نحوه آماده سازی خاک برای باغ سبزیجات؛ آزمایش، اصلاح و شخم زدن خاک

نحوه آماده سازی خاک برای باغ سبزیجات؛ آزمایش، اصلاح و شخم زدن خاک نحوه آماده سازی خاک برای باغ سبزیجات؛ نکات مهم آماده سازی خاک باغچه برای کاشت سبزی؛ بهترین ترکیب خاک مناسب سبزی کاری؛ آماده سازی و اصلاح خاک جهت کشت سبزیجات در سلام دنیا بخوانید.

قبل از شروع کاشت سبزیجات، مهم است که زمین کاشت را درست آماده کنید تا در زمان برداشت محصولتان رسیده و خوشمزه شود. اگر برای اولین بار باغبانی می کنید، بررسی مواردی مانند نوع خاک، سطوح مواد مغذی و pH ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، اما نگران نباشید ما در این مقاله سلام دنیا به شما عزیزان نحوه آماده سازی باغ سبزی، از جمله نحوه انتخاب بهترین مکان، اصلاح خاک خود، و آماده سازی خاک مناسب را آموزش می دهیم.

چیزهایی که درباره نحوه آماده سازی خاک برای باغ سبزیجات باید بدانید

 • منطقه ای از زمین صاف را انتخاب کنید که حداقل 6 ساعت در روز نور خورشید داشته باشد و به منبع آب نزدیک باشد، مانند شلنگ باغچه یا سیستم آبپاش.
 • نمونه خاک را با استفاده از کیت آزمایش خاک با آب مخلوط کنید. از کد رنگ روی کیت استفاده کنید تا ببینید خاک شما فاقد کدام مواد مغذی است. در صورت نیاز، آهک را اضافه کنید تا pH را افزایش دهید یا گوگرد را برای کاهش pH اضافه کنید.
 • خاک خود را به صورت ردیف های راست و برجسته که حداقل 12 اینچ (30 سانتی متر) از هم فاصله دارند، شکل دهید. برخی از گیاهان (مانند کدو حلوایی زمستانی) ممکن است به فضای بیشتری نیاز داشته باشند، مانند 24 اینچ (61 سانتی متر).

حتما بخوانید: روش کاشت جعفری در باغچه خانه


قسمت اول: انتخاب محل کاشت و آزمایش خاک

1. منطقه ای انتخاب کنید که حداقل 6 ساعت در روز نور خورشید داشته باشد

سبزیجات برای رشد سالم به نور کامل خورشید نیاز دارند، که معمولاً به این معنی است که روزانه 6 تا 8 ساعت زیر نور خورشید قرار بگیرید. مکانی را در حیاط خود پیدا کنید که فضای کافی برای سبزیجاتی که می خواهید بکارید داشته باشد و در طول روز نور مستقیم خورشید را دریافت کند. وقتی مکانی را پیدا کردید که دوست دارید، چوب‌های باغ را به چهار گوشه اطراف آن منطقه برانید تا باغ خود را مشخص کنید.

 • مطمئن شوید که باغ شما به منبع آب مانند شلنگ باغچه یا سیستم آبپاش نزدیک است.
 • مقدار آبی که گیاهان شما نیاز دارند به نوع محصولی که در حال رشد هستید و نوع و بافت خاک بستگی دارد.
 • نصب یک سیستم آبیاری قطره ای را برای صرفه جویی در آب در نظر بگیرید و مطمئن شوید که محصولات شما به طور مداوم آب دریافت می کنند.
 • مطمئن شوید که مکانی را انتخاب کنید که در صورت بارندگی زیر آب نرود، مانند زمین در پایین تپه. اگر سبزیجات شما در محلی قرار بگیرند که به راحتی سیلاب می شود، احتمالاً غرق آب می شوند و احتمالاً پوسیده می شوند.
 • شما می توانید باغ سبزیجات خود را به هر اندازه ای که می خواهید بسازید، اما باید حداقل 40 تا 50 فوت مربع (3.7 تا 4.6 متر مربع) داشته باشید تا جایی برای کاشت چندین سبزی داشته باشید.

انتخاب محل کاشت و آزمایش خاک

2. برای تست بافت، کمی خاک بین انگشتان خود بمالید

خاک ایده آل ترکیب خوبی از ماسه، سیلت و رس است (که اغلب به آن "لوم" می گویند. بافتی صاف خواهد داشت و به راحتی بین انگشتان شما خرد می شود. خاکی که بیش از حد شنی باشد احساس شن و ماسه می کند، در حالی که خاکی که خاک رس زیادی دارد بین انگشتان شما چسبنده و چسبناک خواهد بود.

 • خاک را در چندین مکان در زمین باغ خود آزمایش کنید زیرا آرایش خاک می تواند در کل متفاوت باشد.
 • خاک رسی تمایل به بسته بندی محکمی دارد و بنابراین آب را نیز تخلیه نمی کند. این خطر غرقاب شدن گیاهان شما و پوسیدگی ریشه آنها را افزایش می دهد.
 • خاک شنی ممکن است فاقد مواد آلی مورد نیاز سبزیجات شما برای رشد باشد و ممکن است به سرعت خشک شود و نیاز به آبیاری بسیار بیشتری داشته باشد.

انتخاب محل کاشت و آزمایش خاک

3. مواد مغذی خاک خود را با کیت آزمایش خاک بررسی کنید

برای آزمایش خاک خود با استفاده از کیت آزمایش خانگی، با حفر یک سوراخ 6 اینچی (15 سانتی متری) در خاک خود و جمع آوری نمونه با بیل خود در امتداد لبه سوراخ شروع کنید تا از هر لایه خاک بگیرید. سپس، خاک را با هم مخلوط کنید تا کاملاً ترکیب شود. خاک را داخل ظروف موجود در کیت بریزید و کپسول های هر ظرف را بشکنید. ظروف را با آب پر کنید و آنها را به شدت تکان دهید تا رنگ آب تغییر کند. رنگ های آب را با راهنمای ارائه شده با کیت آزمایش برای تخمین pH و سطوح مواد مغذی مقایسه کنید.


حتما بخوانید: چرا باید در خاک باغچه از شکر استفاده کرد؟


 • اکثر کیت های آزمایش خاک PH و همچنین سطوح نیتروژن، فسفر و پتاسیم را بررسی می کنند. آزمایش خاک خود هر 3 تا 5 سال معمولاً برای کمک به ردیابی تغییرات کافی است.
  محدوده pH ایده آل برای باغ سبزیجات بین 6.0 تا 7.0 است.
 • گزینه دیگر ارسال نمونه خاک به آزمایشگاه دانشگاه یا شرکت حرفه ای نمونه برداری خاک برای انجام آزمایشات دقیق تر است.
 • آزمایش در اوایل بهار یا اواخر پاییز به شما فرصت می دهد تا کودها و مواد آلی را برای اضافه کردن به خاک قبل از شروع کاشت آماده کنید.

انتخاب محل کاشت و آزمایش خاک

4. آزمایش کنید که خاک شما با چه سرعتی آب را تخلیه می کند

سوراخی به قطر 6 اینچ (15 سانتی متر) و عمق 12 اینچ (30 سانتی متر) در زمین باغ خود حفر کنید و آن را تا بالا با آب پر کنید. اجازه دهید سوراخ یک شبه تخلیه شود و دوباره آن را تا بالا پر کنید. سپس مدت زمان تخلیه کامل سوراخ را برای بار دوم مشخص کنید. خاکی که بین 4 تا 6 ساعت به طور کامل زهکشی می کند برای اکثر گیاهان ایده آل است.

 • اگر ظرف 3 ساعت آب به طور کامل تخلیه شود، ممکن است خاک شما بیش از حد شنی باشد.
 • از طرف دیگر، اگر زهکشی آب بیش از 6 ساعت طول بکشد، خاک شما احتمالاً خاک رس زیادی دارد.

انتخاب محل کاشت و آزمایش خاک

قسمت دوم: اصلاح خاک

1. 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) بالای خاک را برگردانید

حداقل 3 هفته قبل از اینکه برای کاشت سبزیجات خود برنامه ریزی کنید، از یک بیل مستقیم یا بیل استفاده کنید تا حدود 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) عمق داشته باشید و خاک سطحی را به پایین منتقل کنید. قبل از اینکه خاک زیر آن را شل کنید، هر گونه چمن یا علف را بردارید. توده‌های بزرگی از خاک را بشکنید تا زمانی که تمام خاک یک قوام دانه‌ریز و ریز داشته باشد که در کل قسمت یکنواخت است، بنابراین ریشه‌های گیاهان سبزی شما زمان رشد آسان‌تری داشته باشند.


حتما بخوانید: آموزش باغبانی برای مبتدیان


 • خاک خود را دوبار حفر کنید تا فضای بیشتری برای رشد ریشه ها فراهم شود.
 • در پاییز یا زمستان قبل از کاشت، خاک را برگردانید تا زمان کافی برای خشک شدن داشته باشد و در بهار کار آسان‌تر شود.
 • زمانی که خاک خیس است از کندن خاک خودداری کنید زیرا ممکن است با فشرده کردن بیش از حد خاک به ساختار آن آسیب وارد کنید.
 • اگر می خواهید خاک را به سرعت شل کنید، از پنجه یا کولتیواتور موتوردار استفاده کنید.
 • بسیاری از فروشگاه های سخت افزار یا مراقبت در فضای باز، اجاره تجهیزات روزانه را ارائه می دهند.

آماده سازی خاک برای کاشتن سبزی

هشدار: قبل از شروع حفاری با شرکت های تاسیساتی محلی خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید در منطقه ای که باغ خود را در آن برنامه ریزی می کنید لوله یا سیم برقی در زیر زمین وجود ندارد.

2. هر گونه علف های هرز، چوب و سنگ را از خاک جدا کنید

از یک چنگک برای الک کردن خاک خود استفاده کنید تا بتوانید هر گونه علف های هرز، چوب های بزرگ یا سنگ هایی را که در داخل زمین باغ شما هستند پیدا کنید. وقتی علف های هرز را بیرون می آورید، سعی کنید تا جایی که می توانید ریشه ها را از خاک بیرون بیاورید وگرنه ممکن است دوباره رشد کنند. تمام تلاش خود را بکنید که تا می توانید از شر زباله های خاک خود خلاص شوید.

 • از قرار دادن ریشه علف های هرز در سطل های کمپوست خودداری کنید زیرا ممکن است دوباره رشد کنند و بر کیفیت کمپوست تأثیر بگذارند.
 • اگر نتوانید تمام شاخه ها یا سنگ ها را از خاک خود جدا کنید اشکالی ندارد. حداقل، حتما اجسام بزرگی را که مانع رشد سبزیجات و ریشه آنها می شوند را بردارید.
 • هنگام استفاده از هر گونه مواد شیمیایی برای از بین بردن علف های هرز یا سایر رشدهای ناخواسته در زمین باغ خود محتاط باشید. این احتمال وجود دارد که مواد شیمیایی از کشنده‌های علف‌های هرز و آفت‌کش‌ها وارد خاک شوند و بر سطوح مواد مغذی و pH تأثیر بگذارند.

 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) بالای خاک را برگردانید.

3. برای بهبود بافت خاک، 4 اینچ (10 سانتی متر) از مواد آلی را روی آن قرار دهید

مواد آلی (اُ اِم) مانند کود دامی، کمپوست، پیت ماس ​​و خاک اره کمپوست شده می توانند به فشرده سازی خاک شنی و بهبود زهکشی در خاک رسی کمک کنند. با استفاده از یک لایه 2 اینچی (5.1 سانتی متری) از کمپوست روی خاک خود شروع کنید و آن را با بیل خود مخلوط کنید. اگر فکر می کنید به مقدار بیشتری نیاز دارید، 2 اینچ (5.1 سانتی متر) اضافه کنید. کود آلی (اُ اِم) همچنین به تامین خاک شما با مواد مغذی مانند نیتروژن کمک می کند.


حتما بخوانید: روش تولید و ساخت کمپوست خانگی با زباله


 • اگر خودتان کمپوست درست می کنید، از استفاده از هر گونه کود حیوانی یا فرآورده های گوشتی در سطل کمپوست خودداری کنید زیرا می تواند بر رشد سبزیجات شما تأثیر منفی بگذارد.
 • بررسی کنید که آیا قوانینی در مورد شیوه های کمپوست سازی وجود دارد یا خیر.
 • پس از افزودن کمپوست یا کود، خاک خود را دوباره آزمایش کنید تا بتوانید بررسی کنید که آیا نیاز به اصلاح بیشتری دارید یا خیر.
 • اگر خاک شما دارای OM کم است، گیاهان پوششی (کود سبز) را در طول پاییز یا زمستان در باغ خود بکارید و درست قبل از فصل کاشت آنها را در خاک بکارید.
 • برخی از انواع محصولات پوششی عبارتند از چاودار زمستانه، گندم زمستانه، جو، جو و گندم سیاه.

 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) بالای خاک را برگردانید.

4. آهک را در خاک مخلوط کنید تا PH افزایش یابد

سنگ آهک آسیاب شده که معمولاً به آن آهک می گویند، یک ترکیب اساسی است که اسیدیته خاک شما را کاهش می دهد. اگر خاک شما بسیار اسیدی است (PH 5.5 یا کمتر)، برای کمک به افزایش pH، آهک را اضافه کنید. مخلوط آهک هیدراته تهیه کنید و 2 تا 3 پوند (0.91 تا 1.36 کیلوگرم) به ازای هر 100 فوت مربع (9.3 متر مربع) خاک در زمین باغ خود پخش کنید. آهک را عمیقاً در خاک هم بزنید تا اسیدی آن کمتر شود. بهتر است آهک را 2 تا 3 ماه قبل از کاشت بمالید.

 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) بالای خاک را برگردانید.

5. 1 پوند (0.45 کیلوگرم) گوگرد دانه ای در هر 100 فوت مربع (9.3 متر مربع) برای کاهش pH خاک اضافه کنید

اگر به طور تصادفی آهک زیادی به خاک خود اضافه کردید یا pH به طور طبیعی بالاست (بالاتر از 7.0)، به ازای هر 100 فوت مربع (9.3 متر مربع) 1 پوند (0.45 کیلوگرم) گوگرد دانه ای به خاک خود اضافه کنید.


حتما بخوانید: بهترین سبزیجات و صیفی جات برای کاشت در گلدان در خانه


 گوگرد را در خاک هم بزنید تا به خوبی جا بیفتد. به خاطر داشته باشید که مشاهده هرگونه حرکت در pH خاک (تا یک سال یا بیشتر) ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین هر چه زودتر شروع کنید، بهتر است.

 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) بالای خاک را برگردانید.

6. برای بالا بردن سطح مواد مغذی خاک را کود دهی کنید

یک کود NPK دارای ترکیبات مختلفی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است تا به گیاهان شما کمک کند تا مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند. 1 پوند (0.45 کیلوگرم) کود 10-10-10 یا 2 پوند (0.91 کیلوگرم) کود 5-10-10 برای هر 100 فوت مربع (9.3 متر مربع) خاک در قطعه زمین خود مخلوط کنید. کود را به طور مساوی روی زمین بمالید و از بیل یا بیل استفاده کنید تا خاک را بچرخانید و کود را در 3 تا 4 اینچ (7.6 تا 10.2 سانتی متر) اول خاک سطحی بگنجانید.

 • اگر کیت آزمایش خاک شما نشان می دهد که سطوح مواد مغذی شما خوب یا خیلی زیاد است، از کود بیشتری استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث ضعیف شدن گیاهان شما شود.
 • گزینه دیگر استفاده از کودهای غیرمخلوط زمانی است که فقط یک ماده غذایی مانند نیتروژن دانه ای یا فسفر کمبود دارد. دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید تا تعیین کنید چه مقدار به خاک خود اعمال کنید.

 8 تا 10 اینچ (20 تا 25 سانتی متر) بالای خاک را برگردانید.

قسمت سوم: قطعه بندی ردیف های باغ

1. ردیف های باغ خود را در حدود 12 تا 18 اینچ (30 تا 46 سانتی متر) از هم قرار دهید

مشخصات دانه ها یا سبزیجاتی را که می خواهید بکارید بررسی کنید تا ببینید که آیا آنها نیاز به فاصله گذاری خاصی دارند یا خیر. بسته به نوع سبزیجات، آنها می توانند از 2 اینچ (5.1 سانتی متر) تا 36 اینچ (91 سانتی متر) فضا نیاز داشته باشند. جایی را که می‌خواهید ردیف‌ها را در باغ خود قرار دهید، علامت بزنید تا بتوانید بعداً به راحتی آنها را شکل دهید.


حتما بخوانید: نکات اصولی و مهم باغبانی در فصل بهار برای مبتدیان و حرفه ای ها


 • به عنوان مثال، کدو حلوایی زمستانه برای رشد کامل به حداقل 24 اینچ (61 سانتی متر) بین هر بوته نیاز دارد، در حالی که هویج تنها به 2 اینچ (5.1 سانتی متر) بین هر بوته نیاز دارد.
 • کاشت در ردیف به گیاهان شما فضای زیادی برای رشد می دهد و همچنین مسیرهای منظمی را برای شما ایجاد می کند تا بتوانید پایین بروید.

قطعه بندی ردیف های باغ

2. باغ خود را با چنگک جمع کنید تا ردیف های برجسته تشکیل شود و قسمت های بالا تراز شود

یک رشته را بین دو میخ یا پایه ای که عرض باغ شما را فرا می گیرد بکشید و از آن به عنوان راهنما برای تشکیل ردیف های مستقیم استفاده کنید. سپس از یک چنگک یا بیل زدن باغچه استفاده کنید تا خاک را در تپه های بلندی که در امتداد رشته قرار دارند بچکانید. عرض ردیف های خود را با نگاه کردن به فضایی که هر سبزی برای رشد نیاز دارد تعیین کنید. در نهایت، از پشت بیل خود یا یک چنگک برای صاف کردن بالای هر تپه استفاده کنید تا سبزیجات شما مستقیماً رشد کنند.

 • برخی از ردیف‌ها ممکن است فقط 6 اینچ (15 سانتی‌متر) عرض برای سبزیجات کوچک‌تر مانند تره فرنگی داشته باشند، در حالی که بقیه ردیف‌ها برای جا دادن سبزیجاتی مانند کدوهای تابستانی نزدیک‌تر به 36 اینچ (91 سانتی‌متر) هستند.
 • ایجاد ردیف های برجسته اجازه می دهد تا خاک بهتر زهکشی شود و خطر هجوم علف های هرز و آلودگی خاک کاهش یابد.
 • بین هر ردیف دره هایی بگذارید تا فضای بیشتری بین سبزیجات ایجاد شود.
 • به بسته‌بندی و دستورالعمل‌های روی دانه‌های سبزیجات خود نگاه کنید تا ببینید آیا از ردیف‌های شما که از شمال به جنوب یا شرق به غرب می‌روند سود بیشتری می‌برند.

قطعه بندی ردیف های باغ

ترفند: از راه رفتن روی خاک خودداری کنید زیرا می‌توانید آن را فشرده کنید و ریشه‌دار شدن گیاهانتان را سخت‌تر کنید. فضاهایی را برنامه‌ریزی کنید که بتوانید مسیرهای پیاده‌روی را در زمانی که به باغ خود می‌روید اضافه کنید.


حتما بخوانید: نحوه کاشت هسته آووکادو در گلدان


3. برای جلوگیری از رشد علف های هرز بین ردیف ها مالچ پاشی کنید

مالچ پاشی باغ شما به خاک کمک می کند آب را حفظ کند و همچنین از رشد علف های هرز در باغ شما جلوگیری می کند. یک لایه مالچ 2 اینچی (5.1 سانتی متری) در دره های بین ردیف های خود قرار دهید. از مخلوط مالچ استاندارد یا مواد آلی مختلف مانند کاه استفاده کنید.

 • مالچ را مستقیماً روی ردیف های خود قرار ندهید زیرا رشد سبزیجات از طریق آن دشوار است.
 • یکی دیگر از گزینه های کاشت سبزیجات، ایجاد یک باغچه مرتفع است. اگر خاک شما زهکشی ضعیفی داشته باشد، این گزینه خوبی است و به احتمال زیاد فشار کمتری به کمر و زانوهای شما وارد می کند، زیرا به سبزیجات خود تمایل دارید.

قطعه بندی ردیف های باغ

سوالات متداول:

1. چگونه می توانم از شر مورچه های قرمز در باغ ارگانیک خود خلاص شوم؟

خاک دیاتومه یک سنگ رسوبی نرم و سیلیسی است که به طور طبیعی به وجود می آید و به راحتی به پودر ریز سفید تا مایل به سفید تبدیل می شود. این یک دافع حشرات طبیعی است و روی مورچه های آتش در فلوریدا بسیار خوب عمل می کند.

2. در حین کندن سیب زمینی هایم، حداقل 15 لارو سفید پیدا کردم. چگونه خاک خود را برای فصل بعد تمیز کنم؟

Rake از تفاله قهوه در خاک، حداقل 6 اینچ استفاده کرد. اگر گیاهان شما در برابر اسیدیته آسیب پذیر هستند، مقداری آهک کشاورزی در آن بریزید.

3. با زمین چه کنیم تا بتوانیم برای امسال در یک زمین سبزی بکر بکاریم؟

بررسی کنید که خاک شما چه چیزی کم دارد (خاک را آزمایش کنید) و بعد هر چیزی را که از دست داده است اضافه کنید. یا کیسه های پیت ماس، انواع کمپوست، و مرغ کهنه یا کود حیوانی دیگر بخرید. در کود 13-13-13 مخلوط کنید. حداقل شش اینچ (15 سانتی متر) روی خاک کار کنید. بهتر است خاک را عمیق تر، حدود 12 اینچ (30 سانتی متر) بشکنید. اگر خاک خشک است، ممکن است بخواهید خاک را آبیاری کنید و چند روز قبل از کاشت صبر کنید. مطمئن شوید که مالچ در دسترس دارید برای زمانی که گیاهان شروع به تولید می کنند، زیرا کود دادن مالچ قبل از قرار دادن آن در اطراف گیاهان ممکن است در اواسط فصل رشد مورد نیاز باشد. مالچ، کمپوست و کود دامی کهنه ریشه گیاه را نمی سوزاند و به کود باریک کمک می کند در حالی که خاک را حالت می دهد.

سخن پایانی:

شما می توانید برخی از محصولات را در خاک رس و برخی را در ماسه پرورش دهید. اما بیشتر آنها در خاک لومی غنی و شکننده و مملو از حیات، مانند کرم‌های خاکی و میکروب‌ها، بهترین رشد را دارند. اصلاح خاک با کمپوست و سایر مواد سازنده خاک مانند برگ های خرد شده به تدریج باعث ایجاد خاک مولد می شود. به طور کلی خاک یکی از اصلی ترین موارد برای کاشت سبزیجات است. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوه باشد.


مطالب مرتبط:

6 علت شایع و اصلی زرد شدن و ریزش برگ گیاهان خانگی

روش کاشت پیازچه در باغچه خانه

روش کاشت شوید در باغچه خانهاز
1
رای