معرفی بهترین و خوشمزه ترین انواع خورشت های مجلسی ایرانی

معرفی بهترین و خوشمزه ترین انواع خورشت های مجلسی ایرانی با لیستی از بهترین و خوشمزه ترین انواع خورشت ایرانی مجلسی که با گوشت مرغ یا گوشت قرمز می توانید برای مهمانی ها و دورهمی های خود تهیه کنید، در سلام دنیا آشنا شوید.

غذاهای ایرانی به دو دسته کلی تقسیم می شوند که به استناد سرآشپزهای مشهور ایرانی شامل، غذاهای سفره داری و غذاهای تخته کاری هستند. غذاهای تخته کاری به کباب ها و غذاهایی که با تخته سر و کار دارند گفته می شود و غذاهای سفره داری هم برای غذاهایی است که پروسه طبخ و آماده سازی پیچیده تری دارند و خورش های اصیل ایرانی در این دسته قرار می گیرند.

در ادامه این مطلب به نقل از مجله آشپزی شادیما؛ لیستی از 10 بهترین خورش ایرانی را برای شما آورده ایم تا ضمن آشنایی بیشتر با این فرهنگ غذایی بی نظیر پاسخی برای سوال «خورش چی درست کنم» داشته باشید.

1. خورش قورمه سبزی

اگر بخواهیم لیست بهترین ها را آماده کنیم و نظر شما را بدانیم، به احتمال زیاد، خورش قرمه سبزی در صدر این لیست خواهد بود. تفاوت قورمه با قیمه در اندازه ی گوشتی است که در این خورش ها استفاده می شود و اندازه قورمه بزرگتر از اندازه گوشت قیمه است.


حتما ببینید: طرز تهیه خورش قورمه سبزی مجلسی جا افتاده


 • در گذشته برای نگهداری طولانی مدت گوشت آن را به صورت قورمه در می آوردند تا بتوانند بعدا هم از آن استفاده کنند، پس می توان به سادگی متوجه شد که قورمه عضو اصلی در شکل گیری قورمه سبزی بوده است.
 • این غذا بر اساس گفته ها، تاریخی 3000 الی 5000 ساله دارد و زادگاه اصلی آن هم با توجه به حضور همیشگی آن بر سر سفره های ایرانی در تمامی مناطق ایران به شکل دقیق مشخص نیست.
 • محبوبیت خورش قورمه سبزی به حدی است که در تقویم روز خورش قورمه سبزی را می توانید پیدا کنید. اولین شنبه از ماه آذر را روز قورمه سبزی نام گذاری کرده اند.

2. خورش قیمه

خورش قیمه از نظر سر آشپزهای ایرانی سردمدار غذاهای سفره داری در منوی غذاهای ایرانی است. وقتی اسم از قیمه می آوریم ذهن ما به سمت خورش قیمه ای می رود که همه می شناسیم، اما قیمه سبکی از تهیه خورش در سفره مناطق مختلف ایران است و قیمه نثار، قیمه اردبیلی، قیمه بادمجان و ... هم به عنوان خورش قیمه شناخته می شوند.

 • محبوبیت قیمه به حدی است که به مرور زمان در کشورهای همسایه ایران مثل عراق هم رواج پیدا کرده است و با نام های مختلف و تغییراتی در دستور تهیه آن، این خورش بی نظیر را طبخ می کنند.
 • به جا آوردن اصالت و مزه اصلی خورش قیمه، هنری است که همیشه برای تشخیص آشپز خوب و بد باید آن را ملاک قرار دهید.

بهترین خورش های مجلسی ایرانی

3. خورش قلیه ماهی

قطعا اگر بخواهیم از بهترین غذاهای جنوبی اسم ببریم باید قیله ماهی اولین غذا باشد. قلیه ماهی و یا قلیه میگو نوعی از خورش ایرانی است که در مناطق جنوبی ایران جزو محبوب ترین غذاهای محلی به حساب می آید.


حتما ببینید: طرز تهیه قلیه ماهی خوشمزه و مجلسی جنوبی


 • خورش قلیه ماهی شباهت بسیار زیادی به خورش قورمه سبزی دارد و تفاوت اصلی بین آن ها استفاده از ماهی و میگو به جای گوشت قورمه در خورش است.
 • لذت امتحان کردن قلیه ماهی آبادان و یا هر کدام از شهرهای جنوبی ایران، تجربه ای است که هیچ وقت آن را فراموش نخواهید کرد.

4. خورش خلال کرمانشاهی

کرمانشاه زمانی مرکز حکومت ساسانیان بوده است و می توان از آثار تاریخی به جا مانده از آن دوره به راحتی این موضوع را متوجه شد. غذاهای سنتی کرمانشاه که سالیان سال است اصالت خود را حفظ کرده اند هم شاید به آن دوره بازگردند. خورش خلال کرمانشاهی یکی از مجلسی ترین خورش های ایرانی است که دو عضو جدایی ناپذیر آن که خلال بادام و زرشک سیاه نشان دهنده ی اصالت ایرانی این غذا هستند زیرا زرشک سیاه را شاید فقط در ایران پیدا کنید و خلال بادام و پسته هم نمادی از آشپزی ایرانی هستند.

مجلس ترین خورشت های ایرانی

5. خورش بامیه

خورش بامیه را نمی توان دقیقا غذایی با تاریخی کاملا ایرانی دانست اما، این خورش به حدی در کشور عزیزمان محبوبیت دارد که یکی از اعضای جدایی ناپذیر سفره ایرانی است.


حتما ببینید: طرز تهیه خورشت بامیه خوشمزه با گوشت گوسفندی


 • خورش بامیه اصالتی برای کشورهای عربی همسایه ایران دارد اما با توجه به اینکه در بخش هایی از مناطق جنوبی ایران، هموطنان عربمان زندگی می کنند، این غذا بخشی از غذاهای ایرانی به حساب می آید.
 • ترکیب بامیه، گوشت قرمز و گوجه فرنگی با بو و عطر سیر تازه شما را مدهوش خواهد کرد و قطعا لذت امتحان آن را از خاطر نخواهید برد.

6. خورش آلو مسما

آلو مسما یکی از بهترین غذاهای گیلان است و در کنار فسنجان، مشهورترین خورش های شمالی ایران هستند. همانطور که از اسم این خورش هم مشخص است، آلو عضو جدایی ناپذیر این غذای بی نظیر است و در این غذا هم از آلو قیسی و هم آلو سیاه استفاده می شود.

 • از گوشت مرغ و یا گوشت اردک هم برای تهیه آلو مسما استفاده می شود که در کنار آلو مزه ای نیمه شیرین را به شما هدیه خواهد کرد.

بهترین خورش های ایرانی مجلسی

7. خورش کرفس

خورش کرفس را باید شبیه ترین خورش ایرانی به قورمه سبزی دانست با این تفاوت که از کرفس به عنوان ماده اصلی در این غذا استفاده می شود. شاید برای خیلی ها پیش آمده باشد که از امتحان کردن خورش کرفس لذت نبرده باشند اما، سعی کنید خورش کرفسی را امتحان کنید که آشپزی ماهر برای شما آماده کرده است.

 • طرز تهیه خورش کرفس مانند قورمه سبزی ریزه کاری های بسیاری دارد که رعایت آن ها نیازمند تجربه بالایی در آشپزی است.

حتما ببینید: طرز تهیه خورش کرفس مجلسی رستورانی


8. خورش ماست اصفهان

خورش ماست تنها خورش ایرانی است که به صورت سرد سرو می شود و به همین علت امروزه آن را به عنوان دسر سرو می کنند. تاریخچه خورش ماست اصفهان مبهم است اما حداقل بیش از 150 سال است که این غذا بر سر سفره ی مردم اصفهان حضور دارد.

 • گوشت گردن گوسفند و ماست چکیده به همراه زعفران و شکر اعضای اصلی این خورش هستند که به مانند حلیم بافتی کشسان دارد. طرز تهیه خورش ماست فرایندی پرزحمت و طولانی است و از این رو خیلی کمتر می بینید که در خانه های ایرانی این غذا به صورت روزمره تهیه شود.

لیست بهترین خورش ماست اصفهان

9. خورش آلو اسفناج

یکی دیگر از خورش های اصیل ایرانی، خورش آلو اسفناج است که همانطور که از اسم آن هم مشخص است، آلو و اسفناج اعضای اصلی تشکیل دهنده ی آن هستند.


حتما ببینید: طرز تهیه خورشت آلو اسفناج جا افتاده با گوشت


 • در این غذا به صورت مرسوم از گوشت گوسفندی هم استفاده می شود اما می توانید به سلیقه ی خودتان از گوشت مرغ و یا گوساله هم استفاده کنید.

10. خورش فسنجان

خورش فسنجان یکی از غذاهای محلی شمال ایران است که در تمامی ایران می توانید آن را پیدا کنید. گردو و رب انار دو عضو اصلی این غذای بی نظیر هستند که هیچ وقت آن را از خاطر نخواهید برد.

فسنجان هم به مانند دیگر خورش های مجلسی ایرانی انواع مختلفی دارد که می توان فسنجان گیلکی و فسنجان مازنی را مشهورترین انواع آن دانست.

انواع خورشت های مجلسی ایرانی

در این مطلب، شما با 10 تا از بهترین و خوشمزه ترین خورش های ایرانی مجلسی که می توانید برای مهمانی خود تهیه کنید، آشنا شدید. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

منبع: انواع خورش مجلسیاز
10
رای