فريز كردن زگيل تناسلی چیست؛ هزینه و مراقبت بعد از کرایوتراپی زگیل

فريز كردن زگيل تناسلی چیست؛ هزینه و مراقبت بعد از کرایوتراپی زگیل فريز كردن یا کرایوتراپی زگيل چیست؛ روش فریز كردن زگيل تناسلی، زخم دهانه رحم، عوارض سرما درمانی زگيل، مراقبت بعد از فريز كردن زگيل و هزينه و قیمت فريز كردن زگيل در سلام دنیا بخوانید.

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرایو به روش گفته می شود که با استفاده از انجماد مانع از انتشار زگیل تناسلی می شود. این درمان در مطب پزشک و طی زمان کوتاهی انجام می شود. برای آگاهی بیشتر درباره فريز كردن زگيل تناسلی، عوارض فریز کردن یا کرایوتراپی ، فریز زخم دهانه رحم و هزینه فريز كردن زگيل تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید.

فريز كردن زگيل چیست

فريز كردن یا کرایوتراپی یکی از بهترین و موثر ترین روش های درمان زگیل تناسلی است، که طی جلساتی بصورت سرپایی در مطب پزشک صورت می گیرد. این روش معمولا طی 1 تا 4 جلسه انجام می شود که لازم است ما بین این جلسات 1 تا 3 هفته فاصله ایجاد شود. البته تعداد جلسات فریز کردن زگیل به اندازه آن بستگی دارد هرچه اندازه زگیل بزرگتر باش تعداد جلسات هم بیشتر خواهد بود.


حتما بخوانید: زگیل تناسلی چیست و چه شکلی دارد و درمان آن


پزشک قبل از انجام این درمان ابتدا زگیل ها را بررسی و در ادامه با اسپری کردن نیتروژن مایع ( در دمای 196-) و یا دی اکسید کربن بر روی زگیل برای فریز و درمان آنها استفاده می کند. از آنجایی که ممکن است این روش با درد همراه باشد پزشک قبل از شروع کار در برخی موارد از بی حسی موضعی به جهت کم کردن درد استفاده می کند. آمادگی برای انجام این درمان در مدت زمانی کوتاهی در حدود 10 تا 15 دقیقه صورت می گیرد اما خود روش فریز زگیل تناسلی فقط یک دقیقه طول می کشد.

فريز كردن زگيل چیست

فریز کردن زگیل تناسلی

روش کرایوتراپی (جراحی به روش کرایو) که با نام های سرما درمانی، کرایوتراپی، فریز کردن و انجماد نیز شناخته می شود از طریق وارد کردن نیتروژن مایع و یخ زدن، باعث از بین رفتن زگیل های دستگاه تناسلی می شود. روش بصورت زیر انجام می گیرد:

 • در این روش پزشک با وارد کردن نیتروژن مایع به زگیل ها و نواحی اطراف ان باعث نفوذ نیتروژن به عمق زائده های گوشتی می شود.
 • بعد گوشت زائده با اعمال نیتروژن مایع دچار انجماد می شود. پزشک منتظر می ماند که بافت ذوب شود. با تشخیص پزشک و در صورت لزوم ،ممکن است بافت زگیل مجددا منجمد شود. 
 • در مرحله انتهایی نیتروژن مایع از طریق تخریب دیواره ی سلول ها، باعث از بین رفتن بافت زائده می شود و قسمت تحت درمان دچار التهاب می شود. این التهاب به از بین رفتن سریعتر بافت عفونی و ریزش پوسته پوسته های ناشی از زگیل کمک می کند.
 • مدت زمان و تعداد جلسات انجام فریز کردن با توجه به تعداد زگیل ها و اندازه آنها متفاوت خواهد بود. در طی انجام این درمان بیمار ممکن است سوزش خفیف یا متوسطی را احساس کند.
 • شایان ذکر است که درمان زگیل های تناسلی که در مجرای ادرار یا مقعد ظاهر می شوند معمولاً طولانی تر خواهد بود، چرا که ممکن است زگیل ها در داخل دهانه این اندام ها شکل گرفته باشند.

فریز زخم دهانه رحم

در صورتی که پزشک بعد از مشاهده نتیجه تست پاپ اسمیر و معاینات داخلی از طریق کولپوسکوپی متوجه وجود زخم در بخش های پایینی دهانه رحم شود، برای درمان روش فریز کردن دهانه رحم را انجام می دهد. در طی روش فریز کردن گاز سردی با نام نیتروژن مایع، باعث انجماد و از بین بردن سلول های پیش سرطانی دهانه رحم می شوند. فرایند فریز کردن زخم دهانه رحم عمل سرپایی محسوب می شود که در مطب و کلینیک توسط پزشک زنان انجام میشود و نیازی به بیهوشی و بستری شدن در بیمارستان ندارد.


حتما بخوانید: علائم سرطان دهانه رحم چیست


روش فریز کردن دهانه رحم ممکن است باعث تخریب بخشی از بافت سالم آن نیز شود. دستگاه کوچکی گاز نیتروژن مایع بسیار سرد را بروی سلول ها اعمال و باعث انجماد آنها می شود. این فرایند 2 تا 3 دقیقه طول می کشد، در ادامه به مدت چند دقیقه این فرایند قطع می شود تا فریزها شوند و بعد مجددا 2 تا 3 دقیقه این عمل ادامه پیدا می کند، در برخی موارد انجام فرایند فریز کردن فقط در 5 دقیقه و بدون توقف صورت می گرد.

فریز زخم دهانه رحم

عوارض فريز كردن زگيل

از جمله شایع ترین عوارض فریز کردن می توان به گرفتگی و انقباض خفیف در طول انجام این فرایند اشاره کرد. در صورتی که در طول فرایند فریز کردن با گرفتگی شدید مواجه شدید حتما به پزشک یا پرستار اطلاع دهید،ایجاد چند دقیقه توقف می تواند به بهتر شدن وضعیت شما و برطرف کردن این علائم کمک کند، در حالت کلی فریز کردن رحم به ندرت باعث بروز عوارض زیر می شود:

 • خونریزی شدید واژینال (شدیدتر از خونریزی ماهیانه)
 • عفونت
 • غش
 • عود دوباره­ ی عفونت لگنی
 • سوختگی در واژن

اگرچه احتمال بروز خونریزی و عفونت بسیار کم است اما ممکن است با ورود یک جسم خارجی به واژن این عوارض رخ دهد. در صورت مواجه با هر یک از علائم فورا به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید:

 • تب بالا
 • لرز
 • ترشحات غیرعادی و بد بوی واژینال

حتما بخوانید: انواع ترشحات واژن و درمان آنها


 • درد شکم یا لگن
 • خونریزی شدیدتر از خونریزی قاعدگی

عوارض فريز كردن زگيل

مراقبت های بعد از فريز كردن زگيل تناسلی

بهبودی و رفع کامل زگیل بعد از انجام فریز کردن زگیل تناسلی به 2 هفته زمان نیاز دارد. اغلب بیماران بعد از درمان تا سه روز درد کمی را احساس می کنند. در اکثر موارد ممکن است روی زگیل کمی زخم یا تاول ایجاد شود. برخی از نکات مراقبتی بعد از فریز کردن شامل موارد زیر است:

 • پس از انجام فریز کردن سوزش و درد قابل تحمل بروز پیدا می کند.
 • بعد از فریز کردن به مدت هر 12 ساعت از پماد های تکسین دهنده استفاده کنید.
 • استحمام و شستشو زگیل ها بعد از فریز کردن منعی ندارد.
 • تا زمانی که بعد از فریز کردن بهبودی کامل ایجاد نشد؛ در زمان برقراری رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • یک هفته بعد از انجام فرایند فریز کردن خود زگیل ها می ریزند، بنابراین خودتان اقدام به کندن آنها نکنید.
 • برای جلوگیری از عود مجدد زگیل ها، از تیغ برای اصلاح استفاده نکنید.
 • از لمس کردن زگیل ها خووداری کنید،چون اینکار می تواند باعث انتشار آلودگی ویروس به سایر قسمت های پوست شود.

بعد از انجام فرایند فریز کردن زگیل تناسل خانوم ها باید توجه کنند که:

 •  بعد از انجام فریز کردن تا 3 هفته ترشحات آبکی از واژن مشاهده خواهید کرد.
 • 2 الی 3 هفته بعد از انجام فریز کردن استفاده از تامپون منع مصرف دارد و باید از نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • تا بهبودی کامل باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

حتما بخوانید: علائم زگیل تناسلی زنانه چیست


هزينه و قیمت فريز كردن زگيل

تعرفه مصوب وزرارت بهداشت درمان برای هزینه فریز کردن زگیل تناسلی در سال 1400 برای هر زگیل تناسلی و یا زگیل پوستی 200 هزار تومان تعیین شده است. اما از آنجایی که افراد اطلاعات درستی برای درمان زگیل تناسلی ندارند و بعلاوه با تاخیر زیاد برای درمان به پزشک مراجعه می کنند، این باعث افزایش تعداد زگیل ها از یک دو و گاهی حتی از سی عدد می شود. بنابراین، فریز کردن حدود بیست زگیل تناسلی در اکثر کلینیک های پزشکی حدود چهار میلیون تومان محاسبه می شود(البته برخی پزشکان برای فریز کردن هر زگیل تناسلی مبلغ چهارصد تا پانصد هزار تومان را دریافت می کنند،این مبلغ برای 20 عدد زگیل تناسلی معادل 8 میلیون تومان می شود).

هزينه و قیمت فريز كردن زگيل

کلام آخر:

فریز کردن زگیل تناسلی با اعمال نیتروژن مایع ( در دمای 196-) و یا دی اکسید کربن بر روی زگیل ها بروی زگیل ها باعث رفع و درمان آنها می شود. انجام این روش بصورت سرپایی و در کلینکیک توسط پزشک در زمان کوتاهی انجام می شود. البته تعداد و اندازه زگیل های تناسلی تعداد جلسات فریز کردن را تعیین می کند.


مقالات مرتبط:

درمان زگیل تناسلی با روش های خانگی و پزشکی

علت زگیل تناسلی در مردان و راه های تشخیصاز
2
رای