علائم خود ارضایی کودکان چیست، علت و روش درمان آن

علائم خود ارضایی کودکان چیست، علت و روش درمان آن از نظر کودک، خودارضایی یک قسمت طبیعی از کشف قسمت های بدن او و احساسات لذت بخشی است که از آنها ناشی می شود. و بین دو تا شش سالگی اتفاق می افتد. راه های کنترل خودارضایی در کودکان در سلام دنیا بخوانید.

شاید شما هم به عنوان والدین در مواجه با مسئله خودارضایی در کودکان دچار نگرانی، ترس یا عصبانیت شوید. اما باید بدانید این رفتار در کودکی کاملاً طبیعی است و ناشی از کنجکاوی برای شناخت بخش‌های مختلف بدن است. اما اگر به دنبال راهی برای کنترل و درمان خودارضایی در کودک و پیشگیری از تبدیل آن به عادت هستید، این مقاله از سلام دنیا را تا انتها دنبال کنید. 

خود ارضایی در کودکان چیست (بررسی علائم و علل آن)

هنگامی که دختر کوچک شما با خودش بازی می‌کند یا پسر کوچک شما دستان خود را داخل شلوارش قرار می‌دهد، برای تماس با روانشناس عجله نکنید. در عوض صبور باشید و در نظر بگیرید که چرا این موضوع شما را نگران کرده است. کلمه "خودارضایی" به بسیاری از بزرگسالان یک نگرانی عمیقاً ناراحت کننده و همراه با دوزهای سنگین گناه می دهد. اگر کودک گوش خود را بکشد یا بازوی خود را نوازش کند، هیچ کس متوجه این موضوع نمی‌شود. پس چرا والدین پسر کوچکی را که گوش خود را می کشد نادیده می گیرند اما هنگام کشیدن آلت تناسلی اش نگران می شوند و او را سرزنش می کنند؟

یا به این دلیل است که دستگاه تناسلی بد، مرموز یا ممنوع تلقی می شود یا آنها معتقدند که مالش دستگاه تناسلی نشانه مطمئنی از اختلال روانی است. هیچ کدام از اینها درست نیستند. بیشتر کودکان با دستگاه تناسلی خود بازی می کنند. این را در سالهای کودکی، جایی بین دو تا شش سالگی در نظر داشته باشید. دلیل بد بودن لمس دستگاه تناسلی توسط کودک برای بزرگسالان این است که ما تمایل داریم اقدامات کودکان را از طریق چشم بزرگسالان مشاهده کنیم.


حتما بخوانید: تأثیرات خودارضایی بر سلامتی چیست


از نظر کودک، خودارضایی یک قسمت طبیعی از کشف قسمت های بدن او و احساسات لذت بخشی است که از آنها ناشی می شود. نوزادان در کاوش در بدن خود متوجه می شوند که لمس بعضی از قسمتها از سایرین لذت بیشتری دارند. پس از کشف این مناطق، آن دستان کوچک اغلب در آنجا یافت می شوند. برای کودک ماساژ اندام های تناسلی اش، لذتبخش است. این کار "اشتباه" یا "کثیف" نیست. اما اگر کودک این اصطلاحات را از بزرگسالان بشنود نگران و گیج می شود.

از آنجا که کودکان هنگام کاوش یا تحریک دستگاه تناسلی خود هیچ کار "اشتباهی" انجام نمی دهند، نیازی به سرزنش، تحقیر ، ایجاد حس شرمساری یا تنبیه آنها نیست. مهمتر از همه، از انتقال این که این اندامهای بدن بد هستند خودداری کنید. مشکلات جنسی بعدی اغلب به دلیل بدرفتاری با مسائل جنسی در کودکی توسط بزرگسالان است. این والدین چون خودشان شرمنده، ترسانده و مجازات شده اند، ممکن است هرگز با جنسیت خود کنار نیامده باشند.

دیدگاه مذهبی درباره خودارضایی

برخی از آیین ها می آموزند که خودارضایی اشتباه است. ما قصد نداریم این سیستم اعتقادی یا ارزشی را زیر سال ببریم. به بیان ساده، بزرگسالانی که خود به دلایل اخلاقی ترجیح نمی دهند خودارضایی کنند، باید در برخورد با نوزادان یا کودکان خردسال خود خردمند باشند. با بزرگتر شدن کودک فرصت کافی برای آموزش نحوه احترام به اندام تناسلی از دیدگاه مذهبی وجود خواهد داشت.

خودارضایی در کودکان

8 مرحله کنترل خودارضایی در کودکان

در حالی که تحریک دستگاه تناسلی برای کودک یک رفتار طبیعی است اما این کار والدین را آزار می دهد و اگر بیش از حد باشد، کودک را نیز آزار می دهد. در اینجا چند روش وجود دارد که باعث می شود یک عمل معمول به یک عادت مضر تبدیل نشود.

1. بدانید بازی کودک با آلت تناسلی خود طبیعی است

بدانید که میل به استفاده از اعضای بدن برای لذت، بخشی از رشد طبیعی جنسی است. در حالی که برای داشتن تصویری مثبت لازم نیست خودارضایی کنید، اما لذت بردن از اعضای بدن به ایجاد رابطه جنسی سالم و دوست داشتن بدن کمک می کند. بنابراین ماساژ گاه به گاه دستگاه تناسلی، کثیف، مضر یا نشانه ای از یک اختلال عاطفی اساسی یا مشکل در فرزندپروری نیست. برای بیشتر بچه ها این یک کشف مداوم است و احساس خوبی دارد. به همین سادگی.


حتما بخوانید: آموزش روش های ترک خود ارضایی


2. مشکل وقتی است که دفعات استمنا غیرعادی می شود

بازی با دستگاه تناسلی زمانی می تواند چیزی فراتر از یک کنجکاوی گذرا باشد که انجامش مکرر و شدید شود و کودک چنان سرگرم لذت شخصی شود که از تعامل با دیگران کناره گیری کند. همانطور که در مورد هرگونه رضایت از خود صادق است، اگر این عادت، فرار گاه به گاه از زندگی روزمره، رفع سریع بی حوصلگی، نیاز به آسایش یا از بین بردن گاه به گاه اضطراب فروخورده است ، طبیعی است. اگر فرد تا حدی به این شکل از لذت شخصی وابسته شود که دیگر احساس خوبی نداشته باشد، غیرطبیعی می شود.

عوارض پزشکی ناشی از تحریک دستگاه تناسلی نادر است، اگرچه در دختران اصطکاک بیش از حد و شدید (مالیدن اندام تناسلی خود به چیزی سخت مانند زین اسب اسباب بازی) می تواند به سیستم دفع ادرار ضربه بزند و در نتیجه منجر به عفونت ادراری شود. (این احتمال برای پسران نادر است چون که مجرای ادرار آنها طولانی تر است.) تحریک دستی به بافت ها آسیب نمی رساند (البته اگر دست های کوچک تمیز باشند) مگر اینکه کودک به دلیل شدت وسواسی که ایجاد می کند، عمدا به خود درد وارد کند. این نشانه ای است برای والدین که اکنون دیگر مداخله لازم است.

3. تلاش کنید خود ارضایی کودک در ملا عام نباشد

مشاهده شخصی که خودارضایی می کند بزرگسالان را شرمنده می کند. بدون قضاوت درباره اقدامات فرزندتان ، واقعیت این است كه به او توصیه كنید كه هر كاری در رابطه با "قسمتهای خصوصی" او - مانند دستشویی رفتن - بهتر است خصوصی باشد. لطفا از این به عنوان یک فرصت آموزش استفاده کنید و به زیبایی توضیح دهید که اگر این کار را ادامه دهد و باعث ناراحتی دیگران شود دیگر نمی تواند پیش شما باشد.

معمولاً کودک ترجیح می دهد فعالیت را متوقف کند تا بتواند در نزدیکی شما بماند. زندگی عادی اجتماعی ایجاب می کند که مردم به دلیل احترام به احساسات دیگران، اغلب رضایت خود را به تأخیر بیندازند (یا احساسات خود را فرومایند). بهترین روش این است که به سرعت حواس کودک را به یک فعالیت قابل قبول از نظر اجتماعی معطوف کنید.

درمان خود ارضایی کودکان

4. برای درمان خودارضایی عزت نفس متعادل را در کودک ایجاد کنید

کودکانی که در بسیاری از جا ها (خانه، پیش دوستان، مدرسه، فعالیت ها) نسبت به خود احساس خوبی دارند، کمتر تحریک می شوند. تامی شش ساله در حال گذر از یک مرحله ضعف در تصویرسازی از خود بود. او با والدین یا دوستانش کنار نمی آمد و به نظر نمی رسید که در فعالیت های مدرسه یا اجتماعی باشد.

مادر متوجه شد كه تامی روز به روز بیشتر و بیشتر وقتش را پشت درهای بسته در اتاق خود می گذراند. یک روز مادر، نمی دانست که او در اتاقش است، در را باز کرد و متوجه شد که او در حال خودارضایی است. او قبل از اینکه از هم بپاشد و پدر کودک را صدا کند، عاقلانه فوراً در را بست و پایین رفت و به پدرش گفت "من او را دیدم که چنین کاری می کرد." مادر به جای خجالت دادن پسرش، به شأن او احترام گذاشت و بعداً، پدر و مادر قرار گذاشتند که با تامی با هم صحبت کنند.


حتما بخوانید: بهبود بخشیدن عزت نفس با 10 شیوه متفاوت


مادر تامی در هنگام بحث و گفتگو (نه رویارویی) از آلت تناسلی خود به عنوان "خود کوچک" نام برد. پدر تامی به راحتی واژه "آلت تناسلی مرد" را با کلمه ای جایگزین کرد که مادر و پسر با آن راحت بودند. آنها به ندرت به کاری که او کرده اشاره می کردند، بلکه بیشتر بر روی کل بدن تمرکز می کردند. در روزها و هفته های بعدی، آنها به تامی کمک کردند تا در فعالیت‌های بیرون و درون خانواده راحت تر باشد. او شروع به گذراندن زمان کمتری در اتاق خود با درب بسته کرد.

کودکان با خستگی مزمن اغلب برای تحریک به بدن خود روی می آورند. ذهن و بدن را کمی فعال نگه دارید. هنگامی که دستان پسر یا دختر کوچک به داخل شلوارش او می رود، آنها را با زیرکی از فعالیت های شخصی دور کنید.

5. در درمان خود ارضایی کودک از تاکتیک های ترساندن خودداری کنید

برخی از افسانه های ترسناک در مورد استمنا که سالها پیش از دهان بزرگسالان سرچشمه گرفته است: "کور خواهی شد" "آن را متوقف کن باعث بیماری شما خواهد شد." این ممکن است کودکان را از این عادت ترسانده باشد، اما همچنین باعث ایجاد گناه بی دلیل و عزت نفس آسیب دیده، و در نتیجه نگرش‌های جنسی ناسالم می شود. کودکان در نهایت متوجه می شوند این تهدیدها نادرست است و این کار مشکلات دیگری را ایجاد می کند.

6. برای کنترل خودارضایی کودک مشاوره خردمندانه بدهید

اگر در استمنا دوران کودکی مداخله کنید، باید با توصیه های عاقلانه این کار را انجام دهید. اگر کودک شما برای چنین گفتگویی به سن کافی رسیده است، این روش را امتحان کنید (بهترین حالت این است که پدرها با پسران و مادران با دختران صحبت کنند): "... جانی ، بازی با آلت تناسلی احساس خوبی دارد و قسمت خوبی از بدن شما است.

وقتی در سن تو بودم این کار را کمی انجام دادم. اما انجام مداوم این کار تو را از سایر فعالیت‌هایی که باعث می‌شوند احساس خوبی داشته باشی باز می دارد. سایر مواردی که دوست دارید انجام دهید چیست؟ دوست دارید با هم چه کار کنیم؟ " اگرچه شاید برای والدین ناراحت کننده باشد، اما این مکالمات آموزشی هستند که برای جنسیت در حال رشد کودک مفید است. همچنین روابط والدین و کودک را تقویت می کند.

دلایل خودارضایی کودکان

7. برای درمان خودارضایی کودک از یک مربی کمک بگیرید

اگر از بحث در مورد رابطه جنسی با فرزند خود ناراحت هستید (بسیاری از والدین این مسئله را دارند) به احتمال زیاد فرزند شما از زبان بدن و کلمات پرتنش شما احساس خواهد کرد که رابطه جنسی موضوعی ناخوشایند است. اگر کودک شما خودارضایی می کند، از پزشک کودک بخواهید که موضوع را به عنوان بخشی از ویزیت، بررسی کند.


حتما بخوانید: آیا خود ارضایی باعث ریزش مو می شود؟


در طول سال ها، صدها پدر و مادر برافروخته، از من خواسته اند که این وظیفه را بر عهده بگیرم. من موافقت کردم، اما با قید قضاوت، زیرا تفویض یک مسئله مهم به یک جایگزین، والدین را از رشد در نقش اختیارات و مشاور خود محروم می کند. فرزندان ممکن است احساس کنند والدین در حال دعوا کردن آنها هستند، اما اگر پزشک یا سایر مشاوران به عنوان بخشی از یک گفتگوی عادی جنسی، و نه یک برخورد با متهم، به این موضوع نزدیک شوند این اتفاق نمی افتد.

8. برای کنترل خود ارضایی کودک از روشهای التیام بخش جایگزین کمک بگیرید

من به یک دختر شش ساله، لارا ، مشاوره دادم. او به طور عادی هنگام خواب آنقدر خودارضایی می کرد که دستگاه تناسلی او درد می کرد. مادر باهوش او به درستی نتیجه گرفت که این عادت لارا برای از بین بردن تنش است. ما هم از طریق مقابله با علت تنش و هم نشان دادن راه های جایگزین برای رفع اضطراب به لارا کمک کردیم.

اخیراً استرس زیادی در زندگی این کودک رخ داده است: جابجایی منزل ، مدرسه جدید ، دوستان جدید. پدر و مادرش لارا با دادن ماساژ و پخش موسیقی آرامبخش هنگام خواب به او کمک کردند تا با این تغییرات سازگار شود. او نه تنها استمنا خود را قطع کرد، بلکه یاد گرفت که در دوران سختی پدر و مادر منبع ارزشمندی هستند.

سخن آخر

همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شدید مسئله خودارضایی در کودکان به عنوان فعالیتی طبیعی در جهت آشنایی با اندام مختلف بدن شناخته می‌شود که در صورت کنترل و برخورد صحیح با آن توسط والدین، برطرف گشته و کودک به روال معمول زندگی برمی‌گردد. سعی کنید در این شرایط با کودک مانند مجرم برخورد نکنید و راه‌های مقابله با آن را که در این مطلب ارائه شده است بیاموزید. اگر نظر و ایده ای درباره این موضوع دارید آن را با ما در میان بگذارید. 


مقالات مرتبط:

روش پیشگیری از ابتلا کودکان به کرونا در زمان بازی با دوستان

روش انتخاب اسباب بازی هایی برای باهوش تر شدن کودکان
 

از
3
رای