خورشید گرفتگی چیست، اثرات، ویژگی و مراحل کسوف با زبان ساده و کامل

خورشید گرفتگی چیست، اثرات، ویژگی و مراحل کسوف با زبان ساده و کامل خورشید گرفتگی چیست؛ تفاوت خورشید گرفتگی جزئی و کلی؛ اثرات خورشید گرفتگی؛ سایه؛ نیم سایه؛ منطقه تمامیت چیست؛ خسوف حلقوی؛ مدت زمان خورشید گرفتگی و فرق با ماه گرفتگی در سلام دنیا بخوانید.

خورشید گرفتگی چیست؟ در این مطلب سلام دنیا، علت خورشید گرفتگی، تعداد دفعات وقوع خورشید گرفتگی و انواع مختلف خورشید گرفتگی را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.همچنین می‌توانید در مورد سایه ی سیاره، هاله، دانه‌هاي بيلي، تفاوت بین کسوف جزئی و کامل، کسوف، خورشیدگرفتگی حلقه‌ای و موارد دیگر اطلاعات کسب کنید. 

خورشید گرفتگی چیست؟

خورشید گرفتگی یک پدیده طبیعی است و زمانی رخ می دهد که گردش ماه به دور زمین، آن را مستقیماً بین زمین و خورشید قرار می دهد و تمام یا بخشی از نور خورشید را از رسیدن به بخش هایی از سطح زمین مسدود می کند.در یک خورشید گرفتگی کامل ، ماه به طور کامل خورشید را می پوشاند و باعث ایجاد یک دوره تاریکی برای افراد روی زمین می شود که در سایه ماه قرار دارند.هنگام مشاهده خورشید گرفتگی باید مراقب باشید. نگاه مستقیم به خورشید بدون استفاده از تجهیزات دید مناسب می تواند باعث آسیب دائمی چشم شود.


حتما بخوانید: متافیزیک به زبان ساده و آشنایی مختصر با علوم ماوراءالطبیعه


خورشید گرفتگی جزئی در مقایسه خورشید گرفتگی کامل

دو نوع اصلی خورشید گرفتگی وجود دارد: خورشید گرفتگی جزئی و خورشید گرفتگی کامل. بیایید تفاوت بین آنها را دریابیم.

خورشید گرفتگی جزئی

در طی یک خورشید گرفتگی جزئی، خورشید فقط تا حدی در پشت ماه پنهان می شود.در یک خورشید گرفتگی جزئی ، خورشید فقط تا حدی توسط ماه پوشیده شده است.یک ناظر می بیند که قرص تاریک ماه به آرامی از مقابل خورشید عبور می کند. خورشید تا حدی به صورت هلالی در آسمان قابل مشاهده خواهد بود.خورشید گرفتگی جزئی بسیار بیشتر از خورشید گرفتگی کامل طول می کشد و می توان آن را در منطقه بسیار بزرگ تری مشاهده کرد.

خورشید گرفتگی جزئی

خورشید گرفتگی کامل

در یک خورشید گرفتگی کامل، خورشید به طور کامل توسط ماه پوشانده می شود.در طی یک خورشید گرفتگی کامل ، خورشید به طور کامل توسط ماه پوشانده می شود. رصدگران ابتدا یک ماه گرفتگی جزئی را با شروع عبور ماه از مقابل خورشید مشاهده خواهند کرد. سپس ماه به طور کامل خورشید را می پوشاند و در آن نقطه خورشید گرفتگی کامل آغاز می شود.دوره ای که در طی آن خورشید به طور کامل توسط ماه پوشیده می شود به عنوان "totality" شناخته می شود. خورشید گرفتگی کامل معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد. حداکثر طول ممکن برای کل 7 دقیقه و 32 ثانیه است.

خورشید گرفتگی کامل

در طی خورشید گرفتگی کامل ماه از رسیدن نور خورشید به زمین جلوگیری می کند. آسمان تاریک می شود و به نظر می رسد روز به شب تبدیل می شود.پس از این دوره کوتاه تاریکی، در حالی که ماه به سفر خود ادامه می‌دهد، خورشید دوباره آشکار می‌شود و دوره دیگری از کسوف جزئی را ایجاد می‌کند. خسوف زمانی به پایان می رسد که ماه به طور کامل از خورشید عبور کند.فقط ناظرانی که در سایه ماه هستند، کسوف را تجربه خواهند کرد. برای بقیه، خورشید به صورت عادی ظاهر می شود.


حتما بخوانید: انرژی ماه کامل چیست؛ تاثیرات و روش استفاده از آن


خورشید گرفتگی چیست: اثرات خورشید گرفتگی

1. هاله

هاله بیرونی ترین لایه جو خورشید است. معمولاً توسط نور خورشید پنهان می شود، اما در هنگام کسوف به صورت هاله ای درخشان در اطراف خورشید ظاهر می شود.

هاله

2. دانه‌هاي بيلي

در همان آغاز یا پایان یک خورشید گرفتگی کامل، زمانی که خورشید تقریباً به طور کامل توسط ماه پنهان می شود، یک ناظر ممکن است دانه‌هاي بيلي را در کنار ماه ببیند.این دانه ها به عنوان دانه‌هاي بيلي شناخته می‌شوند و در اثر تابش نور خورشید بین کوه‌ها یا سایر ویژگی‌های سطح ماه ایجاد می‌شوند.

دانه‌هاي بيلي

3. فرانسیس بیلی

دانه های بیلی به افتخار ستاره شناس انگلیسی فرانسیس بیلی نامگذاری شده اند که این پدیده را پس از مشاهده یک خسوف حلقوی در سال 1836 توضیح داد.هنگامی که فقط یک دانه بزرگ از نور قابل مشاهده است، این اثر به عنوان " حلقه الماس " شناخته می شود. اثری به نام "حلقه الماس" زمانی رخ می دهد که نور خورشید از یک نقطه روی ماه ظاهر شود.

حلقه الماس

چگونه ماه در یک خسوف کامل، کل خورشید را می پوشاند؟

ممکن است تعجب کنید که ماه نسبتاً کوچک چگونه می تواند خورشید بسیار بزرگتر را کاملاً بپوشاند. پاسخ البته در فاصله نسبی آنها از زمین نهفته است.اگرچه ماه 400 برابر کوچکتر از خورشید است ، اما 390 برابر به زمین نزدیکتر است.همانطور که به نظر می رسد می توانید کوهی دوردست را با انگشت شست خود بپوشانید،اما ماه بسیار کوچکتر به نظر می رسد که خورشید را کاملاً می پوشاند. (به عبارت دیگر، اندازه ظاهری دو بدن یکسان است.)

سایه و نیم سایه (Umbra & Penumbra)

در یک خورشید گرفتگی، ماه دو نوع سایه ایجاد می کند: یک سایه و یک نیمه سایه.تاریک ترین قسمت سایه ای که یک جسم نجومی (به عنوان مثال یک ماه، سیاره، ستاره دنباله دار و غیره) بر روی دیگری انداخته می شود به نام سایه یا umbra شناخته می شود. در یک خورشید گرفتگی، سایه، سایه ای است که در زمانی که ماه کاملا خورشید را می پوشاند، روی زمین ظاهر می شود.پدر یک  خورشید گرفتگی جزئی، خورشید فقط تا حدی پوشیده می شود. از رسیدن مقداری نور خورشید به زمین جلوگیری می شود، اما نه همه آنها. این باعث ایجاد ناحیه ای از نیمه سایه روی زمین می شود که به آن نیم سایه می گویند.

سایه و نیم سایه (Umbra & Penumbra)
میزان پوشیده شدن خورشید به عنوان " قدر " خورشید گرفتگی شناخته می شود (هر چه مقدار خورشید بیشتر باشد، قدر خورشید گرفتگی بزرگتر است). هر چه از مسیر کلیت دورتر شوید، قدر کاهش می یابد.

  • سایه، سایه ای است که ماه به دلیل پوشاندن خورشید ایجاد می کند. اگر در داخل سایه هستید، خورشید گرفتگی کامل را تجربه خواهید کرد.
  • نیم سایه سایه ای است که ماه ایجاد می کند زیرا تا حدی خورشید را مسدود می کند. اگر در داخل نیم سایه باشید، خورشید گرفتگی جزئی را تجربه خواهید کرد . هرچه از چتر دورتر باشید، نور خورشید کمتر می شود و نیم سایه روشن تر می شود.

نیم سایه بسیار بزرگتر از سایه است. در هر زمان مشخص در طول ماه گرفتگی، سایه ممکن است منطقه ای به قطر 100 تا 160 کیلومتر (62 تا 99 مایل) را پوشش دهد، در حالی که نیم سایه ممکن است منطقه ای به قطر بیش از 6400 کیلومتر (3974 مایل) را پوشش دهد.در طول یک خسوف کامل، تنها بینندگانی که در مسیر باریک کسوف کامل قرار دارند؛ یک خورشید گرفتگی کامل را تجربه خواهند کرد. کل منطقه تحت پوشش نیم سایه در طول ماه گرفتگی می تواند در کل یک قاره باشد.


حتما بخوانید: دانستنی های علمی و جالبی که پذیرش آنها کمی سخت است!


خورشید گرفتگی چیست: منطقه تمامیت

منطقه تمامیت مسیری است که سایه ماه هنگام عبور از زمین طی می کند.در طول یک خورشید گرفتگی کامل، سایه ماه (سایه آن) در سطح زمین حرکت می کند. راهی که این سایه طی می کند منطقه تمامیت نامیده می شود. هرکسی که در منطقه تمامیت باشد، یک خسوف کامل را تجربه خواهد کرد.عرض منطقه تمامیت برای هر کسوف یکسان نیست. این به این دلیل است که ماه همیشه به همان اندازه از زمین فاصله ندارد. اگر خورشید گرفتگی زمانی رخ دهد که ماه در نزدیکترین نقطه خود به زمین باشد، مسیر کل می تواند حداکثر 267 کیلومتر (166 مایل) عرض داشته باشد.منطقه تمامیت معمولاً 100 تا 160 کیلومتر (62 تا 99 مایل) عرض دارد.فقط کسانی که از درون منطقه تمامیت رصد می کنند شاهد یک خورشید گرفتگی کامل خواهند بود.

خورشید گرفتگی چیست: منطقه تمامیت

خسوف حلقوی

خسوف های حلقوی زمانی رخ می دهند که اندازه ظاهری ماه به اندازه کافی بزرگ نباشد که خورشید را کاملاً بپوشاند.خسوف حلقوی زمانی اتفاق می‌افتد که اندازه ظاهری ماه به اندازه‌ای نباشد که خورشید را کاملاً بپوشاند و خورشید همچنان در پشت ماه دیده می‌شود. در کسوف حلقوی، خورشید مانند حلقه ای در اطراف دایره تاریک ماه به نظر می رسد، از این رو نام آن (حلقه به معنای "حلقه ای شکل" است).ماه گرفتگی حلقوی می تواند بیش از 12 دقیقه طول بکشد.شاید تعجب کنید که چرا ماه گاهی به اندازه کافی بزرگ است که خورشید را بپوشاند، اما در بعضی مواقع خیلی کوچک است.

خسوف حلقوی

مدارهای بیضوی

ماه در یک دایره کامل به دور زمین نمی چرخد. در واقع مسیری که طی می کند شبیه دایره ای است که کشیده شده است. به این شکل بیضی می گویند و مدار ماه را « بیضوی » می گویند.پس فاصله ماه از زمین همیشه یکسان نیست. گاهی اوقات ماه ممکن است خیلی دور از زمین باشد تا خورشید را کاملاً مبهم کند. این باعث خورشید گرفتگی حلقوی می شود.

مدارهای بیضوی

مدار زمین به دور خورشید نیز به جای دایره بیضوی است و بنابراین فاصله زمین و خورشید همیشه یکسان نیست. گاهی اوقات خورشید خیلی نزدیک است که ماه کاملاً آن را پنهان نمی کند.ماه به تدریج از زمین دورتر می شود. در آینده‌ای دور، تمام خورشید گرفتگی‌ها حلقوی خواهند بود، زیرا ماه بسیار دورتر از آن است که کل خورشید را پنهان کند.

کسوف هیبریدی

نوع چهارم خورشید گرفتگی، که به عنوان گرفت ترکیبی شناخته می‌شود ، زمانی اتفاق می‌افتد که یک گرفت کامل در همان خسوف به یک خسوف حلقوی تبدیل می‌شود (یا برعکس).ماه گرفتگی هیبریدی کم‌تکرارترین نوع گرفتگی است که رخ می‌دهد.

خورشید گرفتگی چقدر طول می کشد؟

کلیت معمولاً بیش از چند دقیقه طول نمی کشد. اگر در حال تماشای یک خورشید گرفتگی هستید، مدت زمان کل زمانی است که سایه ماه از موقعیت شما عبور می کند.از نظر عددی، حداکثر مدت زمان ممکن برای کل 7 دقیقه و 32 ثانیه است. شما باید مدت زیادی منتظر بمانید تا خسوف در جایی نزدیک به این مدت طول بکشد. از هم اکنون تا سال 8000، طولانی ترین ماه گرفتگی کامل 7 متر و 29 ثانیه خواهد بود. که در سال 2186 رخ خواهد داد.مدت زمان خسوف در هر نقطه از زمین هم با اندازه سایه ماه در آن نقطه و هم سرعت حرکت سایه در آن نقطه تعیین می شود.


حتما بخوانید: زنگ آهن چیست و راه جلوگیری از آن


فاکتورهای اصلی که اندازه و سرعت سایه را تعیین می‌کنند، فاصله ماه از زمین است (هرچه این فاصله کوتاه‌تر باشد، خورشید گرفتگی طولانی‌تر است). فاصله زمین از خورشید (هرچه این فاصله بیشتر باشد ماه گرفتگی طولانی تر است). و موقعیت روی زمین که در آن کسوف رخ می دهد (هرچه به استوا نزدیکتر باشد، کسوف طولانی تر است). (به یاد داشته باشید، مدارهای زمین به دور خورشید و ماه به دور زمین، بیضوی هستند. بنابراین، فاصله بین هر سه جرم به طور مداوم در حال تغییر است.)

چرا همه افراد روی زمین نمی توانند خورشید گرفتگی را ببینند؟

خورشید بسیار بزرگتر از ماه است. اگرچه ماه بسیار نزدیکتر است، اما آنقدر بزرگ است که خورشید را بپوشاند. به نظر می رسد که ماه فقط از یک منطقه دید نسبتا کوچک روی زمین خورشید را می پوشاند. (همانطور که در بالا دیدیم، این منطقه معمولاً 100 تا 160 کیلومتر (62 تا 99 مایل) عرض دارد.)اگر در طول یک خسوف کامل به خارج از خط کلی حرکت کنید، می‌توانید خورشید را که از پشت ماه بیرون می‌زند، ببینید.هرچه از مسیر کلیت دورتر شوید، خورشید کمتری پوشیده خواهد شد، تا اینکه در نهایت به طور کلی به خارج از ماه گرفتگی حرکت خواهید کرد. (برای این کار ممکن است نیاز به پیاده روی بیش از 2000 مایل باشد، پس حتما چکمه های خوبی بپوشید.)

خورشید گرفتگی چیست: سیزیجی 

هنگامی که سه جرم نجومی در یک راستا قرار می گیرند، گفته می شود که آنها "در سیزیجی " هستند. خورشید گرفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که خورشید، ماه و زمین به ترتیب در یک خط مستقیم قرار گیرند. این فقط می تواند در طول ماه جدید رخ دهد. یعنی زمانی که ماه بین خورشید و زمین قرار دارد.(معمولا ماه نو را نمی توان دید، زیرا بین بیننده روی زمین و خورشید قرار دارد.)هنگامی که سه جرم آسمانی در یک خط مستقیم قرار می گیرند، گفته می شود که "در سیزیجی " هستند.

خورشید گرفتگی چیست: سیزیجی 

خورشید گرفتگی هر چند وقت یک بار اتفاق می افتد؟

معمولاً هر سال 2 خورشید گرفتگی رخ می دهد، اما حداکثر می تواند پنج مورد باشد - اگرچه این یک اتفاق بسیار نادر است.اگرچه فقط 27.3 روز طول می کشد تا ماه به دور زمین بچرخد، اما در هر ماه جدید خورشید گرفتگی رخ نمی دهد. این به این دلیل است که ماه با زاویه کمی به دور زمین می‌چرخد ، که به این معنی است که سایه‌اش معمولاً در بالای زمین یا زیر زمین بسیار دور است.

چرا خورشید گرفتگی بسیار نادر است؟

در طی یک خورشید گرفتگی، سایه (آمبرا) ماه تنها بخش کوچکی (کمتر از نیم درصد) از سطح زمین را می پوشاند. از آنجایی که حدود 70 درصد از زمین را آب پوشانده است، به ندرت می توان یک خسوف کامل را در خشکی مشاهده کرد.به همین دلیل است که خسوف کامل بسیار مهم است: معمولاً نمی‌توان کسی را از یک نقطه مسکونی از جهان دید!


حتما بخوانید: مهندسی ژنتیک چیست، مزایا و معایب آن


تفاوت بین خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی چیست؟

همانطور که در بالا متوجه شدیم، خورشید گرفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که ماه بین خورشید و زمین قرار می‌گیرد و این سه جسم در یک راستا قرار می‌گیرند (در سیزیجی). خسوف حاصل از افتادن سایه ماه بر روی سطح زمین ایجاد می شود.تفاوت بین خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در این است که در طول ماه گرفتگی این زمین است که بین خورشید و ماه قرار می گیرد.در ماه گرفتگی زمین از رسیدن مستقیم نور خورشید به ماه جلوگیری می کند و ماه توسط سایه زمین پوشانده می شود. ماه فقط به دلیل نوری که توسط جو زمین شکسته شده است (یعنی جهت آن تغییر کرده است) قابل مشاهده است.

تفاوت بین خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی چیست؟

نتیجه گیری:

امیدواریم از یادگیری اتفاقاتی که در طول خورشید گرفتگی می افتد لذت برده باشید و اطلاعات خوبی درباره خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی بدست آورده باشید.


مطالب مرتبط:

یادداشت برداری بهتر و مؤثرتر از دیدگاه علمی + فواید یادداشت برداری

گازهای گلخانه ایی کدامند؟ و چه فواید و مضراتی دارند؟

تفاوت بین مساحت و مساحت کل + فرمول های مساحت اشکال هندسی مختلفاز
3
رای