کاشت سبزی در گلدان؛ شرایط، زمان و خاک مناسب پرورش سبزی در گلدان

کاشت سبزی در گلدان؛ شرایط، زمان و خاک مناسب پرورش سبزی در گلدان نحوه کاشت سبزی در گلدان؛ گلدان و لوازم باغبانی برای پرورش سبزی؛ انتخاب خاک مناسب برای کاشت سبزی خوردن در گلدان؛ شرایط و بهترین سبزیجات برای کاشت در گلدان و نحوه برداشت در سلام دنیا بخوانید.

برای پرورش غذای خود نیازی به کاشت در زمین بزرگ در حیاط خلوت خود ندارید. حتی اگر تنها فضای کوچکی در ایوان یا پاسیو خود دارید، می توانید یک باغچه گلدانی با مواد غذایی مورد نیاز خود ایجاد کنید. کاشت سبزیجات در گلدان فرصت‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد و حتی می‌توانید انواع هیجان‌انگیز و خوشمزه‌ای را که معمولاً در فروشگاه‌های مواد غذایی یافت نمی‌شوند، بکارید و برداشت کنید. برای شروع، کافی است یک نقطه آفتابی برای قرار دادن گلدان خود پیدا کنید و چند سبزی مختلف را انتخاب کنید که خود و خانواده تان از آن لذت می برید. به زودی محصولات سالم و خوشمزه ای خواهید داشت که درست بیرون خانه شما رشد می کند. اگر هیچ شناختی از این کار ندارید ما در این مقاله سلام دنیا قصد داریم تا درباره نحوه کاشت سبزی در گلدان؛ شرایط، لوازم لازم، زمان و خاک مناسب برای کاشت سبزی در گلدان، بهترین سبزیجات برای پرورش در گلدان را به شما آموزش خواهیم داد.

گلدان و لوازم باغبانی برای کاشت سبزیجات 

قبل از شروع کاشت، گلدان مورد نظر خود را انتخاب کنید. هم نوع و هم اندازه گلدان می‌تواند بر مراقبت‌های مورد نیاز باغ شما تأثیر بگذارد، بنابراین حتماً گلدان‌هایی را انتخاب کنید که برای فضایی که دارید و سبزیجاتی که می‌خواهید بکارید مناسب باشد.


حتما بخوانید: نحوه آماده سازی خاک برای باغ سبزیجات


انتخاب نوع گلدان

مطمئن نیستید که سبزیجات خود را در چه نوع گلدان پرورش دهید؟ ناراحت نباشید به طور معمول، شما بیشتر از گیاهانتان به این موضوع اهمیت می دهید. بیشتر سبزیجات در مورد نوع گلدانی که در آن رشد می کنند مشکلی ندارند. تنها الزامات اساسی این است که گلدان به اندازه کافی بزرگ باشد که بتواند گیاه را نگه دارد و دارای سوراخ های زهکشی باشد تا آب اضافی بتواند از آن خارج شود. به طور کلی، گیاهانی که در گلدان های سفالی رشد می کنند، به دلیل ماهیت متخلخل مواد، به آبیاری بیشتری نسبت به انواع دیگر گلدان ها نیاز دارند.

به خصوص اگر قصد دارید باغچه سبزیجات خود را جابجا کنید، سعی کنید گلدان سبک وزنی انتخاب کنید.زیرا گلدان پس از کاشت سبزی، به خصوص پس از آبیاری می تواند بسیار سنگین شود. در مورد رنگ هم فکر کنید. رنگ‌های تیره گرما را جذب می‌کنند، بنابراین ممکن است خاک را برای برخی محصولات سبزی در تابستان، به ویژه در مناطق گرم، خیلی گرم کنند. از ظروف سبزیجات ساخته شده از چوب تصفیه شده خودداری کنید، زیرا ممکن است حاوی ترکیبات شیمیایی باشد که می تواند توسط سبزیجات شما جذب شود.

انتخاب نوع گلدان

1. گلدان چوبی

گلدان چوبی جذاب هستند و معمولاً می توانید گ لدانبا اندازه بهینه را پیدا کنید که خیلی گران نیستند. یا می توانید یک جعبه کاشت چوبی درست کنید. فقط به یاد داشته باشید که پس از چند فصل، گلدان چوبی ممکن است شروع به پوسیدگی کنند.

2. گلدان خود آبیاری پلاستیکی

پرورش سبزیجات در گلدان خودآبیاری به خوبی کار می کند. آنها بزرگ، آسان برای استفاده و فوق العاده بادوام هستند. آن‌ها آبیاری گیاهان را به یک سینچ تبدیل می‌کنند زیرا تنها کاری که باید انجام دهید این است که مخزن آب را پر نگه دارید.


حتما بخوانید: روش کاشت پیازچه در باغچه خانه


3. گلدان سرامیکی

می‌توانید از گلدان‌های لعاب‌دار سرامیکی یا سفالی استفاده کنید، اما مرطوب نگه داشتن گیاهان در گلدان تراکوتا سخت‌تر است، زیرا خاک رس باعث می‌شود آب راحت‌تر از خاک تبخیر شود.برای کمک به حل این مشکل، می توانید گلدان سفالی را با پلاستیک بپوشانید، از یک گلدان پلاستیکی به عنوان آستر استفاده کنید یا گلدان را با یک محصول آب بندی سنگی ببندید.

4. گلدان دست ساز خانگی

برای ساخت یک گلدان ارزان قیمت، از یک سطل پلاستیکی 5 گالنی از فروشگاه سخت افزار استفاده کنید و کف آن را سوراخ کنید. جایگزین دیگر این است که از چیزی که در اطراف خانه دارید، مانند یک سبد لباسشویی قدیمی یا سطل اسباب بازی، یک ظرف غیرمعمول درست کنید. تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ باشد و زهکشی خوبی داشته باشد، می توانید از هر چیزی استفاده کنید.

اندازه گلدان

وقتی صحبت از اندازه به میان می آید، هرچه گلدان بزرگتر باشد، بهتر است – به خصوص برای مبتدیان. دلیل این امر این است که گلدان های بزرگ خاک بیشتری را در خود نگه می دارند و رطوبت را طولانی تر نگه می دارند، بنابراین نیازی به آبیاری زیاد ندارید. به دنبال گلدانی با عرض حداقل 10 اینچ و عمق 12 اینچ باشید. و با خیال راحت فراتر از گلدان گل گرد معمولی فکر کنید. نیم بشکه ها، سبدهای بوشل با روکش پلاستیکی و گلدان پنجره ای می توانند به همین خوبی کار کنند.گیاهانی که بلند می‌شوند یا ریسه تولید می‌کنند (مانند گوجه‌فرنگی و خیار) اگر با تکیه‌گاهی در گلدان رشد کنند، بازده بیشتری خواهند داشت.چیزی به سادگی یک قفس سیمی که در زمان کاشت در گلدان قرار داده می شود کارساز خواهد بود.

اندازه گلدان

از گلدان بزرگتر و سنگین تر برای گیاهان داربستی استفاده کنید تا خطر واژگونی را به حداقل برسانید.گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل، خیار، کلم و لوبیا باید حداقل در یک گلدان پنج گالن کاشته شوند. چغندر، هویج، کاهو و پیاز سبز را می توان در گلدان های سه گالن کاشت. بیشتر گیاهان و تربچه ها در گلدان یک گالن یا کمتر به خوبی رشد می کنند.سبزیجاتی که نیاز به حمایت دارند مانند گیاه گوجه فرنگی یا کدو، به گلدان عمیق تری نیاز دارند تا از عدم تعادل یا مقاومت بیش از حد در برابر باد جلوگیری کنند. سبزیجات ریشه‌دار مانند هویج و سیب‌زمینی به محفظه‌ای عمیق‌تر از سبزیجات برگ‌دار با ریشه کم عمق نیاز دارند.

ایجاد زهکشی بهینه

زهکشی، کلیدی برای جلوگیری از غرق شدن گیاهان در گلدان است. باید یک سوراخ بزرگ یا چند سوراخ کوچکتر در پایه ظرف شما وجود داشته باشد تا آب اضافی از ته آن خارج شود، بنابراین گیاهان شما در خاک خیلی خیس ننشینند و تسلیم پوسیدگی ریشه نشوند.اگر زهکشی کافی نیست، معمولاً می توانید سوراخ هایی در گلدان ایجاد کنید و می توانید قبل از افزودن خاک با فیلتر قهوه یا غربال پلاستیکی، سوراخ بزرگی را بپوشانید تا کثیفی از ته آن خارج نشود.اگر گلدان شما روی سطح سختی قرار گیرد، ممکن است سوراخ بسته شود. گلدان خود را با پایه های گلدان بالا بیاورید تا به آسانی گیاهان خود را تخلیه کنید.


حتما بخوانید: روش کاشت شوید در باغچه خانه


خاک مناسب برای کاشت سبزیجات در گلدان

اگرچه سبزیجات در مورد نوع گلدانی که در آن قرار می‌گیرند سختگیر نیستند، اما به مخلوطی از گلدان نیاز دارند که اجازه دهد آب به خوبی تخلیه شود. مانند بسیاری از باغ های گلدانی دیگر، سبزیجات شما در مخلوط های گلدانی ساخته شده برای گلدان بهترین عملکرد را دارند. گلدان را طوری پر کنید که خاک حداقل 2 تا 3 اینچ (5 تا 7 سانتی متر) زیر لبه قرار گیرد (این فضای اضافی در بالا به شما فضایی برای آبیاری عمیق می دهد بدون اینکه ظرف سرریز شود).

خاک را درست قبل از کاشت آبیاری کنید. خاک گلدان با کیفیت بالا برای سبزیجات مهم است. از خاک باغچه خود استفاده نکنید، زیرا در گلدان فشرده می شود و آب را به درستی تخلیه نمی کند.یکی از دلایل باغبانی در گلدان، جلوگیری از دردسر علف‌های هرز و بیماری‌های ناشی از خاک است. اگر از خاک باغچه استفاده می‌کنید، ممکن است مشکلاتی را وارد گلدان خود کنید.

خاک مناسب برای کاشت سبزیجات در گلدان

نحوه کاشت سبزیجات در گلدان

انتخاب گیاهان برای باغ گلدان به شما بستگی دارد، اما به عنوان یک نقطه شروع، به این فکر کنید که دوست دارید چه بخورید. اکثر سبزیجات نیازهای مشابهی دارند (آفتاب کامل و خاک با زهکشی خوب)، اما خوب است دوباره بررسی کنید که آیا نیازهای آنها در واقع مشابه است، به خصوص اگر چندین سبزی را در یک گلدان بکارید.می توانید همزمان با کاشت در باغ، باغچه گلدان سبزیجات خود را راه اندازی کنید. بسته به نوع سبزیجاتی که می خواهید بکارید، می توانید بذرها را در گلدان خود شروع کنید، بذرهای شروع را در داخل خانه بکارید، سپس پیوند بزنید یا گیاهان را از یک مرکز باغ خریداری کنید.ترفند: محصولات باغبانی کانتینری مانند لوبیا، ذرت، هویج، تربچه و اسفناج را از بذرهایی که مستقیماً در گلدان کاشته شده اند شروع کنید.

1. گیاهان را بکارید و کود دهید

بین هر گیاه 3 تا 4 اینچ (7 تا 10 سانتی متر) فاصله بگذارید و طبق دستورالعمل بسته بذر تنظیم کنید. از آنجایی که همه بذرها جوانه نمی زنند، بیشتر از آنچه نیاز دارید بکارید و بعداً مقدار اضافی آن را نازک کنید. نشاها یا استارترها را در همان سطحی که در گلدانشان رشد می کردند قرار دهید (به جز گوجه فرنگی - می توانید برگ های پایینی آنها را نیشگون بگیرید و ساقه ها را عمیق تر در ظرف بکارید). اگر در حال نشاکاری هستید، قبل از اینکه آن را به ظرف خود اضافه کنید، به آرامی توپ ریشه را با کشیدن آرام ریشه ها را شل کنید. برای کمک به شناسایی هر گیاه، برچسب های پلاستیکی بخرید.

گیاهان را بکارید و کود دهید

قبل یا بعد از کاشت، یک کود آلی و متعادل در خاک بپاشید. بیش از حد کود ندهید؛ گیاهان خیلی سریع رشد می کنند، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که از بین بروند، و طعم آنها به این اندازه غنی نخواهد بود. از حدود یک ماه پس از کاشت، سبزیجات خود را حدود یک بار در هفته با کودهای محلول در آب و طبق دستورالعمل بسته تغذیه کنید. پس از کاشت، آبیاری را به آرامی اما کاملاً انجام دهید تا بذرها یا نشاها ته نشین شوند. با مالچ پاشی با کاه، کمپوست، قالب برگ یا مواد مشابه از خشک شدن خاک گلدان جلوگیری کنید. هر چند روز یکبار آبیاری کنید تا گیاهان خود را سالم نگه دارید.


حتما بخوانید: بهترین سبزیجات و صیفی جات برای کاشت در گلدان در خانه


راهنمای مراقبت از سبزیجات

1. آبیاری

آبیاری مهمترین چیزی است که باید در باغچه سبزیجات خود مراقب آن باشید. بنابراین سبزیجات خود را به طور مرتب بررسی کنید تا مطمئن شوید که مخلوط گلدانی خشک نشده است. با فرو کردن انگشت خود در خاک بررسی کنید. اگر خشک است، زمان آبیاری است.ترفند: با نصب سیستم آبیاری قطره‌ای، آبیاری باغ سبزیجات خود را آسان‌تر کنید. این می تواند به طور خودکار سبزیجات شما را برای شما آبیاری کند.در اوج تابستان، احتمالاً باید حداقل یک یا گاهی دو بار در روز آبیاری کنید. این اغلب جنبه مهم و حیاتی در باغبانی گلدانی سبزیجات است.

راهنمای مراقبت از سبزیجات: آبیاری

2. نور

بیشتر سبزیجات میوه‌دار، مانند گوجه‌فرنگی و فلفل، به آفتاب کامل نیاز دارند، به این معنی که روزانه حداقل شش ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. اما برخی از باغبانان ممکن است میزان نور خورشید را در یک منطقه بیش از حد تخمین بزنند.برای اینکه سبزیجات شما رشد کنند، به یک ارزیابی دقیق نیاز دارید. مکان را هر 30 دقیقه بررسی کنید تا تأیید کنید که خورشید چه مدت به جایی که می‌خواهید باغ گلدان سبزیجات خود را قرار دهید می‌تابد. همچنین می توانید از یک ماشین حساب خورشیدی برای ارزیابی دقیق استفاده کنید.

3. دما

اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، ممکن است لازم باشد گیاهان خود را در طول گرمای بعد از ظهر سایه بزنید تا بیش از حد گرم نشوند. همچنین بهتر است از گلدان فلزی یا تیره رنگ استفاده نکنید زیرا ممکن است بسیار داغ شده و ریشه گیاه شما را بپزد.بسیاری از سبزیجات خاک سرد را دوست ندارند. اگر در آب و هوای خنک زندگی می کنید، از قرار دادن گلدان خود در خارج از خانه به طور تمام وقت خودداری کنید تا زمانی که بدانید دما به طور قابل اعتمادی گرم خواهد بود. برای بسیاری از گیاهان، خاک باید حداقل 60 درجه فارنهایت باشد.برای اطلاع از دمای خاک خود می توانید از دماسنج استفاده کنید. علاوه بر این، همیشه مطمئن شوید که نهال های خود را سفت کنید (به تدریج آنها را با شرایط بیرونی سازگار کنید) قبل از اینکه آنها را برای همیشه بیرون بگذارید.

راهنمای مراقبت از سبزیجات: دما

4. آفات و علف هرز

برای اینکه باغ سبزیجات تان بیشترین بهره وری را داشته باشد، مراقب علف های هرز و سایر آفات باشید. در حالی که گیاهان در گلدان معمولاً به اندازه گونه های کاشته شده در زمین مستعد ابتلا به بیماری ها نیستند،اما شما همچنان باید مراقب این مشکلات باشید. گیاهانی که علائم بیماری یا آسیب حشرات را نشان می دهند را حذف یا درمان کنید.

نکاتی برای برداشت سبزیجات

برداشت محصول رضایت بخش ترین مرحله است و برای آن نیازی به مقدار زیادی نیست. محصولات خود را به محض رسیدن به اندازه ای انتخاب کنید که از آنها لذت ببرید. اگر زود و اغلب سبزیجات را برداشت کنید، اکثر سبزیجات بازده بیشتری دارند. اجازه دادن به گیاهان "برای بذر شدن" اغلب باعث کاهش تشکیل میوه می شود. و هنگام برداشت هر چیزی به جز محصولات ریشه ای، ایده خوبی است که از هرس، قیچی یا چاقو برای حذف آنچه نیاز دارید استفاده کنید. اگر بخواهید برگ ها یا میوه ها را جدا کنید، خطر آسیب رساندن به گیاه و حتی ریشه کن کردن آن از گلدان را دارید.

نکاتی برای برداشت سبزیجات

انتخاب بذر یا نهال سبزیجات

می توانید سبزیجات خود را از بذر پرورش دهید یا نهال بخرید. هر کدام مزایا و معایب قابل توجهی دارند. کاشت بذر هزینه بسیار کمتری نسبت به خرید نهال دارد و می توانید انواعی که به سختی پیدا می شوند را به صورت ارگانیک پرورش دهید. علاوه بر این، همیشه مطمئن شوید که نهال های خود را مقاوم می کنید (به تدریج آنها را با شرایط بیرونی سازگار کنید) قبل از اینکه آنها را برای همیشه بیرون بگذارید.با این حال، پروش بذر برای همه مناسب نیست. آنها برای قوی شدن به 12 تا 16 ساعت نور در روز و گردش هوای خوب نیاز دارند. بعلاوه، شما مطلقاً نباید اجازه دهید بذرها خشک شوند. برعکس، اگر بیش از حد به آنها آب بدهید، رشد نمی کنند.چه سبزیجات را از بذر بکارید یا نهال را از گلخانه بخرید، باید نهال ها را مقاوم کنید (به تدریج آنها را با شرایط بیرونی سازگار کنید) قبل از اینکه آنها را برای همیشه بیرون بگذارید.


حتما بخوانید: خواص و مضرات برگ سیر برای سلامتی


بهترین سبزیجات برای کاشت در گلدان

در زیر دستورالعمل های اولیه برای پرورش انواع سبزیجات در گلدان آورده شده است. توجه داشته باشید که دستورالعمل کاشت پیشنهادی برای رشد مطلوب است. شما اغلب می توانید سبزیجات را در گلدان کوچکتر با نتایج قابل قبول پرورش دهید.

 • چغندر: بذر را در یک جعبه پنجره 2 تا 5 گالن هدایت کنید.
 • کلم: یک بوته در هر گلدان 5 گالنی یا با انواع کوچک، یک گیاه در هر ظرف یک گالن بکارید.
 • هویج: بذر را در گلدان با عمق 2 تا 5 گالن بکارید. نازک به فاصله 3 اینچ از هم.
 • خیار: دو بوته در هر گلدان 5 گالنی. اگر از انواع تاک استفاده می کنید، روی داربست یا قفس آنها را پرورش دهید.
 • بادمجان: یک بوته در هر گلدان 5 گالنی بکارید.
 • لوبیا سبز: مستقیماً در یک جعبه پنجره 5 گالن بکارید.
 • کلم قمری: بذر را در گلدان 5 گالنی بکارید. نازک به اندازه سه گیاه.
 • کاهو: بذر را مستقیماً در گلدان 1 گالن یا بزرگتر بکارید. نازک به فاصله 8 اینچ از هم.
 • پیازچه: بذر را در ظرف 1 گالن یا بزرگ بکارید. بین پیازهای سبز 2 اینچ فاصله ایجاد کنید. برای
 • پیازهای معمولی، با فاصله 6 اینچ از هم بکارید .
 • نخود فرنگی: بذر را در گلدان  5 گالنی بکارید. گونه های بلندتر را روی داربست پرورش دهید. نازک به فاصله 5 اینچ از هم.
 • فلفل: در هر گلدان 5 گالن یک بذر بکارید.
 • تربچه: بذر را در گلدان 2 گالن یا بزرگتر بکارید. نازک به فاصله 3 اینچ از هم.
 • اسفناج: بذر را در گلدان 1 گالن یا بزرگتر بکارید. نازک به فاصله 3 اینچ از هم.
 • کدو حلوایی تابستانی: بذر یا پیوند مستقیم، دو بوته در هر گلدان  5 گالنی.
 • چغندر سوئیس: در هر ظرف 5 گالن، چهار گیاه را بذر یا مستقیم بکارید.
 • گوجه فرنگی: در هر گلدان 5 گالنی یک گیاه را پیوند بزنید.
 • کدو حلوایی زمستانه: در هر گلدان 5 گالن، یک بوته را مستقیم بکارید.

بهترین سبزیجات برای کاشت در گلدان

سوالات متداول:

معایب باغبانی گلدانی چیست؟

باغبانی گلدانی تنوع سبزیجاتی را که می توانید پرورش دهید محدود می کند. بزرگترین معایب آنها نیاز به آبیاری و کود دهی مکرر و وزن گلدان است.

بهترین سبزیجات برای باغبانی گلدانی کدامند؟

سبزیجات مناسب برای گلدان عبارتند از چغندر، لوبیا، کلم، هویج، خیار، بادمجان، پیاز سبز، کاهو، کلم، بوک چوی، اسفناج، کلم پیچ، گوجه فرنگی، فلفل و تربچه. به دنبال انواعی بگردید که دارای برچسب "بوش"، "پاسیو"، "کوتوله" یا "فشرده" هستند. گیاهانی مانند آویشن، پونه کوهی، جعفری، رزماری، ریحان، پیازچه، گشنیز و اسطوخودوس افزودنی های بسیار خوبی برای باغبانی گلدانی هستند.


حتما بخوانید: نکات اصولی و مهم باغبانی در فصل بهار


چه موادی را باید در ته باغچه گلدانی قرار دهید؟

زهکشی مناسب ظرف برای یک گیاه سالم ضروری است. برای تشویق زهکشی بدون از دست دادن خاک گلدان، کف گلدان را با تکه‌های شکسته گلدان‌های تراکوتا، فیلترهای قهوه یا پارچه‌های مناظر قابل نفوذ بپوشانید.

سخن پایانی:

اگر فضایی برای یک باغ کامل ندارید، می توانید تقریباً هر سبزی را در یک گلدان پرورش دهید. راز موفقیت در باغبانی گلدانی این است که بدانید چه نوع گلدانی را برای هر سبزی انتخاب کنید، خاک مغذی را انتخاب کنید و مقدار مناسب نور، آب و کود دهی را تامین کنید.با کمک مطلب بالا به راحتی می توانید سبزی مورد علاقه تان را در خانه پرورش دهید.


مطالب مرتبط:

روش تولید و ساخت کمپوست خانگی با زباله

آموزش باغبانی برای مبتدیان

بهترین روش ضد عفونی و شستن میوه و سبزیجاتاز
1
رای