شربت کوتریموکسازول برای چیست + مقدار مصرف و عوارض co-trimoxazole

شربت کوتریموکسازول برای چیست + مقدار مصرف و عوارض co-trimoxazole شربت کوتریموکسازول چیست و برای چی خوبه؛ دوز و مقدار مصرف شربت کوتریموکسازول در کودکان برای اسهال، سرماخوردگی و عفونت گلو؛ تداخل دارویی و عوارض شربت کوتریموکسازول در کودکان در سلام دنیا بخوانید.

شربت کوتریموکسازول ترکیبی از دو آنتی بیوتیک سولفامتوکسازول و تری متوپریم است، در واقع به ترکیب این دو آنتی بیوتیک کوتریموکسازول گفته می شود. این دارو برای درمان عفونت های شدید تنفسی، مجاری ادراری و عفونت های انواع خاصی از باکتری ها در کودکان و بزرگسالان تجویز می شود. در ادامه این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا درباره شربت کوتریموکسازول برای چی خوبه؛ موارد و مقدار مصرف شربت کوتریموکسازول برای عفونت گلو، اسهال و سرماخوردگی کودکان،  عوارض جانبی و تداخلات دارویی شربت کوتریموکسازول در کودکان و بزرگسالان صحبت کنیم.

شربت کوتریموکسازول برای چی خوبه

شربت کوتریموکسازول برای درمان برخی عفونت های باکتریایی مانند ذات الریه (عفونت ریه)، برونشیت (عفونت لوله های منتهی به ریه ها) و عفونت های دستگاه ادراری، گوش ها و روده ها تجویز می شود. همچنین برای درمان اسهال مسافرتی نیز استفاده می شود.


حتما بخوانید: عامل اسهال مسافرتی چیست و درمان آن


شربت کوتریموکسازول ترکیبی از تری متوپریم و سولفامتوکسازول است و در دسته ای از داروها به نام سولفونامیدها قرار دارد. این ماده با توقف رشد باکتری ها در درمان عفونت ها اثر می کند.البته باید گفت که آنتی بیوتیک ها ویروس هایی که می توانند باعث سرماخوردگی، آنفولانزا یا سایر عفونت های ویروسی شوند را از بین نمی برند.

شربت کوتریموکسازول برای چی خوبه

شربت کوتریموکسازول برای عفونت گلو کودکان 

همانطور که در قسمت بالا گفته شد شربت کوتریموکسازول یک آنتی‌بیوتیک پرکاربرد برای درمان و پیشگیری بسیاری از عفونت‌های باکتریایی است. این دارو برای درمان عفونت گلو و گلودرد، عفونت گوش، اسهال و دل درد و عفونت کلیه و مجاری ادراری در کودکان با نظر پزشک تجویز می شود.


حتما بخوانید: شربت برون کلد برای چیست


شربت کوتریموکسازول برای اسهال کودکان

اگرچه در درمان اسهال و دل درد کودکان، آنتی بیوتیک تجویز نمی‌شود و سعی می شود این وضعیت را با درمان‌های گیاهی رفع کرد. اما در موارد حاد و عفونت شدید، شربت کوتریموکسازول برای درمان اسهال کودکان با توصیه پزشک تجویز می‌شود.

دوز شربت کوتریموکسازول برای اسهال کودکان

همانطور که گفته شد شربت کوتریموکسازول تنها در شرایط حاد و عفونت شدید برای درمان اسهال خونی در کودکان تجویز می شود. مقدار مصرف این شربت در کودکان بالای 2 ماه، 8 میلی گرم بر کیلوگرم روزانه یا هر 12 ساعت به مدت 5 روز است.

دوز شربت کوتریموکسازول برای اسهال کودکان

شربت کوتریموکسازول برای سرماخوردگی کودکان

همانطور که در قسمت بالا نیز توضیح داده شد شربت کوتریموکسازول هم مانند سایر آنتی‌بیوتیک‌ها، تأثیری بر بیماری‌های ویروسی از قبیل آنفولانزا یا سرماخوردگی ندارد و تنها میتواند با توقف رشد باکتری‌ها به درمان سرماخوردگی‌های باکتریایی کمک کند. شربت کوتریموکسازول برای رفع گلو و گلودرد عفونی با منشاء باکتریایی نیز موثر عمل کند.

مقدار مصرف شربت کوتریموکسازول در کودکان

سن کودک مقدار مصرف استاندارد
6 هفته تا 5 ماه 2.5 میلی‌ لیتر هر 12 ساعت
6 ماه تا 5 سال 5 میلی‌ لیتر هر 12 ساعت
6 تا 12 سال 10 میلی‌ لیتر هر 12 ساعت

عوارض شربت کوتریموکسازول در کودکان

شربت کوتریموکسازول ممکن است در برخی افراد منجر به واکنش های آلرژیک و علائمی مانند دشواری تنفس، غش، تورم صورت، تورم دهان، زیبان یا گلو، درد قفسه سینه، لکه های قرمز روی پوست شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم باید سریعا به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.


حتما بخوانید: درمان خانگی سرماخوردگی کودک و بزرگسال


عوارض جانبی شایع شربت کوتریموکسازول:

 • لکه های قرمز روی پوست
 • تهوع
 • اسهال
 • مقدار بالای پاسیم خون
 • تپش قلب
 • عفونت قارچی مانند برفک یا کاندیدیازیس

عوارض شربت کوتریموکسازول در کودکان

عوارض جانبی جدی اما نادر شربت کوتریموکسازول

عوارض جانبی جدی اما نادر شربت کوتریموکسازول شامل موارد زیر است،در صورت مشاهده این علائم باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • زردی پوست که می تواند با خونریزی یا کبودی ایجاد شود
 • درد قفسه سینه، عضلات یا مفاصل و ضعف عضلانی
 • مشکلات ادرار، مشکل دفع ادرار
 • سردرد ناگهانی یا سفتی گردن همراه با تب
 • تشنج
 • مشکلات کنترل حرکت
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی دست و پا
 • از دست دادن اشتها

حتما بخوانید: دلیل بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پاها


توجه داشته باشید که این موارد تمامی عوارض جانبی شربت کوتریموکسازول نمی باشند و در صورت مشاهده علائم مشکوک فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

تداخل دارویی شربت کوتریموکسازول در کودکان

داروهایی که به قرص های آب معروف هستند و باعث می شوند که میزان ادرار در کودک یا بزرگسال افزایش پیدا کند با شربت کوتریموکسازول تداخل دارویی دارند. برخی از داروهایی که با شربت کوتریموکسازول تداخل دارویی دارند شامل:

 • داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین
 • داروهای دیابت مانند گلی بن کلامید
 • گلی پیزاید یا تولبوتامید
 • داروهای مشکلات ضربان قلب مانند دیگوکسین
 • داروهای پارکینسون یا زونا
 • داروهای اچ ای وی

همچنین داروهایی که میزان پتاسیم را در خون افزایش می دهند مانند داروهای ادرار آور، داروهای استروئیدی مثل پردنیزولون و دیگوکسین با شربت کوتریموکسازول تداخل دارویی ایجاد می کنند.

تداخل دارویی شربت کوتریموکسازول در کودکان

سخن پایانی:

شربت کوتریموکسازول یک آنتی بیوتیک ترکیبی است که برای درمان بیماری‌های باکتریایی مصرف می‌شود. این دارو در درمان یا جلوگیری از عفونت های ریوی، عفونت گلو، عفونت های ادراری و عفونت مثانه، عفونت گوش، عفونت های ریوی و پوستی که مغز را تحت تاثیر قرار می گیرد، کاربرد دارد. توجه داشته باشید که این دارو را برای کودکان حتما تحت نظر پزشک استفاده نمایید.


مطالب مرتبط:

فواید فوق العاده شربت کیدی کر برای کودکان

بهترین غذای مناسب برای اسهال و استفراغ کودکان چیستاز
7
رای