علت درد دنبالچه در بارداری و درمان درد دنبالچه با 13 راه ساده

علت درد دنبالچه در بارداری و درمان درد دنبالچه با 13 راه ساده هورمون های بارداری، سرفه یا عطسه برخی از علل درد دنبالچه در بارداری است که با اقدامات ساده مثل ورزش، کمربند بارداری قابل درمان است. علل درد دنبالچه در بارداری و راه های کاهش درد دنبالچه در بارداری در سلام دنیا مشاهده کنید.

اگر شما هم باردار هستید و به دنبال راهی برای درمان درد دنبالچه اید باید بدانید که تنها نیستید، بسیاری از زنان باردار در طول ماه های مختلف بارداری این درد را تجربه می کنند. خوشبختانه می توان با انواع روش های خانگی و ورزش این درد را کنترل کرد و تسکین داد. دنبالچه استخوانی در پایین ترین بخش ستون فقرات و زیر استخوان خاجی است و از سه تا پنج استخوان تشکیل شده است که توسط مفاصل و غضروف ها به یکدیگر متصل می شوند. دنبالچه به عنوان سه پایه بین دو استخوان لگن شما عمل می کند تا هنگام نشستن متعادل و در توزان باشید. استخوان دنبالچه ماهیچه های کف لگن شما را که از واژن و رشد جنین در رحم حمایت می کند را متصل می کند. در این مطلب از وب سایت سلام دنیا، علل درد دنبالچه در بارداری ، روش های کاهش درد دنبالچه در بارداری را بیان کردیم. با ما همراه باشید.

علل درد دنبالچه در بارداری

1. هورمون های بارداری

در سه ماهه اول بارداری، از آنجایی که بدن شما برای شل کردن رباط های ناحیه لگن هورمون های شل کننده و استروژن آزاد می کند تا عضلات بتوانند حرکت کنند و فضا برای جنین فراهم شود، ممکن است وضعیت استخوان ها و مفاصل شما گاهی تغییر کند که این مسئله می تواند باعث درد شود.

2. بزرگ شدن کودک

در طول سه ماهه دوم و سوم بارداری و با بزرگتر شدن شکم، ممکن است نوزاد شما به دنبالچه که درست پشت رحم قرار دارد فشار بیشتری وارد کند و باعث درد در دنبالچه و ناراحتی شما شود.

 3. علل دیگر

در مراحل بعدی بارداری، هنگامی که سرفه یا عطسه می کنید ممکن است فشار به دنبالچه شما وارد شود و باعث درد شود. علاوه بر این، بعضی عوامل مانند افزایش وزن و وضعیت بد بدن می تواند بعد از بارداری نیز فشار را رویی لگن و کمر بیشتر کند.

دوچرخه سواری و درد دنبالچه

نشستن یا دوچرخه سواری برای ساعت های طولانی هم باعث ایجاد درد در استخوان بخصوص در دوران بارداری می شود.


حتما بخوانید: مشکلات ناشی از دوچرخه سواری بانوان


علل درد دنبالچه در بارداری

خوشبختانه داروهای طبیعی و تایید شده ای وجود دارد که می توان آنها را در بارداری برای تسکین درد مصرف کرد و هیچ عارضه ای برای سلامت مادر و جنین ندارند. در ادامه ما پیشنهاداتی برای درمان درد دنبالچه در بارداری داریم.

13 راه برای کاهش درد دنبالچه در بارداری

برای تسکین درد دنبالچه در بارداری می توان اقدامات بسیاری انجام داد که بسیاری از آنها به راحتی در زندگی روزانه قابل اجراست.

1. برای درمان درد دنبالچه در بارداری: به پهلوی چپ خود بخوابید

به پهلوی چپ خود بخوابید و یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید تا گردش خون و هضم بهتر انجام شود. این حالت می تواند ناراحتی را کاهش دهد. با پیش رفتن بارداری، قرار دادن بالشی کشیده تر می تواند به راحت تر بودن شکم هم کمک کند و در درمان درد دنبالچه موثر باشد.

2. وضعیت خود را تغییر دهید

به نظر می رسد نشستن می تواند باعث افزایش کمردرد شود. خانم های باردار باید از نشستن ها یا ایستادن های طولانی پرهیز کنند. بهتر است بعد از یک یا دو ساعت نشستن چند قدم پیاده روی کنند یا بعد از ایستادن های طولانی برای مدتی روی صندلی بنشینید، این کار تاثیر زیادی در کاهش درد شما خواهد داشت.

3. به طور مرتب ورزش کنید

سعی کنید هر روز حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. به پاسخ بدن خود و توصیه های پزشک درباره فعالیت هایی که می توانید انجام دهید گوش کنید. اگر به استخر دسترسی دارید، شنا یکی از بهترین تمریناتی است که می توانید انجام دهید. پیاده روی سریع، شکل دیگری از ورزش است که فشار روی کمر را کم می­ کند و یک حرکت خوب برای درمان درد دنبالچه و تسکین عضلات است. اگر پیش از بارداری به طور مرتب ورزش کرده باشید، حتی در سه ماهه دوم و سوم بارداری نیز می توانید تمرینات یوگا یا دوچرخه ثابت را انجام دهید. در صورتی که در هنگام انجام تمرینات احساس درد داشتید آن حرکت را ادامه ندهید.


حتما بخوانید: یوگا در بارداری 


راه های کاهش درد دنبالچه در بارداری

4. تمرینات و حرکات هدفمند انجام دهید

علاوه بر ورزش عمومی، تمرینات ورزشی و کششی خاصی وجود دارد که می تواند باعث تقویت ناحیه کمر و لگن شود. شما می توانید فیلم های یوگا قبل از زایمان را پیدا کنید، این تمرینات با هدف تسکین چنین دردهایی و برای آماده شدن بدن برای زایمان انجام می شود. نمونه هایی از این تمرینات مثل حالت گربه- گاو، حالت گربه- گاو در حالت ایستاده، حرکت پل، حرکت سگ سرپایین هستند که می توان برای تسکین درد دنبالچه انجام داد. یوگای بارداری مزایایی برای سلامت زنان حامله دارد، مثل پایین آمدن فشار خون تا بهبود روحیه و کاهش درد کمر. می توانید در کلاس یوگا ثبت نام کنید و یا حرکات ساده را در منزل انجام دهید.

5. برای درمان درد دنبالچه در بارداری: از افزایش وزن اضافی خودداری کنید

هیچکس نمی خواهد این را در زمان بارداری بشوند، اما این اضافه وزن برای شما و نوزاد خوب نیست. افزایش وزن بیشتر از مقداری که پزشک توصیه می کند می تواند باعث افزایش فشار در قسمت پایین کمر یعنی دنبالچه و قسمت تحتانی کمر و سایر اندام شود و زایمان را مشکل کند. چاقی و اضافه وزن همچنین می تواند باعث شود کودک شما کمی جمع شود و زایمان را چالش انگیز کند.

6. کمربند بارداری بپوشید

پوشیدن کمربند بارداری می تواند به شما در حمل این وزن اضافه شده بخاطر بزرگ شدن شکم کمک کند. این کمربندهای بارداری با بالا کشیدن شکم و اضافه کردن یک تکیه گاه برای شکم، از فشارهای وارده به کمر و دنبالچه کم می کند. پوشیدن کمربند بارداری می تواند حالت بدن شما را بهبود بخشد و خستگی را کاهش دهد. این کمربندها وقتی در پایان سه ماهه دوم به بعد استفاده شوند بیشترین تاثیر را در درمان درد دنبالچه دارند.  


حتما بخوانید: احساس خستگی در دوران بارداری


روش های تسکین درد نشیمنگاه در بارداری

7. درست بنشینید

در طول بارداری لم دادن به عقب بسیار وسوسه انگیز است اما این کار می تواند به ستون فقرات و بافت های مربوط به آن صدمه بزند. همچنین نشستن به شکل نامناسب منجر به درد دنبالچه در بارداری می شود. حالت مناسب نشستن به صورت کمر کمی خمیده به عقب، گردن صاف و پاهای صاف بر روی زمین است. نشستن روی یک توپ تمرین می تواند راحت تر باشد.

8. در انتخاب کفش و لباس دقت کنید

کفش پاشنه بلند برای کسانی که با درد در ستون فقرات مواجه هستند بسیار مهم است. این کفش ها مرکز ثقل شخص را به سمت جلو هل می دهند و کمر را خسته می کند. اگر به دنبال درمان درد دنبالچه در بارداری هستید بدانید این دوران زمان خوبی برای پوشیدن کفش پاشنه بلند نیست. چنانچه از کفش های مناسب بارداری استفاده کنید درد کمتری در دنبالچه حس می کنید. یکی دیگر از البسه ای که می تواند در درد کمر تاثیر بگذارد پوشیدن شلوار تنگ است. این کار می تواند فشار وارد شده با دنبالچه را افزایش دهد. تغییرات بدن در طول حاملگی را دریابید و از شلوارهای مخصوص حاملگی استفاده کنید.

9. ناحیه دنبالچه را ماساژ دهید

ماساژ در خانه شاید بتواند برای مدت کوتاهی راهی موثر برای درمان درد دنبالچه در بارداری باشد، اما برای کاهش درد جدی تر بهتر است کمی هزینه کنید و برای ماساژ به یک فیزیوتراپیست یا متخصص مراجعه کنید.

درمان درد کوکسینی در بارداری

10. به کایروپراکتور مراجعه کنید

کایروپراکتور می تواند اصلاحاتی در ناحیه لگن و دنبالچه شما ایجاد کند تا باعث کاهش درد شما شود. این اصلاحات که از طریق حرکات و ماساژهای خاصی بدست می آید و می تواند فضای بیشتری در داخل لگن ایجاد کند و موقعیت جنین را برای زایمان بهبود بخشد.

11. ناحیه دنبالچه را گرم کنید

حمام گرم یا استفاده از پد یا کمپرس گرم روی کمر می تواند بافت های سفت را شل کرده و درد دنبالچه در بارداری را تسکین دهد. فقط حواستان باشد که از آب خیلی گرم استفاده نکنید زیرا برای جنین مناسب نیست.

12. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید

بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث کشیدگی کمر و سستی مفاصل در دوران بارداری شود. اگر بلند کردن چیزی ضروری است، حتماً از فرم صحیح حمل اجسام استفاده کنید.

اقدامات ساده برای درمان درد دنبالچه در بارداری

13. حرکت منظم روده را تقویت کنید

یبوست می تواند یکی از عوارض جانبی ناشی از تغییرات هورمونی در دوران بارداری باشد. مکمل های آهن نیز می تواند سیستم گوارشی را کندتر کند. پر بودن روده ها ممکن است درد را در ناحیه دنبالچه شدیدتر کند. به همین علت حفظ سلامت دستگاه گوارش، نوشیدن مقدار زیاد آب، خوردن غذاهای پر فیبر و فعال نگه داشتن روده ها می تواند یک راه درمان درد دنبالچه در بارداری باشد.

سخن آخر

درد دنبالچه در بارداری، می تواند علل مختلفی داشته باشد. استخوان دنبالچه ماهیچه های کف لگن شما را که از واژن و رشد جنین در رحم حمایت می کند را متصل می کند. ما در این پست سلام دنیا، علاوه بر علل درد دنبالچه، راه های کاهش درد دنبالچه در بارداری را بیان کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. می توانید علاوه بر اینکه این پست را با دوستان خود که این مطلب برایشان کاربردی است، به اشتراک بگذارید، نظرات و تجربیات خود را در خصوص درد دنبالچه در بارداری، برای ما در بخش نظرات بنویسید.


مقالات مرتبط:

دلایل بروز یبوست در دوران بارداری و راه های پیشگیری از آن

درمان دیابت بارداری در طب سنتی

درمان حساسیت و آلرژی در بارداری با طب سنتی 

از
4
رای