10 کاربرد روغن آرگان برای زیبایی، پوست و مو و نحوه مصرف آن

10 کاربرد روغن آرگان برای زیبایی، پوست و مو و نحوه مصرف آن روغن آرگان که به آن "طلای مایع" می گویند دارای خواص مرطوب کنندگی و نرم کنندگی است. علاوه بر آن روغن آرگان می تواند از پوست و موی شما در مقابل اشعه خورشید محافظت نماید.

زمانی که روغن آرگان در مراکش کشف شد، از آن به عنوان "طلای مایع" نام بردند. اولین بار همسرم یک بطری از آن را به من هدیه داد و من پس از استفاده از تأثیری که روی مرطوب کنندگی، آبرسانی و نرم شدن پوستم داشت شگفت زده شدم. من دیگر روغن های گیاهی مراکشی را امتحان کرده بودم و می دانستم که آنها حاویی سیلیکون، مواد نگهدارنده، عطرها و شامل مقدار خیلی کمی روغن آرگان هستند. برای همین علاقمند بودم تا روغن آرگان طبیعی را تجربه کنم، پس نمونه های زیادی را تست کردم و این مقاله چیزی بود که در این زمینه یاد گرفتم.

روغن آرگان چیست؟

روغن آرگان از میوه درخت آرگان تهیه می شود که تنها در جنوب مراکش رشد می کند. زنان محلی در شرکت های تولید آن کار می کنند، جایی میوه دانه ای شکل این گیاه را در بین دو سنگ قرار می دهند، روشی که به صورت سنتی برای قرن ها مورد استفاده بوده است. به جای استفاده از دستگاه، هسته ها با دست از غلاف سفت آن جدا می شود، برای ساعت ها در بین دو سنگ آسیاب مانند قرار می گیرند تا روغن آن استخراج شود. سه روز طول می کشد که یک زن فقط یک لیتر از روغن آرگان را آماده کند. به همین دلیل است که این روغن بسیار ارزشمند است.

روغن آرگان چیست

مزایای روغن آرگان

اگر می خواهید قفسه لوازم آرایشی و بهداشتی خودتان را خلوت کنید و زیبایی روزمره خود را به شکل ساده تری بدست آورید، روغن آرگان می تواند اکسیر جادویی شما برای زیبایی سر تا پایتان باشد و برای هر نوع پوست و مویی هم مناسب خواهد بود. روغن آرگان حاوی اسیدهای چرب ضروری، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها (به خصوص ویتامین A و ویتامین E) و مواد معدنی است که با مرطوب کنندگی، نرم کنندگی و همچنین حفاظت از پوست و مو در مقابل اشعه خورشید، سلامت پوست و موی شما را تضمین می کند. همچنین این روغن فاقد مواد مضر و پارابن است. روغن ارگان می تواند به عنوان یک عنصر افزوده به بسیاری از محصولات آرایشی اضافه می شود تا آنها را برای آبرسانی و حفاظت پوست مناسب تر کند.

10 کاربرد و خواص روغن ارگان برای زیبایی، پوست و مو

1. مرطوب کنندگی پوست

بعد از اینکه صبح یا شب صورت خود را تمیز کردید، چند قطره روغن آرگان خالص به صورت مستقیم روی پوست صورت و گردن بزنید و به آرامی ماساژ بدهید. از آنجایی که روغن آرگان به عنوان یک روغن خشک در نظر گرفته می شود، به سرعت جذب پوست شده و آن را چرب نمی کند. اگر می خواهید از آن به عنوان سرم استفاده کنید، کرم شب خود را بعد از جذب شدن این روغن توسط پوست استفاده کنید.

روش استفاده از روغن آرگان بر روی پوست صورت

2. تونر آبرسانی پوست

چند قطره روغن آرگان را در تونر مورد علاقه خود بریزید تا صورت شما به طور همزمان آبرسانی هم بشود. می توانید با اضافه کردن چند قطره روغن آرگان به گلاب یا عصاره بهاره نارنج، تونر مخصوص خودتان را تهیه کنید.

3. روغن آرگان ماسک جوان کننده و روشن کننده صورت

چند قطره روغن آرگان را به ماسک زیبایی که خریده اید اضافه کنید. یا به جای این کار ماسک خود را بدین نحو آماده کنید:

  • 1 قاشق غذا خوری از آب لیمو، 3 قاشق غذا خوری از ماست یونانی، 1 قاشق غذا خوری عسل و سه قطره روغن آرگان در یک کاسه بریزید و آنها راکاملا با هم ترکیب کنید.
  • این ترکیب را روی پوست تمیز و خشک استفاده کنید و اجازه بدهید به مدت 10 دقیقه روی پوست بماند. سپس آن را با آب گرم بشویید.

خواص روغن آرگان برای پوست

4. اسکراب و لایه بردار لب

برای صاف و مرطوب کردن لب ها، چند قطره روغن آرگان و عصاره وانیل را به شکر قهوه ای اضافه کنید تا یک مرطوب کننده درمانی تهیه کنید. با استفاده از حرکت دایره ای به آرامی این اسکراب را روی لب ماساژ بدهید و سپس بشویید.

5. درخشان کننده صورت

یک قطره روغن ارگان را به مواد آرایشی زیرساز، برنزه کننده یا مرطوب کننده رنگی خود اضافه کنید تا پوست شما درخشان شود.

6. نرم کننده مو

بعد از دوش، در حالی که هنوز موهای شما مرطوب است، چند قطره روغن آرگان را از پوست سر تا انتهای موهای خود بمالید، به این ترتیب آبرسانی و مرطوب کنندگی مو انجام می شود. این امر مخصوصا برای افرادی مفید است که به صورت روزانه از اتو مو، برس های برقی یا فر کننده هایی که باعث خشک شدن موها می شود استفاده می کنند.

7. درخشان کننده مو

زمانی که موهای شما خشک است، چند قطره روغن آرگان به کف دست خود بریزید. دست ها را به هم بمالید و انگشتان خود را بین موهای خود بکشید به این ترتیب باعث درخشندگی موها شده و تیرگی آن را از بین می برید. اما باید کمی صبر کنید.

خواص روغن آرگان برای مو

8. درمان یک شبه خرابی موها با روغن آرگان

شب و قبل از خواب مقداری از روغن آرگان را به روی موهای خود بمالید به طوری که از پوست سر تا انتهای مو را آغشته کند. موها را تا زمانی که بیدار می شوید بپوشانید. صبح، سر خود را بشویید و می بینید که موها نرم و درخشان شده است.  

9. نرم کننده پاشنه پا

چند قطره روغن آرگان را به پای خود بمالید تا باعث نرم شدن، آب رسانی و بهبود رشد ناخن ها شود. از این درمان خانگی به صورت شبانه استفاده کنید تا ترک های پاشنه پا را برطرف کند. در طول شب جوراب به پا کنید و صبح تغییر را مشاهده خواهید کرد.

10. روغن حمام و بدن

چند قطره از روغن آرگان را به طور مستقیم بر روی پوست یا داخل لوسیون بدن اضافه کنید. استفاده از آن در زنان باردار می توانند به کاهش جای کشیدگی پوست کمک کند.

خواص و کاربرد روغن آرگان برای زیبایی

اثرات جانبی و تداخلات احتمالی روغن آرگان

چندین گزارش وجود دارد که استفاده از روغن آرگان باعث ایجاد تحریک و خارش پوستی شده است. عوارض جانبی مرتبط با مصرف خوراکی آن به دلیل نبود مطالعات انسانی مشخص نیست. برخی مکمل ها مانند توکوفرول در روغن آرگان وجود دارد که ممکن است زمان خونریزی را افزایش دهد (نباید توسط افرادی که رقیق کننده خون استفاده می کنند مصرف شود)، اما مشخص نیست که آیا این مشکل تنها با روغن آرگان است یا نه.      

از
5
رای