راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 25 روش موثر و ساده

راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 25 روش موثر و ساده چگونه اعتمادبه نفس کودکان را بالا ببریم؛ بهترین راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان با 25 روش ساده و موثر و ترفندهای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان در سلام دنیا بیاموزید.

اعتماد به نفس برای شادی، سلامت و موفقیت کودک در آینده بسیار مهم است. کودکان با اعتماد به نفس، برای مقابله با فشار همسالان، مسئولیت پذیری، ناامیدی ها، چالش ها و احساسات مثبت و منفی موفق تر هستند. خب، عامل مهم برای رشد اعتماد به نفس کودک چیست؟شما! والدین و معلمان کودک عامل مهمی در رشد اعتماد به نفس کودک محسوب می شوید. البته بدون فشار، درست است؟ نگران نباشید، ایجاد اعتماد به نفس در کودک اصلا کاری ترسناک یا سختی نیست. در واقع، شما می توانید با انجام کارهای جالب و سرگرم کننده این کار را انجام دهید! خب نگران نباشید ما این کار را به شما یاد می دهیم. در این مقاله سلام دنیا ما 25 روش موثر برای افزایش اعتماد به نفس کودکان را ارائه داده ایم که می توانید با کمک این راهکارها اعتماد به نفس کودک خود را به راحتی بالا ببرید. لطفا تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

بالا بردن و افزایش اعتماد به نفس کودکان با 25 روش موثر

1. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: مطمئن شوید که آنها از عشق شما بدون قید و شرط شما باخبر هستند

اجازه دهید فرزندتان بداند که شما او را بدون توجه به هر چیزی دوست دارید. بدون توجه به برنده شدن یا باخت بازی بزرگ، نمرات خوب یا بد. حتی وقتی از دستش عصبانی هستی اطمینان از اینکه فرزندتان می‌داند که فکر می‌کنید او فوق‌العاده است - و نه فقط زمانی که کارهای بزرگ انجام می‌دهد - ارزشش را حتی زمانی که نسبت به خودش احساس خوبی ندارد، تقویت می‌کند.

نوع نگاه ما به فرزندانمان (یا آنگونه که بچه هایمان باور دارند ما آنها را می بینیم) تأثیر عمیقی بر دیدگاه آنها نسبت به خودشان دارد.به فرزندانتان (یا دانش آموزانتان) نشان دهید که آنها را دوست دارید و به آنها اهمیت می دهید، حتی زمانی که کار اشتباهی انجام می دهند یا تصمیمات نادرستی می گیرند و از انتقاد شدید یا خجالت زده کردن آنها بپرهیزید.

2. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: خودگویی مثبت را با آنها تمرین کنید

هم کودکان و هم بزرگسالان اغلب درگیر گفتگوهای منفی و مخرب با خود می شوند: "من نمی توانم این کار را انجام دهم" یا "من در __________ افتضاح هستم" یا "چه مشکلی دارم؟"سعی کنید با انجام تمرینات ساده خودگویی مثبت را با آنها تمرین کنید.

افزایش اعتماد به نفس کودکان 1

3. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: آنها را با نامشان خطاب کنید

خطاب کردن کودکان با نام آنها یک روش عالی و ساده برای ارسال پیام مهم بودن به آنها است، به خصوص زمانی که صدا کردن نام آنها با تماس چشمی مهربانانه هم همراه باشد.

4. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: به آنها "وظایف ویژه" مناسب سن بدهید تا به شما کمک کنند

علاوه بر فعالیت های و کارهای کلاسی، به کودکان "وظایف ویژه" بدهید تا به آنها برای احساس مفید بودن، مسئولیت پذیری و شایستگی کمک کنند. استفاده از کلمه "ویژه" به کودکان اعتماد به نفس بیشتری می دهد.در خانه، این وظایف ویژه می‌تواند شامل کمک به حیوان خانگی یا خواهر یا برادر کوچک‌تر در صورت لزوم، «همکاری» در آشپزی با شما باشد، یا پوشیدن لباس یک کودک کوچک باشد.بچه ها در کلاس می توانند در ساختن تزئینات کلاس،آبیاری گیاهان، پاک کردن تخته و غیره کمک کنند.

افزایش اعتماد به نفس کودکان 2

5. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: به بازی آنها بپیوندید (و اجازه دهید آنها بازی را هدایت کنند)

شرکت در بازی کودک این پیام را به آنها می دهد که او مهم است و ارزش وقت شما را دارد.در طول زمان بازی، والدین می توانند به کودکان اجازه دهند تا فعالیت را آغاز کنند یا انتخاب کنند، و همچنین آن را هدایت کنند. زمانی که والدین در بازی شرکت می کنند و به نظر می‌رسند که از یک فعالیت تحت رهبری کودک لذت می‌برند، کودک احساس ارزشمندی و موفقیت می‌کند.


حتما بخوانید: بازی درمانی چیست و چه فواید دارد


6. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: روی بهبود اعتماد به نفس خود تمرکز کنید

این مرحله ای نیست که بتوانید یک شبه انجام دهید، اما یکی از ضروری ترین مراحل در این لیست است.والدین اولین و بهترین الگوی کودک هستند، بنابراین در صورت نیاز برای ترمیم اعتماد به نفس خودتان وقت بگذارید. کار را با ارائه نظرات مثبت در مورد خود و دیگران در حضور فرزندتان شروع کنید.معلمان نیز باید از انتقاد کردن خود در مقابل دانش آموزانشان بپرهیزند.

7. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: از آنها راهنمایی یا نظر بخواهید

از کودکان در مورد موقعیت های مناسب سن آنها توصیه یا نظر بخواهید تا نشان دهید که برای آنها و ایده هایشان ارزش قائل هستید.این کار همچنین به کودکان کمک می کند تا با نشان دادن اینکه حتی بزرگسالان نیز گاهی به کمک او نیاز دارند، اعتماد به نفس خود را افزایش دهند، و اشکالی ندارد که نظر آنها را هم بخواهید.

افزایش اعتماد به نفس کودکان 3

8. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: زمان خاصی را برای باهم بودن اختصاص دهید

عشق و پذیرش، مؤلفه های کلیدی اعتماد به نفس و عزت نفس هستند،بنابراین والدین باید زمان با کیفیتی را با فرزندان خود بگذرانند تا نشان دهند که آنها مهم و با ارزش هستند.او را به گردش ببرید، با هم شام بخورید، بازی کنید، به بیرون بروید یا هر فعالیت دیگری انجام دهید که به شما و فرزندتان اجازه می دهد از زمان با هم بودن لذت ببرید.معلمان می‌توانند با شناخت علایق یا سرگرمی‌های دانش‌آموزان و صحبت‌های مخصوص به وضعیت هر کودک، به کودکان کمک کنند تا احساس کنند که مورد علاقه و پذیرش قرار می‌گیرند، مانند: «بازی فوتبال دیروزت چطور بود، سارا؟» یا، «تیمی، فکر می‌کنم این کتاب درباره دایناسورها را دوست داشته باشید».

9. برای افزایش اعتماد به نفس کودکان: نحوه تعیین و رسیدن به اهداف را به آنها آموزش دهید

تعیین و دستیابی به اهداف چالش برانگیز و واقع بینانه می تواند به کودکان کمک کند تا احساس توانمندی بیشتری داشته باشند.


حتما بخوانید: علائم کمبود اعتماد به نفس چیست


10. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: زمانی مخصوصی را برای توجه به آنها اختصاص دهید

پدر و مادر، فرزندتان تشخیص می دهد که چه زمانی ذهن شما به چیز دیگری معطوف است یا چه زمانی به او توجهی نمی کنید.برای اینکه فرزندتان احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس کند، زمانی را به کنار گذاشتن وسایل الکترونیکی اختصاص دهید، افکار مربوط به کار یا سایر مواردی که حواس‌تان را پرت می‌کند را از ذهن خود دور کنید و واقعاً توجه خود را روی فرزندتان متمرکز کنید.معلمان نیز می توانند برای دانش آموزان وقت بگذارند و به نیازهای آنها توجه کامل داشته باشند.

روش بالا بردن اعتماد به نفس کودکان 4

11. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: آنها را تشویق کنید تا کلاس تئاتر را امتحان کنند

کلاس های تئاتر یک روش عالی برای افزایش اعتماد به نفس کودک هستند. امتحان کردن چیزهای جدید به کودکان کمک می کند احساس توانایی داشته باشند و تئاتر به آنها می آموزد که با اعتماد به نفس در مقابل دیگران صحبت کنند و منطقه امن خود را گسترش دهند.والدین و معلمان به طور یکسان می توانند بچه ها را تشویق کنند که تئاتر را امتحان کنند، و معلمان حتی ممکن است بتوانند نقش آفرینی یا بازی های نمایشی را در کلاس درس بگنجانند.

12. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: آنها را به روش صحیح تحسین کنید

تمجید کردن از کودکان مؤثر نیست، اما تمجید از کودکان به روش صحیح مطمئناً می تواند عزت نفس آنها را تقویت کند.به کودکان تحسین واقعی و خاص را یاد بدهید که بیشتر بر تلاش تمرکز می کند تا نتایج (مانند کسب نمره عالی) یا توانایی های ثابت (مانند هوش).از تعریف و تمجیدهای کلی مانند "عالی بودی" خودداری کنید.

13. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: اجازه دهید صحبت های مثبت شما با دیگران در مورد خودشان را بشنوند

یکی دیگر از روش های سریع و آسان برای تقویت اعتماد به نفس کودک این است که «به طور تصادفی» به او اجازه دهید صحبت های شما با دیگران در مورد موفقیت‌ها و تلاش‌های بزرگش را بشنود.بچه‌ها گاهی اوقات وقتی مستقیماً آنها را تحسین می‌کنیم، بدبین می‌شوند، اما شنیدن تحسین و تمجید شما درمورد او با دیگران، باورپذیرتر (و حتی معنادارتر) است.


حتما بخوانید: چگونه به خود باوری برسیم


14. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: آنها را با دیگران مقایسه نکنید

از مقایسه کردن کودکان با خواهر و برادر یا همکلاسی خود با سؤالاتی مانند "چرا نمی توانید مانند او رفتار کنید؟" خودداری کنید. یا، «ببین خواهرت در مدرسه چقدر خوب است! چرا نمی توانید این کار را انجام دهید؟»این مقایسه‌ها باعث می‌شود کودکان به خود شک کنند، باور کنند که نمی‌توانند شما را راضی کنند یا انتظارات شما را برآورده کنند و در نهایت اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.

روش بالا بردن اعتماد به نفس کودکان 5

15. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: در خانه یا کلاس درس وظایفی متناسب با سن به او بدهید

وقتی بچه‌ها کارهای کوچکی انجام می‌دهند، احساس می‌کنند که مشارکت ارزشمندی دارند،که به آنها احساس شایستگی و اعتماد به نفس می‌دهد.به کودک خود مسئولیت های متناسب با سن خود مانند مرتب کردن تخت، غذا دادن به حیوانات خانگی، چیدن میز، تا کردن لباس ها، برداشتن اسباب بازی ها و غیره را به او بسپارید.به دانش آموزان خود وظایفی مانند کنار گذاشتن وسایل یا پخش کردن ورقه های امتحان را محول کنید.

16. با آویختن پرتره یا آثار هنری آنها در خانه یا کلاس درس، حس تعلق را در آنها پرورش دهید

بله، حتی چیزی به سادگی آویزان کردن عکس های خانوادگی در خانه می تواند اعتماد به نفس کودک شما را افزایش دهد!در کلاس درس نیز می توانید تصاویر دانش آموزان خود را قرار دهید. همچنین می‌توانید از آن‌ها بخواهید که عکس هایی از خود بسازند، پرچم‌ها یا قطعات پازلی را طراحی کنند که نشان‌دهنده شخصیت و علایق آن‌ها است، و غیره و آنها را در کلاس آویزان کنید.این کار به کودکان احساس تعلق، پذیرش و عشق می دهد که در نهایت به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می کند.

بالا بردن اعتماد به نفس کودکان 6

17. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: به آنها اجازه دهید انتخاب های متناسب با سن خود داشته باشند

مانند کارها و وظایف خاص، انتخاب ها به کودکان کمک می کند تا احساس شایستگی و قدرت کنند.به کودکان اجازه دهید تصمیمات متناسب با سن خود بگیرند، مانند اینکه چه چیزی بپوشند، چه چیزی برای صبحانه بخورند، از چه بازی یا رنگی استفاده کنند، کجا به گردش بروند و غیره.معلمان می توانند با اجازه دادن به دانش آموزان در مورد چگونگی تسلط بر یک مهارت تصمیم گیری کنند (با رسم یک تصویر، نوشتن یک آهنگ، یا ایجاد داستان، آنچه را که درباره آب و هوا می دانند نشان دهند) یا اجازه دادن به بحث های کلاسی و انتخاب برخی از مهارت ها را در کلاس درس، کتاب ها یا فعالیت ها ایجاد کنند.


حتما بخوانید: فواید خواندن کتاب برای کودکان


18. آنها را تشویق کنید تا کارهای جدید را برای توسعه مهارت های جدید امتحان کنند

کودکانی که اعتماد به نفس ندارند اغلب از امتحان کردن کارهای جدید یا مقابله با چالش های جدید اجتناب می کنند.بچه‌ها را تشویق کنید تا فعالیت‌های جدید را امتحان کنند و مهارت‌های جدیدی را توسعه دهند. این کار به بچه‌ها این اطمینان می‌دهد که می‌توانند با هر مشکلی که پیش می‌آید مقابله کنند.

19. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: به آنها کمک کنید علایق خود را کشف کنند

برای کودکان مهم است که علایق خود را کشف کنند. وقتی کودکان آنچه را که دوست دارند و در آن برتری پیدا می کنند را کشف می کنند، به خود و توانایی هایشان اعتماد می کنند.فرصت هایی را برای فرزندان یا دانش آموزان خود ایجاد کنید تا فعالیت های مورد علاقه خود را امتحان کنند و از این تلاش ها حمایت کنید.

بالا بردن اعتماد به نفس کودکان 7

20. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: آنها را برای ابراز احساسات خود تشویق کنید

وقتی احساسات کودک را مورد انتقاد قرار می‌دهید یا نادیده می‌گیرید، او ممکن است احساس کند که احساسات او اهمیتی ندارد و به این نتیجه می‌رسد که او نیز اهمیتی ندارد.کودکان را به ابراز احساسات مثبت و منفی خود تشویق کنید و به آنها کمک کنید تا از طریق این احساسات به شیوه ای سالم صحبت کنند.


حتما بخوانید: چگونه احساسات خود را بیان کنیم


21.  برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: به آنها کمک کنید تا بر ترس از شکست غلبه کنند

ترس از شکست اغلب کودکان را از تلاش و دستیابی به حداکثر توانایی خود باز می دارد که این به طور طبیعی می تواند اعتماد به نفس را کاهش دهد.با آموزش این مسئله که اشتباهات بخش کاملا قابل قبولی از زندگی هستند و اینکه افراد به ندرت بدون چالش و شکست به موفقیت می رسند، به کودکان کمک کنید تا بر ترس از شکست غلبه کنند.

بالا بردن اعتماد به نفس کودکان 8

22. مطمئن شوید که آنها می دانند که شما از انتخاب های آنها نه از خود آنها ناراحت هستید.

گاهی اوقات ناراحت شدن از فرزندان یا دانش آموزان اجتناب ناپذیر است و باید انتقادات و پیامدهای سازنده ای ارائه دهید.با این حال، به جای انتقاد از کودک با جملاتی مانند "تو خیلی تنبلی!" یا "چرا اینقدر شلخته ای؟"به آنها بفهمانید کنید که شما از انتخابها یا اقدامات کودک ناراحت هستید،نه از خود کودک.

23. اطراف آنها را با افراد مثبت و با اعتماد به نفس (از جمله دوستانشان) پر کنید.

اینکه در اطراف کودک افراد مثبت و با اعتماد به نفس قرار داشته باشند، احتمال اینکه خودش به فردی با اعتماد به نفس و مثبت تبدیل شود، را افزایش می دهد.والدین، به فرزندتان الگوهای بزرگسالی قوی بدهید و تمام تلاش خود را بکنید تا مطمئن شوید که دوستان او افرادی با اعتماد به نفس هستند که به جای اینکه او را زیر پا بگذارند، او را تقویت و تشویق می کنند.معلمان، باید الگوی مثبت و مطمئنی برای دانش‌آموزان خود باشند و به دانش‌آموزان خود بیاموزید که مهربان باشند و یکدیگر را بسازید.

بالا بردن اعتماد به نفس کودکان 9

24. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: دیوار مشاهیر ایجاد کنید تا دستاوردهای آنها را بشناسید

در خانه یا در کلاس درس، می‌توانید با ایجاد «دیوار مشاهیر» که دستاوردهایی مانند نمرات خوب، پروژه‌های هنری، جوایز یا گواهی‌نامه‌ها، تصاویر کودک در حال شرکت در ورزش یا موارد دیگر را به نمایش می‌گذارد، غرور و قدردانی خود را از دستاوردهای بچه‌ها نشان دهید.دیوار مشاهیر می تواند تلاش و عزم کودک را برجسته کند و به او اعتماد به نفس بدهد به ویژه در مواقعی که نسبت به خود دچار شک و تردید می شود، این می تواند مفید باشد.

25. برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان: آنها را آغوش بگیرید!

محبت جسمانی، عشق، پذیرش و تعلق را به کودک منتقل می کند و باعث خوشحالی و اعتماد به نفس می شود.والدین و معلمان بچه های کوچکتر می توانند با بچه ها حرکت کف دست بهم کوبیدن را انجام دهند (به اصطلاح بزن قدش)، پشت آنها را نوازش کنند، موهای آنها را لمس کنند و در آغوش بگیرند تا نشان دهند که به آنها اهمیت می دهند و برایشان ارزش قائل هستند.

بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

سخن پایانی:

والدین و معلمان نقش اساسی و مهمی در افزایش اعتماد به نفس کودکان دارند.کودکانی که اعتماد به نفس بیشتری دارند، راحتتر بر مشکلات زندگی غلبه می کنند و شاد و سالم تر هستند. در این مطلب 25 روش موثر برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان را ارائه دادیم می توانید آنها را امتحان کنید.


مقالات مرتبط:

افزایش مهارت مدیریت ریسک و سرمایه

6 بازی برای تقویت هوش کودکان و باهوش تر شدن آنها

از
3
رای