روانشناسی تشکر؛ فواید شکرگزاری و قدردانی از دیگران بر سلامتی

روانشناسی تشکر؛ فواید شکرگزاری و قدردانی از دیگران بر سلامتی روانشناسی تشکر ؛ فواید شکرگزاری، قدردانی و تشکر از دیگران بر سلامتی و شخصیت؛ 31 تاثیر قدرشناسی از دیگران و روش ابراز قدردانی و سپاسگزاری و فرهنگ قدردانی و تشکر در سلام دنیا بخوانید.

قدردانی می تواند یکی از قدرتمندترین ابزارها در جعبه ابزار عاطفی شما باشد، به همین دلیل است که در طول تاریخ موضوعی محبوب در میان بسیاری از فرهنگ ها بوده است. قدردانی یک احساس قدرتمند است که می تواند مزایای زیادی برای زندگی ما به ارمغان بیاورد. ابراز قدردانی و پرورش آن در خودمان با افزایش شادی، بهبود سلامت جسمانی، رفاه روانی بیشتر، عزت نفس بالاتر و رضایت از زندگی مرتبط است. نگه داشتن یک دفتر خاطرات سپاسگزاری یا تمرین منظم قدردانی می تواند به ما کمک کند تا از مزایای عاطفی و روانی این احساس مثبت بهره مند شویم و سلامت روانی را بهبود ببخشیم. در این مطلب از سلام دنیا درباره روانشناسی تشکر، فرهنگ قدردانی و فواید شکرگزاری و تشکر و فواید قدردانی از دیگران بر سلامتی و شخصیت افراد چیست صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

فرهنگ قدردانی و تشکر

قدردانی می تواند یکی از قدرتمندترین ابزارها در جعبه ابزار عاطفی شما باشد، به همین دلیل است که در طول تاریخ موضوعی محبوب در میان بسیاری از فرهنگ ها بوده است.قدردانی یک احساس قدرتمند است که می تواند مزایای زیادی برای زندگی ما به ارمغان بیاورد. ابراز قدردانی و پرورش آن در خودمان با افزایش شادی ، بهبود سلامت جسمانی، رفاه روانی بیشتر، عزت نفس بالاتر و رضایت از زندگی مرتبط است. داشتن یک دفتر خاطرات سپاسگزاری یا تمرین منظم قدردانی می تواند به ما کمک کند تا از مزایای عاطفی و روانی این احساس مثبت بهره مند شویم و سلامت روانی را بهبود ببخشیم. همچنین نشان داده شده است که با کمک به ما در تمرکز بر چیزهای مثبت زندگی به جای تمرکز بر احساسات منفی ، سلامت روان کلی را افزایش می دهد.


حتما بخوانید: بی احساسی عاطفی چیست


فواید قدردانی

1. قدردانی ما را شادتر می کند

این واقعیت کمی شناخته شده است که شادی یکی از معدود چیزهایی در زندگی است که می توانید با نگرش درست رشد کنید.یکی از رویکردهای پرورش شادی این است که قدردانی خود را در زندگی روزمره با نوشتن نامه های سپاسگزاری (که هرگز نیازی به ارسال ندارند) برای افرادی که در زندگی روزمره خود از آنها احساس قدردانی می کنید، ابراز کنید. نوشتن درباره افراد،تجربیات یا لحظاتی که باعث شکرگزاری می شود به ایجاد یک احساس کلی از شادی و رضایت کمک می کند. و قدرت ابراز قدردانی را نباید دست کم گرفت.

از « یادداشت‌های سپاسگزاری » سریع گرفته تا رویدادهای ویژه که عزیزانشان را با هدایای قدردانی پر می‌کنند یا نامه‌های سپاسگزاری کامل می‌نویسند، وقت گذاشتن برای تشخیص اینکه چقدر در زندگی خوش شانس هستیم، می‌تواند نحوه تجربه شادی ما را در هر روز تغییر دهد – فقط کمی طول می‌کشد.پس چرا تاخیر؟ آن دفترچه را بردارید و همین امروز شروع به یادداشت قدردانی کنید. قدردانی روزانه طولی نمی کشد. ایجاد یک عادت شکرگزاری روزانه زمان زیادی نمی برد. صرف 5 دقیقه در روز می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. یک دفترچه قدردانی روزانه پنج دقیقه ای می تواند رفاه طولانی مدت شما را بیش از 10 درصد افزایش دهد. این همان تاثیری است که درآمد شما را دو برابر می کند!

فواید قدردانی1

2. قدردانی باعث می شود مردم ما را دوست داشته باشند

همه ما قبلاً آن را شنیده ایم: نگرش همه چیز است . در حالی که این عبارت ممکن است کمی خوش بینانه باشد، تحقیقات نشان داده است که این دیدگاه خوش بینانه کاملاً دقیق است. در دو مطالعه با 243 شرکت‌کننده، آن‌هایی که 10 درصد بیشتر از میانگین سپاسگزار بودند، 17.5 درصد سرمایه اجتماعی بیشتری داشتند.

بنابراین داشتن نگرش سپاسگزار در واقع باعث می شود مردم بیشتر ما را دوست داشته باشند!مطالعات بیشتر نشان داده است که ابراز قدردانی نه تنها تجربیات شخصی بهتری را برای ما به ارمغان می آورد، بلکه به ایجاد سرمایه اجتماعی با اطرافیانمان نیز کمک می کند.صراحت و صریح بودن در مورد قدردانی ما باعث تحریک رفتار اجتماعی اطرافیان می شود و پیوندهای بین افراد را بیشتر تقویت می کند. بنابراین از قدردانی از چیزهای کوچک نترسید - با انجام این کار، ممکن است متوجه شوید که روابط خود را به طور قابل توجهی بهبود می بخشید!

3. قدردانی ما را سالم تر می کند

همه ما می دانیم که سلامت جسمانی مهم است ، اما آنچه به همان اندازه با رفاه ما مرتبط است، احساساتی است که در درون خود پرورش می دهیم. شناخت مزایای تمرین قدردانی می تواند بیشتر از تقویت روحیه ما باشد- تحقیقات نشان می دهد که به ما کمک می کند به نقاط عطف سلامت جسمی نیز برسیم. مطالعات نشان داده اند که نمایش منظم قدردانی در زندگی روزمره ما می تواند سطح کورتیزول آزاد شده در بدن را کاهش دهد و به طور بالقوه فشار خون را کاهش داده و دردهای فیزیکی مزمن را تسکین دهد.چه کسی می دانست که سپاسگزاری بیشتر می تواند سلامت جسمی ما را افزایش دهد؟ به نظر می رسد از ابراز قدردانی چیزهای بیشتری از آنچه تصور می کردیم به دست آوریم!

4. قدردانی فرصت شغلی را بهبود می بخشد

وقتی نوبت به محل کار می رسد، قدردانی نقش مهمی ایفا می کند – با این حال اغلب، به صورت روزانه نادیده گرفته می شود.از بهبود فرصت شغلی گرفته تا تبدیل شدن شما به یک مدیر مؤثرتر و بهبود توانایی های تصمیم گیری شما ، باید قدردانی بیشتری داشته باشیم.در موقعیت‌های سخت یا حتی در مکالمات روزمره با همکاران، لحظه‌ای برای تشکر از کسی می‌تواند به همه ما کمک کند تا احساس شادی بیشتری داشته باشیم و البته، مطالعات مختلف نشان داده است که قدردانی در محل کار به ما کمک می کند تا مربی پیدا کنیم و ما را یک قدم به رسیدن به اهداف شغلی خود نزدیکتر می کند.

5. قدردانی احساسات مثبت ما را تقویت می کند

قدردانی مانند یک صبحانه خوب است - شما را برای روز آماده می کند.قدردانی نکردن و غرق شدن در برابر مشکلات روزمره می تواند ما را عذاب دهد اما چیزهای خوب همیشه در اطراف ما هستند اگر وقت بگذاریم و به دنبال آنها بگردیم. قدردانی می تواند به تمرکز آن چیزهای خوب کمک کند و روحیه ما را تقویت کند!تفکر منظم در مورد همه چیز، از لذت های ساده مانند روزهای آفتابی یا گفتگوهای خوب گرفته تا لحظات شادی که زندگی را تغییر می دهد، می تواند به ما کمک کند احساسات مثبت خود را تقویت کنیم و حسادت خود را کاهش دهیم.

وقفه های قدردانی طول روز به ما کمک می‌کند تا همه خوبی‌های اطرافمان را یادآوری کنیم، حتی زمانی که احساس می‌کنیم اخبار خوب زیادی در دنیا وجود ندارد.بنابراین، اگر احساس استرس می کنید، سعی کنید چند لحظه وقت بگذارید و نعمت های خود را بشمارید . این خاطرات شما را شادتر می کند و به شما اجازه می دهد دوباره احساس خوبی داشته باشید.

فواید قدردانی2

چگونه ابراز قدردانی برای بهبود شخصیت کار می کند؟

تمرین قدردانی این قدرت را دارد که شخصیت ما را به طرق مختلف تغییر دهد. مطالعات انجام شده توسط روانشناسان مشاوره نشان می دهد که نگرش قدردانی در سطوح مختلف از جمله شخصیت ما سودمند است. قدردانی از موهبت های زندگی به مراتب بیشتر از آرامش درونی است ، زیرا در بسیاری از جنبه های زندگی به ما سود می رساند. اندکی قدردانی به ما کمک می کند تا دیدی خوش بینانه داشته باشیم، مادی گرایی را کاهش دهد و معنویت را افزایش دهد.

همانطور که ما بر لحظات خوب و شادی از گذشته خود تمرکز می کنیم، کمتر خود محور می شویم و برای دیدن جهان اطرافمان از دیدگاه دیگران مجهزتر می شویم. رفتار اجتماعی به افزایش ارتباط بین افراد معروف است.قدردانی نه تنها باعث کاهش احساسات پریشانی عاطفی مانند افسردگی و اضطراب می شود، بلکه روانشناسان همچنین خاطرنشان می کنند که می تواند منجر به افزایش عزت نفس ، مشارکت اجتماعی و رفاه کلی بهتر شود.


حتما بخوانید: فواید دوستی برای سلامتی کودکان و بزرگسالان


در حالی که همه این فواید قدردانی به خودی خود به اندازه کافی چشمگیر هستند، وقتی با هم جمع شوند ابزار شگفت انگیزی را برای رشد شخصیتی تشکیل می دهند که تابش مثبت دارد !بیایید کمی عمیق تر در مورد مزایای قدردانی برای بهبود شخصیت کاوش کنیم:

6. قدردانی ما را خوشبین تر می کند

جای تعجب نیست که قدردانی و خوش بینی دست به دست هم می دهند، به ویژه با شواهدی که نشان می دهد افزایش سطح قدردانی ما مستقیماً منجر به افزایش خوش بینی ما می شود.برای افرادی که از تنهایی ، ناامیدی یا احساسات منفی رنج می برند ، ایجاد تمرین قدردانی می تواند منجر به مبادله این احساسات با احساسات مثبت شود. این می تواند به ما کمک کند که به زندگی  خوش بینانه نگاه کنیم تا مملو از ناامیدی.

علم پشت قدردانی و ناامیدی 

  • در یک مطالعه یک مجله قدردانی هفتگی ، شرکت کنندگان 5 درصد افزایش خوش بینی را نشان دادند.
  • در مطالعه‌ای دیگر، نگه‌داشتن یک مجله قدردانی روزانه منجر به افزایش 15 درصدی در خوش‌بینی شد.
  • خوش بینی با قدردانی در ارتباط است مطالعات فوق نشان می دهد که این فقط یک همبستگی نیست - افزایش سطح سپاسگزاری سطح خوش بینی را افزایش می دهد.حتی با نوشتن یک چیز که هر روز به خاطر آن سپاسگزار هستیم، می توانیم شادی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم و سلامت خود را بهبود بخشیم - نه به افزایش طول عمر! یک مجله قدردانی به تنهایی ارزش نگهداری را دارد ! همچنین می‌توانید با استفاده از برنامه‌های سپاسگزاری برای پیگیری چیزهای خوبی که هر روز از آنها سپاسگزار هستید، یادداشت برداری را آسان‌تر کنید.

7. شکرگزاری باعث کاهش مادیات می شود

نقش مهم قدردانی در کاهش مادی گرایی قابل اغراق نیست. چندین مطالعه نشان داده اند که قدردانی رضایت کوتاه مدت را کاهش می دهد و پیگیری اهداف معنادارتر در زندگی را تقویت می کند. از سوی دیگر، قدردانی اندک می‌تواند باعث شود مردم نسبت به انباشتن دارایی‌های مادی وسواس پیدا کنند – که اغلب احساسات زیربنایی ناراحتی را پنهان می‌کند. بنابراین، مردم باید تلاش کنند تا اهمیت ابراز قدردانی را تشخیص دهند و لحظاتی از روز خود را برای قدردانی از تمام دستاوردهای خود صرف کنند . انجام این کار نه تنها به آنها کمک می کند تا زندگی رضایت بخش تری داشته باشند، بلکه نیازهای مادی آنها را در دراز مدت کاهش می دهد.

فواید قدردانی3

8.سپاسگزاری معنویت گرایی را افزایش می دهد

یکی از مزایای تمرین منظم شکرگزاری این است که می تواند به بهبود رضایت از زندگی و حتی تعالی معنوی منجر شود. مطالعات نشان داده است که کسانی که از نظر معنوی روشن‌تر هستند، بیشتر احساس قدردانی از خود نشان می‌دهند . برعکس، قدردانی می تواند انسان را به باورهای دینی خود نزدیک کند.

9. قدردانی ما را کمتر خودمحور می کند

من کاملاً صادقانه خواهم گفت، من قبلاً فردی خودمحور بودم - تا زمانی که شروع به تمرین شکرگزاری کردم.مطالعات نشان داده اند که پرورش نگرش قدردانی می تواند ما را کمتر خود محور و در برابر دیگران بازتر کند، و تجربه خودم مطمئناً از این امر حمایت می کند.هنگامی که بر مزایای قدردانی تمرکز می کنیم - برای مثال تمرین " سه چیز خوب " رابرت امونز - توجه خود را از خود و دیگران معطوف می کنیم، و همچنین متوجه می شویم که ما تنها کسانی نیستیم که شایسته تقدیر هستیم.تمرین قدردانی می تواند بسیار مفیدتر از درمان عزت نفس باشد . در حالی که درمان عزت نفس ممکن است در کوتاه مدت اعتماد به نفس ما را تقویت کند، در دراز مدت می تواند ما را خودشیفته تر کند یا به عزت نفس ما آسیب برساند .اما با تمرین شکرگزاری، چنین خطراتی وجود ندارد - اثرات همیشه مثبت است.

10. قدردانی باعث افزایش عزت نفس می شود

هیچ چیز بهتر از این نیست که بدانید همسالان شما نه تنها علاقه مند به کمک به شما هستند، بلکه این کار را از روی خیر واقعی و مراقبت از رفاه شما انجام می دهند.قدردانی احساسی است که این احساس را در بر می گیرد و زمانی که هر روز توسعه یابد می تواند به دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی منجر شود. در نتیجه، اعمال محبت آمیز بیشماری روزانه انجام می شود که به پر کردن شکاف بین افراد و افزایش عزت نفس همه کمک می کند. قدردانی به دو صورت یک پویایی اجتماعی ایجاد می کند:

1. قدردانی ابزار قدرتمندی است که می‌تواند فرصت‌های غیرمنتظره را باز کند. تحقیقات ثابت کرده است که نه تنها روابط را تقویت می کند و به گسترش روحیه های خوب کمک می کند، بلکه سرمایه اجتماعی فرد را نیز افزایش می دهد - و باعث می شود که دیگران فقط به این دلیل که مورد علاقه و قدردانی قرار می گیرند، بیشتر به آنها کمک می کنند.

2. قدردانی شناخت شما از خیرخواهی را افزایش می دهد. به عنوان مثال، فردی که عزت نفس پایینی دارد ممکن است به یک عمل محبت آمیز با دیدی شکاک نگاه کند و فکر کند که خیرخواه تلاش می کند چیزی از او بگیرد. یک فرد سپاسگزار، مهربانی را در ارزش واقعی خود می‌بیند و خود را فردی شایسته دریافت مهربانی بی‌نظیر می‌داند.

3. تمرین قدردانی باعث می شود احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. این احتمال وجود دارد که کارهای خوبی انجام ندهید فقط به این دلیل که باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. اما یک عارضه جانبی خوب است. همراهی قدردانی با چیزهایی مانند مانتراهای مثبت به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کند.

فواید قدردانی4

چگونه قدردانی بر سلامتی تأثیر می گذارد

تحقیقات نشان می دهد که پرورش قدردانی می تواند مزایای سلامتی شگفت انگیزی داشته باشد. نه تنها می توانید انتظار داشته باشید که احساس آرامش بیشتری داشته باشید، بلکه ممکن است زندگی سالم تری داشته باشید.

برای شروع، افراد سپاسگزار تمایل به داشتن کیفیت بهتر خواب دارند که برای حفظ سلامتی بسیار مهم است. علاوه بر این، قدردانی با افزایش کلی سلامت و شادابی همراه است. مطالعات نشان می دهد که افرادی که تجربه و ابراز قدردانی می کنند ممکن است حتی عمر طولانی تری داشته باشند!


حتما بخوانید: چگونه خوش قلب باشیم


11. سپاسگزاری خواب شما را بهبود می بخشد

اگر یک خواب خوب شبانه چیزی است که به دنبال آن هستید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که قدردانی را مانند یک تمرین بهداشتی که برای بهبود خواب شما طراحی شده است، در نظر بگیرید. تحقیقات فواید قابل توجه تمرین شکرگزاری را برای سلامتی نشان داده است: بهبود کیفیت خواب، افزایش مدت زمان خواب و حتی تسکین درد مزمن.

یک مطالعه بر روی 65 فرد مبتلا به درد مزمن نشان داد که افرادی که یک دفترچه قدردانی روزانه را قبل از خواب تکمیل می کردند، نیم ساعت بیشتر از کسانی که این کار را نمی کردند، چشم بسته بودند! چه کسی می دانست که کلید سلامتی بهتر می تواند به سادگی شمردن نعمت های شما باشد؟در مطالعه دیگری روی 400 فرد سالم، شرکت کنندگانی که نمرات بالاتری در آزمون قدردانی داشتند ، خواب بهتری نیز داشتند.

12. قدردانی شما را از پزشک دور می کند

قدردانی نمی تواند سرطان را درمان کند (و مثبت اندیشی هم نمی تواند )، اما می تواند  عملکرد فیزیولوژیکی شما را تقویت کند .احساسات مثبت سلامت را بهبود می بخشد . جزئیات پیچیده هستند، اما تصویر کلی اینطور نیست - اگر می خواهید سلامت خود را بهبود ببخشید، ذهن خود را بهبود ببخشید. این واقعیت از 137 مطالعه تحقیقاتی ناشی می شود.

قدردانی یک احساس مثبت است.تمرین قدردانی به عنوان روشی برای بهبود سلامتی ما بسیار مورد تبلیغ قرار گرفته است و به نظر می رسد علم ارقامی برای حمایت از آن دارد.مطالعات اخیر نشان داده است که کسانی که به خاطر همه چیزشان شکرگزار هستند می توانند از کاهش درد، کاهش فشار خون، ویزیت کمتر دکتر - حتی مشکلات روانی کمتر - نسبت به کسانی که در بین ما قدردان هستند لذت ببرند.

مطالعات درباره سلامت نشان می دهد که افراد سپاسگزار:

  • مکانیسم های مقابله ای بهبود یافته
  • مدیریت بهتر شرایط پایانی مانند سرطان و HIV،
  • بهبودی سریع‌تر از برخی روش‌های پزشکی،
  • تغییرات مثبت در عملکرد سیستم ایمنی بدن،
  • رفتار سلامتی مثبت تر

فواید قدردانی5

چرا قدردانی بر سلامتی تأثیر می گذارد:

قدردانی با فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک سطح استرس را کاهش می دهد. نشان داده شده است که استرس، به نوبه خود، عملکرد سالم بدن را مختل می کند (مثلاً اختلال در محور هیپوتالاموس-هیپوفیز، سیستم ایمنی، خواب ما، و غیره...). قدردانی رفتارهای حامی سلامتی مانند ورزش کردن و توجه به خطرات سلامتی را تشویق می کند.

13. قدردانی به شما اجازه می دهد بیشتر زندگی کنید‌

می دانم به چه چیزی فکر می کنید: عمر طولانی تر، مراقبت بهتر، و همه چیزهای خوب دیگری که با قدردانی همراه است؟ خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد.خوب، ارتباط بین عمر طولانی تر و قدردانی هنوز در یک مطالعه به اندازه کافی عمیق (و در بازه زمانی کافی طولانی) ثابت نشده است تا بتوان با اطمینان 100٪ اظهار نظر کرد.

اما این چیزی است که ما مطمئناً می دانیم. یک مطالعه اخیر افراد خوش‌بین را با زندگی طولانی‌تر مرتبط می‌کند که در مورد ارتباط بین قدردانی و طول عمر طولانی‌تر، نیاز به انتظارات بالایی دارد .با شواهدی مبنی بر بهبود سلامت، سلامت جسمانی بهتر و سیستم ایمنی تقویت شده، می‌توان گفت که تمرین قدردانی در زندگی روزمره ممکن است منجر به زندگی طولانی‌ تر و سالم‌تر شود. همچنین می دانیم که ابراز قدردانی با احساسات مثبتی مانند خوش بینی ارتباط قوی دارد.

14. قدردانی سطح انرژی شما را افزایش می دهد

راز افزایش انرژی و شادابی چیست؟ به گفته کارشناسان، معلوم می شود که قدردانی ممکن است راه حل باشد. به نظر می رسد افزایش قدردانی با افزایش قدرت جسمی و ذهنی مرتبط است – بنابراین شاید داشتن روحیه شکرگزاری بتواند سطح انرژی شما را افزایش دهد. خواه هر روز شکرگزاری یا به سادگی شمردن موهبت های شما، ابراز قدردانی ممکن است کلید دستیابی به انرژی مثبت بیشتر باشد. چه کسی می دانست؟ اما آیا افرادی که انرژی بیشتری دارند قدردانی بیشتری را تجربه می کنند، آیا قدردانی منجر به افزایش انرژی می شود یا چیز دیگری در جریان است؟


حتما بخوانید: 100 جمله عالی برای تعریف و قدردانی از همسر، مردان و پسر


15. قدردانی باعث می شود که تمایل بیشتری به ورزش داشته باشید 

به دنبال راهی برای پایبندی به ورزش روزانه هستید ؟ یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که می‌توانید استفاده کنید، استفاده از برخی اصول روان‌شناختی است که توسط تحقیقات پشتیبانی می‌شوند.

به عنوان مثال، نشان داده شده است که تمرین منظم قدردانی انگیزه روزانه ما را برای داشتن بدنی بالا می برد و ما را به ورزش کردن بیشتر می کند . در یک مطالعه 11 هفته‌ای که شامل 96 آمریکایی بود، مشخص شد کسانی که یک دفترچه قدردانی هفتگی داشتند ، 40 دقیقه بیشتر از افراد گروه کنترل ورزش کردند.دفعه بعد که احساس کردید زندگی روزمره شما بیش از حد عادی شده است، سعی کنید شکرگزاری روزانه خود را شروع کنید. نه تنها روحیه شما را تقویت می کند، بلکه می تواند به سلامت جسمانی بهتر نیز منجر شود.

فواید قدردانی7

16. سپاسگزاری سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند

هیچ دارویی وجود ندارد که بتوانید از فروشگاه بخرید که به اندازه قدردانی فواید داشته باشد.تمرین شکرگزاری به طور منظم ممکن است برای حفظ سلامتی و در امان ماندن شما از بیماری کافی باشد . هنگامی که ما بر شکرگزاری بابت چیزهایی که داریم تمرکز می کنیم، سیستم ایمنی ما تقویت می شود و این به ما کمک می کند تا با مهاجمان خارجی که سعی در حمله به بدن ما دارند مبارزه کنیم.بسیاری از مطالعات صحت این موضوع را ثابت کرده اند (سود، 2009؛ ایمونز، 2010). بنابراین دفعه بعد که مریض شدید، قبل از اینکه به سراغ قرص ها و معجون ها بروید، چرا ابتدا تفکر مثبت را امتحان نکنید؟ این می تواند همه تفاوت را ایجاد کند.

17. قدردانی به ما کمک می کند تا به عقب برگردیم

همه ما گاهی اوقات "افسرده" می شویم. افسردگی. اضطراب تنهایی. این برای همه ما اتفاق می افتد. قدردانی قرار نیست شما را به طور جادویی در برابر این احساسات منفی "ایمن" کند. آنها بخشی از تجربه زندگی هستند. با این حال، افرادی که ابراز قدردانی می کنند انعطاف پذیرتر هستند .ابراز قدردانی صرفاً تعدیل نگرش نیست. تأثیرات واقعی و ماندگاری بر سلامت روان و توانایی شما برای کنار آمدن با شرایط سخت دارد.

آنهایی که بیشتر سپاسگزار هستند، مهارت بهتری برای رهایی از احساسات منفی مانند افسردگی، اضطراب یا تنهایی بسیار سریعتر از کسانی دارند که سطح قدردانی مشابهی ندارند.ابراز قدردانی به ما کمک می‌کند تا با کاهش احتمال ابتلا به علائم PTSD در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا ، انعطاف‌پذیری ایجاد کنیم و همچنین به افراد کمک می‌کند در لحظات سخت زندگی به دنبال حمایت اجتماعی ضروری باشند.

18. قدردانی به ما احساس خوبی می دهد. قدردانی در واقع احساس خوبی دارد !

با این حال، تنها 20 درصد از آمریکایی ها قدردانی را به عنوان یک احساس مثبت و سازنده ارزیابی می کنند، در حالی که 50 درصد اروپایی ها بسیار چشمگیرتر هستند. به گفته رابرت امونز، محقق فوق‌العاده قدردانی، اساساً این روش ما برای تشخیص این است که خوشحالی که احساس می‌کنیم ناشی از مهربانی دیگران است. به طور خلاصه، شکرگزاری به خودی خود خوشبختی است – هیچ معجزه ای لازم نیست. هنوز فکر می کنید ابراز و احساس قدردانی شما را ضعیف می کند؟ نه اینطور نیست. قدردانی ممکن است دست کم گرفته شود، اما مزایایی که می تواند ارائه دهد فوق العاده است. از سالم‌تر و شادتر بودن تا حتی موفقیت‌های بزرگ‌تر – هیچ چیز بهتری برای ما وجود ندارد!


حتما بخوانید: چگونه شاد باشیم: 24 راه برای داشتن زندگی شادتر


19. قدردانی خاطرات شادتری به ما می دهد

خاطرات ما  مانند داده‌ های ذخیره‌ شده روی یک هارد دیسک ثابت نیستند. راه‌ های بی‌ شماری وجود دارد که خاطرات ما می‌توانند خطاپذیر باشند، از یادآوری نادرست تجربیاتی که بدتر از آنچه بودند، کوتاه‌تر یا طولانی‌تر، افراد خیر خواه‌ تر یا خشن‌تر از آنچه واقعا بودند و غیره.

تجربه لحظات قدردانی – حتی به صورت گذرا – می تواند خاطرات ما را برای تمرکز بر نکات مثبت یک موقعیت دوباره سیم کشی کند. تحقیقات نشان داده است که در حالی که در حالت سپاسگزاری هستیم، ما استعداد بیشتری برای تبدیل خاطرات خنثی و حتی منفی به چیزی نشاط‌آور داریم . به عنوان مثال، در یک مطالعه، شرکت‌کنندگانی که خاطرات ناتمام داشتند، بیشتر عناصر امیدوارکننده آن تجربیات را به یاد می‌آوردند تا فقط موارد غم‌انگیز. پس دفعه بعد که گذشته‌تان به شما تسخیر می‌شود، با دانستن اینکه به لطف قدردانی می‌توانید با روحیه‌ای بهتر به آن نگاه کنید، آرام باشید!

20. قدردانی احساس حسادت را کاهش می دهد

وقتی موفقیت های خود را با موفقیت های دیگران مقایسه می کنیم، حسادت کمی سخت است. اما غوطه‌ور شدن در آن می‌تواند جز از بین بردن عزم و اراده ما را در مسیری یک‌طرفه به سوی انسان‌دوستی قرار دهد. خوشبختانه، پادزهر به شکل سپاسگزاری وجود دارد . وقتی آنچه را که داریم بررسی می کنیم، چه مادی باشد و چه نباشد، به ما یادآوری می کند که چه چیزی واقعاً به دست آورده ایم و به جای اینکه ما را دلسرد کند، ما را تحریک می کند.

قدردانی همچنین می تواند با تغییر دیدگاه ما از آنچه که دیگران ممکن است داشته باشند و به آنچه قبلاً از آن لذت می بریم، به فرونشاندن حسادت کمک کند. به طور خلاصه، مقداری حسادت برای ایجاد انگیزه عالی است، اما مصرف بیش از حد اینطور نیست. بهتر است با کمی قدردانی و تحسین با احساسات خود مبارزه کنید!

فواید قدردانی8

21. قدردانی به ما کمک می کند آرامش داشته باشیم

قدردانی و عواطف مثبت به طور کلی از قوی ترین آرام بخش های شناخته شده برای انسان هستند. چند شب پیش برای خوابیدن مشکل داشتم چون خیلی استرس داشتم و نمی توانستم آرام بگیرم. راستش را بخواهید، برای چند دقیقه ای که توانستم احساس قدردانی را حفظ کنم، تقریباً به خواب رفتم، اما نگه داشتن احساس قدردانی سخت است!در این مورد، خیلی سخت است - در نهایت از رختخواب بلند شدم.

قدردانی ممکن است به همان اندازه یا حتی موثرتر از روش‌های آرامش‌بخشی مانند تنفس عمیق باشد، اما به دلیل دشوارتر بودن آن، به عنوان یک تکنیک آرامش‌بخش واقعی غیرممکن است.

22. قدردانی شما را دوستانه تر می کند

سپاسگزار بودن برای چیزهایی که داریم فقط یک راه عالی برای احساس مثبت نیست، بلکه می تواند ما را شادتر کند‌.تحقیقات نشان داده است که داشتن نگرش قدردانی باعث می‌شود که افراد بیشتر در هنگام برخورد با مشکلات و ارائه حمایت اخلاقی دست کمک کنند. بنابراین اگر می خواهید در مهمانی ها شاد تر باشید، شروع به نوشتن یادداشت های تشکر کنید !!

23. قدردانی به ازدواج شما کمک می کند

بر کسی پوشیده نیست که ازدواج نیاز به نگهداری منظم دارد ، اما بسیاری نمی دانند که یک عنصر مهم در موفقیت زناشویی قدردانی و قدردانی است.دانشمندان تأثیر تعاملات مثبت در روابط را مورد مطالعه قرار داده اند.

این نظریه نشان می دهد که اگر عبارات منفی بیشتر از مثبت در طول یک تعامل معمولی رد و بدل شود، آن روابط آسیب می بینند. در واقع، آن دسته از ازدواج‌هایی که کمترین احتمال سقوط به سمت طلاق یا فلاکت را دارند، دارای نسبت مثبت حداقل 5.1 هستند. بنابراین، زوجین باید مراقب گفتار و اعمال خود باشند و هر روز تلاش کنند تا با قدردانی و مثبت اندیشی نسبت به همسر خود،رابطه خود را بهبود بخشند.

24. قدردانی شما را زیبا می کند

نشان دادن قدردانی می تواند شما را از چند جهت زیبا جلوه دهد .چه به صورت شفاهی و چه به صورت عملی، شکرگزاری راهی مطمئن برای ایجاد حس مثبت و جلب احترام اطرافیانتان است. از این گذشته، هیچ کس از یک فرد بدخلق و بی قدردان خوشش نمی آید – بنابراین اگر می خواهید جذاب و دوست داشتنی به نظر برسید، قدردانی خود را نشان دهید ! شاید این خصلت ~ جذاب ترین ~ نباشد، اما قطعاً محاسن طلایی خود را دارد.


حتما بخوانید: 22 نشانه زنان جذاب از دیدگاه مردان


25. قدردانی به شما کمک می کند دوست پیدا کنید

قدردانی واقعاً مانند آهنربایی برای روابط معنادار است.مطالعات نشان می‌دهد که وقتی تلاش بیشتری برای ابراز قدردانی خود انجام می‌دهیم، طبیعی است که کسانی که ارزش‌های مشابهی دارند سر راه ما بیایند! قدردانی واقعی افراد با طرز فکر قدردانی را جذب می کند - این یکی از بزرگترین مزایایی است که می توانید از این عادت خارج کنید. بالاخره چه کسی از احساس قدردانی لذت نمی برد؟ ناگفته نماند، ساختن دوستان جدید نیز احساس بسیار خوبی دارد!

26. قدردانی باعث حفظ دوستی های موجود می شود

کمی قدردانی به بهبود روابط با دوستان کمک می کند ، درست مانند ابراز قدردانی که می تواند روابط عاشقانه را قوی تر کند. تصور کنید چه حس خوبی به شما دست می دهد اگر از دوستان خود به خاطر خنده ها و حمایت هایی که در طول این سال ها به شما کرده اند تشکر کنید - این می تواند گفتگوهایی را که قبلاً هرگز انجام نداده اند باز کند!

همانطور که علم نشان می دهد ( لامبرت و فینچام، 2011، صفحات 50-60 )، ابراز شکرگزاری فضایی را برای ارتباطات راحت تر ایجاد می کند که بلوک های اساسی را برای حل مسائل احتمالی ایجاد می کند .بنابراین، اگر می‌خواهید دوستی‌تان را مایل‌های بیشتر گسترش دهید ( هر کجا که این مایل‌ها ممکن است شما را ببرد )، فراموش نکنید که گاهی به دوستانتان بگویید چه معنایی برای شما دارند – آنها لایق چیزی کمتر نیستند!

فواید قدردانی9

27. قدردانی شما را مدیر موثرتری می کند

همانطور که هر مدیر موثری می‌داند، برای به دست آوردن بهترین نتیجه از یک تیم، ظرافت خاصی لازم است . زبان تیزبین و چشم انتقادی می‌تواند برای نگه داشتن همه افراد مفید باشد، اما قدرت ابراز قدردانی و ستایش را دست کم نگیرید .

مطالعات اخیر در واقع نشان داده است که  قدردانی بیشتر بر رفتار تأثیر می گذارد تا انتقاد. و در یک چرخش غیرمنتظره، مدیرانی که تمجید خود را تکرار می‌کنند، در معرض خطر این نیستند که این تمجید بیش از حد ساده باشد. تقویت مثبت که به درستی انجام شود به افزایش عملکرد ادامه خواهد داد.بنابراین اگر می خواهید تیم شما شروع به تولید تلاش های مضاعف کند، مطمئن شوید که از آنها قدردانی می کنید!

28. قدردانی به شما کمک می کند شبکه سازی کنید

سپاسگزاری عنصر جادویی است که به شما کمک می کند شبکه خود را بسازید . مطالعات متعددی به افزایش رفتارهای اجتماعی در نتیجه قدردانی اشاره می‌کنند، و دو آزمایش طولی نشان داد که افرادی که سطوح بالاتری از آن را دارند، احتمال بیشتری برای توسعه سرمایه اجتماعی قوی دارند.

اما این برای شبکه چه معنایی دارد؟ این بدان معناست که قدردانی می‌تواند به شما کمک کند تا آشنایان را به مربیان ، حمایت‌کنندگان و خیرین تبدیل کنید - کار کوچکی نیست! سپاسگزار بودن باعث می‌شود دیگران به شما کمک کنند و پیدا کردن و حفظ آنها را آسان‌تر می‌کند. ما می‌دانیم که داشتن مربیان چقدر می‌تواند برای موفقیت حرفه‌ای مفید باشد - که فقط تأکید می‌کند که چرا هنگام تعامل با دیگران، قدردانی باید در اولویت قرار گیرد.

29. قدردانی باعث افزایش دستیابی به هدف شما می شود

به نظر می‌رسد بهتر است از ستاره‌های خوش شانس خود تشکر کنید، زیرا گفته می‌شود قدردانی به شما کمک می‌کند تا به اهداف بلندی که به آن‌ها خیره شده‌اید برسید. در یک مطالعه، برخی از شرکت‌کنندگان تشویق شدند تا زمانی که برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند، یک دفتر روزانه قدردانی داشته باشند . ببینید، آنها گزارش دادند که در پایان همه چیز پیشرفت بیشتری نسبت به گروه کنترل بدشانس داشتند! بنابراین آن را از ما بگیرید – اگر هدف شما علامت گذاری است، هنوز آن آبجوها را باز نکنید – در عوض آن دفترچه یادداشت را باز کنید و چند چیز را یادداشت کنید که بابت آنها سپاسگزار هستید. چه کسی می داند به کجا می تواند منجر شود؟


حتما بخوانید: قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف


30. قدردانی تصمیم گیری شما را بهبود می بخشد

اگر فردی بلاتکلیف هستید، از قبل می دانید که تصمیم گیری می تواند دلهره آور باشد. افراد نه تنها به تک تک تصمیمات فکر می کنند ، بلکه اغلب اوقات با این واقعیت دست و پنجه نرم می کنند که انتخاب هایشان راه حل های واضحی ندارد.

با این حال، علم به ما یک سلاح برای کمک به کاهش ذهن های بلاتکلیف نشان داده است: قدردانی. تحقیقات حاکی از آن است که وقت گذاشتن برای تشکر از خود قبل از انتخاب، تصمیم گیری شما را عمیقاً بهبود می بخشد زیرا به مغز شما اجازه می دهد تا اطلاعات بیشتری را به جای وسواس در مورد جزئیات جزئی دریافت کند. بنابراین دفعه بعد که متوجه شدید با بلاتکلیفی دست و پنجه نرم می کنید ، یک نفس بکشید و به خاطر داشته باشید که برای چه چیزی سپاسگزار هستید - ممکن است شما را به انتخاب درست هدایت کند!

31. قدردانی بهره وری شما را افزایش می دهد

منطقی است که داشتن اعتماد به نفس منجر به افزایش بهره وری می شود - در نهایت، با وجود نگرانی های دور از راه، شما آزادید که روی کار در دستتان تمرکز بیشتری داشته باشید. اما اگر واقعاً بتوانیم از چیزی مانند سپاسگزاری برای بهره وری بیشتر استفاده کنیم ، چه؟

روانشناسان پاسخ‌هایی را پیدا کرده‌اند: با نشان دادن اینکه چگونه قدردانی عزت نفس را افزایش می‌دهد و ناامنی را کاهش می‌دهد ، به طور موثر به ما اجازه می‌دهد تمرکز بهتری را به سمت کارمان هدایت کنیم ! بنابراین دفعه بعد که می خواهید سطح بهره وری خود را افزایش دهید ، سپاسگزار باشید - این علم است!

سخن آخر: در مورد فواید شکرگزاری

اکنون که مزایای قابل توجهی را که با تمرین قدردانی به دست می‌آید دیدیم ، زمان آن فرا رسیده است که آموخته‌های خود را بپذیریم و شروع به اجرای آن در زندگی روزمره خود کنیم. چه تصمیم بگیرید که هر روز صبح قبل از بیرون رفتن از در خانه، چند لحظه به فکر کردن در مورد چیزی که برای آن سپاسگزار هستید فکر کنید یا با یادداشت کردن پنج موردی که بابت آنها سپاسگزار هستید در یک دفتر خاطرات، روز خود را به پایان برسانید، گنجاندن قدردانی در زندگی شما می تواند به شما کمک کند نسخه شادتر، سالم تر و موفق تر از خودتان. علاوه بر این، دادن فرصت شکرگزاری به خود می تواند باعث افزایش عزت نفس شود که در نهایت ما را از چرخه های فکری منفی دور کرده و به سمت مثبت گرایی هدایت می کند.


مقالات مرتبط:

فواید احترام گذاشتن به دیگران و بزرگترها

گس لایتینگ gaslighting چیست + راهکار مقابله با آناز
3
رای