گیاه بابا آدم چیست؛ خواص و مضرات گیاه بابا آدم برای لاغری و بدن

گیاه بابا آدم چیست؛ خواص و مضرات گیاه بابا آدم برای لاغری و بدن گیاه بابا آدم چیست و برای چی خوبه ؛ با خواص و مضرات گیاه بابا آدم یا فیلگوش برای سلامتی، کبد، لاغری، جوش، سنگ کلیه، پوست و مو و طریقه مصرف گیاه بابا آدم در سلام دنیا بخوانید.

گیاه بابا آدم برخلاف نام عجیبی و غریبی که دارد خواص سلامتی متعددی برای بدن بهمراه دارد. این گیاه در طب سنتی طبع سرد و خشک دارد. گیاه بابا آدم با نام های فیل گوش و آراقیطون نیز شناخته می شود. در این مطلب سلام دنیا با گیاه بابا آدم یا فیلگوش چیست و خواص و مضرات گیاه بابا آدم برای سلامتی، کبد، لاغری، جوش، سنگ کلیه، پوست و مو آشنا شوید.

گیاه بابا آدم (فیل گوش) چیست

گیاه بابا آدم گیاهی علفی 2 ساله است و ارتفاعی حدود 80 تا 20 سانتی متر دارد. این گیاه ساقه های صاف و شاخه های زیادی دارد.برگ های گیاه بابا آدم بیضی شکل و ساده و گل های آن به رنگ سفید و گاهی بنفش هستند. ریشه، گاهی برگ و دانه گیاه بابا آدم قابل استفاده هستند.ریشه گیاه بابا آدم به دلیل خاصیت سم زدایی به سم زدایی خون موجب افزایش گردش خون در سطح پوست می تواند به درمان اگزما و آکنه های پوستی کمک کند.

علاوه براین خاصیت حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد دیابتی است،ههچنین ریشه گیاه بابا آدم دارای ترکیباتی بنام اینولین، روغن فرار، تانن، رزین، قند، آهن، کلسیم و ویتامین c است. دانه بابا آدم دارای روغنی  به رنگ زرد و طعم تلخ اسید لینولئیک و اسید اولئیک دارد.این دانه ها دارای اثرات ضد التهابی و مهار کنندگی هستند.عصاره برگ آن حاوی ترکیبات فعالی مانند رکتیول، فوکینون، فوکینانولید، بتا-ئودسمول، پتازیتولون، اِرِموفیلن، تاراکساسترول است.

اسم علمی گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم با نام علمی Arctium نیز شناخته می شود.گیاه بابا آدم گیاهی از خانواده گل‌ستاره‌ای‌ است.


حتما بخوانید: خواص و مضرات گیاه مورد در طب سنتی


گیاه بابا آدم به انگلیسی

نام انگلیسی گیاه بابا آدم Greater burdock است.

خواص گیاه بابا آدم برای فشار خون

مهمترین قسمت گیاه بابا آدم که خواص دارویی دارد ریشه آن است،ریشه گیاه بابا آدم برای درمان فشارخون بالا موثر عمل می‌کند. پتاسیم موجود در ریشه گیاه بابا آدم با کاهش فشارخون بالا مرتبط بوده است.پتاسیم موجود در این گیاه باعث دفع سدیم اضافی در خون و در نتیجه منجر به کاهش فشار خون می شود.

خواص گیاه بابا آدم برای فشار خون

خواص گیاه بابا آدم برای یبوست

در صورتی که دستگاه گوارش قادر نباشد با سرعت نرمال تحرک داشته باشد یبوست بروز پیدا می کند.یک درمان طبیعی برای رفع مشکل یبوست گیاه دارویی بابا آدم است.وجود مقادیر بالا فیبر در این گیاه به بهبود تحرکات روده ای کمک می کند و این می تواند به درمان و پیشگیری از بروز یبوست کمک کند.

خواص گیاه بابا آدم برای دیابت

از آنجایی که گیاه و ریشه بابا آدم حاوی کالری کمی است،می تواند مانع از بروز چاقی کنترل اضافه وزن شود.کنترل وزن به کنترل قند خون بدن کمک می کند؛ زبرا یکی از دلایل ابتلا به دیابت چاقی است. برای این منظور مصرف منظم و روزانه دمنوش و چای بابا آدم می تواند برای کنترل دیابت موثر عمل کند.تاثیر گیاه بابا ادم در بهبود علائم دیابت را می توان به خواص آنتی اکسیدانی آن نسبت داد.در یک مطالعه که در سال 2017 انجام شد،مشخص شد موش‌های که به دیابت مبتلا بودند و به مدت 1 ماه با 200 و 300 میلی‌گرم از عصاره ریشه بابا آدم درمان شدند،این گیاه توانست سطح انسولین‌ در آنها را افزایش دهد و وزن آنها را هم کنترل کند.


حتما بخوانید: درمان خانگی دیابت نوع دو با بهترین داروهای گیاهی


خواص گیاه بابا آدم برای کلسترول

نتایج یک بررسی که به منظور شناسایی ژن‌های بالقوه دخیل در سوخت‌ و ساز چربی انجام شد،مشخص کرد که مصرف عصاره ریشه بابا آدم می تواند به کاهش وزن کمک کند و همچنین، باعث تقویت سطح کلسترول در موش‌ها (احتمالا با تنظیم بیان ژن) شود.علاوه براین گیاه بابا آدم سرشار از فیبر است و می تواند مانع از افزایش کلسترول در خون شود،در این شرایط بدن تولید کلسترول خوب در خون را افزایش می دهد.

خواص گیاه بابا آدم برای کلسترول

خواص گیاه بابا آدم برای کبد

گیاه بابا آدم با خواص پاکسازی خون شناخته شده است،این گیاه می تواند با حذف مواد سمی و مواد شیمیایی خطرناک در عین حال آزاد سازی صفرا به علمکرد بهینه ای کبد کمک کند.در یک بررسی در سال 2002 مشخص شد که گیاه بابا آدم با خنثی سازی اثرات مخرب مصرف زیاد الکل می تواند از بروز آسیب‌های کبدی در موش ها جلوگیری کند،البته برای تایید این موارد بروی انسان باید تحقیقات انسانی انجام شود.

خواص گیاه بابا آدم برای سرماخوردگی

وجود ویتامین C و ویتامین E در گیاه بابا آدم موجب تقویت سیستم دفاعی بدن شده و مانع از بروز عفونت های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزامی شود.همچنین گیاه بابا آدم با داشتن خواص ضد انعقادی و خلط آوری در زمان ابتلا به سرماخوردگی می تواند به درمان علائمی چون گلو درد، سرفه و تب کمک کند.


حتما بخوانید:  درمان خانگی سرماخوردگی کودک و بزرگسال


خواص گیاه بابا آدم برای کلیه و سنگ کلیه

همانطور که در قسمت بالا اشاره شد گیاه بابا آدم با خواص پاکسازی کنندگی که دارد مانند یک سم زدا در بدن عمل می کند، قطعا این خاصیت گیاه بابا آدم با دفع تمام مواد سمی و مواد غیرضروری از بدن برای حفظ سلامت سلامت کلیه ها موثر عمل می کند،زیرا دفع مواد زائد و اضافی از بدن به تسهیل عملکرد کلیه ها کمک می کند و از بروز مشکلاتی مانند سنگ گلیه هم جلوگیری کند.

خواص گیاه بابا آدم برای کلیه و سنگ کلیه

خواص گیاه بابا آدم برای سم زدایی

نتایج پژوهش هایی که در سال 2011 انجام شد،نشان داد که گیاه بابا آدم با داشتن آنتی اکسیدان های مهم می تواند باعث پاکسازی سیستم بدن، و همچنین حذف سموم ازخون شود. ریشه ی بابا آدم با خواص سم زدایی که دارد تمامی مواد زائد را از بدن دفع می کند و سبب بهبود گردش خون می شود.

خواص گیاه بابا آدم برای سرطان

گیاه بابا ادم حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی است و می‌تواند مانع از بروز انواع سرطان شود؛زیرا مصرف چای و دمنوش گیاهی ریشه بابا آدم عملکردی مشابه یک ماده ضد التهاب در بدن ایجاد می کند و به بدن برای مبارزه با  با سموم کمک می کند و از عود سرطان جلوگیری می کند.

خواص گیاه بابا آدم برای لاغری

کالری کم گیاه بابا آدم آن را به یک گیاه موثر برای کاهش وزن و لاغری تبدیل کرده است.نوشیدن منظم چای و دمنوش گیاهی بابا آدم می‌تواند با افزایش سوخت و ساز بدن موجب کاهش تجمع چربی شود و در نتیجه در افرادی که به دنبا کاهش وزن هستند،منجر به لاغری شود.علاوه براین،خاصیت سم زدایی این گیاه با جذب بهینه مواد مغذی برای دستیابی به تناسب اندام و لاغری کمک می کند.

خواص عرق بابا آدم برای قد

عرق گیاه بابا آدم باعث افزایش هورمون رشد می شود،بنابراین افرادی که در سنین رشد هستند و به دنبال افزایش قد هستند‌، بهتر است شکل تقطیرشده عرق بابا آدم  را مصرف کنند.


حتما بخوانید: 12 قرص افزایش قد


خواص ریشه بابا آدم برای ریزش مو

ریزش مو مشکل شایعی است که هم زنان و هم مردان را تحت تاثیر قرار می دهد،یک درمان طبیعی برای ریزش مو استفاده از ریشه گیاه بابا آدم است.زیرا در صورتی که ریزش موها ناشی از خشکی کف سر باشد،ریشه گیاه بابا آدم با رطوبت رسانی به کف سر به رفع خشکی پوست سر کمک می کند در نتیجه می تواند به رشد بهتر و رفع ریزش موها کمک کند.همچنین ریشه گیاه بابا ادم خارش سر را رفع می کند و موهای نرم و لطیفی هم به شما هدیه می دهد.

خواص ریشه بابا آدم برای ریزش مو

خواص گیاه بابا آدم برای پوست

وجود خواص آنتی اکسیدانی،ضد التهابی و ضد باکتریایی در گیاه بابا آدم از پوست در مقابل اثرات مخرب رادیکال های آزاد محافظت می کند.همچنین ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در برگ این گیاه از فعالیت های آنزیم هایی که موجب بروز چین‌ و چروک و اختلالات رنگدانه‌ای پوست می‌شوند هم جلوگیری می کند.آنتی اکسیدان های موجود در  گیاه بابا آدم به درمان مشکلات پوستی نظیر اگزما کمک کند.

خواص گیاه بابا آدم برای جوش

گیاه بابا ادم دارای خاصیت ضد باکتریایی و سم زدایی است،از این رو می تواند به درمان عفونت هایی که باعث بروز مشکلات پوستی، لک، جوش و آکنه شده اند،کمک کند.همچنین خواص سم زدایی این گیاه با حذف سموم از خون موجب بهبود گردش خود در سطح پوست می شود و می تواند به درمان مشکلات پوستی مانند عفونت های پوستی،لکه، کورک، آکنه موثر عمل می کند.

خواص گیاه بابا آدم برای جوش

خواص گیاه بابا آدم در طب سنتی

از نظر طب سنتی گیاه بابا آدم دارای طبع سرد و خشکی است و برای درمان شرایط زریر بکار می رود:

 • یکی از موثرترین تصفیه کنندهای خون است و با پاکسازی خون سموم را از بدن دفع می­کند.
 • ادرار آور و معرق است.
 • برای درمان بیماری های پوستی نظیر اگزما، گل مژه و زخم ها موثر است.

حتما بخوانید:  بهترین روش های خانگی درمان گل مژه


 • تورم را از بین می­برد.
 • سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
 • برای درمان سرخک، برگ های بابا آدم را به همراه مقدار کمی شکر بجوشانید و به فرد مریض بخورانید.
 • جوشانده دانه بابا آدم ضد عفونی کننده طبیعی است.
 • دانه گیاه بابا آدم ضد کرم معده و روده است.
 • تب حاصل از بیماری مخملک را درمان می­کند.
 • برای درمان رماتیسم و آرتروز موثر است.
 • نقرس را درمان می کند.
 • درد سیاتیک را تسکین می بخشد.
 • به درمان آب آوردن بدن کمک می کند.
 • هضم غذا را تسریع می بخشد.
 • برای پیشگیری از ریزش و تقویت مو جوشانده غلیظ ریشع بابا آدم را روی سر بمالید.
 • برای رفع و تسکین سوزش و درد گزیدگی زنبور یا حشرات برگ بابا آدم را له کنید و بروی نواحی بمالید.
 • ورم کلیه را درمان می کند.
 • ریشه بابا آدم به دلیل داشتن آهن کم خونی و رنگ پریدگی را درمان می کند.
 • در درمان ذات الریه استفاده می شود.

خواص گیاه بابا آدم در طب سنتی:درمان ذات الریه

طریقه مصرف ریشه گیاه بابا آدم

برای دستیابی به خواص بی نظیر گیاه بابا آدم می توان آن را بصورت دم نوش و جوشانده استفاده کرد.

جوشانده ریشه بابا آدم:

 • برای تهیه جوشانده ریشه گیاه بابا آدم کافی است 50 گرم از ریشه آن را به 1 لیتر آب اضافه کنید و اجازه دهید که به مدت 20 دقیقه دم بکشد بعد ان را میل کنید.

دم نوش ریشه بابا آدم:

 • برای تهیه دم نوش ریشه بابا آدم باید مقدار 70 گرم از ریشه آن را به 1 لیتر آب اضافه کنید و اجازه دهید تا به مدت 10 دقیقه دم بکشد و بعد نوش جان کنید.

چای ریشه بابا آدم به همراه ریشه شیرین بیان:

 • نوشیدن دم نوش و چای ریشه بابا ادم به درمان عفونت های بدن کمک می کند،برای تهیه این چای 30 گرم از ریشه این گیاه  با مقدار مساوی ریشه شیرین بیان را به 1 لیتر آب اضافه کنید و اجازه دهید به مدت نیم ساعت  دم بکشد. مصرف جوشانده گیاه بابا ادم  اثرات تصفیه کنندگی مشابه آب انار دارد و به رفع عفونت های بدن کمک می کند.

طریقه مصرف ریشه گیاه بابا آدم

 • برای کاهش مصرف شیرینی می توانید دمنوش گیاه بابا آدم را صبح بصورت ناشتامیل کنند تا بتوانند خیلی راحت مصرف شیرینی را ترک کنید.
 • برای درمان اگزما می توانید ریشه بابا آدم را بعد از جوشاندن روی محل اگزما بمالید.

گیاه بابا آدم سمی است

بله گیاه بابا آدم به دلیل وجود مقادیر بالای اگزالات کیریستال در برگ آن گیاه بسیار سمی است. در صورتی که انسان و یا حیوان برگ این گیاه را بخورد به دلیل سمی بودن برگ با بروز التهاب و مشکلات گوارشی روبه رو می شود؛ حتی منجر به مشکلات تنفسی هم می شود. به همین دلیل گیاه بابا آدم را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

مضرات گیاه بابا آدم

در صورت مصرف متعادل این گیاه باعث بروز عارضه جانبی نمی شود و از خواص دارویی آن بهره مند هم می شوید، اما برخی اوقات مصرف بیش از حد گیاه بابا آدم باعث بروز عارضه جانبی نظیر:

 • خشکی دهان
 • سردرد
 • تهوع
 • اسهال
 • بی‌قراری
 • آلرژی

در صورتی که بر گ های این گیاه با چشم تماس داشته بلشند به دلیل وجود مواد سمی موجب بروز عوارض چشمی جدی می شوند. علاوه براین مصرف طولانی مدت گیاه بابا آدم می تواند اختلال در دید و ضعف قوای بینایی را در پی داشته باشد.

سخن پایانی:

گیاه بابا آدم به دلیل ترکیبات مهم در طب سنتی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها بکار رفته است.از مهم ترین خواص گیاه بابا آدم می توان به خاصیت سم زدایی و تصفیه کنندگی آن اشاره کرد.این گیاه برای درمان مشکلات پوستی،مو،لاغری،کاهش فشار خون،دیابت و کلسترول اثربخشی خوبی داشته است،با این حال در مصرف این دارو گیاهی نباید زیاده روی شود و قبل از مصرف آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.


مقالات مرتبط:

برای درمان اسهال چه بخوریم

خواص گیاه بیلهر [گیاه زو] چیست

از
4
رای