بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات اراک + فروشگاه صنایع دستی

بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات اراک + فروشگاه صنایع دستی صنایع دستی و سوغات اراک؛ 23 تا از بهترین و معروف ترین سوغات خوراکی و خوردنی اراک، خمین، شازند، فروشگاه صنایع دستی مرکزی و اراک به چه چیزی معروف است در سلام دنیا بخوانید.

اراک مرکز استان مرکزی است که به دلیل بناهای تاریخی و آب هوای کوهستانی بی نظیری که دارد مقصد مسافران زیادی است. این شهر زیبا هم مانند تمامی شهرهای ایران صنایع دستی و سوغات مخصوص دارد. در این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا شما را با صنایع دستی و سوغات اراک، بهترین و معروف ترین سوغات خوراکی اراک، شازند، خمین، آدر فروشگاه صنایع دستی مرکزی و اینکه اراک به چه چیزی معروف است بیشتر آشنا کنیم، لطفا تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

اراک به چه چیزی معروف است

اراک به انار ساوه معروف است. تقریبا این اکثر مردم ایران با آوازه این محصول با کیفیت و خوش رنگ و لعاب آشنا هستند. علاوه براین فرش ساروق، شیره انگور، صابون و نان فطیر در میان ایرانیان شهرت زیادی دارد.

اراک به چه چیزی معروف است

سوغات اراک چیست

1. انگور و کشمش

وجود تاکستان‌های زیاد در اراک باعث شده که در این شهر شاهد فراوانی انگور و کشمش باشید.اگر در فصل تابستان به اراک سفر می کنید می توانید انگورهای خوش طعم و محصولات جانبی آن نظیر سرکه انگور، کشمش، شربت انگور، مویز، سرکه شیره و شیره انگور را خریداری کنید و به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.


حتما بخوانید: بهترین صنایع دستی و سوغات اصفهان


2. گردو

در اطراف شهر اراک باغ‌های گردو فراوانی وجود دارد،به همین دلیل می توانید گردو را به عنوان یکی از اصلی‌ترین سوغاتی‌های این شهر به شهر خود ببرید.فصل برداشت این سوغاتی خوشمزه فصل پاییز است.

سوغات اراک چیست: گردو

3. لبنیات

شهر اراک یکی از بهترین تولید کننده لبنیات کشور محسوب می شود.شهر آشتیان اراک به دلیل اقلیم و شرایط آب و هوایی بی نظیر دامپروری پررونقی دارد و همین امر منجر به تولید بهترین لبنیات در این منطقه شده است.اگر به دنبال لبنیات سالم و طبیعی هستید و می توانید بهترین لبنیات که شامل پنیر، ماست، دوغ است را از این شهر خریداری کنید.

سوغات خوراکی اراک

4. آش ترخینه

شهرهای استان مرکزی از جمله اراک نوعی آش سنتی به نام ترخینه دارند که مزه بسیار دلنشینی دارد.


حتما بخوانید: طرز تهیه آش ترخینه دوغ خوشمزه و مجلسی جا افتاده به سبک اراک


می توانید این آش خوشمزه را به عنوان سوغات به شهرهای خود ببرید.

سوغات خوراکی اراک: آش ترخینه

5. باسلوق

با باسلوق نوعی شیرینی خوشمزه است که از یک شیره خوشمزه تهیه می‌شود.در تهیه این شیرینی از شیر انگوری که از باغ های انگور تهیه می شود استفاده می شود. این شیره عطر و طعم فوق العاده ای دارد پس در سفر به شهر اراک خرید این سوغات عالی را فراموش نکنید.

سوغات خوراکی اراک:باسلوق

6. سوغات اراک گوشفیل

گوشفیل یکی از محبوب‌ترین خوراکی‌های شهر اراک است.در سفر به شهر اراک از خوردن این شیرینی به همراه چای حتما لذت خواهید برد. این شیرینی ترد و شکننده می تواند یک عصرانه بی نظیر برای شما باشد.


حتما ببینید: طرز تهیه گوش فیل خانگی خوشمزه و مجلسی پفکی مرحله به مرحله


علاوه بر این شیرینی گوش فیل یک گزینه عالی برای سوغات عزیزان‌ شما است زیرا طعم بی نظیر آن تجربه خوبی برای آنها است.

سوغات اراک گوشفیل

7. سوغات اراک نان فطیر (فتیر)

فطیر نام یکی از نان های فوق العاده خوشمزه و سنتی ایران است که در شهر اراک می توانید آن را پیدا کنید.این نان به روش سنتی در این شهر طبخ می شود و در تهیه آن اصلا از خمیرمایه‌ استفاده نمی شود.نان فطیر نوعی نان شیرمال است و در اندازه‌های کوچک، به اندازه کف دست، در تنور تهیه می‌شود.

سوغات اراک نان فطیر (فتیر)

8. سوغاتی خوردنی اراک

از مهمترین سوغات خوردنی اراک می توان به انار، نان فطیر، آش ترخینه، گوشفیل، باسلوق، انگور و کشمش، گردو، لبنیات و جوزغند اشاره کرد.


حتما بخوانید: بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات قم


9. سوغات معروف مرکزی

همانطور که گفته شد انار ساوه یکی از معروف ترین سوغات شهر اراک و ساوه به حساب می آید.وجود باغ های انار در  اطراف این شهر باعث شده که در این شهر شاهد انارهای با کیفیت باشید.در حقیقت انار ساوه یکی از مرغوب‌ترین انارهای ایران است.اگر در فصل پاییز به این هشر سفر کنید می توانید در جشنوارۀ انار که در شهر ساوه برگزار می شود،شرکت کنید و سوغات خود را از آنجا خریداری کنید.

سوغات معروف مرکزی

10. سوغات شیرینی استان مرکزی

همانطور که اشاره شد باسلوق, نان فطیر و جوزغند از جمله سوغات شرینی شهر اراک هستند.اگر به شیرنی و نان سنتی علاقه دارید از باسلوق, نان فطیر و جوزغند غافل نشوید.این شیرینی های خوشمزه گزینه خوبی برای سوغات عزیزان شما هستند.

11. جوزغند اراک

جوزغند نام نوعی شیرینی سنتی و محلی نراق اراک است. در پخت این شیرینی محلی میوه‌ای به نام آلگ استفاده می شود که با مزه‌ای ترش و شیرین (مَلَس) خود طعم فوق العاده ای به این شیرینی می دهد. تهیه جوزغند یک فرآیند سخت و پرزحمت است که حداقل به 15 روز زمان نیاز دارد، به همین خاطر این شیرینی هزینه‌ی نسبتا بالایی دارد اما ارزش امتحان کردن را دارد. برای تهیه این شیرینی ابتدا پوست آلگ جدا می شود و بعد آن را به مدت 3 روز زیر نور آفتاب قرار می دهند تا خشک شود بعد هسته میوه را خارج کرده و داخل آن را با خاک قند، شکر، هل، مغز هسته زردآلو و بادام پر می کنند. این شیرینی خوشمزه در شب‌های آخر پاییز به خصوص در شب یلدا در شهر اراک استفاده می شود.

جوزغند اراک

سوغات شازند اراک

12. کپوبافی

کپوبافی نام نوعی ظروف (حصیربافی) است که در تهیه آن از برگ درخت خرما، استفاده می شود.کپوبافی و صنایع دستی دیگری مانند دست بافته هایی مانند قالی بافی (ساروق)، گلیم بافی، رودوزی های سنتی، آثار چوبی مانند منبت کاری و کنده کاری روی چوب، معرق کاری، پیکرتراشی، خراطی و سفالگری تنها بخشی از سوغات شازند اراک هستند.

سوغات شازند اراک: کپوبافی

13. شیرینی بساق (برساق)

شیرینی بساق یا برساق یکی از شیرینی های پرطرفدار شازند می باشد. این شیرینی در مراسم و جشن عروسی جایگاه ویژه ای دارد. در تهیه شیرینی بساق از شیر، شکر، تخم مرغ و مواد معطر استفاده می شود. پخت این نوع شیرینی در روستای مصرلو مرسوم است و دختران از سنین کم پخت این شیرینی سنتی را یاد می گیرند. انگور، انار، جوزغند، نان فطیر و گوش فیل هم از دیگر سوغاتی های خوراکی این شهر هستند.

سوغات شازند اراک:شیرینی بساق

14. سوغات خمین اراک

در سفر به شهر تاریخی خمین می‌توانید عسل، لوبیا چیتی، صنایع دستی و ترخینه را به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.برای تهیه سوغات و صنایع دستی این شهر می توانید به بازار خمین، پاساژ فردوسی و پاساژ سعید مراجعه کنید.برخی از صنایع دستی شهر خمین شامل موارد زیر است.

15. قالی‌بافی

یکی از هنرهای مردم خمین قالی‌بافی است که زیبایی طرح، رنگ و انواع بافت‌های ریز و درشت آنها را خیلی خاص و زیبا کرده اند.خرید قالی‌های کوچک و بزرگ اعلای این شهر می تواند سوغات ارزشمندی برای عزیزان شما باشد.

16. گلیم‌بافی

از دست‌بافته‌های زیبا شهر خمین می توان به گلیم‌بافی اشاره کرد که زیبایی خاصی به خانه می بخشد.در سفر به این شهر حتما گلیم‌های زیبای دست‌بافت را به عنوان سوغات به شهر خود ببرید.

سوغات خمین اراک: گلیم بافی

17. کتابت

هنر کتابت و خطاطی یکی از صنایع دستی زیبا و خاص شهر خمین است.در این شهر می توانید شاهد زیباترین نمونه‌های کتابت و آثار نفیس باشید که هدیه ارزشمندی برای عزیزان شما است.

18. رودوزی سنتی

رودوزی نام هنری سنتی است که در منطقه خمین می توان آن را پیدا کرد.هنر رودوزی به دوخت و طرح سنتی ایجاد شده با نخ‌ها و تزیینات رنگارنگ با قلاب و نخ‌های رنگی، روی پارچه گفته می شود.این پارچه ها با طرح بسیار زیبا می تواند یک انتخاب عالی برای شما باشند.

رودوزی سنتی: سوغات خمین اراک

19. چلنگری

جذاب‌ترین و متفاوت‌ترین هنرها در میان صنایع دستی شهر خمین چلنگری نام دارد، که در آن از آهن‌آلات ریز برای ساخت ابزاری مانند انبر، میخ، زنجیر، قفل، کلید و... استفاده می شود.


حتما بخوانید: 34 مکان دیدنی، تفریحی و گردشگری تهران با آدرس


صنایع دستی اراک

20. گیوه

گیوه یا پاپوش اصیل ایرانی یکی از صنایع دستی شهر اراک است که در تمام فصول سال به غیر از زمستان امکان استفاده از ان وجود دارد.از آنجایی که در ساخت گیوه از نخ بافی و پارچه استفاده شده است بنابراین پا در این نوع کفش سنتی عرق نمی کند.قدمت گیوه در شهر اراک به دوره قاجار باز می گردد و البته هنوز هم در پاهای مردم دیده می شود.

21. مس‌گری

هنرمندان اراکی با خلق طرح و نقش های زیبایی بروی ظروف مسی،صنایع بی نظیری را عرضه می کنند که واقعا چشم نواز است.اگر به دنبال سوغات خاص و زیبایی هستید ظروف مسی می تواند یک سوغات یا یادگاری به یادماندنی برای شما باشد.

صنایع دستی اراک: مس گری

22. نگارگری

نگارگری هنر سنتی اصیل ایرانی است که در شهر اراک رواج زیادی دارد. علاقه مندان به نقش و نگار سنتی ایرانی می توانند با مراجعه به بازارهای اراک کتابت و نگارگری سنتی را در آنجا ببینند. نگارگری به عنوان یکی از خاص‌ترین صنایع دستی شهر اراک از گذشته در میان مردم اراک رواج داشته و در حال حاضر به عنوان محبوب‌ترین صنایع دستی آن شناخته می شود. صنایع دستی نگارگری شامل طراحی سنتی، تذهیب و تشعیر، خوش‌نویسی، کتیبه‌نویسی و نقاشی ایرانی است.

صنایع دستی معروف اراک

23. قالی ساروق

ساروق نام روستایی در 50 کیلومتری شهر اراک است که فرش های آن از شهرت جهانی برخوردار هستند.نوع گره و بافت این فرش‌ها باعث شهرت این فرش شده است.محال، ساروق و مشک آباد سه دسته فرش های شهر اراک هستند که همگی آنها با عنوان قالی ساروق شناخته می شوند.زیبایی منحصر به فرد این قالی چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

صنایع دستی معروف اراک: فرش ساروق

فروشگاه صنایع دستی مرکزی

بازار سرپوشیده و بازار صنایع دستی اراک مکان مناسبی برای تهیه و خرید سوغات اراک است،زیرا در این بازار می توانید شاهد انوع بیشمار محصولات باشید و انتخاب های خوبی داشته باشید.در ادامه نام و آدرس برخی فروشگاه های صنایع دستی اراک را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.


حتما بخوانید:بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات گلستان


1. فروشگاه صنایع دستی قدمت

در این فروشگاه صنایع دستی می توانید انواع صنایع چوبی مثل منبت ، معرق ، مشبک ، پیکره تراشی ، سوخت نگار چوب ، گره چینی و همینطور کیف و کفش گلیم و جاجیم ، سفال ، پولیستر ، تذهیب ، نگارگری ، نقاشی چرم را به عنوان سوغات خریداری کنید.

آدرس: ایران مرکزی اراک خیابان محسنی، گذر چهارم بازار، پشت مسجد حاج تقی خان، مجتمع سنتی حجره، بازارچه صنایع دستی، هنرکده آبنوس.

2. فروشگاه صنایع دستی آبگون

آدرس:اراک،الکه،خ. میرزای شیرازی،خ. هاشمی نژاد،خ. چمران

فروشگاه صنایع دستی مرکزی

3. منبت حاجیان

آدرس: شهرستان اراک، جاده گاو خانه

4. قلمزنی ومیناکاری نقشبند

آدرس: اراک، شهرک قدس، خیابان امین، خیابان عرفان

سخن پایانی:

در این مطلب شما عزیزان را با سوغات و صنایع دستی شهر اراک آشنا کردیم تا بتوانید به راحتی در سفر به این شهر سوغات خود را تهیه کنید و به شهر خود ببرید.


مطالب مرتبط:

بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات یزد + بهترین مراکز خرید

بهترین و معروف ترین صنایع دستی و سوغات شیراز

بهترین و معروف ترین سوغات و صنایع دستی اردبیلاز
1
رای