نگه دارید.
 • به هرحال، بعد از بریدن قسمتی از هندوانه مطمئن شوید قسمت بریده شده را با هر نوع پلاستیک (توری یا پوشش پلاستیکی برای این منظور به خوبی عمل می کند) می پوشانید.
 • قبل از بریدن این نوع هندوانه، مطمئن شوید که پوست آن را کاملا شسته اید، چون این هندوانه مستعد حفظ بعضی از بقایای شیمیایی کشاورزی و آفت کش ها هستند.
 • تکه برش زده هندوانه نیز می تواند برای 3 تا 5 روز در یخچال باقی بماند، اما بعد از مدتی شیرینی و عصاره اش را از دست خواهد داد.

تفاوت بین هندوانه قرمز و زرد

همان طور که در بالا اشاره شد، تفاوت اصلی بین هندوانه زرد و قرمز در ترکیبات شیمیایی آنها است. ترکیبات رنگدانه موجود در هندوانه قرمز از لیکوپن است، در حالی که هندوانه زرد حاوی بتاکاروتن هستند، در واقع همان ماده شیمیایی که به هویج رنگ می دهد. به غیر از این تفاوت های شیمیایی اولیه، هندوانه زرد دارای طعم شیرین تر و پوست ضخیم تر نسبت به نوع قرمز هستند. هر دو نوع این هندوانه ها برای افزایش سطوح آنتی اکسیدانی بدن بسیار مفید هستند و می توانند در بسیاری از مصارف مشابه استفاده شوند.

تفاوت هندوانه زرد و هندوانه قرمز

منبع: organicfacts

از
3
رای