بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان و نحوه انتخاب آنها

بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان و نحوه انتخاب آنها بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان کدامند ؛ چطور رشد قد کودک را افزایش دهیم؛ روش انتخاب بهترین مولتی ویتامین ها برای کمک به رشد کودکان و داروهای افزایش قد کودک را در سلام دنیا بخوانید.

آیا کودکان برای رشد به مکمل‌های رشد نیاز دارند، اگر پاسخ بله است، کدام یک از آنها بهترین مکمل برای رشد کودک هستند؟ چطور کودکان را قد بلند تر کنیم؟ چگونه رشد قدی کودک را افزایش دهیم؟ اگر شما هم جزء آن دسته از والدینی هستید که به این قبیل سؤالات فکر می کنید، در ادامه پاسخ این سوالات را بخوانید. این اطلاعات به شما برای دستیابی به رشد حداکثری کودکتان کمک خواهد کرد.  ما در این مقاله سلام دنیا، در ابتدا بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان که کارشناسان تایید کرده اند، سپس به روش انتخاب بهترین مکمل برای بهبود رشد و افزایش قد کودک پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

به گفته کارشناسان بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان در سال 2022

 • مولتی ویتامین SmartyPants Kids Formula Daily Gummy (برای 4 سال به بالا)
 • مولتی ویتامین کامل کودک Zarbee’s Naturals (2 تا 4 سال)
 • مولتی ویتامین Nordic Naturals Nordic Berries   (2 سال به بالا)
 • مولتی ویتامین Centrum Kids’ Organic Multigummies  (5 سال به بالا)
 • مولتی ویتامین Renzo’s Picky Eater Kids   (2 سال به بالا)

مکمل های غذایی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم نمی شوند و مواد تشکیل دهنده و مقدار آنها ممکن است متفاوت باشد. قبل از مصرف هر مکملی حتما با پزشک خود صحبت کنید.

بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان

اهمیت مکمل‌های افزایش قد برای کودکان

قد خوب نه تنها موجب افزایش خصوصیات فردی می شود، بلکه احتمالاً بر آینده، حتی گاهی اوقات شغل و درآمد فرد را هم تحت تاثیر قرار می دهد. با اینکه عامل ژنتیک حدود 60 درصد از میزان رشد کودک را کنترل می کند، اما 30 تا 40 درصد باقی مانده به تغذیه کودک همراه با فعالیت بدنی او بستگی دارد. در مطالعه‌ای که اخیراً در تایلند انجام شد، کودکان سالمی که مکمل‌های رشد مصرف می‌کردند، رشد قد بسیار بهتری نسبت به سایر کودکانی که مکمل مصرف نمی کردند، داشتند. در این مطالعه، محققان ترکیبی از مکمل زینک یا روی و یک مولتی ویتامین را به 140 کودک سالم برای 5 روز در هفته به مدت 6 ماه دادند. رده های سنی این کودکان 4 تا 14 سال بود.


حتما بخوانید: علت کوتاهی قد کودکان و نوجوانان


مولتی ویتامین مقدار توصیه شده برای مصرف روزانه ویتامین های A، D، B1، B2، B6، B12 و نیکوتین آمید را داشت. گروهی که ترکیب مکمل را دریافت کردند میانگین رشد قدی 4.9 سانتی متری داشتند. در مقایسه گروه دارونما که هیچ ترکیب مکملی دریافت نکرده بودند، میانگین رشد قدی 3.6 سانتی متر (1.3 سانتی متر کمتر، پس از شش ماه) داشتند. به گفته محققان، خانواده ها می توانند تفاوت را تنها پس از 2 ماه آزمایش مشاهده کنند. در این مطالعه هیچ واکنش نامطلوبی وجود نداشت.

پس از خواندن این مطالب، حالا متوجه شده اید که نمی توانید برای موضوع رشد قد کودکان همه چیز را بر عهده یک رژیم غذایی منظم، ورزش و ژن ها بسپارید. حتی زمانی که بچه های شما سالم هستند باز هم این موارد همه چیزی که آنها برای رشد نیاز دارند، نیستند. برای کمک به رشد قد کودکان در طول مرحله رشد ویتامین‌های ضروری را به برنامه رژیم غذایی آنها اضافه کنید.

با این حال، مطمئن شوید مکملی که انتخاب می کنید به عنوان بهترین مکمل برای رشد کودک شناخته شده باشد.

نحوه انتخاب بهترین مکمل برای رشد کودک

شما به عنوان یک پدر و مادر، می خواهید فرزندانتان بهترین چیزها را داشته باشند، اینطور نیست؟ در حقیقت این مسئولیت شماست. جدا از موارد دیگر، به فرزندانتان اجازه دهید تا از بهترین مکمل‌های رشد که می‌توانید تهیه کنید نهایت استفاده را ببرند. بعد از 4 سالگی به آن‌ها مولتی ویتامین بدهید، به‌خصوص زمانی که برای خوردن غذا سخت‌گیر هستند یا رژیم غذایی متعادلی ندارند.

اما مشکل اینجاست که چطور بهترین مولتی ویتامین ها را انتخاب کنیم، یعنی مولتی ویتامین هایی که می توانند به رشد قد فرزندان شما کمک کنند. تعداد زیادی مکمل و مولتی ویتامین برای انتخاب در دسترس هستند که البته ممکن است شما را دچار سردرگمی کنند. معمولا تصمیم گیری برای انتخاب مکمل و مولتی ویتامین برای والدین کار سختی است. در این مطلب چند نکته وجود دارد که به شما برای تصمیم گیری برای این انتخاب مهم  کمک می کند.

چطور رشد قد کودک را افزایش دهیم؟

1. مواد مغذی برای افزایش قد کودکان

تأثیر مواد مغذی بر افزایش قد کودک بسیار مهم است. مواد مغذی این توانایی را دارد که میزان رشد کودک شما را به حد قابل توجهی بهبود بخشد. 2 نوع ماده مغذی وجود دارد که به رشد قد کودکان کمک می کند. این موارد شامل:

درشت مغذی ها: اگر سوال اصلی شما این است که چطور رشد قد کودک را افزایش دهیم؟ باید مصرف درشت مغذی ها در اولویت شما باشد. درشت مغذی ها عبارتند از - پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها. پروتئین ها بلوک های سازنده بدن ما هستند و چربی ها و کربوهیدرات ها انرژی دهنده هایی هستند که به تمام فعالیت های بدن از جمله رشد قد کمک می کنند.

ریز مغذی ها: این مواد از مواد معدنی و ویتامین ها تشکیل شده اند. آنها به رشد عصبی، تعادل هورمونی، سیستم ایمنی و رشد کمک می کنند. کلسیم، ویتامین های گروه B، ویتامین D و روی برخی از نمونه های ریز مغذی ها هستند. ویتامین ها و مواد معدنی نقش اساسی در رشد قد کودکان برعهده دارند.

چطور رشد قد کودک را افزایش دهیم؟

2. ویتامین مناسب برای رشد قد کودکان

حالا که به دنبال انتخاب ویتامین هایی برای کمک به رشد کودکان هستید، در این مطلب تعدادی مکمل وجود دارد که می توانید به آنها نگاهی بیندازید:

الف) ویتامین A: که به آن رتینول نیز گفته می شود و عامل اصلی رشد قد است. این ویتامین به درستی به عنوان ویتامین رشد برای کودکان نامیده شده است. ویتامین A برای رشد و تکامل مناسب استخوان ها ضروری است تا استخوان ها بصورت قوی و محکم رشد کنند.

 • منبع ویتامین A: هویج، شیر، میوه ها و سبزیجات برگ سبز است.

حتما بخوانید: معرفی 12 قرص افزایش قد و تاثیر آنها


ب) ویتامین D: این ویتامین به میزان زیادی در نور خورشید یافت می شود. این می تواند به عنوان بهترین مکمل برای رشد کودک در نظر گرفته می شود. بدن ما به جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد که بتواند به استخوان ها برای قوی و سالم تر شدن کمک کند. در تحقیقات مشخص شد که بچه‌های قد کوتاه زمانی که به آنها وعده‌های غذایی حاوی ویتامین D داده می‌شود، قد می‌کشند.

 • منبع ویتامین D: نور خورشید، تخم‌مرغ، گل کلم، مرکبات، گوجه‌فرنگی است.

پ) ویتامین C: این ویتامین که بیشتر با نام اسید اسکوربیک شناخته می شود، به بازیابی کلاژن، تقویت استحکام استخوان ها و تجدید انرژی  بدن کمک می کند. منبع ویتامین C: مرکبات، انواع توت ها، لیمو، گوجه فرنگی است.

ت) ویتامین F: این ویتامین منجر به تسریع رشد بچه ها می شود. این یک ویتامین رشد برای کودکان است. منبع ویتامین F: ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی و غذاهای دریایی است.

ث) ویتامین K: این ویتامین به دلیل عملکردش برای لخته شدن طبیعی خون شناخته شده است. ویتامین K به عوان عامل رشد در کودکان برای افزایش تراکم استخوان در بدن نیز شناخته شده است و از این رو وضعیت استخوان را بهبود می بخشد و به افزایش قد کمک می کند.

 • منبع ویتامین K: سبزیجات سبز، بروکلی، گل کلم و کلم است.

ج) ویتامین B کمپلکس: این ویتامین نقش های مختلفی برای رشد اندام ها در بدن برعهده دارد. این ویتامین حاوی 8 ویتامین ب است که هر کدام مسئول سلامت عمومی بدن و افزایش قد هستند.

ویتامین B1: این ویتامین که تیامین نیز نامیده می شود و مسئول اصلی تامین خون در اندام های مختلف بدن است، به عملکرد صحیح قلب و سیستم عصبی کمک می کند و در نتیجه رشد بدن را حفظ می کند و قد را افزایش می دهد. منبع ویتامین B1 : برنج، بادام زمینی و دانه های سویا است.

ویتامین B2: این ویتامین معمولاً به عنوان ریبوفلاوین شناخته می شود. این یک ویتامین رشد برای کودکان محسوب می شود و رشد کلی مو، ناخن و پوست را برای آنها فراهم می کند. جدا از تولید انرژی، به سلامت استخوان و به رشد استخوان هم کمک می کند و در نتیجه خطر شکستگی استخوان را کاهش می دهد. منبع ویتامین B2: شیر، تخم مرغ، قارچ، ماست است.

ویتامین B6: این ویتامین به ساخت سیستم ایمنی قوی و به بدن در مبارزه با عفونت کمک می کند. همچنین به بهبود متابولیسم و ​​سالم نگه داشتن سلول ها نیز کمک می کند، بنابراین رشد و افزایش قد کلی کودکان را تنظیم می کند. منبع ویتامین B6: مرغ، سویا، جو، جوانه گندم، موز و جو است.

ویتامین B12: این ویتامین رشد برای کودکان است و به سلامت خون و سلول های عصبی کمک می کند. از بروز کم خونی مگالوبلاستیک، وضعیتی که بچه ها را دچار خستگی و ضعیف می کند، جلوگیری می کند. منبع ویتامین : ساردین، جگر، گوشت گاو و محصولات لبنی است.

بهترین ویتامین ها برای رشد قد کودکان

3. مواد معدنی مناسب برای رشد قد کودکان

اگر به فکر این هستید که چطور قد کودک را افزایش دهید، نمی توانید اهمیت مواد معدنی را نادیده بگیرید. در ادامه چند مورد که نقش مهمی برای رشد و افزایش قد کودکان دارند آورده شده است:

الف) روی: مکمل روی یا زینک به همراه ترکیب صحیح با مولتی ویتامین ها برای افزایش قد در کودکان شناخته شده است. والدینی که درگیر نحوه افزایش قد کودکان خود هستند، انتخاب مولتی ویتامین های حاوی روی برای کودکان آنها ضروری است. اثربخشی مکمل روی برای افزایش قد در کودکان با مطالعات متعددی اثبات شده است. منبع روی: لوبیا، مرغ، میوه های تازه و گوشت قرمز است.


حتما بخوانید: خواص مکمل های روی برای سلامتی


ب) کلسیم و منیزیم: کلسیم و منیزیم مواد معدنی پراهمیتی هستند که زمانی  که به فکر افزایش قد کودک تان هستید باید آنها را به خاطر داشته باشید. آنها برای رشد استخوان ها و دندان ها، ترمیم و حفظ عضلات و افزایش قد بسیار مهم هستند. منبع کلسیم و منیزیم: شیر، محصولات لبنی و پنیر است.

نکاتی در مورد انتخاب بهترین ویتامین ها برای کمک به رشد کودکان

ویتامین های رشد برای کودکان باید منابع غذایی کاملی را داشته باشند. مولتی ویتامین هایی که از طریق منابع غذایی طبیعی دریافت می شوند به راحتی هضم می شوند. همچنین به راحتی جذب بدن هم می شوند. هنگام خرید مکمل های رشد این نکته را در نظر داشته باشید.

از مصرف ویتامین های رشد حاوی شیرین کننده های مصنوعی و سولفات آهن برای کودکان خودداری کنید. ویتامین های رشد حاوی بیش از 1 گرم قند در هر قرص، ناسالم محسوب می شوند. آهن به عنوان سولفات آهن نیز در صورت مصرف بیش از حد برای کودکان مضر است. چون ممکن است منجر به بیماری و حتی مرگ شود. با این حال، آهن کربونیل برای کودکان بی خطر تر است. از آنجایی که کودکان عاشق شیرینی هستند، ممکن است به طور تصادفی مولتی ویتامین های حاوی شیرین کننده ها و سولفات آهن را بیش از حد مصرف کنند. بنابراین، هنگام خرید مولتی ویتامین برای فرزندانتان، این نکات را در نظر داشته باشید.

ویتامین هایی را انتخاب کنید که حاوی سایر مواد معدنی و کلات اسید آمینه نیز باشند. اگر به دنبال نحوه افزایش قد کودک خود هستید ، خرید ویتامین‌های رشد حاوی مواد معدنی و کلات‌های اسید آمینه را نیز در نظر داشته باشید. آنها به تسریع رشد در کودکان کمک می کنند و به راحتی در بدن آنها جذب می شوند. هنگام خرید مکمل های رشد برای کودکان خود، باید اطمینان حاصل کنید که تا حد ممکن دوزهای مهم را دریافت می کنید، به عنوان مثال، سیترات کلسیم 50-100 میلی گرم، اسید فولیک 150 میلی گرم و غیره.

روش انتخاب بهترین مولتی ویتامین ها برای کمک به رشد کودکان

برچسب های روی مکمل ها را با دقت بخوانید. مواردی که از آنها اطلاعی ندارید را جستجو کنید و از مصرف ویتامین هایی که حاوی مواد افزودنی مضر هستند اجتناب کنید. چند نمونه از افزودنی‌های مضری که باید موقع خرید در ویتامین‌های رشدی که برای کودکانتان انتخاب می کنید اجتناب کنید عبارتند از:

 • روغن های هیدروژنه (روغن سویا)
 • لسیتین سویا
 • رنگ های مصنوعی
 • هیدروکسی تولوئن بوتیله (BHT)
 • دی کلسیم فسفات
 • سلنیت سدیم
 • تیتانیوم دی اکسید یا تیتان
 • سیلیکات منیزیم
 • استئارات منیزیم
 • تالک

مولتی ویتامین ها را به صورت پودری یا مایع انتخاب کنید. این کار مصرف یک دوز درمانی را تضمین می کند. آنها ایمن تر و موثرتر هستند، زیرا حاوی مواد افزودنی زیادی نیستند. همیشه گزینه های فراهم زیستی تری را برای فرزندان خود پیدا کنید. منظور ما از گزینه های فراهم زیستی در دسترس در مولتی ویتامین ها، آنهایی هستند که با آنزیم های خاصی ترکیب شده اند تا جذب آنها را افزایش دهند.

مکمل‌های رشد با قابلیت جذب آسان‌تر را انتخاب کنید. این را می توان با یک مثال به بهترین شکل توضیح داد. فرض کنید اگر مکمل حاوی کربنات کلسیم و مکمل دیگری با سیترات کلسیم وجود دارد، بهتر است دومی را انتخاب کنید، زیرا به راحتی توسط بدن جذب می شود و حداکثر فواید مکمل را برای کودک فراهم می کند. به طور مشابه، برای انتخاب بین اسید فولیک بدون شکل 5 MTHF و به شکل 5-MTHF، به سراغ گزینه دومی بروید.

نتیجه گیری:

نکته مهمی که باید تأکید کنیم این است که هر کودک منحصر به فرد است. بنابراین، یک مولتی ویتامین کامل و مناسب که برای همه کودکان به یک میزان مساوی خوب عمل کند، وجود ندارد. موقع تصمیم گیری برای انتخاب بهترین مکمل برای رشد کودک، باید عوامل مختلفی مانند رژیم غذایی منظم، ورزش، وراثت و غیره را در نظر بگیرید. پس از انجام این ارزیابی، از اطلاعاتی  که در قسمت بالا به اشتراک گذاشته ایم استفاده کنید.

ما مطمئن هستیم که این اطلاعات به شما کمک می کند تا مولتی ویتامین ها و مکمل های رشد مناسب را برای کودکان خود انتخاب کنید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. آن را با سایر والدین نیز به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

عوامل موثر در رشد قد کودک 

راههای افزایش قد در بزرگسالی و بعد از 18 سالگی در مردان و زنان
 

از
9
رای