25 نوع از محبوب ترین پاستا (ماکارونی) در دنیا و روش استفاده از آن ها

25 نوع از محبوب ترین پاستا (ماکارونی) در دنیا و روش استفاده از آن ها این مقاله محبوب ترین و پرکاربردترین انواع پاستا را پوشش می دهد که نه تنها در اکثر مغازه ها به راحتی در دسترس شما می باشند بلکه می توانید به روش های مختلف آنها را طبخ و مصرف نمایید.

در این جا انواع و اشکال مختلف رشته پاستا را همراه با تصاویری از هر کدام و توضیحاتی درباره آن آورده ایم. این راهنمای کامل پاستا محسوب می شود. علی رغم اینکه پاستا جزء اصلی غذاهای ایتالیایی محسوب می شود، آیا می دانید سالانه 1.5 میلیون تن از آن توسط این کشور صادر می شود؟ اما این نباید چندان عجیب باشد. پاستا مورد علاقه همه افراد است. تهیه پاستا نه تنها ساده و سریع است، بلکه طعم بسیار خوبی داشته و می توان از آن برای هر مراسمی و در هر زمانی استفاده کرد. می توان آن را با سس گوجه فرنگی، سس سفید، سبزیجات، کوفته قلقلی و یا هر چاشنی دیگری استفاده کرده و یا آن را به سوپ و سالاد نموده یا به سبکی که مایلید تهیه و مصرف کنید.

شما ممکن است حداقل یک بار در هفته پاستا مصرف کنید اما دانش شما درباره انواع مختلف پاستای موجود در بازار چقدر است؟ اگر سرآشپز یا در حال فراگیری آشپزی نباشید، به احتمال زیاد ممکن است فقط با ماکارونی و اسپاگتی آشنایی داشته باشید. اما در واقع بیش از 600 نوع پاستای مختلف در جهان وجود دارد. بسته به مواد تشکیل دهنده، شکل، اندازه، ترکیب و کاربرد مورد نظر، پاستا را می توان در انواع مختلفی طبقه بندی کرد. در اینجا ما رایج ترین انواع پاستا را که در سراسر جهان محبوب هستند و روش های مختلف استفاده از آنها را جمع آوری کرده ایم. برای یافتن اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید.

انواع مختلف پاستا

رایج ترین انواع پاستا در سراسر دنیا و روش های مختلف استفاده از آن

انواع رشته های پاستای بلند و متوسط

1. اسپاگتی

اسپاگتی از محبوب ترین انواع پاستا است که به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اسپاگتی برگرفته از کلمات ایتالیایی برای "رشته های نازک" بوده و رشته های نازک و استوانه ای پاستا را نشان می دهند که به طور معمول 10 اینچ طول دارند. اسپاگتی که از آرد، آب و سمولینا تهیه شده است، معمولاً با انواع سس ها، گوشت ها، سبزیجات و برخی مواد غذایی دیگر سرو می شود. به عنوان مثال، اسپاگتی که در سس مارینارا تف داده شده و بر روی آن قارچ و کوفته قلقلی ریخته شده باشد، مورد علاقه همه افراد است.

2. اسپاگتینی

اگر تاکنون ظرفی اسپاگتی سفارش داده اید یا یک بسته اسپاگتی خریداری کرده اید و متعجب شده اید که چرا رشته های آن از حد معمول نازک تر به نظر می رسند، احتمالاً به این دلیل است که آن محصول اسپاگتینی می باشد. اسپاگتینی کاملاً شبیه اسپاگتی سنتی است. تنها تفاوت آنها در این است که اسپاگتینی بسیار نازک تر از اسپاگتی است (اما ضخیم تر از ورمیشل). بسیاری از مردم آن را درک نمی کنند اما ضخامت رشته های پاستا تأثیر قابل توجهی در مزه و طعم کلی آن دارد. اسپاگتینی بهتر است با سس مبتنی بر گوجه فرنگی یا روغن زیتون سرو شود. همچنین به دلیل ظرافت و جذابیت بصری معمولاً از آن در طراحی غذاهای عجیب و غریب استفاده می شود.

نوع مختلف پاستا: اسپاگتینی

3. بوکاتینی

آیا تا به حال پاستایی شبیه نی خورده اید؟ اگر این گونه است در واقع شما بوکاتینی خورده اید. بوکاتینی نوعی رشته پاستا شبیه اسپاگتی بوده اما ضخیم تر بوده و مانند یک نی تو خالی است. بوکاتینی از کلمه ایتالیایی "بوکو" به معنی سوراخ و "بوکاتو" به معنی سوراخ دار، گرفته شده است. این نوع پاستا در صورت استفاده در کاسرول (نوعی غذا مرکب از گوشت و آرد) یا خورشتی همراه با گوجه فرنگی تازه و آبدار، بسیار خوشمزه می شود توخالی بودن آن اجازه می دهد تا آنجا که امکان دارد سس را به خود جذب کند تا هر لقمه غذای شما پر از عطر و طعم باشد.

اشکال مختلف پاستا در دنیا

4. لینگویینی

پاستای لینگوینی در مقایسه با اسپاگتی ضخیم تر اما کمی صاف تر است. این شکل پاستا بیشتر برای لینگویینی با صدف استفاده می شود که بیشتر رستوران های ایتالیایی آن را ارائه می دهند. در سایر غذاهای ساخته شده از پاستا نیز از آن استفاده می شود.

پاستای لینگوینی

5. فتوچینی

فتوچینی یک رشته مسطح و دراز است که معمولاً از آن در غذاهای سس پاستای خامه ای مانند فتوچینی آلفردو و سایر سس های خامه ای استفاده می شود. من در واقع فتوچینی را برای تمام خوراکی ها دوست دارم زیرا در کل رشته ضخیم و متراکم پاستا را ترجیح می دهم.

فتوچینی از فرم های مختلف پاستا

پاستای برش مسطح

6. لازانیا

چه کسی تاکنون درباره لازانیا چیزی نشنیده است؟ این یک خوراک نواحی آمریکای شمالی است که از ورقه های پاستا پوشیده شده با سس گوجه فرنگی، گوشت، پنیر و سبزیجات تهیه می شود. انواع مختلفی از آن مانند گوشتی، گیاهی، دریایی و غیره را می توانید به سلیقه خود تهیه کنید.

انواع پاستای برش مسطح

7. مافالدا

مافالده، مافالدا یا مافالدین نام های مختلفی است که به نوعی پاستا داده می شود که از روبان های مستطیلی بلند و دارای لبه های موج دار در دو طرف تشکیل شده است. با وجود اینکه از نظر شکل و اندازه کاملاً شبیه لازانیای مشهور است، اما مافالدا در واقع باریک تر (تقریباً ½ تا ¾ اینچ عرض) از لازانیاست. مافالدا به صورت نوارهایی موجود است که می تواند از 10 اینچ تا برای قطعات کوتاه حدود یک و نیم اینچ طول داشته باشد. این نوع پاستا به بهترین شکل در سس فراوان، غلیظ و خامه ای با گوشت رشته شده یا چرخ کرده سرو می شود.

 مافالدا، از شکل های مختلف ماکارونی

پاستا به صورت قطعات کوچک برش خورده

8. فوسیلی

نوعی پاستای جنوب ایتالیا می باشد. این پاستای با اندازه متوسط و کوچک به عنوان یک انتخاب ایده آل برای غذاهای پر سس می باشد زیرا شیارهای موجود در شکل آن مقدار زیادی سس را در خود نگه می دارد. شکل پیچ خورده یا مارپیچی فوسیلی نه تنها اشتها آور به نظر می رسد بلکه به شما امکان می دهد تمام سس های خوشمزه ای که با آن سرو شده را تمیز کنید.

فوسیلی از انواع پاستاهای با قطعات کوچک

9. ماکارونی

چه کسی ماکارونی دوست ندارد؟ ماکارونی نه تنها مورد علاقه همه افراد از دوران کودکی می باشد بلکه شاید همه کاره ترین نوع پاستا محسوب می شود. آیا می دانید که ماکارونی در زبان ایتالیایی ماچرونی خوانده می شود؟ این پاستای لوله‌ای کوچک کمی مانند یک بازوی خمیده قوس داشته و نام کامل آن «ماکارونی آرنجی» می باشد. این شکل پاستای فوق العاده ای است که در سوپ ها، وعده های پاستای پخته شده یا همراه با یک پوشش غلیظ از سس پنیر و سبزیجات مصرف می شود. آیا لازم است به ماکارونی در پنیر افسانه ای اشاره کنیم؟

ماکارونی، همه کاره ترین نوع پاستا

10. پاچری

این نوع پاستا از مناطق کالابریا و کامپانیا نشات گرفته است. این به شکل لوله های پهن می باشد که معمولاً صاف هستند اما گاهی اوقات سطح بیرونی آنها شیاردار است. این گونه از پاچری، paccherimillerighe نامیده می شود. آنها معمولاً در دستور پخت های مبتنی بر سس گوجه فرنگی استفاده شده و یا از موادی از قبیل پنیر یا امثال آن پر می شوند. پاچری شکم پر نیز به صورت کاسرول یک خوراکی بی نظیر است. پاچری را با سس سیر ترکیب كنید زیرا این دو یک طعم و مزه خارق العاده ای می آفرینند اما در هنگام پخت آن باید مراقب باشید زیرا پاچری ممکن است به علت سنگینی وزن خود، له و خمیر شود.

پاچری از انواع پاستا در دنیا

11. پنه

به معنای "ساقه توخالی پر" یا "پر"، پنه جزو محبوب ترین انواع پاستا در سراسر جهان محسوب می شود. این لوله دارای لوله های متوسط، توخالی است که در هر دو انتها به صورت مورب بریده می شوند و این یک بستر مناسب برای سس های مرطوب و تاپ ها می باشند. پاستای پنه به طور متوسط حدود دو اینچ طول داشته اما بعضی تولیدکنندگان آن را در قطعات چهار اینچی نیز به بازار ارائه می دهند. پنه با سبزیجات ترد، گوشت و سس کرمی بسیار خوشمزه می شود. پنه ساده یا پنه لیشه ظاهر بیرونی صافی دارد تا از پنه ریگات متمایز شود.

پنه جزو محبوب ترین انواع پاستا در سراسر جهان

12. پنه ریگات

پنه ریگات نوع اصلاح شده پاستای پنه می باشد که سطح بیرونی آن شیاردار می باشد. این شیارها در طول پنه، نه تنها به بافت آن می افزاید، بلکه باعث می شود سس بیشتری نسبت به پنه ساده (لیشه) بر روی آن باقی بماند.

پنه ریگات نوع اصلاح شده پاستای پنه

13. ریگاتونی

ریگاتونی نوعی پاستای لوله ای با اندازه متوسط تا بزرگ است که انتهای برش خورده مربعی شکلی در هر دو سمت دارد. بسته به روش تولید و دستگاه برش استفاده شده، ریگاتونی می تواند صاف یا کمی خمیده با طول و قطر مختلف باشد. با این وجود، همه انواع آن شیاردار بوده و هرگز مانند ماکارونی آرنجی گرد نمی باشد. این شیارها سطح چسبنده مناسبی برای سس ها و پنیر رنده شده فراهم می آورد.

تصاویری از انواع پاستا در دنیا

14. تورتیلیونی

تورتیلیونی بسیار شبیه ریگاتونی بوده اما در واقع ریگاتونی بسیار بزرگتر بوده و برخلاف ریگاتونی که شیارهایش به صورت مستقیم از بالا به پایین کشیده است، شیارهای تورتیلیونی مانند مارپیچ به دور قطعات آن پیچیده اند. علاوه بر جذابیت ظاهری، این شیارهای مارپیچ برای نگهداشتن انواع مختلف سس های قوی و خوشمره بسیار کارآمد هستند.

ماکارونی تورتیلیونی

15. چلنتانی

چلنتانی یا کاواتاپی نامی است که به ماکارونی مارپیچ داده شده است زیرا کاواتاپی در زبان ایتالیایی به معنی مارپیچ می باشد. این پاستاهای لوله ای مارپیچ معمولاً در روی سطح خود دارای شیار می باشند. آنچه درباره چلنتانی منحصربفرد می باشد این است که هر چند رنگ آن مانند بسیاری از انواع پاستا زرد کمرنگ است، بدون استفاده از تخم مرغ ساخته می شود. رنگ های خوراکی مانند قرمز یا سبز نیز گاهی به آن افزوده می شوند تا بتوان از آن در سالادها، سوپ ها و کاسرول ها هم برای طعم فوق العاده و هم ظاهر جذاب آن استفاده کرد. 

چلنتانی از پاستاهای لوله ای مارپیچ

16. کیفری

کیفری نوعی پاستاست که مانند ماکارونی آرنجی معمولی بوده اما کوتاه تر و پهن تر است. این نوع پاستا دو شکل دارد که لیشه (صاف) و ریگاتی (شیاردار) هستند. شما می توانید به جای ماکارونی در پنیر از کیفری استفاده کنید تا لقمه های غذای شما بیشتر از طعم و پنیر پر شوند.

کیفری نوعی پاستاست

پاستا با برش های تزئینی

17. فارفاله

فارفاله (کلمه ایتالیایی برای پروانه) یکی از زیباترین اشکال پاستا محسوب می شود. با داشتن یک پیچش در میانه، این پاستا مانند پاپیون به نظر رسیده و برشهایی تزئینی در هر دو سمت خود دارند که آن را جذاب و خوردنی می سازد. این نوع پاستا بسیار شبیه یک پروانه با بالهای باز شده بوده و جزء بسیار محبوبی در بسیار از بشقاب های پاستای گرم و سرد محسوب می شود. شما می توانید از فارفاله در سالادهای سرد استفاده کرده یا آن را با گوشت و سبزیجات تف دهید و مصرف کنید.

تصاویری از پاستا با برش های تزئینی

18. اورکیه‌ته

اورکیه‌ته به معنی "گوشهای کوچک" می باشد اما برخلاف اسم عجیب، یکی از بهترین پاستاها محسوب می شود. هر چند ریشه آن به اوایل قرن دوازدهم بر می گردد اما این نوع پاستا کماکان امروزه پرطرفدار است. می توان از هر دستور آشپزی برای آن استفاده کرده اما بهترین حالت استفاده از آن همراه ریکوتا، پانستا و سایر انواع سس های کرمی می باشد. شما همچنین می توانید آن را برای افزودن یک پیچش جذاب به بروکلی در هنگام پخته شده بیفزایید زیرا شکل مقعر و بشقاب مانند آن با سطح چین دار به خوبی با بافت کلم بروکلی ترکیب می شود.

اورکیه ته از بهترین پاستاها

19. ریگات لوله ای

اگر می خواهید چیزی بخورید که شما را به یاد حلزون خوراکی بیندازد، می توانید به سراغ ریگات لوله ای بروید زیرا شکل آن بسیار شبیه به صدف حلزون می باشد. دلیل آن این است که ریگات لوله ای دارای یک انتهای باز بوده و انتهای دیگر آن با فشرده شدن دو سمت لوله به یکدیگر، بسته می باشد. این نوع پاستا را می توانید با سس های ترد، روغنی یا کرمی مصرف کنید.

ریگات لوله ای از پاستا

20. روتله

روتله به دلیل این که ظاهری شبیه چرخ واگن های کوچک دارد، برای کودکان بسیار جذاب است. برای همین گاهی آن را پاستای چرخ واگن نیز می نامند. کودکان از هر طعم این پاستا لذت می برند اما برای پخت هوشمندانه تر، آن را با سس غلیظ ترکیب کرده یا آن را در یک سالاد سالم بکار ببرید. اگر می خواهید کمی مهمان خود را شگفت زده کنید می توانید آن را به سوپ نیز بیفزایید.

روتله،  پاستای چرخ واگن

21. فارفاله روتوند

فارفاله روتوند نوعی پاستای به شکل گره کراوات است که از لحاظ ظاهر شبیه فارفاله بوده اما لبه های آنها با یکدیگر تفاوت دارد. در حالی که فارفاله لبه های زیگزاگ دارد، لبه فارفاله روتوند گرد است. این نوع پاستا تقریباً به اندازه فارفاله بوده اما گاهی در اندازه مینیاتوری نیز به بازار ارائه می رسد. نسخه کوچک تر فارفاله روتوند را تریپولینی می نامند.

فارفاله روتوند نوعی پاستای به شکل گره کراوات

22. کیفری ریگات

افرادی که توجه چندانی به جزئیات ندارند ممکن است بگویند ماکارونی، کیفری و کیفری ریگات تنها نام های مختلف یک نوع پاستا می باشند اما این گونه نیست. ماکارونی پاستای منحنی و لوله مانند است که در حالت آرنجی به اندازه نیم دایره خم شده و در زاویه 180 درجه معکوس برش خورده است. کیفری کوتاه تر و پهن تر از ماکارونی می باشد در حالی که کیفری ریگات مانند ماکارونی آرنجی می باشد اما بر روی سطح بیرونی خود دارای برآمدگی و شیار است.

تفاوت انواع پاستاها

پاستای مینیاتوری

23. کنکیلیه‌

این پاستا مانند یک صدف کوچک می باشد. مانند اکثر انواع پاستا، کنکیلیه‌ نیز از ایتالیا نشات گرفته و به دلیل توانایی نگهداری سس بسیار زیاد، از محبوب ترین اشکال پاستا محسوب می شود. کنکیلیه‌ برای استفاده در سوپ ها و کاسرول های مختلف مناسب است. اگرچه معمولاً این یک پاستای مینیاتوری می باشد، اما اگر مایل باشید می توانید آن را در اندازه های بزرگتر نیز پیدا کنید. نسخه بزرگتر این پاستا، کنکیونی و نسخه بسیار ریز آن کنکیلیه‌ ته نامیده می شود.

نام پاستاهای مینیاتوری

24. اورزو

ممکن است یک بسته اورزو را در قفسه سوپر مارکت با یک بسته برنج اشتباه بگیرید. اما شما تنها کسی نیستید که این اشتباه را مرتکب می شوید. اورزو دقیقاً شبیه به برنج بوده به استثنای اینکه در واقع برنج نیست. این نوع پاستا نام خود را از جو به دست می آورد زیرا مانند آن شکل می گیرد. اورزو شبیه دانه های جو و دانه های بزرگتر برنج می باشد. بنابراین اغلب به آن ریزونی نیز گفته می شود که در ایتالیایی به معنی برنج بزرگ است. اورزو متعلق به یک ناحیه خاص از ایتالیا نمی باشد زیرا در سراسر کشور بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. اورزو به صورت سوپ، سالاد و یا یک غذای جانبی با گوشت و انواع سبزیجات یک پاستای خوشمزه و پرطرفدار محسوب می شود.

اورزو از انواع ماکارونی

25. استلینه

منشاء دقیق این پاستای خوشمزه کماکان مورد بحث می باشد اما بهتر است بگوییم که آن نیز از ایتالیا آمده است. استلینه نوعی پاستای مینیاتوری به شکل ستاره های کوچک می باشد. با توجه به شکل و اندازه آن، استلینه انتخابی مناسب برای سوپ های مختلف است زیرا می تواند به هر قاشق سوپ طعمی دلپذیر ببخشد.

اسامی انواع ماکارونی های دنیا

نکته مهم درباره پاستا و نام آنها

اگر می خواهید یک دستور پخت ایتالیایی را امتحان کنید اما نمی توانید تفاوت بین فوسیلینی، فوسیلی و فوسیلیونی را درک کنید، به یاد داشته باشید که ینی و ونی صرفاً پسوندهای نشان دهنده اندازه ماکارونی هستند. انواعی که با ینی تمام می شوند، کوچکترین و آنهایی که با ونی تمام می شوند، بزرگترین شکل آن نوع خاص پاستا را نشان می دهند.

نتیجه گیری

با وجود ده ها نوع پاستای مختلف، بحث در مورد همه آنها بسیار دشوار است. این مقاله محبوب ترین و پرکاربردترین انواع پاستا را پوشش می دهد که نه تنها در اکثر مغازه ها به راحتی در دسترس شما می باشند بلکه می توانید به روش های مختلف آنها را طبخ و مصرف نمایید. بنابراین، این آخر هفته کدام نوع پاستا را تهیه می کنید؟