چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؛ اصول شش مرحله ای ترمیم رابطه

چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؛ اصول شش مرحله ای ترمیم رابطه چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؛ اصول شش مرحله ای ترمیم رابطه ؛ 6 راه حل ساده برای برگرداندن عشق و اصلاح رابطه خراب شده با کمک ترفندها و نکات های اساسی را در سلام دنیا بیاموزید.

دلایل زیادی برای جدایی افراد در رابطه وجود دارد: خیانت کردن، تغییر انتظارات و علایق، رابطه طولانی مدت، جایگزین شریک عاطفی با دیگری...اما دلیل هر چه باشد، همه چیز تمام شده است. شما پر از گناه و پشیمانی هستید و فکر کردن به اینکه چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم، اجتناب ناپذیر است. با این حال، فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا واقعاً آنها را می خواهید بازگردانید یا خیر .این مقاله سلام دنیا به شما یک نقشه راه  و اصول شش مرحله ای ترمیم رابطه می‌دهد تا احساسات آسیب‌ دیده‌ ای را که ایجاد کرده‌اید کاهش دهید و به بهبود و تقویت دوباره رابطه‌تان کمک کند. اما هنگامی که تصمیم گرفتید رابطه ای را که خراب کرده اید اصلاح کنید، باید تمام تلاش و سعی تان را بکنید که واقعا آن را اصلاح کنید.

چگونه رابطه ای را که خراب کرده اید اصلاح کنید (چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم)

خب، حالا این سوال پیش می‌آید:چگونه رابطه‌ای را که خراب کرده‌اید اصلاح کنیم؟ پاسخ اینجاست:این کار آسان نخواهد بود و به تلاش واقعی شما نیاز دارد. بنابراین آماده باشید که «وقت بگذارید» تا یک رابطه خراب شده را برای عشقی که می خواهید داشته باشید، اصلاح کنید. اما به یاد داشته باشید: همانطور که روی چگونگی اصلاح رابطه ای که خراب کرده اید کار می کنید، هیچ تضمینی برای موفقیت شما وجود ندارد. و این کار زمان می برد. شما در آستانه سفری هستید که زمان، انرژی و مقدار زیادی «قبول اشتباه و عذرخواهی» را می طلبد. اگر صبور باشید، بر روی هدف تمرکز کنید و تمام این مراحل را به دقت انجام دهید حتما مشکل را رفع خواهید کرد.


حتما بخوانید: 25 تا از رایج ترین مشکلات ازدواج و زندگی زناشویی


اصول شش مرحله ای ترمیم رابطه

1. مسئولیت کار اشتباه خود را برعهده بگیرید

اولین قدم این است که بی پرده با خود صادق باشید. اگر شما مسئول رابطه ویران شده بودید، این مسئولیت را کاملا به عهده بگیرید.مشخص کنید چه اشتباهی انجام داده اید و آیا در برخی از این رفتارهای بد نقش داشته اید یا خیر:

 • آیا به آنها خیانت کردید؟
 • آیا با آنها طوری رفتار کردید که گویی آخرین نفر در لیست اولویت های شما هستند؟
 • آیا شما خود را در اولویت قرار دادید و از آنها بهره بردید، بنابراین آنها همه کارها را انجام دادند و شما همه بهره ها را برده اید؟
 • آیا نیازهای آنها را نادیده گرفتید و به آنها گوش نکردید؟
 • آیا کلافگی و ناراحتی خود را سر آنها خالی کردید چون دیوار کوتاه تر از آنها پیدا نکرده بودید؟

مسئولیت کار اشتباه خود را برعهده بگیرید

 قبل از اینکه هر نوع برنامه ای برای اصلاح یک رابطه خراب شده ایجاد کنید ابتدا باید اشتباهاتی که مرتکب شده اید را شناسایی کنید و سپس باید متعهد شوید که این اشتباهات را دوباره انجام نمی دهید.مهمتر از همه، در مورد تمام نقشی که در یک رابطه آسیب دیده ایفا کرده اید، کاملا با خودتان صادق باشید. این لحظه ای نیست که به نفس خود اجازه دهید رفتار شما را منطقی جلوه دهد .زیرا قبول مسئولیت فقط یک گزینه برای حل مشکل نیست.

2. یک برنامه ایجاد کنید

فقط گفتن این که به رفتارهای بد خود که باعث مشکلات رابطه شده است نگاهی عینی انداخته اید و عهد می کنید که آنها را تکرار نکنید کافی نیست. شما نمی توانید فقط به عشق خود بگویید که برگ جدیدی را ورق زده اید و می خواهید رابطه را تجدید کنید.شما باید برای تغییر رفتار خود برنامه ای داشته باشید:


حتما بخوانید: 17 نشانه عشق ماندگار و داشتن رابطه عاشقانه


 •  از یک متخصص روابط کمک بگیرید- عادت هایی وجود دارد که باید آنها را ترک کنید و باید از طریق خود تحلیلی به علت آن برسید -البته اینها آسان یا سریع نیست.
 • با فرد مورد علاقه خود تماس بگیرید و به او بگویید که مسئولیت را می پذیرید، می خواهید رابطه خود را بهبود بخشید و برای مقابله با رفتارهای خود از مشاور کمک دریافت می کنید.
 • هنوز زمان آن نیست که زوج درمانی را پیشنهاد کنید، اما در آینده زمانی که برای بهبود روابط تلاش می کنید، این احتمال را در نظر بگیرید.

در این مرحله، بخش دیگری از برنامه شما ممکن است ارائه حرکت هایی باشد که به آنها اجازه می دهد بفهمند هنوز آنها را دوست دارید و در هدف خود برای اصلاح مشکلات صادق هستید. کلمات شما ممکن است در حال حاضر معنای کمی داشته باشند، بنابراین یک حرکت کوچک ممکن است کمک کند.برای مثال: غذای مورد علاقه آنها را در محل کار یا بعداً در خانه به آنها تحویل دهید.ممکن است این کار معنای زیادی نداشته باشد، اما حداقل ممکن است از این کار قدردانی کنند و به آنها می گوید که به آنها فکر می کنید. چون ممکن است حالا زمان صحبت واقعی نباشد، پس از آن خودداری کنید.

3. ارتباط مستقیم برقرار کنید

این یک راه حل است که به عشق خود بفهمانید که روی اشتباهات خود کار می کنید و در واقع نوعی "پیشنهاد صلح" ارائه می دهید. یکی دیگر از این راه حل ها این است که مستقیماً با آنها تماس بگیرید و در اولین گفتگو در مورد آنچه اتفاق افتاده و چگونه می خواهید اوضاع را درست کنید، صحبت کنید. اگر شریکتان شما را بلاک نکرده است، می‌توانید با پیام‌های متنی شروع کنید تا ببینید آیا پاسخی دریافت می‌کنید یا خیر.برای مثال:پیام ممکن است کوتاه و چیزی شبیه به«من واقعاً می‌خواهم درباره رابطه‌مان با تو صحبت کنم. من می دانم که اشتباهات وحشتناکی مرتکب شدم که منجر به آسیب دیدن یک رابطه شد و دارم روی آنها کار می کنم. لطفا به من پیام بدید تا با هم صحبت کنیم. من واقعاً می خواهم خطاها را اصلاح کنم.»باشد.

ارتباط مستقیم برقرار کنید

شما با این کار متوجه خواهید شد که آیا آنها متن را دریافت کرده اند یا خیر، پس حالا زمان آن است که صبور باشید و منتظر پاسخ باشید. به این واقعیت احترام بگذارید که ممکن است برای فکر کردن در مورد آن به زمان نیاز داشته باشند. اگر به سرعت پاسخی دریافت نکردید، وقت خود را صرف انجام کارهای دیگر کنید تا خود را مشغول نگه دارید.حتی ممکن است در این برنامه دوستیابی با دیگران ارتباط برقرار کنید - نه این که لزوماً درگیر قرار واقعی شوید، اما فقط داشتن مکالمات خوب برای وضعیت ذهنی شما خوب است.یک تماس دوم برقرار کنید، شاید چند هفته بعد، و، این بار، شاید کمی دقیق تر در مورد آنچه که می دانید اشتباه کرده اید، صحبت کنید:

 • "من می دانم که چقدر با خیانت به تو صدمه زدم، و اگر می توانستم به گذشته برگردم و گذشته را پاک کنم، این کار را می کردم. من همه قوانین را زیر پا گذاشتم و ما را خراب کردم. من تو را به عنوان شریک زندگی من می خواهم. لطفا به این پیام پاسخ دهید."
 • "من دوران کاری بسیار پر استرسی را سپری می کردم و می دانم که تو را نادیده گرفته ام. حالا متوجه شدم که هیچ شغلی ارزش از دست دادن تو را ندارد و قول می‌دهم که اگر فرصت دیگری داشته باشم، هرگز این اتفاق نخواهد افتاد."
 • "من خیلی خودخواه بودم و تو را بدیهی می دانستم. تصمیم گرفتم به دنبال کمک فرد متخصص باشم و سخت کار می کنم تا تغییراتی را ایجاد کنم که مشکلات گذشته ما را برطرف کند. من می خواهم به تو نشان دهم که رابطه آسیب دیده ما قابل ترمیم است. لطفا به من پاسخ بدهید."

حتما بخوانید:11 دلیل عاشق شدن و دوست داشتن یک شخص خاص از نظر روانشناسان


در اینجا به سه نکته مهم توجه کنید:

 • شما فقط از پیام های "من" استفاده می کنید،
 • شما تقصیر را می پذیرید،
 • شما در مورد اشتباه (هایی) که مرتکب شده اید دقیق تر صحبت می کنید.

آنچه مهمتر از همه است این است که برای رفتار بد خود بهانه نیاورید. ممکن است برخی از آنها وجود داشته باشد، اما اکنون زمان آن نیست که به آنها بپردازیم. اگر کارهایی وجود داشت که شریک زندگی شما انجام داد و به ایجاد این رفتار اشتباه شما کمک کرد، بهتر است بعداً اگر در برگرداندن آنها موفق شدید،با کمک مشاوره زوجین ارائه شود.

4. تماس غیر مستقیم برقرار کنید

در طول رابطه خود، آشکارا دوستان مشترکی پیدا کردید و احتمالاً بهترین دوست آنها را نیز ملاقات کردید. اگر با پیام های خود پیشرفتی در اصلاح روابط پیدا نمی کنید،صحبت با این افراد ممکن است به شما کمک کند.آن مخاطبین را پیدا کنید. شما مجبور نیستید وارد جزئیات شوید یا اجازه دهید احساسات شما به هم بریزد. به سادگی بپرسید که شریک سابقتان چگونه است و آیا فکر می‌کند احتمالی وجود دارد که هنوز به شما اهمیت می‌دهد. اگر ارتباط مستقیم شما نتیجه ای نداشته است، ممکن است از آنها بخواهید که برای شما مداخله کنند. و دوباره منتظر بمانید تا شریک عاطفی تان به شما پاسخ دهد.

تماس غیر مستقیم برقرار کنید

اگر یاد بگیرید که عشق زندگی شما ادامه یافته است، باید تصمیمی بگیرید. آیا این را قبول دارید یا اصرار دارید؟ اگر مدت کوتاهی از جدایی شما گذشته باشد، ممکن است آنها هنوز به شخص دیگری «درگیر نشده» نباشند. ممکن است بخواهید آخرین تماس را امتحان کنید. اگر پاسخی دریافت نکردید، بدون در نظر گرفتن احساساتتان، احتمالاً باید ادامه دهید. آنها حداقل در حال حاضر یک استراحت دائمی می خواهند.پس با آن دوستان مشترک ارتباط برقرار کنید. چون شما فقط می خواهید اطلاعاتی درباره او کسب کنید.

پس از دریافت پاسخ چه باید کرد؟

فرض کنید پاسخی غیر از «برای من همه چیز تمام شده است» دریافت می‌کنید. در واقع، شما یک پیام برگشت به رابطه دریافت کرده اید و شریک عاطفی شما مایل به صحبت کردن با شما است.این مکالمه اولیه هرگز نباید از طریق تلفن انجام شود. درعوض، تماس بگیرید یا پیامک بزنید و بپرسید که چه زمانی در دسترس هستند و اجازه دهید تصمیم بگیرند کجا دوست دارند با هم ملاقات کنید. به آنها اجازه دهید جزئیات را ارائه دهند، و شما آنها را کنار می گذارید، مهم نیست که چگونه باید برنامه خود را دوباره تنظیم کنید.


حتما بخوانید: چگونه یک رابطه اشتباه را تمام کنیم


5. چک لیست برای اولین قرار ملاقات تنظیم کنید

این مهم ترین ملاقاتی خواهد بود که افراد در تلاش برای اصلاح روابط خواهند داشت:

 • گوش دادن فعال را تمرین کنید: یک یا دو پست وبلاگ را بخوانید، زیرا این مهم ترین مهارت در شروع راه برای اصلاح رابطه خواهد بود. گوش دادن فعال به این معنی است که شما واقعاً آنچه را که همسرتان می‌گوید می‌شنوید، آن را با تکرار گفته‌های خود به زبان خودتان تأیید می‌کنید و به آنها نشان می‌دهید که متوجه می‌شوید.
 • به جنبه نرم تر خود دسترسی داشته باشید: چه مرد باشید چه زن، برای پردازش احساساتی که شریک زندگی شما دارد و هنوز در حال تجربه است، به جنبه ای نرم تر، مهربان تر و دلسوزتر از روان خود دسترسی داشته باشید.
 • ابتدا عذرخواهی کنید: گفتگو را با یک عذرخواهی صمیمانه و واقعی و تمایل به اصلاح رابطه ای که خراب کرده اید آغاز کنید.
 • نظر آنها را بپرسید: مطمئن شوید که از آنها راه هایی برای رفع مشکلات می خواهید. چه کاری می توانی انجام بدهی؟ آنها از شما چه توقعی دارند؟
 • آرام بمانید: اگر با عصبانیت مواجه شدید، این حق را بپذیرید. و به آنها بگویید که احساسات آنها را درک می کنید.
 • صحبت را قطع نکنید: اگر جزئیات بیشتری می خواهید، اجازه دهید صحبت کنند و سؤالات بعدی را بپرسند. این به آنها می گوید که شما واقعاً آنچه را که می گویند می شنوید.
  عجله نکنید: اگر می‌خواهید بعد از اولین جلسه دوباره دور هم جمع شوید، در عوض روی چیزی تمرکز کنید که امیدوارید آینده‌ای با هم به عنوان شریک دوباره در هر زمان ممکن باشد.
 • احساسات آنها را تأیید کنید: آنها ممکن است ابراز ناراحتی، عصبانیت یا ترس از بازگشت به هم کنند. به آنها بگویید که این را درک می کنید، اما از آنها بخواهید که ذهن خود را باز نگه دارند و به شما اجازه دهند ثابت کنید که کاملا متعهد به اصلاح رابطه هستید.
 • به آنها زمان بدهید تا فکر کنند: آنها ممکن است نیاز داشته باشند در فضای خودشان باشند تا درباره مسائل فکر کنند. بنابراین، پس از جلسه دیدار، می تواند برای اعمال قانون عدم تماس با یک مهلت مشخص کار کند.
 • به بازسازی اعتماد متعهد شوید: روابط خراب شده یک شبه درست نمی شود زیرا بسیاری از احساسات منفی باید مطرح شوند و با آنها مقابله شود. دوباره، گوش دادن فعال را تمرین کنید و احساسات آنها را تأیید کنید.
 • اولین ملاقات را با یک مسیر رو به جلو پایان دهید: حتی اگر قرار است کمی بیشتر صحبت کنید، بگذارید به موقع پیش برود. از شریک زندگی خود فرصتی بخواهید تا زمانی که آماده است مدتی با کیفیت را با هم بگذرانید.

چک لیست برای اولین قرار ملاقات تنظیم کنید

6. برای ملاقات های بعدی توافق کنید

شما مطمئناً قهرمان رابطه با شریک زندگی خود نیستید. و احتمالاً نه به خودتان نه به دیگران هم نیستید.حالا به هر دلیلی راه اشتباهی را انتخاب کردید و بازسازی اعتماد از طرف شریک زندگیتان ممکن است به راحتی انجام نشود. اما در حالی که آنها زمان و مکان می گیرند، چه کاری می توانید انجام دهید تا ثابت کنید که می خواهید رابطه ای را که خراب کرده اید درست کنید؟ در حالی که به نظر می‌رسد این موضوع خیلی روی خودتان انباشته شده است، در حال حاضر این چیزی است که هست. ممکن است بخواهید به این شخص گزارش پیشرفت کاری را که برای ترمیم رابطه انجام می دهید ارائه دهید. این را می توان با پیام های متنی دوره ای انجام داد، تماس های تلفنی ممکن است در حال حاضر بیش از حد مزاحم باشد. و انتظار پاسخ به متن های خود را نداشته باشید. وقتی افراد صدمه می بینند، ممکن است نخواهند با فردی که به آنها صدمه زده است گفتگوهای رابطه ای داشته باشند. مراقب باشید که چقدر سعی می کنید ارتباط برقرار کنید.

چگونه به آنها این حس را منتقل کنید که در حال تغییر هستید:

 • اگر فکر می کنید برخی از مشکلات سلامت روان دارید، آیا به دنبال درمان بوده اید؟ اگر چنین است، به شخص اطلاع دهید.
 • اگر خیانت کرده اید، آیا تمام ارتباط خود را با دیگران قطع کرده اید، و آیا می توانید نشان دهید که این کار را انجام داده اید؟
 • اگر این فرد را برای شغل/حرفه اش در معرض خطر قرار دهید، چه اقدامی برای کاهش خواسته های کاری خود انجام داده اید تا زمان بیشتری برای آنها داشته باشید؟
 • اگر در رابطه خود خودخواه بودید و فقط به این فکر می‌کردید که چگونه شریکتان می‌تواند از شما حمایت کند، پس باید بیشتر از عذرخواهی انجام دهید. شما باید برنامه ای داشته باشید که چگونه از شریک زندگی تان در اولویت ها، اهداف و نیازهایش حمایت می کنید. اگر یک درمانگر این سوال را از شما بپرسد، چگونه پاسخ می دهید؟ آیا آماده پذیرش آن اولویت ها و اهداف هستید؟ اصلا میدونی چی هستن؟ آیا از آن شخص پرسیده اید که او چیست؟ حالا ممکن است زمان انجام این کار باشد. روابط سالم و عشق واقعی بر اساس این اطمینان ایجاد می شود که هر دو طرف نیازهای خود را برآورده خواهند کرد.

حتما بخوانید: نشانه ها و مشخصات رابطه سالم از نظر روانشناسی چیست


چگونه از اشتباهات مشابه جلوگیری کنید؟

کلی میلر، روان درمانگر می گوید:«مسئولیت آنچه اتفاق افتاده است را بپذیرید و برای کاری که به طور خاص انجام دادید عذرخواهی کنید. مایل باشید به هر سوالی که شریک زندگی تان دارد بعد از این واقعیت پاسخ دهید - آنها سزاوار این هستند که بفهمند چه اتفاقی افتاده و چرا. سپس، تعهد یا قول بدهید تا شریک زندگی شما در رابطه احساس امنیت کند.» این لحظه ای است که لاستیک با جاده برخورد می کند؛ در حقیقت شما متوجه اشتباه (هایی) که مرتکب شده اید می شوید. شما درک درستی از آنچه باید تغییر دهید دارید.

شریک زندگی شما این حق را دارد که بداند قصد دارید چه کاری متفاوت انجام دهید تا این رابطه ادامه یابد. به یاد داشته باشید، آنها ممکن است احساس خشم کنند. آنها ممکن است افسردگی را تجربه کنند. و ممکن است از دادن فرصتی دیگر به شما بترسند. اگر می خواهید شانس خوبی برای اصلاح رابطه داشته باشید، ابتدا باید به دلایل اشتباهات خود فکر کنید.نکته: ممکن است متوجه شوید که شریک زندگی شما نیز در بروز این مشکل نقش داشته است. اما هرگز این را نگویید، حداقل در این مرحله از گفتن آن خودداری کنید. چون می توان گفت مفید نخواهد بود. این چیزی است که شما باید بعداً از آن استفاده کنید، شاید در مشاوره زوجین.

چگونه از اشتباهات مشابه جلوگیری کنید؟

در حال حاضر، باید روی این تمرکز کنید که چگونه از کاری که انجام داده اید اجتناب کنید.برای مثال:به شریک زندگیت خیانت کردی چرا؟ شاید نقشی در آن داشتند. آن‌ها آنقدر روی جنبه‌های دیگر زندگی‌شان متمرکز بودند که زمان لازم را به شما نمی‌دادند. یکی از همکاران این کار را انجام داد، و شما متوجه شدید که برای حمایتی که می‌خواهید می توانید روی او حساب می‌کنید.

در نهایت، این رابطه منجر به یک رابطه جنسی نیز شد.خب حالا، جلوگیری از آن غیرممکن است. اما ممکن است به آن علت اصلی نگاهی بیندازید و خودتان مسئولیت کارتان را برعهده بگیرید. از آنجایی که شریک زندگی شما نیازهای شما را نادیده می گیرد، آیا شما شروع به گفتگو در مورد آن کردید؟ آیا نیازهای خود را اعلام کردید؟ راه حل هایی پیشنهاد کردید؟ شاید به جای تلاش برای حفظ رابطه خود، مسیری را که طی کرده اید را انتخاب کنید.اما باد از اشتباه خود عبرت بگیرید. حتی ممکن است یاد گرفته باشید. و حتی اگر رابطه شما در نهایت حفظ نشود، شما خاطرات خوبی دارید و حالا که به جلو می روید بسیار عاقل تر هستید.

نتیجه گیری:

انسان ها خطا می کنند. و گاهی اوقات آنها روابط بزرگ را به بازی می گیرند و روابط را خراب می کنند. اگرچه ممکن است 100٪ موفقیت آمیز نباشد، اگر فرد خطاکار بخواهد باید زمان، تلاش و خود تحلیلی لازم برای انجام کار را صرف کند، زیرا راه حل هایی برای اصلاح یک رابطه خراب  وجود دارد. اگر شما هم دچار این مشکل شدید پس راه حل های بالا را برای اصلاح روابط خود امتحان کنید.


مطالب مرتبط:

ایجاد صمیمیت و تنوع در رابطه با 24 کار هیجان انگیز

انواع خیانت در زندگی مشترک و روش برخورد با آنها

نشانه های خیانت عاطفی چیست؟ از
1
رای