داروی کلونوپین (Klonopin): کاربرد، روش استفاده و عوارض کلونازپام

داروی کلونوپین (Klonopin): کاربرد، روش استفاده و عوارض کلونازپام داروی کلونوپین یا کلونازپام به عنوان یک ضد تشنج و ضد صرع شناخته می شود و برای پیشگیری و کنترل تشنج به کار می رود. ترشح بزاق دهان، خستگی، سرگیجه و... برخی از عوارض جانبی کلونوپین می باشد.

داروی کلونازپام (کلونوپین) متعلق به گروهی از داروها با نام بنزودیازپین ها می باشد. در این مقاله اطلاعات دارویی کلونوپین (klonopin) از جمله: روش استفاده، عوارض جانبی و... بیان شده است.

موارد استفاده کلونازپام (کلونوپین)

کلونازپام برای جلوگیری و کنترل تشنج استفاده می شود. این دارو به عنوان یک ضد تشنج و ضد صرع شناخته می شود. این دارو همچنین برای درمان حملات هراس استفاده می شود. کلونازپام با آرام کردن مغز و سیستم عصبی عمل می نماید. این دارو متعلق به گروهی از داروها با نام بنزودیازپین ها می باشد.

چگونه از کلونوپین (Klonopin) استفاده نمایید

 • راهنمای مصرف دارو را که توسط مسئول داروخانه تهیه شده است، قبل از شروع مصرف یا در هر بار تمدید دارو، مطالعه نمایید. اگر سئوالی دارید می توانید از پزشک یا مسئول داروخانه بپرسید.
 • این دارو را بر اساس تجویز پزشک به صورت خوراکی معمولاً دو یا سه بار در روز مصرف نمایید.
 • دوز دارو بستگی به وضعیت سلامتی، سن و میزان پاسخ فرد به درمان دارویی دارد. برای کودکان، دوز به وزن کودک نیز بستگی دارد. بالغین معمولاً مصرف را با دوز کمتر شروع می کنند تا ریسک بروز عوارض جانبی کاهش یابد. دوز دارو را افزایش نداده، بیشتر از دفعات تعیین شده دارو را مصرف ننموده و دارو را برای بیش از مدت تعیین شده توسط پزشک مصرف نکنید.

چگونه از کلونوپین (klonopin) استفاده نمایید

 • این دارو را به صورت منظم مصرف نمایید تا بیشترین نتیجه را از آن بگیرید. حتماً دارو را هر روز در زمان معینی مصرف کنید.
 • بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف ننمایید. بعضی مشکلات ممکن است با توقف ناگهانی دارو تشدید شوند. دوز مصرفی دارو در صورت لزوم بایستی بتدریج کاهش یابد. اگر شما به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف نمایید، ممکن است دچار علائم محرومیت از دارو (مانند تشنج، تغییرات روحی و روانی، لرزش، دردهای شکمی و ماهیچه ای) شوید. برای کمک به کاهش این علائم، پزشک می تواند دوز دارو را بتدریج کاهش دهد.
 • احتمال علائم محرومیت از مصرف دارو بویژه وقتی برای مدت زمان طولانی یا با دوز بالا از کلونازپام استفاده می کنید، بیشتر می شود. اگر دچار این علائم شدید، بلافاصله پزشک یا مسئول داروخانه را در جریان قرار دهید. 
 • وقتی این دارو برای مدت زمان طولانی مصرف شود، ممکن است کارآیی آن کاهش یابد. اگر احساس می کنید دارو تاثیر لازم را ندارد، با پزشک تان مشورت نمایید.
 • هر چند این دارو به افراد زیادی کمک کرده است اما ممکن است گاهی باعث وابستگی شود. ریسک این عمل بویژه اگر به اختلال سوء مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل) مبتلا باشید، بیشتر خواهد شد. این دارو را دقیقاً بر اساس تجویز مصرف کنید تا ریسک بروز وابستگی به آن کاهش یابد. برای جزئیات بیشتر با پزشک یا مسئول داروخانه مشورت نمایید.
 • اگر شما دارای چندین نوع اختلال صرعی مختلف می باشید، ممکن است با شروع استفاده از کلونازپام با تشدید حملات صرعی مواجه شوید. اگر این اتفاق روی داد، با پزشک تان مشورت نمایید. ممکن است لازم باشد وی دوز سایر داروهای شما را تنظیم نماید تا بتواند این حملات را کنترل کند. اگر وضعیت شما باقی ماند یا تشدید شد، موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

طریقه مصرف کلونازپام

عوارض جانبی کلونوپین

 • خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، از دست دادن هماهنگی یا افزایش ترشح بزاق دهان ممکن است روی دهد. اگر هر کدام از این عوارض جانبی باقی ماند یا تشدید شد، بلافاصله پزشک یا مسئول داروخانه را مطلع کنید.
 • اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که وی تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به ریسک عوارض جانبی برای شما به همراه خواهد داشت. بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
 • تعداد کمی از افرادی که داروهای ضد تشنج (ضد صرع) را به هر دلیلی (مانند حملات صرعی، اختلال دوقطبی، درد) مصرف می کنند، ممکن است دچار افسردگی، تفکرات یا تلاش برای خودکشی یا سایر مشکلات روحی و ذهنی شوند. اگر شما یا اعضای خانواده شما متوجه هر گونه تغییرات غیر عادی یا ناگهانی در خلق و خو، تفکرات یا رفتار  (مانند گیجی، مشکلات حافظه، نشانه های افسردگی، تفکرات یا تلاش برای خودکشی، تفکراتی در خصوص صدمه زدن به خود)، شدید؛ موضوع را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.
 • یک واکنش بسیار شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این وجود، اگر احساس کردید که علائمی در این خصوص مانند: جوش، خارش و تورم (بویژه در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمی باشد. اگر علائم دیگری را مشاهده کردید که در این لیست وجود نداشتند، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

عوارض جانبی کلونوپین

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف کلونازپام

 • قبل از مصرف کلونازپام، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به آن یا داروهای دیگر از خانواده بنزودیازپین (مانند دیازپام و لورازپام) حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این محصول، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سابقه پزشکی بویژه بعضی انواع خاص مشکلات چشمی (آب سیاه زاویه باریک)، یک اختلال خونی خاص (پورفیریا)، بیماری کبدی، بیماری کلیوی، مشکلات ریوی و تنفسی، مشکلات روحی و ذهنی (مانند افسردگی و تفکرات خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی سوء مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل) اطلاع رسانی کنید.
 • این دارو ممکن است شما را گیج یا خواب آلوده نماید. الکل و ماری جوانا می تواند این حالات را تشدید کند. در هنگام مصرف این دارو از رانندگی، کار با ماشین آلات یا هر عملی که نیازمند هوشیاری کامل شماست تا زمان پیدا نکردن اطمینان خاطر از بی خطر بودن آن، پرهیز کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید. اگر ماری جوانا مصرف می کنید این موضوع را به اطلاع پزشکتان برسانید.

نکات مهم پیش از مصرف کلونوپین

 • قبل از انجام عمل جراحی، به پزشک یا دندانپزشک خود درباره تمامی داروهایی که مصرف می کنید (شامل تجویزی، غیر تجویزی و گیاهی) اطلاع رسانی نمایید.
 • برای کودکان، اثرات بلند مدت دارو بر روی رشد جسمی و روحی یا رفتاری نامشخص بوده و ممکن است تا سال ها آشکار نشوند. در نتیجه، درباره ریسک و مزایای درمان با کلونازپام با پزشک تان مشورت نمایید. 
 • افراد سالخورده ممکن است حساسیت بیشتری در قبال تاثیرات این دارو بویژه در مورد خواب آلودگی و گیجی داشته باشند. این عوارض جانبی می توانند ریسک سقوط را افزایش دهند.
 • این دارو بایستی در دوران بارداری فقط در مواقع مورد نیاز مصرف شود. این دارو ممکن است به جنین آسیب وارد کند. با این وجود، چون حملات درمان نشده صرع و تشنج وضعیتی جدی هستند که می توانند برای مادر و جنین خطرآفرین باشند، تا زمان دریافت مجوز از پزشک، مصرف دارو را متوقف نکنید. اگر برای بارداری برنامه ریزی می کنید، باردار شده اید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، بلافاصله درباره ریسک و مزایای استفاده از این دارو با پزشک مشورت نمایید.
 • این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است تاثیرات ناخواسته ای بر نوزاد داشته باشد. قبل از اقدام به شیردهی با پزشک مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف کلونازپام

تداخلات دارویی کلونوپین

 • تداخلات دارویی ممکن است بر عملکرد دارو تاثیر گذاشته و ریسک بروز عوارض جانبی شدید را افزایش دهد. این متن حاوی تمامی تداخلات احتمالی دارویی نمی باشد. لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می نمایید (شامل موارد تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) همراه داشته و آن را در اختیار پزشک و مسئول داروخانه قرار دهید. میزان دوز هیچ دارویی را تغییر نداده و بدون تایید پزشک هیچ دارویی را شروع یا قطع ننمایید. 
 • بعضی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: اورلیستات و اکسیبات سدیم.
 • ریسک بروز عوارض جانبی جدی (مانند تنگی یا کندی تنفس، خواب آلودگی یا سرگیجه شدید) ممکن است زمانی که این دارو همراه با سایر محصولاتی که می توانند باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، مصرف گردد، افزایش یابد. اگر داروهای دیگری مانند مسکن های درد یا سرفه حاوی مواد مخدر (مانند کدئین و هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام و زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریسوپرودول و سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند سیتریزین و دیفن هیدارمین) مصرف می کنید، به پزشک درباره آنها اطلاع رسانی نمایید.
 • برچسب موجود بر روی تمامی داروهایتان (مانند داروهای ضد آلرژی یا محصولات مربوط به سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است دارای موادی باشند که باعث خواب آلودگی شوند. درباره استفاده ایمن از آن داروها با مسئول داروخانه مشورت کنید.

تداخلات دارویی کلونوپین

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد از این دارو مصرف نمود و علائمی جدی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی داشت، به اورژانس اطلاع دهید. علائم مصرف بیش از حد عبارتند از: خواب آلودگی شدید، گیجی، از دست دادن هوشیاری، واکنش کم یا کند به محرک ها.

نکات
 • این دارو را در اختیار سایرین قرار ندهید. این کار غیر قانونی است.
 • تست های پزشکی و آزمایشگاهی (مانند آزمایشات عملکرد کبد، شمارش کامل خون) بایستی به صورت دوره ای برای نظارت بر روند پیشرفت و بررسی عوارض جانبی احتمالی انجام پذیرند. برای جزئیات بیشتر در این زمینه با پزشکتان مشورت نمایید.
از دست دادن یک دوز

اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف می کنید و یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، دوز فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی را در ساعت تعیین شده مصرف کنید و آن را برای جبران دوز قبلی، دو برابر نکنید.

نگهداری
 • دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت و نور نگهداری کنید. دارو را در حمام و دستشویی نگهداری نکنید.
 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهدارید.
 • دارو را در توالت یا سیستم فاضلاب نریزید مگر اینکه برای این کار دستورالعمل داشته باشید. این محصول را در صورت سپری شدن تاریخ مصرف یا عدم نیاز به آن، به نحوی مناسب و ایمن دور بریزید. با شرکت دفع زباله های دارویی محلی خود برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
2
رای