ورزش برای تقویت بینایی؛ 5 ورزش یوگا برای کاهش خطر آب مروارید چشم

ورزش برای تقویت بینایی؛ 5 ورزش یوگا برای کاهش خطر آب مروارید چشم ورزش برای تقویت بینایی ؛ آیا ورزش برای آب مروارید مفید است؛ علائم و 5 ورزش یوگای چشم برای کاهش خطر آب مروارید و باید و نبایدهای ورزشی بعد از جراحی آب مروارید در سلام دنیا بخوانید.

آب مروارید از بیماری های چشمی می باشد که در سنین مختلف رخ می دهد، در این مطلب از سلام دنیا درباره اهمیت ورزش در درمان آب مروارید، علائم آب مروارید، 5 ورزش یوگای چشم که برای شما مفید است و معرفی ورزش هایی برای جلوگیری از آب مروارید صحبت خواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید.

آیا ورزش برای آب مروارید مفید است؟

آب مروارید وضعیتی است که در آن شما تاری دید را تجربه می کنید. آب مروارید می تواند یک یا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار دهد، آب مروارید به کندی رشد می کند و افزایش می یابد و ممکن است انجام کارهای روزانه را برای شما دشوار کند. همانطور که آب مروارید رشد می کند، عدسی شما را بیشتر کدر می کند. این ممکن است منجر به علائم قابل توجه تر و بیشتری شود.اب مروارید معمولاً به دلیل سن رخ می دهد، اما ممکن است از بدو تولد نیز وجود داشته باشد و افراد جوان نیز ممکن است به آب مروارید مبتلا شوند.

بیماری چشم ممکن است بیشتر به دلیل تروما، آسیب چشم، قرار گرفتن در معرض اشعه یا جراحی چشم برای دیگر مشکلات چشم رخ دهد. آب مروارید باید درمان شود . برخی از عوامل خطر عبارتند از دیابت، چاقی، فشار خون بالا، استعمال دخانیات، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشیدواستفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی و الکل. 

علائم آب مروارید عبارتند از:

  • تاری دید
  • مشکل در دید در شب
  • حساسیت به نور 
  • فردی که آب مروارید دارد بدون نور روشن قادر به خواندن نیست.
  • دیدن "هاله ای " در اطراف چراغ ها
  • تغییرات مکرر در تجویز عینک یا لنزهای تماسی
  • قادر به دیدن رنگ ها به وضوح نیست
  • دوبینی در یک چشم

این علائم ممکن است به شما در شناسایی آب مروارید کمک کند، همیشه به جای اینکه خودتان اب مروارید را تشخیص دهید فوراً با پزشک مشورت کنید.این بیماری در صورت عدم درمان می تواند بدتر شود و حتی منجر به نابینایی شود. چشم پزشک تشخیص می دهد و احتمالاً جراحی را به شما پیشنهاد می کند. ورزش‌های خاصی وجود دارد که پزشک ممکن است برای کاهش ابتلا به آب مروارید توصیه کند. 

آیا ورزش برای آب مروارید مفید است؟

ورزش هرگز نمی تواند آب مروارید چشم را درمان کند، اما ممکن است تا حد زیادی به شما در کاهش خطرات و بهبودی بهتر کمک کند. همچنین نقش کلیدی در کاهش استرس اکسیداتیو دارد که عفونت و التهاب چشم را محدود می کند. اگر مبتلا به آب مروارید هستید همیشه با چشم پزشک مشورت کنید و روش های درمانی پیشنهادی او را دنبال کنید. می‌توانید چند تمرین آسان را در خانه انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که چشمانتان سالم هستند و بینایی چشم شما خوب است. فردی که مشکلات چشمی دارد، پس از جراحی نباید بدون مشورت چشم پزشک ورزش کند یا فعالیت های سنگین انجام دهد.


حتما بخوانید: علت بوجود آمدن و درمان آب مروارید


5 ورزش و یوگا که برای چشمان شما مفید است

1. یوگای چشم: قرار دادن پاها روی دیوار (ویپاریتا کارانی)

این ورزش گردش خون را تقویت می کند، به کاهش استرس کمک می کند و اعتقاد بر این است که این ورزش سلامت چشم شما را بهبود می بخشد. این کار باید با نشستن در کنار دیوار، قرار دادن یک تکیه گاه یا یک پتوی تا شده برای نشستن انجام شود. نفس خود را بیرون دهید و در حالی که به پشت دراز کشیده اید پاهای خود را به آرامی روی دیوار قرار دهید. تکیه گاه را طوری تنظیم کنید که کمرتان اذیت نشود و پاهایتان را صاف کنید. بازوهای خود را بالای سر یا در دو طرف بدن خود نگه دارید. پنج دقیقه در این حالت بمانید و هر روز آن را تکرار کنید.

یوگای چشم: قرار دادن پاها روی دیوار (ویپاریتا کارانی)

2. یوگای چشم: ایستادن روی سر

این ورزش ممکن است به تمرین نیاز داشته باشد اما برای آب مروارید مفید است. با نشستن روی زانوها، ساعدها روی زمین شروع کنید و به آرامی سر خود را پایین بیاورید. دستان خود را به هم قفل کنید و سر خود را با آنها گهواره کنید. اکنون شروع به راه رفتن پاهای خود به سمت سر خود کنید و زانوهای خود را خم کنید.


حتما بخوانید: گلوکوم یا آب سیاه چیست


شما باید وزن خود را به جلو، ابتدا به باسن و نیم تنه، سپس به سر منتقل کنید. پای راست و سپس پای چپ خود را مستقیماً به سمت هوا بلند کنید. وزن خود را روی شانه هایتان بیندازید تا وزن خود را تحمل کنید. وزن خود را به طور مساوی روی ساعد و سر خود حفظ کنید. این وضعیت را برای 30 ثانیه نگه دارید، سپس با احتیاط رها کنید.

یوگای چشم: ایستادن روی سر

3 .یوگای چشم: حرکت سگ سر  رو به پایین

این همچنین به عنوان Adho Mukha Shvanasana شناخته می شود، شما باید یوگا را با نگه داشتن دست ها و زانوهای خود روی زمین یا تشک شروع کنید. نفس خود را بیرون دهید و باسن و خود را به سمت سقف بلند کنید، بدن شما باید شبیه یک "V" وارونه باشد. سعی کنید پاشنه های خود را روی زمین فشار دهید، پاهای خود را صاف کنید و تیغه های شانه خود را به هم نزدیک کنید. سر، گردن خود را شل کنید و ستون فقرات خود را بلند کنید. وزن خود را به طور مساوی بین پاها و دستان خود تقسیم کنید. این تمرین را هر روز انجام دهید تا نتایج مثبت را ببینید. 

یوگای چشم: حرکت سگ سر  رو به پایین

4. یوگای چشم: هالاسانا یا وضیعت گاو آهن

برای انجام حرکت هالآسانا، به پشت دراز بکشید، کمر خود را بالا بیاورید و انگشتان پا را روی زمین در عقب خود قرار دهید . بسیار مراقب باشید و از حرکات آهسته استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کف دست‌ها روی زمین صاف هستند و قفسه سینه‌تان نزدیک به چانه‌تان است. مدتی در این حالت بمانید و به آرامی به حالت اولیه خود بازگردید. انجام هر روز این حرکت قدرتمند ممکن است بینایی شما را تقویت کند.

یوگای چشم: هالاسانا یا وضیعت گاو آهن

5 . یوگای چشم: خم شدن به جلو با پاهای باز

این تمرین خم شدن به جلو ایستاده است که به گردن شما اجازه کشش می دهد. جلوی یک صندلی بایستید و پاها را از هم باز کنید و انگشتان پا به سمت جلو باشد. اکنون ستون فقرات خود را بلند کنید و سر و گردن خود را با ستون فقرات خود هماهنگ کنید. نفس بکشید و به آرامی باسن خود را به سمت جلو جمع کنید و ساعدها را به صورت عمود بر بدنتان روی  صندلی قرار دهید. پیشانی خود را روی ساعد خود قرار دهید. سعی کنید کمر خود را قوس ندهید. پس از مدتی نگه داشتن این حالت، می توانید به حالت ایستاده برگردید.

 یوگای چشم: خم شدن به جلو با پاهای باز

همچنین ممکن است چند تمرین آسان برای چشم انجام دهید، مانند قرار دادن  کف دست  روی چشم  برای شل کردن عضلات اطراف چشم، کاهش خستگی چشم. برای انجام این کار، کف دست خود را گرم کنید، چشمان خود را ببندید، کف هر دست را روی هر چشم قرار دهید و به مدت پنج دقیقه عمیق نفس بکشید. همچنین ممکن است پلک زدن را امتحان کنید که باعث تحریک ترشحات روان کننده در چشم شما می شود. انجام منظم این تمرینات برای سلامتی و چشمان شما مفید خواهد بود. پس از مشورت با پزشک باید تمرینات زیر را انجام دهید. در صورت داشتن هر گونه شرایط سلامتی باید به پزشک اطلاع دهید تا از عوارض و آسیب بیشتر سلامتی جلوگیری کنید.


حتما بخوانید: فواید یوگا برای سلامت بدن، ذهن و تناسب اندام


ورزش هایی برای جلوگیری از آب مروارید

در حالی که برخی از ورزش ها برای آب مروارید مفید هستند، باید بدانید که همه ورزش ها برای شما خوب نیستند. اگر مشکلات ارتوپدی، کمردرد، گردن درد و موارد دیگر دارید از این تمرینات خودداری کنید. در مورد ورزش برای چشمان خود با چشم پزشک خود صحبت کنید تا راهنمایی شود. پزشک شما می تواند تمرینات چشمی مناسبی برای شما ارائه دهد و ممکن است تغییرات مثبتی در وضعیت چشم خود مشاهده کنید. با پزشک خود در مورد بایدها و نبایدهای بعد از جراحی آب مروارید صحبت کنید.

ورزش هایی برای جلوگیری از آب مروارید

سوالات متداول:

Q1. چگونه تمرین خیره شدن به پل بینی خود را انجام دهیم؟

پاسخ  تمرین "به پل بینی خود خیره شوید" باید بدون فشار آوردن به چشمانتان انجام شود. چشمان خود را به هم نزدیک کنید تا روی پل بینی خود تمرکز کنید و سپس مستقیم به جلو نگاه کنید. این حرکت را حدود پنج بار تکرار کنید. بعد از لحظه ای دوباره به پل بینی خود نگاه کنید.

Q2. آیا انجام این تمرینات برای آب مروارید بی خطر است؟

پاسخ: چندین وضعیت و تمرین یوگا وجود دارد که ممکن است برای افرادی که در معرض خطر آب مروارید هستند مفید باشند، اما برای افراد مبتلا به رتینوپاتی، کمردرد، درد مفاصل، آسیب مفصل ران، مشکلات مربوط به ستون فقرات و غیره مناسب نیست. همیشه توصیه می شود با یک متخصص مشورت کنید. دکتر برای درک وضعیت های صحیحی که فرد می تواند بر اساس وضعیت سلامتی خود انجام دهد.

Q3. چرا ورزش های چشم توصیه می شود؟

 در حالی که این تمرینات چشمی ممکن است هیچ مشکل چشمی را درمان نکنند، ممکن است برای بینایی شما مفید باشند ، ماهیچه های چشم شما را تقویت کنند و به طور موقت خستگی چشم را تسکین دهند. 

سخن آخر

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این سایت فقط برای اهداف آموزشی است و به عنوان جایگزینی برای درمان پزشکی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته نشده است. به دلیل نیازهای فردی منحصر به فرد، خواننده باید با پزشک خود مشورت کند تا مناسب بودن اطلاعات را برای وضعیت بیمار تعیین کند.

توجه به این نکته ضروری است که معاینه منظم چشم می تواند به تشخیص آب مروارید و سایر مشکلات چشمی در مراحل اولیه کمک کند. این باعث موفقیت بیشتر هر درمانی می شود. همچنین مهم است که به طور منظم به یک متخصص چشم مراجعه کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز جدی تری باعث مشکلات بینایی شما نمی شود. شما همچنین باید تغییرات خاصی در سبک زندگی و رژیم غذایی خود ایجاد کنید و ورزش منظمی را برای بهبود سلامت چشم و بینایی انجام دهید. 


مقالات مرتبط:

7 حرکت مناسب در یوگا برای درمان یبوست

برای سالم ماندن چشم چه باید کرد؟از
2
رای