بهترین روش ضد عفونی و شستن میوه و سبزیجات با جوش شیرین، سرکه و نمک

بهترین روش ضد عفونی و شستن میوه و سبزیجات با جوش شیرین، سرکه و نمک شستن میوه با جوش شیرین؛ بهترین روش ضدعفونی سبزی خوردن؛ نحوه صحیح شستن میوه با سرکه و نمک؛ شستن میوه با مایع ظرفشویی مجاز است و شستشوی سبزیجات و هویج وزارت بهداشت در سلام دنیا بیاموزید.

قبل از اینکه توت، انگور یا سیب تازه که از فروشگاه خریده اید را بخورید، مهم است که میوه خود را بشویید تا از شر هر گونه باکتری مضر، قارچ و کثیفی خلاص شوید. افزودن جوش شیرین به فرایند شستشوی شما کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که محصول شما عاری از آفت کش ها و زباله است، که به نوبه خود شما را حتی سالم تر نگه می دارد! در این مقاله سلام دنیا، ما به شما بهترین روش ضد عفونی و شستن میوه و سبزیجات نشان خواهیم داد تا بیاموزید چگونه میوه و سبزیجات خود را ضدعفونی کنید و بشویید.

شستن میوه با جوش شیرین

1. دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید

برای جلوگیری از پخش شدن باکتری بر روی میوه ها یا سبزیجات، دست های خود را قبل از دست زدن یا تمیز کردن محصولات خود به خوبی بشویید. فقط حداقل 20 ثانیه را صرف شستشوی دستان خود با صابون و آب گرم کنید.

شستن میوه با جوش شیرین

2. ⅔ یک کاسه را از آب خنک پر کنید

یک کاسه بزرگ را بیرون بیاورید که میوه ها و سبزیجات شما به راحتی در آن قرار می گیرند. سپس حدود ⅔ کاسه را با آب خنک پر کنید. استفاده از آب لوله کشی خنک به جای آب سرد، گرم یا گرم از ورود باکتری ها به محصول شما یا کبودی آن جلوگیری می کند.


حتما بخوانید: ترفندهای نگهداری مواد غذایی، میوه و سبزیجات برای طولانی مدت


 • اگر محصولات بزرگتری را در سینک خود می شویید، ابتدا سینک خود را تمیز کنید تا از آلودگی میکروب ها و باکتری ها به میوه ها یا سبزیجات جلوگیری کنید.

شستن میوه با جوش شیرین

3. به ازای هر 2 فنجان (473 میلی لیتر) آب، 1 قاشق چایخوری (6 گرم) جوش شیرین را اضافه کنید

به ازای هر 2 فنجان (473 میلی لیتر) آب خنک داخل کاسه، 1 قاشق چایخوری (6 گرم) جوش شیرین بریزید. به سادگی از یک قاشق برای هم زدن جوش شیرین در آب استفاده کنید تا کاملا حل شود.

شستن میوه با جوش شیرین

4. میوه و سبزیجات خود را به مدت 12 تا 15 دقیقه در محلول خیس کنید و آن را مرتباً هم بزنید

میوه ها یا سبزیجات خود را به محلول جوش شیرین اضافه کنید و آنها را مخلوط کنید تا مطمئن شوید که تمام محصولات با مخلوط پوشانده شده است. سپس میوه ها یا سبزیجات را به مدت 12 تا 15 دقیقه بگذارید بماند. پس از هر 2 تا 3 دقیقه، محصول را هم بزنید تا هر قطعه به طور یکنواخت تمیز شود.


حتما بخوانید: بهترین سبزیجات و صیفی جات برای کاشت در گلدان در خانه


 • محصولات با قسمت بیرونی نرم، مانند انواع توت ها، وقتی خیس می شوند، می توانند نرم شوند. برای جلوگیری از لکه دار شدن، محصولات نرم را به مدت 1 تا 2 دقیقه در آب بگذارید. یا زمانی که آنها را زیر آب می‌شویید، به آنها جوش شیرین بپاشید.
 • میوه ها و سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی و انگور را قبل از خیس کردن آنها در جوش شیرین از توت ها جدا کنید.
 • برگهای بیرونی سبزیجاتی مانند بروکلی، کاهو و کلم را قبل از تمیز کردن جدا کنید.
 • قبل از تمیز کردن میوه ها یا سبزیجات خود را خرد نکنید. قطع کردن کبودی‌ها یا لکه‌ها قبل از تمیز شدن پوست می‌تواند به باکتری‌ها اجازه ورود به داخل را بدهد.

شستن میوه با جوش شیرین'

5. میوه را با انگشتان خود یا یک برس نرم تمیز کنید

پس از پایان خیساندن میوه و سبزیجات، چند ثانیه زمان بگذارید تا به صورت دستی آلودگی روی سطح محصولات تان را پاک کنید. اگر میوه‌ها یا سبزیجات نرم مانند انواع توت‌ها، انگور و سبزیجات برگ‌دار را می‌شویید، فقط از انگشتان خود برای مالش محصول استفاده کنید. اگر محصولات سفت‌تری مانند سیب، هویج یا سیب‌زمینی را تمیز می‌کنید، آنها را با یک برس نرم بشویید.

شستن میوه با جوش شیرین

6. میوه را در یک صافی بریزید و زیر آب خنک بشویید

محلول جوش شیرین را از طریق یک صافی توری یا آبکش بریزید تا محصول از مخلوط جدا شود. سپس، میوه یا سبزیجات را زیر آب سرد و جاری نگه دارید تا هرگونه کثیفی یا جوش شیرین باقی مانده را بشویید. این کار تضمین می کند که محصول شما تمیز است و حاوی مقداری جوش شیرین نیست.

 • اگر روی محصولات شما جوش شیرین باقی مانده باشد، ممکن است طعم آنها کمی شبیه جوش شیرین باشد که طعم تلخی دارد. کافی است میوه یا سبزیجات خود را دوباره بشویید تا باقیمانده آن از بین برود.

شستن میوه با جوش شیرین

7. میوه و سبزیجات را قبل از تهیه یا خوردن روی حوله خشک کنید

یک حوله تمیز و خشک یا دستمال کاغذی روی پیشخوان خود بگذارید و میوه ها یا سبزیجات خود را روی آن بریزید. سپس، یک حوله تمیز و خشک دوم را روی آن قرار دهید تا قبل از اینکه با آنها بپزید یا میان وعده بخورید، اجازه دهید هوا خشک شود. یا، از حوله دوم خود برای خشک کردن تکه تکه ها استفاده کنید.


حتما بخوانید: نحوه نگهداری گلابی برای مدت طولانی در یخچال و فریزر


 • به طور کلی، فقط محصول را درست قبل از خوردن یا پختن آن در وعده غذایی بشویید. شستن و سپس نگهداری محصولات می تواند باعث رشد باکتری ها یا کپک ها شود که باعث می شود میوه ها یا سبزیجات شما سریعتر فاسد شوند.
 • اگر نیاز به شستن و سپس نگهداری سبزیجات یا میوه دارید، مطمئن شوید که کاملا خشک شده اند. آنها را در ظروف نگهدارنده دربسته با دستمال کاغذی قرار دهید تا رطوبت اضافی را جذب کنند. سپس آنها را به دور از گوشت و غذاهای دریایی در یخچال قرار دهید.

شستن میوه با جوش شیرین

ضدعفونی با جوش شیرین

1. یک کاسه را حدود ⅔ پر از آب خنک پر کنید

شستن میوه ها یا سبزیجات خود با جوش شیرین و سرکه از فرآیند مشابهی مانند شستن آنها با جوش شیرین پیروی می کند. به سادگی یک کاسه به اندازه کافی بزرگ برای محصولات خود بیرون بیاورید و آن را با آب خنک شیر پر کنید.

 • این محلول شستشو، ترکیبی از قدرت جوش شیرین و سرکه است. سرکه یک پاک کننده طبیعی است که بسیاری از انواع باکتری ها را از بین می برد.

ضدعفونی با جوش شیرین

2. در هر 2 فنجان (473 میلی لیتر) آب 1 فنجان (237 میلی لیتر) سرکه بریزید

برای تمیز کردن میوه ها یا سبزیجات خود از سرکه سیب یا سرکه سفید استفاده کنید. هر دو در از بین بردن باکتری ها موثر هستند. سپس به ازای هر 2 فنجان (473 میلی لیتر) آب خنک داخل کاسه، 1 فنجان سرکه (237 میلی لیتر) بریزید.

ضدعفونی با جوش شیرین

3. به ازای هر 2 فنجان (473 میلی لیتر) آب، 1 قاشق چایخوری (6 گرم) جوش شیرین اضافه کنید

1 قاشق چایخوری (6 گرم) جوش شیرین را به ازای هر 2 فنجان (473 میلی لیتر) آب خنک در کاسه خود اندازه کنید و آن را به محلول سرکه اضافه کنید. سپس با قاشق جوش شیرین را هم بزنید تا در آب و سرکه حل شود.

ضدعفونی با جوش شیرین

4. محصول خود را در کاسه قرار دهید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند

میوه ها یا سبزیجات خود را به محلول سرکه و جوش شیرین اضافه کنید. محلول ممکن است حباب بزند یا بخار کند که کاملا طبیعی است. سپس، به سادگی اجازه دهید محصول به مدت 10 تا 15 دقیقه بماند تا سرکه و جوش شیرین جادوی پاک کنندگی خود را انجام دهند.

ضدعفونی با جوش شیرین

5. محلول را بیرون بریزید و محصول را زیر آب خنک بشویید

سرکه و محلول پخت را از طریق یک صافی یا آبکش بریزید. سپس میوه ها یا سبزیجات را زیر آب خنک و جاری نگه دارید تا هرگونه کثیفی، سرکه یا جوش شیرین باقیمانده را بشویید.

ضدعفونی با جوش شیرین

6. میوه ها یا سبزیجات را قبل از پختن روی حوله خشک کنید

محصول خود را روی یک پارچه تمیز و خشک یا حوله کاغذی بریزید و یک پارچه یا ورق دوم را روی آن بپوشانید. میوه ها و سبزیجات را قبل از بریدن یا خوردن آن ها خشک کنید یا بگذارید تا در هوا خشک شوند.

ضدعفونی با جوش شیرین

بهترین روش ضدعفونی سبزی خوردن 

استفاده از ترکیب سرکه و نمک بهترین روش ضدعفونی کردن سبزی خوردن می باشد.از آنجایی که سرکه دارای خاصیت میکروب زدایی است به همین دلیل می تواند به از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها نیز کمک کند. نمک نیز ماده موثری برای از بین بردن سموم و آفت‌کش‌ها شناخته شده است.


حتما بخوانید: کاشت زردآلو در گلدان با هسته یا نهال


شستن سبزی با سرکه و نمک

می توانید قبل از مصرف از محلول سرکه سفید و نمک برای حذف حشرات و آفت کش ها از  سبزیجات استفاده کنید. نمک به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده اش به خوبی شناخته شده است. برای تهیه این محلول 1 فنجان آب، 1 فنجان سرکه سفید و 4 قاشق غذاخوری نمک را با هم مخلوط کنید. اجازه دهید سبزیجات به مدت 30 دقیقه در این محلول بماند. حالا کثیفی را پاک کنید و محصول را با آب معمولی بشویید. این محلول باقیمانده آفت کش ها، حشرات و سایر ناخالصی های مضر را دفع می کند.

شستن سبزی با سرکه و نمک

شستن میوه با سرکه و نمک

 • یک کاسه / سینک بزرگ تمیز را با آب پر کنید.
 • 2 قاشق غذاخوری سرکه سفید به آن اضافه کنید.
 • سپس 1 قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
 • میوه ها را در کاسه بریزید.
 • اجازه دهید میوه ها 20 دقیقه خیس بخورند.
 • سپس در آب تمیز تازه بشویید. 

شستن میوه با سرکه 

1 یک کاسه بزرگ برای تهیه محلول سرکه انتخاب کنید. (شما همچنین می توانید از سینک آشپزخانه خود استفاده کنید، اما اگر این کار را انجام می دهید، مطمئن شوید که آن را با یک پاک کننده غیر سمی تمیز کنید.)

2. تمام میوه ها را در کاسه بچینید و در صورت نیاز به صورت دسته ای کار کنید. مطمئن شوید که اقلامی مانند خربزه را اضافه کنید، حتی اگر پوست آن را نمی خورید. برش دادن آنها می تواند میکروب ها را از بیرون به قسمتی که می خورید منتقل کند.

3. کاسه را با آب و سرکه سفید پر کنید تا محصول را بپوشاند. شما باید حدود 1 قسمت سرکه سفید به 3 قسمت آب داشته باشید. نیازی به داغ کردن آب نیست. اجازه دهید محصول حدود 2 دقیقه خیس بخورد.

4. آب را تخلیه کرده و محصول را بشویید تا سرکه باقی مانده از بین برود. اگر کاسه به اندازه کافی بزرگ ندارید، این کار را برای بقیه محصولات تکرار کنید.

5. بگذارید محصول روی یک دستمال خشک شود یا از یک دستمال کاغذی تمیز برای خشک کردن استفاده کنید.


حتما بخوانید: آموزش گام به گام روش های نگهداری کدو سبز در یخچال و فریزر


شستن میوه با نمک

برای شستن انواع مختلف میوه ها آنها  را به مدت 5 دقیقه در محلول 1 تا 2 قاشق چایخوری نمک و آب خیس کنید. سپس آبکشی کنید تا نمک از روی میوه ها شسته شود.

شستن میوه با نمک

شستن میوه با مایع ظرفشویی

شستن میوه با مایع ظرفشویی توصیه نمی شود زیرا مایع ظرفشویی حاوی مواد شیمیایی قوی است که به منظور شستشوی ظروف و سطوح آشپزخانه طراحی شده است. از آنجایی که مواد موجود در مایع ظرف شویی به خوبی با آب کشی پاک نمی شوند پس می توانند به میوه ها می چسبند به همین دلیل احتمال سرطان‌زایی در آن‌ها هست. از این رو متخصصان توصیه می کنند از سرکه و نمک و محلول های ضد عفونی کننده مورد تایید وزارت بهداشت برای شستن و ضدعفونی کردن میوه ها استفاده کنید.

شستشوی سبزیجات وزارت بهداشت

شستشوی سبزیجات مورد تایید وزارت بهداشت به طور کل شامل 3 مرحله است:

 • مرحله اول شامل پاکسازی و گل گیری است (1 الی 3 وان شستشو بسته به نوع و میزان کثیفی سبزی)
 • مرحله دوم ضد عفونی کردن (2 وان شستشو یکی اواسط و یکی در آخر کار)
 • مرحله سوم آبکشی کردن سبزیجات (1 یا 2 وان شستشو بسته به میزان حجم سبزی)

حتما بخوانید: چگونه سبزیجات را فریزر کنیم؟


شستن هویج برای آب هویج

برای تهیه آب هویج ابتدا باید هویج ها را به خوبی تمیز و آبکشی کنید و با دستمال تمیز آشپزخانه خشک کنید یا اجازه دهید آب آن ها به طور طبیعی خارج شود و پوست آن ها را بگیرید. البته برای شستشوی صحیح هویج، آنها را به مدت 5 دقیقه در آب با کمی جوش شیرین و سرکه سیب خیس کنید تا به از بین بردن گل و لای یا آفت کش کمک کند. سپس بعد از تخلیه آب دوباره آنها را به مدت 2 دقیقه در آب معمولی خیس می کنم. سپس بعداً آنها را به طور کامل در آب جاری شستشو می دهم و در صورت وجود همه خاک و گل را از بین می برم.

شستن هویج برای آب هویج

سخن پایانی:

خوردن یک رژیم غذایی با میوه ها و سبزیجات فراوان فواید زیادی برای سلامتی دارد. اما مهم است که آنها را با خیال راحت انتخاب و آماده کنید. به همین دلیل باید به خوبی آنها را ضدعفونی کنید و بشویید تا از فواید بی نظیر آنها لذت ببرید.


مطالب مرتبط:

برای زیبایی پوست چی بخوریم

11 میوه سالم و پر کالری که به افزایش وزن تان کمک می کنند

چطور سبزی خشک کنیماز
1
رای