خواص و مضرات برگ سیر برای سلامتی؛ روش مصرف و نگهداری برگ سیر تازه

خواص و مضرات برگ سیر برای سلامتی؛ روش مصرف و نگهداری برگ سیر تازه برگ سیر چیست ؛ خواص برگ سیر برای سلامتی؛ سم زدایی بدن، سرطان و آرتروز، طعم، کاربرد، با برگ سیر تازه چی درست کنم؛ روش نگهداری برگ سیر در فریزر و مضرات برگ سیر در سلام دنیا بخوانید.

اگر عاشق سیر هستید، پس باید برگ های سیر را امتحان کنید. برگ سیر شاخه های سبز بلندی هستند که از پیاز سیر رشد می کنند و راهی شگفت انگیز برای افزودن طعم سیر به غذاهای مورد علاقه شما هستند. آنها کمی ملایم‌تر از حبه‌های سیر هستند که آن‌ها را به پایه‌ای عالی برای پستو، افزودنی به کیچ یا حتی به صورت سرخ شده با کمی نمک مصرف می‌کند. آنها همچنین یک راه عالی برای افزودن رنگی از رنگ بهاری هستند تا غذای شما را برای عکس آماده کنند. از سبزیجات خوش خوراک و فصلی می توان به برگ های سبز سیر اشاره کرد، در این مطلب از سلام دنیا درباره خواص برگ سیر تازه برای سلامتی، سرطان، آرتروز، سم زدایی بدن؛ کاربرد، با برگ سیر تازه چی درست کنم؛ طعم، عکس، مضرات و روش نگهداری برگ سیر در فریزر صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

برگ سیر چیست؟

ساقه های سیر ساقه های سبز رنگ نازک و خوش رنگی هستند که از پیاز سیر رشد می کنند. آنها بلند هستند و به نوعی شبیه پیازچه هستند. ساقه سیر نیز اغلب دارای یک برآمدگی در انتهای آن است. که در واقع یک غنچه است و اگر روی پیاز باقی بماند، جوانه گل می دهد. در گذشته، برگ سیر  توسط کشاورزان دور ریخته می شد تا به گیاه سیر اجازه دهند تمام انرژی خود را به سیر هدایت کند. اما در سال‌های اخیر، این برگ های سیر به خودی خود به یک نیروی آشپزی تبدیل شده‌اند و در یک دوره کوتاه بین بهار و تابستان که در فصل هستند، به‌صورت دسته‌جمعی در بازارهای کشاورزان فروخته می‌شوند.

برگ سیر چیست؟

برگ های سیر ساقه های گلی هستند که از پیاز سیر سرچشمه می گیرند. در طول دوره رشد قبل از ظاهر شدن برگ های سیر، شروع به پیچیدن به سمت بالا می‌کند و به شکل 1 تا 3 کلاف مرتب می‌ شود. برگ سیر های بهاری طعم ملایم تری دارند.آنها ممکن است به صورت خام در سالاد و همچنین سرخ کردنی مورد استفاده قرار گیرند. این برگ ها را می توان درست قبل از برداشتن پیاز سیر برش داد و بسته بندی کرد که به نظر می رسد تقریباً شبیه پیاز سبز است . آنها به عنوان یک غذا در نظر گرفته می شوند، شما آنها را فقط در اوایل تابستان، قبل از اینکه انبارها برای برداشت بیش از حد چوبی شوند، پیدا خواهید کرد


حتما بخوانید: بهترین روش صحیح مصرف سیر چیست


شما می‌توانید برگ سیر را خام بخورید، کبابی کنید، سرخ کنید یا به‌عنوان سالاد سبزیجات استفاده کنید. قسمت های بالای ساقه لطیف ترین و خوش طعم ترین قسمت ها هستند و بسیاری از افراد از افزودن آن به سوپ و خورش لذت می برند.

این غذاها فقط برای چند هفته در هر سال در دسترس هستند، بنابراین کسانی که عاشق آشپزی هستند، به دنبال این افزودنی های خوش طعم به دستور العمل های تابستانی باشند. از آنجایی که آنها مستقیماً از پیاز سیر می آیند، این برگ ها همچنین حاوی منبع غنی از مواد مغذی و مواد معدنی حیاتی و همچنین مواد فعال و آنتی اکسیدان های خاصی هستند. آنها کالری بسیار کمی دارند - فقط 30 کالری در هر 100 گرم - و همچنین مقادیر خوبی از فیبر غذایی ، ویتامین C و پروویتامین A.برگ های سیر ساقه هایی هستند که از پیاز گیاهان سیر یقه سخت رشد می کنند.

برگ سیر چیست؟2

خواص برگ سیر برای سلامتی

بهترین مزایای سلامتی سیر شامل محافظت در برابر بیماری های قلبی ، بهبود سلامت دستگاه گوارش و کمک به بینایی و غیره است. آنها عضوی از گیاه سیر هستند و دقیقاً همان مزایای سلامتی حبه های سیر را دارند. پنج دلیل بسیار خوب دیگر برای برگ سیر در زیر ذکر شده است:

1. ممکن است سطح اکسیژن را در خون بهبود بخشند

هنگامی که افراد با بیماری های متعدد، از جمله بیماری کبدی، مشکل دارند، بدن موادی را منتشر می کند که ممکن است مانع از دریافت اکسیژن در خون شود. در واقع اجزای سیر همان را دارد که ممکن است به اکسیژن رسانی مجدد خون و حفظ سلامت بافت ها و اندام ها کمک کند.

2. برگ های سیر از آرتروز جلوگیری می کند

برگ های سیر شامل مواد آلیوم متعددی هستند که علاوه بر این در پیاز گیاهان سیر قرار دارند. این نوع مواد ممکن است از آنزیم‌های موجود در بدن که برای تجزیه بافت استخوانی مناسب هستند جلوگیری کنند. با افزایش سن، این امر برای جلوگیری از شکستگی و همچنین آرتروز ضروری‌تر می‌شود.


حتما بخوانید: برای درمان ارتروز چه بخوریم


3. آنتی اکسیدان بالایی دارند

ترکیبات گوگرد موجود در سیر باعث افزایش گلوتاتیون، موثرترین آنتی اکسیدان بدن می شود. این می‌تواند سلول‌های بدن را در برابر عوامل خارجی بیماری ناشی از باکتری‌ها یا ویروس‌ها، علاوه بر دلایل داخلی آسیب که شامل استرس می‌شود، محافظت کند.

4.ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشند

دی آلیل سولفید احتمالاً ترکیبات گوگردی متعددی است که کاملاً در قسمت‌های سیر قرار دارد. این ترکیب گوگردی خاص در سیر در تحقیقات آزمایشگاهی تایید شده است که منجر به مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده (آپوپتوز) در سلول‌های سرطانی سلول غیر کوچک ریه می‌شود.

5. خواص برگ سیر: سم زدایی بدن، کبد و کلیه

تحقیقات نشان داده است که مصرف منظم سیر می تواند به دفع کبد و کلیه ها کمک کند و در نتیجه بدن را سم زدایی کند. همچنین این سبزی دارای خواص ادرار آور است که به دفع سریع مواد زائد و سموم بدن کمک می کند. روغن ناپایدار موجود در سیر و همچنین منظره‌های آن‌ها نه تنها طعم منحصربه‌فرد آن‌ها را فراهم می‌کند، بلکه ممکن است از کبد و کلیه‌ها در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند، استرسی که در طول عملکردهای متابولیک طبیعی و زمانی که بدن توسط سموم موجود در بدن مورد اهانت قرار می‌گیرد، ایجاد می‌شود. صرف نظر از اینکه منبع استرس اکسیداتیو چیست، کبد و کلیه‌های ما در نهایت بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند، بنابراین اندام‌های خود را با کمی سیر استراحت دهید!

مزایای مصرف برگ سیر

فواید برگ سیر برای سلامتی

6. بهبود گردش خون

سیر برای تقویت گردش خون و اکسیژن در سراسر بدن شناخته شده است و برگ های سیر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برخی از مواد فعال موجود در سیر در واقع می توانند اکسیژن رسانی به خون را افزایش دهند که می تواند سطح انرژی و سرعت ترمیم را در بدن افزایش دهد.

7. افزایش سلامت استخوان

آلیسین و آلیوم، دو جزء فعال سیر، می‌توانند از ایجاد آنزیم‌هایی که سرعت تجزیه بافت استخوانی را تسریع می‌کنند، جلوگیری کنند. این امر با افزایش سن و پوکی استخوان یک خطر بسیار مهم است.


حتما بخوانید: 11 مزیت اثبات شده سیر برای سلامتی 


8. خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهید

آنتی اکسیدان های موجود در سیر باعث دفاع عالی در برابر استرس اکسیداتیو و بیماری های مزمن می شود. این شامل شرایطی مانند بیماری قلبی و بیماری های خود ایمنی می شود.

9. بهبود بینایی

پروویتامین A که به مقدار مناسب در سیر یافت می شود، می تواند به بتاکاروتن تبدیل شود، یک آنتی اکسیدان ارزشمند که می تواند مستقیماً از سلامت بینایی محافظت کند. تحقیقات این ترکیب را با نرخ کمتر دژنراسیون ماکولا و پیشرفت کندتر آب مروارید مرتبط دانسته است.

فواید برگ سیر برای سلامتی

آیا برگ سیر قابل استفاده است

برگ سیر را چگونه مصرف کنیم؟

سس سیر را می توان به صورت خام یا پخته خورد و به انواع غذاها اضافه کرد. برگ های سیر را بشویید و انتها و جوانه آن را کوتاه کنید. بسیاری از مردم جوانه را دور می اندازند زیرا در غذاهای خام خیلی جالب نیست.

برگ های سیر به خودی خود می توانند بسیار سخت باشند، بنابراین برای آماده سازی خام، بهتر است آنها را به صورت برش های بسیار نازک به عنوان چاشنی یا پوره برای استفاده در پستو، سس ها یا سوپ ها سرو کنید. آنها را با مقداری روغن زیتون، پنیر پارمزان، ادویه و نمک مخلوط کنید تا یک پستوی تازه درست کنید. یا مقدار کمی از سیر را خرد کنید و به دستور تهیه سس سالاد ترکیبی مورد علاقه خود اضافه کنید . سیرهای نازک برش شده را به کره اضافه کنید تا کره ترکیبی خوشمزه ای حاصل شود که می توانید با هم زدن آن نان سیر تازه درست کنید.همچنین می‌توانید برگ سیرهای را برش دهید تا در شیشه جا شوند و دستور پخت ترشی مورد علاقه خود را دنبال کنید. 

آیا برگ سیر قابل استفاده است

با برگ سیر تازه چی درست کنم

10. آشپزی با برگ سیر

شما گزینه های مختلفی برای پخت و پز سیر دارید. انتها و جوانه ها را برش بزنید، روغن، نمک و فلفل بریزید و روی گریل روی شعله متوسط ​​قرار دهید. آنقدر بپزید تا بیرون آن سرخ شود و داخل آن نرم شود - حدود 10 دقیقه. آن را گرم و روی گریل و با پارمزان سرو کنید. همچنین می توانید مانند لوبیا سبز، سیر را تفت دهید. آنها را به قطعات 2 اینچی خرد کنید و به مدت چهار تا پنج دقیقه در روغن روی حرارت متوسط ​​رو به بالا بریزید.


حتما بخوانید: خواص خوردن سیر با معده خالی برای سلامتی


توجه: جوانه ها را می توان پخت، کافی است یک یا دو دقیقه قبل از شروع پختن بقیه غذا، آنها را به تابه اضافه کنید تا زمان بیشتری برای نرم شدن داشته باشد. می توانید آنها را به عنوان بخشی از گوشت گاو، مرغ یا غذای سرخ شده سرو کنید. برای یک برانچ فصلی بهاری، می‌توانید سیر تفت داده شده را نیز اضافه کنید. 

طرز تهیه

خام: برای تکمیل سالاد، آن را بشویید و به قطعات ریز تقسیم کنید.ان ها را چرخ کرده و به پنیر خامه ای یا حتی سس مایونز اضافه کنید تا طعم لذیذی به دست آورید. سس های خام را به همراه پنیر پارمزان ، روغن زیتون و نمک پوره کنید تا یک پستوی خوشمزه به دست آورید.

آشپزی با برگ سیر

پخت و پز سیر

برگ ها را می توان کباب، آب پز، بخار پز، سرخ ، کبابی یا خورشتی کرد. سعی کنید در سوپ یا حتی املت مورد علاقه تان، غذاها را بگنجانید، آنها را بخارپز یا تفت دهید و در ساندویچ یا حتی برگر بریزید، یا به صورت برشته شده به تنهایی همراه با مقداری روغن، فلفل و نمک مصرف کنید.

طرز تهیه پستو ساده سیر

مواد لازم: سیر، پنیر پارمزان، بادام یا حتی گردو، روغن زیتون، فلفل

1. از قطعات معادل آجیل، پنیر و همچنین روغن استفاده کنید و از دو قسمت سیر استفاده کنید.

2.  فلفل را به سلیقه خود اضافه کنید.سیر و همچنین مغزها را خرد کنید و پنیر را با دقت رنده کنید یا همه مواد را در غذاساز بریزید و مخلوط کنید.

3. تقریبا همه مواد را با یکدیگر مخلوط کنید. هر چه مخلوط طولانی تر بماند، طعم ها بیشتر با هم ترکیب می شوند.

4. رشته ماکارونی پخته شده مورد علاقه خود را همراه با پستو بپوشانید تا یک وعده غذایی لذیذ داشته باشید، پستو را روی نان فرانسوی به عنوان یک پیش غذا بمالید.

طرز تهیه پستو ساده سیر

استفاده آشپزی از برگ سیر

برگ ها معمولا طعم ملایم تری نسبت به پیازش دارند. آنها معمولاً در سرخ کردن یا حتی درست مانند مارچوبه به خوبی آماده می شوند . برگ های سیر معمولاً نازک  و همچنین به شکل حلقه‌دار هستند و رایحه‌ای عالی ایجاد می‌کنند. در بالای هر کدام یک جوانه محکم بسته و در عین حال برآمده وجود دارد. از آنجایی که برگ ها شبیه لوبیا سبز بسیار بلند به نظر می رسند، در نتیجه می توانید آنها را  به طول دو اینچ برش دهید و همه آنها را در وینگرت لیمویی بریزید. آنها یک ته رنگ ملایم تند و همچنین طعمی سبز و ملایم دارند. بر خلاف سیر معمولی، که به نوعی وسیله  نیاز دارد تا طعم خود را به دهان منتقل کند، برگ ها خودکفا هستند. از آنها در سالاد، سوپ، سس و پستو استفاده کنید. حتی یک صبحانه نان باگت سوخاری همراه با کره قطعا با سیر سبز نازک برش خورده بهتر می شود. یکی دیگر از مزایای سیر سبز: چون خشک نشده است، پوست کاغذی ندارد. درست پس از کوتاه کردن ریشه ها و همچنین رویه ها، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لایه بیرونی  را بردارید.


حتما بخوانید: طرز تهیه سیر ترشی ساده خوشمزه و فوت و فن تهیه


برگ سیر چه طعمی دارد؟

برگ سیر در شکل خام خود، طعم سیر، پیاز، تند و علفی بیشتری دارد، اگرچه نسبت به حبه های سیر خام کم تر تند است. پس از پخته شدن، طعم شیرین تری شبیه سیر بو داده می شود. به طور کلی، طعم آنها ملایم تر از سیر است و تا حدودی چیزی بین سیر و پیازچه است. بافت آنها شبیه مارچوبه است.

برگ سیر در مقابل سیر سبز

برگ های سیر اغلب با سیر سبز اشتباه گرفته می شود. سیر سبز فقط سیری است که هنوز بالغ نشده است و شبیه پیاز سبز است. از سوی دیگر، برگ های سیر از پیاز سیر رشد می کنند و دارای ساقه هایی بلند، نازک و مجعد هستند .برگ سیر طعم ملایم تری نسبت به حبه سیر دارد و می توان آن را به روشی مشابه حبه سیر یا پیاز سبز پخت و استفاده کرد.

عکس برگ سیر تازه

عکس برگ سیر تازه

چگونه برگ سیر را انتخاب و طبخ کنیم؟

هنگامی که شما در حال برداشتن برگ های خود هستید، صبر کنید تا ساقه مرکزی به سمت بالا فرستاده شود و شروع به پیچیدن کند. وقتی این را می برید، اساساً به گیاه می گویید که تمام منابع خود را به جای گسترش جوانه گل به پیاز هدایت کند. پوسته باید سفت و شبیه پیاز سبز رسیده باشد. می توانید سیر را به مدت 2 تا 3 هفته در یخچال نگهداری کنید ، اما بهتر است در این بازه زمانی از آنها برای حفظ طعم خود استفاده کنید. همچنین می توانید آنها را به جای گذاشتن در یخچال به مدت 2 تا 3 روز در یک شیشه آب خنک نگه دارید.می‌توانید سیر را به روش‌های مختلفی بپزید، از جمله آن‌ها را ترشی کنید، تفت دهید و به پیتزا اضافه کنید، یا به سادگی آن‌ها را مانند مارچوبه سرخ کنید . می‌توانید آن‌ها را به روش‌های مختلفی ادویه کنید و در صورت تمایل، آنها را در سالاد استفاده کنید.

خرید برگ سیر تازه

در اواخر بهار یا اوایل تابستان،برگ سیر را در بازارهای کشاورزان پیدا خواهید کرد. اگر واقعاً سیر دوست دارید، همیشه می توانید آنها را در باغ خود پرورش دهید و هم از پیاز و هم ازبرگ سیر استفاده کنید.

پوسته ها باید جوان تر، سبز و همچنین مجعد و بدون تغییر رنگ باشند. مناظر قدیمی با گذشت زمان صاف می شوند و بافت سخت تر و همچنین طعم تندتری ایجاد می کنند.


حتما بخوانید: روشهای نگهداری سیر تازه در شیشه، نمک و روغن در یخچال و فریزر


روش نگهداری برگ سیر در فریزر

برگ سیر را می توان تا سه هفته در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار در یخچال نگهداری کرد. از آنجایی که سیر فقط برای چند هفته در دسترس است، ممکن است بخواهید بیشتر از نیاز خود بخرید و آنها را فریز کنید. برای منجمد کردن، پوسته های سیر را به صورت یک لایه روی یک ورقه قرار دهید و آن را در فریزر قرار دهید. این کار از جمع شدن آنها در کنار هم جلوگیری می کند. پس از یخ زدن، آن را به کیسه زیپ دار منتقل کنید و تا یک سال در فریزر نگهداری کنید. 

اطلاعات بیشتر در مورد سیر

مضرات برگ سیر

برگ سیر می تواند برخی از عوارض و مضرات سیر را برای برخی افراد به وجود آورد از جمله :

  • برخی مشکلات مانند نفخ از مصرف برگ سیر بوجود می آید. هچنین برخی از افراد هستند که به آن آلرژی دارند. اگر دچار اختلال خونریزی یا مصرف داروهای کاهش دهنده فشار خون هستید، قبل از افزایش مصرف سیر، با پزشک خود صحبت کنید.
  • برگ سیر برای افرادی دچار میگرن می شود اگر به صورت خام خورده شود. البته باعث فعال شدن فرآیند میگرن می شود.
  • مصرف بیش از حد به صورت ناشتا باعث سرگیجه خواهد شد.
  • اگر دچار عدم تحمل غذایی معده هستید، ممکن است علائمی از دستگاه گوارش مانند سوزش سر دل، اسهال یا درد معده را تجربه کنید.
  • افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر باید از مصرف خودداری کنند.
سخن آخر

سیر ممکن است به کاهش بیماری های قلبی عروقی، کاهش سطح کلسترول و فشار خون بالا و کاهش سرطان های خاص کمک کند. همچنین ثابت شده است که سیر سیستم ایمنی را بالا می برد و التهاب را کاهش می دهد. ½ فنجان سوخاری خام علاوه بر منبع خوبی از کلسیم، منگنز و سلنیوم، منبع فوق العاده ای از ویتامین C و ویتامین B6 است. مزایای سلامتی کامل است! سس سیر با صرف 30 کالری در هر 100 گرم، مقدار قابل توجهی در رژیم غذایی ایجاد می کند. آنها سرشار از فیبر هستند و همچنین حاوی مقادیر عالی ویتامین C و پرو ویتامین A هستند که از پوست و همچنین ریه ها محافظت می کند. در اینجا با سبزی خوشمزه و خوش عطر برگ سیر آشنا شدید در کشور ما و مناطق شمالی برگ سیر محلی وجود دارد که می توانید آن را تهیه نمایید، امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

نحوه خشك كردن سير تازه با ساقه و بدون ساقه و نگهداری آن

مراحل پرورش سیر در منزل + نکات

خواص سیر و عسل ناشتا و در شب برای سلامتی و پوست



از
3
رای