چیت میل (cheat meal) چیست؛ چیت دی (وعده آزاد) چی بخوریم

چیت میل (cheat meal) چیست؛ چیت دی (وعده آزاد) چی بخوریم چیت دی (cheat day) چیست؛ فواید و مضرات cheat meal ؛ بهترین غذاها برای چیت میل (وعده آزاد) در بدنسازی، رژیم لاغری و کاهش وزن؛ چیت دی (وعده تقلبی) چی بخوریم، در سلام دنیا بخوانید.

چیت میل (cheat meal) یا چیت دی به معنای تقلب است و چیت‌ دی در یک رژیم غذایی، به معنی مجاز بودن برای رعایت نکردن رژیم یا بصورت موقت می باشد. کاهش وزن و لاغری در دنیای امروز یک دغدغه جهانی است، برای رسیدن به آن هدف روش ها و استراتژی‌های موثری وجود دارد، که یکی از آنها چیت دی یا cheat day است. اگر تا به حال این واژه به گوشتان نخورده است و چیزی درباره آن نمی دانید، به خواندن این مطلب سلام دنیا ادامه دهید تا با چیت دی چیست، چیت میل چی بخوریم و فواید و مضرات وعده آزاد یا تقلبی (cheat meal) آشنا شوید و بفهمید که آیا برای شما مفید است یا خیر.

چیت دی چیست

چیت (cheat) به معنای تقلب است و چیت‌ دی در یک رژیم غذایی، به معنی مجاز بودن برای رعایت نکردن رژیم یا بصورت موقت قوانین رژیم غذایی را برای یک روز زیر پا گذاشتن است. در حقیقت چیت دی به افرادی که رژیم دارند پاداش می دهد تا رژیم غذایی سخت و افراطی باعث از بین بردن انگیزه آنها نشود و در ادامه کار به رژیم خود پاینبدی بالایی داشته باشند. بطور خلاصه چیت دی یعنی شما اجازه دارید به مدت یک روز کامل رژیم را کنار بگذارید.


حتما بخوانید: رژیم لیمومی چیست؛ فواید، عوارض و نمونه رژیم لیمومی رایگان


چیت میل به انگلیسی

چیت میل به انگلیسی معادل کلمه cheat day است.

چیت میل به انگلیسی

چیت میل (وعده آزاد) در بدنسازی

بدن افراد ورزشکار در حین ورزش کردن، ماده ای به نام گلیکوژن پلی ساکارید که در کبد و عضلات وجود دار را دفع می کند. این مواد علاوه بر کنترل سطح قند خون انرژی لازم عضلات را تامین می‌کنند. به همین دلیل ورزشکاران برای بالا بردن سطح گلیکوژن در ماهیچه ها باید کربوهیدرات مصرف کنند. وعده چیت دی اینجا به کمک ورزشکاران می آید و آنها می توانند با مصرف غذاهایی مانند همبرگر یا پیتزا در چیت دی خود مقدار کافی کربوهیدات دریافت کنند.در حقیقت مصرف این غذاها در چیت دی باعث می شود پلیکوژن به بدن بازگردد.

چیت میل چی بخوریم (وعده آزاد چی بخوریم)

روش های که برای چینت میل یا وعده آزاد در نظر گرفته می شود بسیار متغیر است. زیرا افراد مختلف ترجیحات رژیم غذایی، اهداف متفاوت و سلیقه خاصی دارند. اما به طور کلی چیت دی شامل غذاهای پرکالری است که در برنامه معمول رژیم مجاز نیست. در چیت دی در کنار نوشیدن مقدار زیادی آب،میوه و سبزجات می توانید غذای فست فودی یا کیک مورد علاقه‌تان را بدون عذاب وجدان میل کنید.در ادامه چند نمونه غذاهایی که می توانید در چیت دی میل کنید را به شما معرفی می کنیم.

 • انواع پیتزا
 • هات داگ
 • کله‌پاچه
 • چیز برگر
 • کیک خامه‌ای
 • ترافل شکلاتی
 • کیک بستنی
 • استاف کراست
 • کله‌پاچه
 • بیف استراگانف
 • انواع پاستا
 • سیب‌زمینی سرخ‌شده
 • دونات

چیت میل چی بخوریم (وعده آزاد چی بخوریم)

چیت میل (وعده تقلبی) در رژیم غذایی

برای جلوگیری از کاهش متابولیسم بدن، باید در طول هفته یا ماه در وعده های غذایی تقلب یا چیت کنید، یعنی هر 10 روز یا هر 7 روز اجازه دارید تا غذای مورد علاقه تان را میل کنید، تا مانع از کاهش سوخت و ساز بدنتان شوید. البته در نظر داشته باشید، این دوره 10 روز ِ یا 7 روزِ بسته به شرایط شما میتواند دستخوش تغیراتی شود.

فواید چیت میل در رژیم لاغری

1. تنظیم هورمون اشتها

دو هورمون مهم بدن یعنی گرلین (هورمون تحریک کننده گرسنگی) و لپتین (هورمون اشتها) نقش مهمی در تنظیم اشتها دارند.در اکثر مواقع عادت کردن بدن به مصرف کالری کم باعث تغییر این دو هورمون می شود به صورتی که میزان اشتها کاهش و احساس گرسنگی دچار افزایش می شود.بنابراین برای حفظ تعادل این دو هورمون چیت دی یا روز تقلب در رژیم غذایی می تواند مفید باشد.


حتما بخوانید: رژیم لاغری نوم چیست و چه فواید و مضراتی دارد


2. افزایش تولید هورمون تیروئید

افزایش سوخت و ساز بدن یکی از مهمترین عواملی است که می تواند باعث کاهش وزن شود. هورمون های مختلفی از جمله هورمون تیروئید نقش مهمی در مدیریت میزان سوخت و ساز بدن دارند.در مواقعی که بدن انرژی کمی دریافت می کند این هورمون ها دستور ذخیره چربی می دهند و به همین دلیل سوخت و ساز کاهش پیدا می کند و کاهش وزن دشوار می شود.به همین خاطر چیت دی می تواند یک روش موثر برای افزایش میزان سوخت و ساز بدن در نظر گرفته شود.

فواید چیت میل در رژیم لاغری

3. ایجاد نشاط و شادی

مصرف غذاهای مورد علاقه باعث ترشح هورمون دوپامین در بدن می گردد. دوپامین هورمونی است که نقش کنترل شادی و لذت در بدن را برعهده دارد. بنابراین در نظر گرفتن چیت دی با افزایش سطح ترشح این هورمون در بدن، باعث می شود فرد احساس شادی و لذت کند.

4. ایجاد انگیزه

همانطور که می دانید افراد خوش اشتها به طور ذاتی به سمت مصرف غذاهای پرکالری تمایل  دارند به همین خاطر بیشترین درصد چاقی به این افراد اختصاص دارد.گنجاندن چیت دی در برنامه رژیم باعث افزایش انگیزه در افراد خوش اشتها برای پایبندی به رژیم غذایی می گردد زیرا آنها می توانند در چیت دی غذاهای مورد علاقه خود را میل کنند. 


حتما بخوانید: برای داشتن شکم صاف چی بخوریم


فواید چیت میل در کاهش وزن

چیت میل هیچ تداخلی در کاهش وزن ایجاد نمیکند و برای کاهش وزن مفید تلقی می شود. حتی این موضوع حتی مورد بررسی هم واقع شده است. در طی این بررسی 36 داوطلب به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه چیت میل و یک گروه رژیم خالی و بدون چیت میل داشتند در عین ناباوری هر دو گروه تقریبا به یک میزان کاهش وزن را تجربه کردند. البته گروهی که چیت میل داشتند گزارش دادند که که فرایند رژیم برای آنها راحتتر بوده و آسان تر می‌توانستند چالش های رژیم سنگین را تحمل کنند. از طرف دیگر چیت دی منظم و هفتگی برای جلوگیری از پرخوری و کاهش هوس شدید بسیار موثر و مفید است.زیرا چیت دی استراحت ذهنی از رژیم غذایی و افزایش متابولیسم بدن را در پی دارد که برای روحیه و موفقیت در کاهش وزن سودمند است.

مضرات چیت دی 

 • برخی افراد با این تصور که تا هفته دیگر مجاز به خوردن غذاهای موردعلاقه خود نیستند بصورت افراطی در این روز غذا می خوردند که این خطرناک است. در چیت دی باید نسبت 90 به 10 رعایت شود یعنی 90 درصد کالری مورد نیاز بدن باید با وعده های رژیمی و 10 درصد در چیت دی تامین شود.
 • تعداد زیادی از افراد بعد از اتمام چیت دی دیگر قادر نیستند به رژیم غذایی خود پایبند بمانند.
 • برخی از افراد در چیت دی اقدام به حذف ورزش از برنامه آن روز خود می کنند،باید یادآور شد که در این روز فقط خوردن مواد غذایی مجاز است و انجام ورزش اجباری است و نباید حذف شود.
 • چیت دی برای افراد چاقی که هنوز سطح ترشح هورمون گرلین در آنها بالا است، اصلا مناسب نیست.چیت دی برای زمانی که استپ وزنی رخ داده و رژیم غذایی بی اثر شده است،باید در نظر گرفته شود.
  افرادی که به بیماری های زمینه ای مانند کلسترول بالا، قند خون و  ... مبتلا هستند،باید وزن خود را کاهش دهند.بنابراین چیت دی برای این دسته از افراد مضر است و آنها نباید در چیت دی مواد غذایی که برای سلامتیشان مضر است را مصرف کنند.

مضرات چیت دی 

طرز تهیه چیت میل

برای تهیه چیت میل خود می توانید هر انتخابی را در نظر بگیرید. به عقیده برخی از متخصصین نباید غذاها را در گروه بد یا خوب دسته بندی کرد. با توجه به همین اعتقاد می‌توانیم بگوییم  که مصرف هر نوع غذایی در این وعده آزاد است اما باید در مقدار آن احتیاط رعایت شود. مصرف برخی غذاها مانند کله‌پاچه یا پیتزا از کالری بالایی برخوردار هستند و شما با مصرف آنها همه تلاش های خود را از بین می برید. البته منظور این نیست که نمی توانید کله‌پاچه و پیتزا را در چیت دی میل کنید، بلکه باید محدودیت را برای دریافت کالری خود در نظر بگیرید.

سخن پایانی:

یکی از روش های موثر برای افزایش سوخت و ساز بدن و در نتیجه کاهش وزن داشتن چست دی یا وعده آزاد است.چیت دی می تواند برای افرادی که در رژیم دارند نوعی پاداش برای افزایش انگیزه و پایبندی بالا به برنامه رژیم باشد.البته چیت دی در کنار فواید مضراتی نیز دارد که در این مطلب به آنها اشاره کردیم. می توانید در بخش تغذیه و رژیم غذایی سایت سلام دنیا ، انواع رژیم غذایی، لاغری را به همراه فواید و مضرات آن بخوانید.


مطالب مرتبط:

رژیم غذایی MIND چیست و فواید آن برای مغز

رژیم لاغری کانادایی چیستاز
1
رای