11 مزیت اثبات شده سیر برای سلامتی که احتمالا نمی دانستید

11 مزیت اثبات شده سیر برای سلامتی که احتمالا نمی دانستید بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا سلامتی افراد زیادی را تهدید می کند. مطالعات نشان می دهد که مکمل های سیر تأثیر قابل توجهی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا دارد.

"اجازه دهید غذا همراه دارو و دارو همراه غذا باشد."

این کلمات معروف از پزشک یونان باستان بقراط است که اغلب به نام پدر طب غربی او را می شناسند. او در واقع از سیر برای درمان انواع دردها استفاده می کرد.
علم مدرن اخیرا بسیاری از این اثرات مفید سلامت را تأیید کرده است. در اینجا 11 مزیت سلامتی اثبات شده علمی سیر را بیان می کنیم.

11 خاصیت و مزیت سلامتی اثبات شده علمی سیر

1. سیر شامل ترکیبات با خواص دارویی قوی است

سیر (به انگلیسی: Garlic) گیاهی از خانواده آلیم (پیاز) است. این گیاه بسیار نزدیک به پیاز، شالت (نوعی پیاز کوچک) و تره فرنگی است. هر بخش از یک سیر، یک حبه است. حدود 10 تا 20 حبه در یک سیر وجود دارد. سیر در بسیاری از نقاط جهان رشد می کند و به دلیل بوی قوی و طعم خوشمزه آن، یک ماده محبوب در پخت و پز است.
با این حال، در طول تاریخ باستان، استفاده اصلی از سیر برای سلامتی و خواص دارویی آن بوده است. استفاده از آن توسط بسیاری از تمدن های بزرگ، از جمله مصری ها، بابلی ها، یونانی ها، رومی ها و چینی ها به خوبی ثبت شده است.

دانشمندان اکنون می دانند که بیشتر مزایای سلامتی آن به وسیله ترکیبات گوگرد ایجاد می شود که زمان خورد شدن، جویده شدن یا له شدن حبه سیر بوجود می آید. شاید معروف ترین آن ها به عنوان آليسين شناخته شود. با این حال، آلیسین یک ترکیب ناپایدار است که فقط در سیر تازه پس از برش یا خرد شدن به مدت کوتاهی وجود دارد.
ترکیبات دیگری که ممکن است در خواص و مزایای سلامتی سیر نقش داشته باشند، شامل دی‌آلیل دی‌سولفید و اس-آلیل سیستین است. ترکیبات گوگرد سیر به واسطه دستگاه گوارش وارد بدن می شوند و در سراسر بدن حرکت می کنند، جایی که اثرات بیولوژیکی آن را به اثبات می رساند.


2. سیر بسیار مغذی است اما کالری بسیار کمی دارد
 1 اونس (28 گرم) سیر حاوی:

  • 23 درصد منگنز
  • 17 درصد ویتامین B6
  • 15 درصد ویتامین C
  • 6 درصد سلنیوم
  • 0/6 گرم فیبر
  • همچنین مقادیری از کلسیم، مس، پتاسیم، فسفر، آهن و ویتامین B1

سیر همچنین حاوی مقدار کمی از مواد مغذی دیگر است. در حقیقت، سیر از هر چیز که شما نیاز دارید به مقدار کمی دارد که این شامل 42 کالری، 1/8 گرم پروتئین و 9 گرم کربوهیدرات می باشد.

3. سیر می تواند با بیماری، از جمله سرماخوردگی معمولی، مبارزه کند

مکمل سیر به عنوان تقویت کننده عملکرد سیستم ایمنی شناخته شده است. یک مطالعه بزرگ 12 هفته ای نشان داد که یک مکمل سیر روزانه تعداد سرماخوردگی ها را 63٪ در مقایسه با دارو مخصوص آن کاهش می دهد. در این مطالعه میانگین مدت علائم سرماخوردگی تا 70٪ کاهش یافته است، از 5 روز در گروه دارو ها تا 1/5 روز در گروه سیر. مطالعه دیگری نشان داد که دوز بالای عصاره سیر سالانه (2/56 گرم در روز) تعداد روزهای مبتلا به سرماخوردگی و یا آنفلوانزا را 61٪ کاهش داد. با این حال، یک بررسی نشان داد که شواهد کافی نیست و تحقیقات بیشتری لازم است.

علیرغم فقدان شواهد قوی، اگر شما اغلب دچار سرماخوردگی می شوید اضافه کردن سیر به رژیم غذایی ممکن است ارزشش را داشته باشد.

خواص سیر برای سلامتی

4. ترکیبات فعال در سیر می تواند فشار خون را کاهش دهد

بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته مغزی، بزرگترین قاتلان جهان هستند. فشار خون بالا یا پرفشاری خون یکی از مهمترین عاملان این بیماری ها است. مطالعات انسانی چنین یافته اند که مکمل های سیر تأثیر قابل توجهی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا داشته است. در یک مطالعه، 600-1500 میلی گرم عصاره سیر قدیمی همانند دارو Atenolol در کاهش فشار خون در یک دوره 24 هفته ای عمل کرده است.
دوزهای مکمل باید نسبتا بالا باشند تا اثرات مورد نظر را داشته باشند. مقدار مورد نیاز برابر با حدود 4 حبه سیر در روز است.

5. سیر باعث بهبود سطح کلسترول شده که خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد

سیر می تواند کلسترول کل و LDL را کاهش دهد. به نظر می رسد مکمل های سیر برای کسانی که دارای کلسترول بالا هستند، کلسترول کل یا کلسترول LDL را حدود 10 تا 15 درصد کاهش می دهند.
با توجه به کلسترول LDL ("بد") و HDL ("خوب") به طور خاص، اینطور به نظر می رسد که سیر LDL را کاهش می دهد اما اثر قابل توجهی بر HDL ندارد.
سطوح بالای تری گلیسیرید یکی دیگر از عوامل خطر شناخته شده بیماری قلبی است، اما به نظر می رسد سیر به میزان تری گلیسیرید تاثیر قابل توجهی نمی گذارد.

6. سیر حاوی آنتی اکسیدان ها است که می تواند به جلوگیری از بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک کند

آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد در روند پیری اثر گذارند. سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از مکانیسم های محافظ بدن در برابر آسیب اکسیداتیو حمایت می کنند. دوزهای بالایی از مکمل های سیر افزایش آنزیم های آنتی اکسیدان را در انسان افزایش داده اند و همچنین به طور قابل توجهی منجر به کاهش فشار اکسیداتیو در افراد با فشار خون بالا می شوند.
اثرات ترکیبی بر کاهش کلسترول و فشار خون و همچنین خواص آنتی اکسیدانی خطر ابتلا به بیماری های رایج مغزی مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل را کاهش می دهد.

7. سیر ممکن است به شما کمک کند بیشتر عمر کنید

اثرات بالقوه سیر بر روی طول عمر، اساسا در انسان اثبات نشده است. اما با توجه به اثرات مفید بر روی عوامل خطر مهم مانند فشار خون، حس می شود که سیر می تواند به شما کمک کند تا طولانی تر زندگی کنید. واقعیت این است که مبارزه با بیماری های عفونی، عامل مهمی می باشد، چرا که این یکی از علل شایع مرگ و میر، به ویژه در افراد مسن یا افراد مبتلا به سیستم ایمنی نابهنجار است.

8. عملکرد ورزشکاران ممکن است با مکمل های سیر بهبود یابد

سیر یکی از اولین مواد "افزایش عملکرد" می باشد. به طور سنتی در فرهنگ های باستانی برای کاهش خستگی و افزایش ظرفیت کار کارگران از آن استفاده می شده است.
مهمتر از همه، در یونان باستان به ورزشکاران المپیک داده شد. مطالعات بر روی جوندگان نشان داده است که سیر به عملکرد ورزش کمک می کند، اما مطالعات بسیار کمی انجام شده است. افراد مبتلا به بیماری های قلبی که 6 هفته سیر را مصرف می کردند 12٪ کاهش ضربان قلب و ظرفیت بیشتری برای فعالیت داشته اند. با این حال، با مطالعه در مورد نه دوچرخه سوار رقابتی هیچ مزیت عملکردی یافت نشد. سایر مطالعات نشان می دهد که خستگی ناشی از تمرین با سیر کاهش می یابد.

9. خوردن سیر ممكن است باعث كاهش فلزات سنگین در بدن شود

ترکیبات گوگرد در دوزهای بالای سیر در برابر آسیب اندام از سمیت فلزات سنگین محافظت می کنند. مطالعه چهار هفته ای در کارکنان یک کارخانه باتری خودرو ( که در معرض بیش از حد سرب هستند) نشان داد که سیر باعث کاهش 19 درصدی سرب در خون می شود. همچنین بسیاری از علائم بالینی سمیت، از جمله سردرد و فشار خون را کاهش داد. مصرف سه دوز سیر در هر روز حتی خروجی دارو D-penicillamine را در کاهش علائم، بیشتر خواهد کرد.

10. سیر می تواند سلامت استخوان را بهبود بخشد

مطالعات انسانی در مورد اثرات سیر بر روی از بین رفتن استخوان انجام نشده است. با این حال، مطالعات بر روی جوندگان نشان داده است که می تواند با افزایش استروژن باعث کاهش از دست دادن استخوان در زنان شود. یک مطالعه در زنان یائسه نشان داد که دوز روزانه عصاره سیر خشک (برابر با 2 گرم سیر خام) یک نشانگر کمبود استروژن را کاهش می دهد. این نشان می دهد که این مکمل ممکن است بر سلامت استخوان زنان تاثیر بگذارد. مواد خوراکی مانند سیر و پیاز ممکن است اثرات مفیدی بر استئوآرتریت داشته باشند.

11. به راحتی می توان سیر را در رژیم غذایی با طعم های بسیار خوشمزه قرار داد

آخرین نکته جزء مزیت برای سلامتی نیست، اما هنوز مهم است. استفاده از سیر در هر رژیم غذایی بسیار آسان است. سیر بیشتر به عنوان مکمل در غذاهای خوش طعم، مخصوصا سوپ ها و سس ها استفاده می شود. همچنین در شکل های مختلف بکار می رود، از حبه ها وشکل های نگینی تا پودر ها و مکمل ها مانند عصاره سیر و روغن سیر. با این حال، به یاد داشته باشید که ممکن است مشکلاتی برایتان ایجاد کند.

 مضرات مصرف سیر

برخی مشکلات مانند نفخ از مصرف سیر بوجود می آید. هچنین برخی از افراد هستند که به آن آلرژی دارند. اگر دچار اختلال خونریزی یا مصرف داروهای کاهش دهنده فشار خون هستید، قبل از افزایش مصرف سیر، با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه مصرف سیر

یک روش معمول برای استفاده از سیر این است که چند حبه سیر تازه را با دستگاه فشار داده و سپس آن را با روغن زیتون و کمی نمک مخلوط کنید. این یک سس سالم و فوق العاده رضایت بخش است.

از
7
رای