آیا افراد مبتلا به دیابت می توانند پاپ کورن (ذرت بو داده) بخورند؟

آیا افراد مبتلا به دیابت می توانند پاپ کورن (ذرت بو داده) بخورند؟ ذرت بو داده شد یا ذرت آماده یا پاپ کورن، یک منبعی از میزان زیادی مواد مغذی است. این غلات، حاوی بتاکاروتن، لوتئین و زاكزانتین است كه برای حفظ سلامت چشم از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

اگر پاپ کورن به روش سالم تهیه شود، برای بسیاری از افراد یک میان وعده سالم محسوب می شود. به دلیل میزان کالری نسبتا کم و فیبر بالا، ذرت های بو داده شده می توانند انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به دیابت باشند. با این وجود، افراد مبتلا به دیابت در هنگام انتخاب میان وعده ها باید عوامل دیگری را نیز در نظر بگیرند. پاپ کورن می تواند سالم باشد، اما حاوی کربوهیدرات است، پس هر کسی که تلاش می کند تا سطح قند خون خود را کنترل کند، باید روش پخت، و اندازه هر وعده مصرفی را با دقت کنترل کند.

رژیم غذایی برای کاهش دیابت و کاهش خطر عوارضی مانند بیماری های قلبی، سکته مغزی و آسیب های عصبی ضروری است. در این مقاله، فواید پاپ کورن برای افراد مبتلا به دیابت مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین پیشنهادات وعده غذایی و گزینه های جایگزین میان وعده ها ارائه می شود.

خواص ذرت بو داده برای دیابتی ها

فواید پاپ کورن برای افراد مبتلا به دیابت

پاپ کورن و شاخص گلیسمی

برای افراد مبتلا به دیابت، شاخص گلیسمی (GI) یک عدد مهم برای انتخاب و خرید غذای مصرفی است. ذرت بو داده دارای شاخص گلیسمی 55 است. که از لحاظ فنی یک غذا با شاخص گلیسمی پایین محسوب می شود، حتی با وجود اینکه از بسیاری از مواد غذایی در این گروه دارای شاخص گلیسمی بالاتری است. پاپ کورن برای جلوگیری از قند خون بالا و عوارض دیابت گزینه مناسبی برای میان وعده است. شاخص گلیسمی مقیاسی از 1 تا 100 دارد که به سرعت ورود قند به جریان خون بعد از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات ها اطلاق می شود. هر چه شاخص گلسیمی بیشتر باشد، قند خون بیشتر است.

به طور کلی، دستگاه گوارشی، غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا را سریع تر هضم می کند که منجر به جذب سریع قند در جریان خون می شود. در نتیجه، این غذاها افزایش قابل توجهی در میزان قند خون ایجاد می کنند. در افراد مبتلا به دیابت، بدن به طور طبیعی قادر به تنظیم قند خون نیست، بنابراین منجر به هایپرگلیسمی می شود. در عوض، بدن غذاهایی با شاخص گلیسمی کم را دیرتر جذب می کند. از این رو افزایش هایی که در قند خون و انسولین خون ایجاد می شود، بیشتر به صورت تدریجی است. ثابت شده است که رژیم های غذایی با شاخص گلیسمی کم فوایدی برای سلامتی دارند که شامل بهبود گلوکز و سطح چربی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 است. آنها همچنین به کنترل وزن کمک کرده، زیرا جذب آهسته به کنترل اشتها کمک کرده و احساس سیری برای مدت طولانی تری فراهم می کند.

فواید پاپ کورن برای افراد مبتلا به دیابت

پیشنهادات وعده غذایی

پاپ کورن با اندازه توصیه شده ارائه می شود. پیروی از آن حتی در یک رژیم غذایی نسبتا سالم، می تواند تفاوت قابل توجهی در رژیم غذایی شخص ایجاد کند. علاوه بر این، انتخاب چاشنی غذایی تاثیر قابل توجهی در میزان غذایی که شخص باید در هر وعده مصرف کند، و یا می تواند مصرف کند، خواهد داشت.

اندازه مصرف پاپ کورن در دیابتی ها

مصرف 5 پیمانه ذرت بو داده شده، 100 تا 150 کالری با چربی بسیار کم فراهم می کند. ممکن است افراد بسته به رژیم غذایی شان بتوانند کمتر و یا بیشتر از این مقدار را مصرف کنند. افرادی که برای کنترل دیابت در حال محاسبه کالری مصرفی هستند، باید از خوردن بیشتر از مقدار توصیه شده توسط پزشکشان اجتناب کنند. اندازه هر وعده غذایی برای کنترل سطح قند خون حیاتی است. اگر چه پاپ کورن یک غذا با شاخص گلیسمی پایین است، اما مصرف زیاد ممکن است باعث افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت شود. حتما هر وعده غذایی را با دقت اندازه گیری کرده و از یک میزان ثابت برای هر وعده استفاده کرده و یا کالری های مصرفی را در هر میان وعده شمارش کنید.

اندازه مصرف پاپ کورن در دیابتی ها

نحوه آماده سازی پاپ کورن برای افراد مبتلا به دیابت

افرادی که رژیم غذایی محدود دارند، از جمله افراد مبتلا به دیابت، باید از افزودن میزان زیادی چاشنی به پاپ کورن اجتناب کنند. ذرت بو داده شده ساده بهترین گزینه برای کسب بیشترین فواید غذایی با حداقل کالری و چربی اضافی است. بهتر است که پاپ کورن های فاقد کره، بدون نمک را انتخاب کنید که حاوی روغن های هیدروژنه نیستند.

افرادی که مایل به تقویت طعم هستند، می توانند یکی از موارد زیر را به پاپ کورن اضافه کنند:
 • میزان کمی پنیر رنده شده کم چرب
 • پاشیدن مخمر مغذی
 • ریختن روغن زیتون بر روی آن
 • ادویه های مانند پودر فلفل قرمز، پودر سیر و دارچین

نکات خرید پاپ کورن (ذرت بو داده) مناسب دیابتی ها

 • فروشگاه ها به طور کلی سالم ترین نوع پاپ کورن را به شکل دانه های نرم ذرت به فروش می رسانند. به شکل فله ای، دانه ها معمولا حاوی نمک، روغن، شکر یا مواد دیگری نیستند که افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف آنها اجتناب کنند.
 • شخص می تواند ذرت ها را به روشی که متناسب با نیازها و ترجیحات شخصی اش باشد، طبخ نماید. کسانی که به دنبال میان وعده هایی هستند که سریع تر آماده شود، می توانند پاپ کورن های ماکروویو شده را به عنوان یک گزینه جایگزین استفاده کنند.
 • با این وجود، مهم است که بسته محصول را با دقت بررسی کنید، زیرا کیسه های آماده پاپ کورن اغلب حاوی کره یا شکر افزودنی هستند. در عوض، اشخاص می توانند به دنبال گزینه های پاپ کورن ساده، فاقد شکر و کره و یا با کالری کمتر باشند.
 • افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف دانه های ذرت پخته آماده اجتناب کنند، زیرا آنها حاوی شیرینی یا قند اضافی هستند. پاپ کورن های پوشیده شده با کارامل و آبنبات همچنین به دلیل مشابهی یک میان وعده مناسب نیستند.

نکات خرید پاپ کورن (ذرت بو داده) مناسب دیابتی ها

مواد مغذی ذرت بو داده

ذرت بو داده شده بدون نمک در هر پیمانه حاوی کالری بسیار کمی است. علاوه بر این، کلسترول آن صفر است و تقریبا بدون چربی است و کمتر از 0.5 گرم در هر فنجان چربی دارد. پاپ کورن به عنوان یک غلات سبوس دار شاخته می شود. یک وعده غذایی از آن می تواند حدود 70 درصد از نیاز روزانه توصیه شده به غلات کامل را تامین کند. غذاهایی با غلات کامل از نظر فیبر بسیار عالی هستند. یک پیمانه ذرت بو داده شده، حاوی میزان کمی بیشتر از 1 گرم فیبر است. همچنین نزدیک به 1 گرم پروتئین و حدود 6 گرم کربوهیدرات دارد.

پاپ کورن حاوی طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی به شرح زیر است:

یک وعده غذایی از پاپ کورن همچنین حاوی مقادیری آهن و میزان کمی از منگنز، کلسیم، فسفر، مس، منیزیم، پتاسیم و روی است. ذرت بو داده شده که به آن ذرت آماده یا پاپ کورن می گویند، یک منبعی از میزان زیادی مواد مغذی است. این غلات، حاوی بتاکاروتن، لوتئین و زاكزانتین است كه برای حفظ سلامت چشم از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

پاپ کورن همچنین حاوی پلی فنول هایی با خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که ممکن است از سرطان و بیماری های قلبی-عروقی محافظت کند. محققان اظهار داشته اند كه پاپ كورن حاوی 300 میلی گرم پلی فنول در هر وعده غذایی است. این مقدار زیاد پلی فنول معادل حدود 13 درصد از میانگین نیاز روزانه به پلی فنول برای کسانی است که در ایالات متحده زندگی می کنند. با این وجود، بیشتر فواید پاپ کورن در زمانی است که به صورت ذرت بو داده شده باشد. اضافه کردن بیش از حد نمک، کره و روغن می تواند فواید غذایی آن را کاهش دهد.

مواد مغذی ذرت بو داده

گزینه های میان وعده ای جایگزین پاپ کورن

همه افراد از خوردن پاپ کورن هنگامی که کره یا چاشنی دیگری نداشته باشد، لذت نمی برند. در این صورت، گزینه های جایگزین برای افراد مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از نمونه های آن به شرح زیر است:

 • آجیل بو داده شده یا خام: آجیل ها سرشار از پروتئین و چربی های سالم هستند. از مصرف آجیل بیش از حد شور اجتناب کنید.
 • سبزیجات: سبزیجات خام یا به میزان کم فرآوری شده بهترین گزینه ها هستند. سبزیجات با برگ سبز را در یک سالاد کوچک با روغن زیتون و سرکه مخلوط کنید. به صورت جایگزین، گل کلم بروکلی، تکه های دراز خرد شده هویج، نخود فرنگی و سایر سبزیجات خام گزینه هایی سالم و پر از فیبر هستند که به خوبی با هوموس و تزاتزیکی ترکیب می شوند.
 • میوه ها: برای برخی از افراد مبتلا به دیابت، بهتر است که به دلیل قند خود از مصرف میوه ها اجتناب کنند. با این وجود، میوه ها در حد اعتدال می توانند یک میان وعده خوب برای افراد مبتلا به دیابت باشند، زیرا دارای میزان زیادی فیبر هستند. میوه های تازه و یخ زده حاوی بیشترین فواید تغذیه ای هستند. از مصرف میوه ها به صورت کنسرو شده در آب یا دیگر فرم های حاوی قند، گزینه های فرآوری شده یا میوه های پر شده در کیک پای خودداری کنید.
 • پنیر: پنیر در حد اعتدال، منبع خوبی از پروتئین و کلسیم با میزان قند کم است.

گزینه های میان وعده ای جایگزین پاپ کورن

سوال: سالم ترین روش برای طبخ پاپ کورن چیست؟

جواب: پختن پاپ کورن در مایکروویو، یا اجاق گاز یا ذرت بو داده شده همه راه های ساده تهیه این میان وعده است. نکته اصلی هنگام پختن پاپ کورن باید اضافه کردن هر گونه ماده غذایی باشد. انتخاب پاپ کورن فاقد نمک با کره کم یا بدون کره و توجه به اندازه آن هنگام تلاش برای حفظ سلامتی همراه با مصرف این میان وعده مهم است.

نتیجه گیری

پاپ کورن برای افراد مبتلا به دیابت یک میان وعده کم قند و کم کالری محسوب می شود. پاپ کورن قند خون شخص را به میزان قابل توجهی افزایش نمی دهد، و یک گزینه بی خطر برای وعده غذایی است. با این وجود، افراد باید حداقل چاشنی را به آن بیافزایند، و از خوردن وعده های غذایی به میزان زیاد اجتناب کنند. طیف گسترده ای از پاپ کورن و ذرت بو داده شده برای خرید به صورت آنلاین در دسترس هستند.

منبع: medicalnewstoday