خواص کلم بروکلی برای سلامتی، سرطان و چشم + ارزش تغذیه ای آن

خواص کلم بروکلی برای سلامتی، سرطان و چشم + ارزش تغذیه ای آن کلم بروکلی می تواند با افزایش دفع اسیدهای صفراوی، به کاهش میزان کلسترول خون کمک کند. یکی دیگر از خواص عالی کلم بروکلی تقویت سیستم ایمنی بدن است.

مزایای بروکلی برای سلامت عبارتند از:

 • کاهش سطح کلسترول
 • سلامت چشم
 • سم زدایی از بدن
 • افزایش مقاومت ایمنی بدن
 • درمان یبوست
 • کنترل فشار خون
 • تسهیل حاملگی
 • سلامت استخوان
 • سلامت معده
 • درمان آرتریت
 • بهبود تنفس
 • افزایش میل جنسی
 • جلوگیری از سرطان

بروکلی و خواص بی نظیر آن

بروکلی (به انگلیسی: Broccoli) عضو خانواده گیاهی Cruciferous می باشد. کلم بروکلی متعلق به گونه Brassica oleracea است، شبیه گل کلم، یک گروه دیگر کشت شده متعلق به همان گونه است. کلم بروکلی در بسیاری از نقاط جهان، از جمله آسیا، آمریکای شمالی و اروپا رشد می کند، هر چند که ریشه و منشا آن مدیترانه می باشد. در دهه گذشته، با افزایش مصرف بروکلی توسط مردم، مزایای مغذی مناسب این سبزی بسیار بیشتر کشف شده است.

ارزش تغذیه ای کلم بروکلی 

اطلاعات مواد مغذی کلم بروکلی (در هر فنجان، 90g کلم بروکلی خرد شده)
مواد مغذی  میزان
کالری 31
کربوهیدرات کل 6 گرم
فیبر غذایی 2.5 گرم یا 9% نیاز روزانه
قند 1.5 گرم
پروتئین 2.5 گرم یا 5% نیاز روزانه
ویتامین A 567 IU
ویتامین E 0.8 میلی گرم
ویتامین K 92 میکروگرم یا 116% نیاز روزانه
ویتامین B6 0.2 میلی گرم یا 8% نیاز روزانه
اسید فولیک 58 میکروگرم یا نیاز روزانه
اسید پانتونیک 0.5 میلی گرم یا 5 نیاز روزانه
کلسیم 43 میلی گرم یا 4% نیاز روزانه
آهن 0.7 میلی گرم یا 4% نیاز روزانه
منیزیم 19 میلی گرم یا 5% نیاز روزانه
فسفر 60 میلی گرم یا 6% نیاز روزانه
پتاسیم 288 میلی گرم یا 8% نیاز روزانه
روی 00.4 میلی گرم یا 2% نیاز روزانه
منگنز 0.2 میلی گرم یا 10% نیاز روزانه
سلنیوم  2.4 میکروگرم یا 3% نیاز روزانه13 مزیت و خواص شگفت انگیز کلم بروکلی برای سلامتی

1. کمک به کاهش کلسترول

کلم بروکلی می تواند با افزایش دفع اسیدهای صفراوی، به کاهش میزان کلسترول خون کمک کند. کلسترول برای تولید اسیدهای صفرا ضروری است، اما معمولا اسیدهای صفراوی در صورت نیاز بیشتر آنها، تبدیل به کلسترول می شوند. با این حال، ترکیباتی در بروکلی به اسیدهای صفراوی متصل شده و میزان دفع آنها را افزایش می دهند و مانع از تبدیل مجدد به کلسترول می شوند. در نتیجه کلسترول جدید هر بار که اسیدهای صفراوی نیاز داشتند مصرف می شود و از سطح خون خارج می شوند.

خواص کلم بروکلی

2. سلامت چشم

کلم بروکلی، مانند بسیاری از دیگر سبزیجات، حاوی مقدار زیادی از آنتی اکسیدان کاروتنوئید لووتین و زآگزانتین است. این آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی به کاهش عملکرد تدافعی ماکولا کمک می کند تا عملکرد چشم را حفظ کند، همچنین باعث سرکوب تحرکات آب مروارید می شوند و سلامت چشم را تضمین می کند. دیگر ویتامین های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C نیز در حفظ سلامت عصب بینایی نقش دارند.

3. سم زدایی بدن

مواد زائد سمی در ایجاد بیماری هایی مانند آرتروز، سرطان و حتی مشکلات پوستی شرکت دارند. خوشبختانه، کلم بروکلی حاوی بسیاری از مواد سم زدایی از قبیل ویتامین C، پلی فنل ها و سولفور است که در سم زدایی فاز خاص قرار دارند. مصرف بروکلی همچنین می تواند سم را به متابولیت های مضر کمتر تبدیل کند که محلول در آب هستند و به راحتی در ادرار دفع می شوند.

خواص کلم بروکلی در سم زدایی بدن

4. تقویت سیستم ایمنی

در حالی که حضور ویتامین C، ویتامین A و ویتامین E برای تقویت سیستم ایمنی ضروری است، کلم بروکلی حاوی یک ترکیب منحصر به فرد به نام گلوکورافین است که به آنتی بیوتیک تبدیل می شود. این می تواند از رشد باکتری های مضر که می تواند منجر به بیماری شود جلوگیری کند.

5. درمان یبوست

بروکلی حاوی مقدار زیادی فیبر است که کمک می کند تا مواد غذایی و زباله ها از طریق دستگاه گوارش از بدن خارج شوند. این فیبر به ویژه در روده بزرگ، جایی که حجم مدفوع را اضافه می کند و تمایل به دفع را تحریک می کند، نقش مهمی دارد. این همچنین باعث کاهش زمان تماس با سلول های سالم شده و احتمال تغییرات سرطانی را کاهش می دهد. یک فنجان کلم بروکلی تقریبا 10٪ نیاز روزانه مصرف فیبر را فراهم می کند. 

خواص کلم بروکلی برای یبوست

6. کنترل فشار خون

کلم بروکلی می تواند از طریق مکانیزم های مختلف، فشار خون را در محدوده طبیعی کنترل کند. این مکانیزم ها شامل: کمک به کاهش کلسترول و همچنین باز نگه داشتن رگ های خونی می باشد. به عنوان مثال، حضور پتاسیم در تحریک رگ های خونی، به جریان خون و کاهش گرفتگی عروق کمک می کند. علاوه بر این، پتاسیم برای تنظیم تعادل سدیم و آب مورد نیاز است.

خواص کلم بروکلی در بارداری

7. تسهیل بارداری سالم

بارداری خانم ها یک دوره زمانی است که نیازهای غذایی بالایی دارد، زیرا مسئول رشد سالم یک موجود جدید غیر از خودتان هستید. به همین ترتیب، مصرف برخی مواد غذایی مانند اسید فولیک و کلسیم باید افزایش یابد. کلسیم برای تشکیل استخوان های جنین ضروری است، و باید از جایی تأمین شود. اگر مصرف کافی کلسیم نداشته باشید، جنین آن را از گردش خون شما دریافت می کند و سلامت استخوان شما را به خطر می اندازد. اسید فولیک برای جلوگیری از نقص لوله های عصبی، تغییر شکل ها و همچنین کمک به رشد مغز سالم جنین ضروری است. مکمل اسید فولیک اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، اما کلم بروکلی یکی از منابع برتر این مواد مغذی است.

خواص کلم بروکلی در بارداری

8. تقویت سلامت استخوان

استخوان یک بافت زنده است که نیاز به تغذیه مناسب برای سلامت و عملکرد مطلوب دارد. مهمترین و شناخته شده ترین این مواد مغذی، کلسیم است که بروکلی حاوی مقادیر متوسطی از کلسیم است. کلم بروکلی حاوی منیزیم و روی است که در کانی سازی مناسب بافت استخوانی نقش دارند. آخر و مهمتر از همه، مقدار وسيع ويتامين K است كه مي تواند عامل مهمی در كانی سازی مناسب استخوان باشد.

9. کمک به سلامت معده

معده یک اندام بسیار سخت است، زیرا روزانه در معرض اسید هیدروکلریک تحریک کننده بسیار قوی قرار دارد. این اسید برای هضم غذا ضروری است، اما اگر زخم معده ایجاد شود، می تواند یک محرک دردناک باشد. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که رشد بیش از اندازه باکتری های پیلوری، دیسک سلول های مخاطی را به خطر بیندازد و سبب ایجاد زخم شود. ایزوتیوسیانات ها، ترکیبات موجود در بروکلی، به تقویت دیواره سلول های موکوس معده و جلوگیری از پیلوری (Pylori) برای پیوستن به این سطوح کمک می کنند.

خواص کلم بروکلی برای معده و دستگاه گوارش

10. کاهش پیشرفت آرتروز

انواع مختلفی از رماتیسم مفصلی، بیماری های التهابی مزمنی هستند که درمان سختی دارند. در این حالت مفاصل اصطکاک بسیار بیشتری را تحمل می کنند و خوشبختانه بروکلی در اینجا نیز دارای اثرات بالقوه است. بروکلی مصرف شده با مهار یک آنزیم کلیدی مرتبط است که دژنراسیون غضروف را کاهش می دهد، که در نتیجه می تواند التهاب مفاصل را متوقف کند. در نتیجه، درد از طریق این مکانیزم نیز مدیریت می شود.

خواص کلم بروکلی برای ریه

11. بهبود سلامت تنفس

تشنج باعث ایجاد التهاب در راه های هوایی می شود که با آلرژی ها به عنوان مشکلات بی اهمیت آغاز می شود. در حالی که مرکبات مفید شناخته شده اند، مصرف بروکلی نیز ممکن است کمک کند زیرا اثر ضد حساسیتی بر سایر محرک ها دارد و همچنین برای کاهش التهاب مفید است. بنابراین، باعث سرکوب التهاب ناشی از آلرژی و کنترل آن می شود.

خواص کلم بروکلی برای سلامت ریه

12. بسیار مؤثر در افزایش میل جنسی

مصرف منظم بروکلی می تواند لیبیدو را افزایش دهد که در بدنسازی به خاطر توانایی آن برای مهار تولید استروژن و افزایش دفع استروژن بیش از حد توسط بدن، مورد استفاده قرار می گیرد. این عمدتا به لطف دو ترکیب di-indolylmethane و indole-3-carbinol است که فعالیت ضد آروماتاز دارند و استروژن قوی را به فرم های ضعیف تر تجزیه می کند. کلم بروکلی کمک می کند تا بدن به طور موثرتری عضله تولید کند و همچنین میل جنسی را به عنوان پاداشی دلپذیر افزایش می دهد.

13. جلوگیری از سرطان

شاید بزرگترین میزان تحقیق بر روی کلم بروکلی برای توانایی آن در جلوگیری از رشد سرطان باشد. سرطان دارای پیوند های مثبت خاصی است که به عنوان افزایش خطر شناخته می شود که شامل اکسیداسیون، التهاب و سموم در بدن است. بروکلی در این مورد منحصر به فرد است به این معنا که می تواند تمام این مواد و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

خواص کلم بروکلی برای جلوگیری از سرطان

نتیجه گیری

کلم بروکلی محبوبیت رو به رشدی دارد و این باعث می شود که ماده غذایی محبوبی در بسیاری از کشورها باشد. آن را طعم دار کنید تا حتی بچه ها نیز بتوانند از آن لذت ببرند و شما یک برنامه غذایی مناسب برای حفظ سلامت در دسترس خود خواهید داشت.

از
7
رای