تست ALP آزمایش خون چگونه انجام می شود؟ + تفسیر نتایج این آزمایش

تست ALP آزمایش خون چگونه انجام می شود؟ + تفسیر نتایج این آزمایش آزمایش فسفاتاز آلکالین برای بررسی بیماری های کبدی یا آسیب به کبد انجام می شود. نشانه های بیماری های کبدی می تواند درد شکم، تهوع و استفراغ باشد.

فسفاتاز آلکالین یک نوع آنزیم است که در بدن شما یافت می شود. آنزیم ها پروتئین هایی هستند که به وقوع واکنش های شیمیایی کمک می کنند. به عنوان مثال، آن ها می توانند مولکول های بزرگ را به بخش های کوچک تر تجزیه کنند یا به مولکول های کوچک تر کمک کنند تا به یک دیگر پیوند خورده و ساختارهای بزرگ تری بسازند. شما در همه جای بدنتان شامل کبد، سیستم هاضمه، کلیه ها و استخوان ها فسفاتاز آلکالین دارید. اگر شما علائمی از بیماری کبدی یا نارسایی استخوانی داشته باشید، پزشک ممکن است آزمایش فسفاتاز آلکالین (ALP) را برای شما تجویز نماید تا بتواند میزان این آنزیم را در خون شما اندازه گیری کرده و به نشخیص مشکل کمک نماید. گاهی اوقات این بخشی از یک گروه از آزمایش ها با نام پانل کبدی می باشد که عملکرد کبد فرد را مورد بررسی قرار می دهد.

چرا آزمایش فسفاتاز آلکالین انجام می شود؟

تست آلکالین فسفات چیست؟

اگر کبد شما به درستی کار نکند، مقدار ALP در خون شما ممکن است بالا باشد. پزشکان معمولاً از این آزمایش برای تشخیص انسداد مسیرهای صفرا استفاده می کنند. سایر مواردی که ممکن است برای کبد مشکل ایجاد کنند عبارتند از:

  • سرطان کبد
  • سیروز کبدی
  • هپاتیت
  • انسداد در مسیرهای صفراوی

این آزمایش همچنین ممکن است مشکلات مربوط به استخوان ها را نیز که شامل موارد زیر هستند را بررسی کند:

آزمایش  فسفاتاز آلکالین چگونه انجام می شود؟

مقدار مجاز alkaline phosphatase

آزمایش گاه به مقدار کمی از خون شما برای انجام آزمایش نیاز دارد. تکنسین آزمایشگاه بخشی از پوست دست شما را با محلول ضد عفونی کننده تمیز کرده (معمولاً ناحیه داخلی آرنج یا پشت دست) و سپس سوزنی را برای انجام این کار را وارد رگ می کند. وقتی سوزن وارد رگ شما می شود ممکن است کمی احساس سوزش نمایید. خون از طریق سوزن وارد ظرف کوچکی که به آن متصل است می گردد. وقتی آزمایش انجام شد، تکنسین آزمایشگاه، شریان بند را از دست شما باز کرده و بانداژ کوچکی را برای روی قسمتی از دست که سوزن وارد آن شده است، قرار می دهد. این کار تنها چند دقیقه به طول می انجامد. گرفتن نمونه خون معمولاً بسیار ایمن است. گاهی اوقات ممکن است بعد از نمونه گیری، قسمتی از دست که سوزن وارد آن شده است کمی کبود شده و یا دچار کمی سرگیجه شوید اما بعد از چنددقیقه این علائم از بین خواهند رفت. احتمال بروز عفونت در این عمل بسیار کم است.

چگونه برای انجام آزمایش فسفاتاز آلکالین آماده شوید؟

ممکن است لازم باشد مصرف غذا و نوشیدنی ها را چند ساعت قبل از آزمایش محدود نمایید. مصرف بعضی داروها ممکن است در نتیجه آزمایش تاثیر گذار باشند بنابراین حتما درباره داروهایی که مصرف می کنید شامل داروهای غیر تجویزی، ویتامین ها و مکمل ها با پزشک تان مشورت نمایید. اگر باردار هستید، این مطلب را به اطلاع پزشک تان برسانید زیرا بارداردی می تواند سطح ALP  را در خون بالا ببرد.

نتایج آزمایش فسفاتاز آلکالین به چه معناست؟

   بالا چه خطراتی دارد؟ alkaline phosphatase

معمولاً آماده شدن جواب این آزمایش به 1 تا 2 روز زمان نیاز دارد. سطوح بالاتر از حد نرمال ALP برای سن و جنسیت شما ممکن است الزاماً به معنی وجود مشکل خاصی نباشد. (کودکان و نوجوانان معمولاً سطوح بالاتر از ALP را نسبت به بالغین دارا می باشند زیرا استخوان های آن ها کماکان در حال رشد می باشد). اگر میزان ALP شما بالا باشد، پزشک ممکن است درخواست انجام آزمایش دیگری با نام آزمایش ایزوآنزیم ALP تجویز کند تا مشخص شود که فسفاتاز آلکالین موجود در خون شما منشا کبدی دارد یا استخوانی.

منبع: webmd

از
3
رای