برای سالم ماندن چشم چه باید کرد؟ معرفی 10 روش بهبود بینایی

برای سالم ماندن چشم چه باید کرد؟ معرفی 10 روش بهبود بینایی حفظ سلامت چشم ها و بینایی از اهمیت زیادی برخوردار است. با کارهایی ساده اما مهم مانند استفاده از عینک ایمنی و عینک آفتابی و رعایت رژیم غذایی سالم و کنترل دیابت می توان سلامت چشم ها را تأمین کرد.

انجام معاینات منظم چشم فقط یکی از روش های مختلفی است که می توانید بینایی خود را بهبود بخشیده و از صدمات یا بیماری هایی که می تواند به بینایی شما آسیب برساند جلوگیری کنید. برای یادگیری روش های دیگری که می توانید بینایی خود را بهبود ببخشید ادامه مطلب را بخوانید.

معرفی 10 راه مراقبت از سلامت چشم ها و بهبود بینایی


1. به اندازه کافی ویتامین ها و مواد معدنی مهم مورد نیاز بدن را دریافت کنید

ویتامین A، ویتامین C و ویتامین E و همچنین روی مواد معدنی حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند به جلوگیری از تخریب ماکولا کمک کنند. این مشکلی است که در آن ماکولا (بخشی از چشم که بینایی مرکزی را کنترل می کند) رو به زوال می رود.
منابع غذایی برای این مواد مغذی مهم شامل انواع سبزیجات و میوه های رنگی مانند:
هویج
فلفل قرمز
کلم بروکلی
اسفناج
توت فرنگی
سیب زمینی شیرین
مرکبات
غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند سالمون و تخم کتان نیز برای سلامتی بهتر چشم توصیه می شوند.

راههای حفظ سلامت چشم


2. کاروتنوئیدها را فراموش نکنید

چند ماده مغذی دیگر نیز کلید بهبود بینایی هستند. در میان آنها لوتئین و زاكزانتین، كاروتنوئیدهایی موجود در شبكیه نیز وجود دارند. همچنین می توانید آنها را در سبزیجات سبز برگ، کلم بروکلی ، کدو سبز و تخم مرغ پیدا کنید. لوتئین و زاكزانتین به صورت مکمل نیز می توانند مصرف شوند. این کاروتنوئیدها با بهبود تراکم رنگدانه در آن قسمت از چشم و جذب نور ماوراء بنفش و آبی به محافظت از ماکولا کمک می کنند.

برای سلامتی چشم چکار باید کرد


3. تناسب اندام را حفظ کنید

بله، ورزش و حفظ وزن سالم نه فقط کمر را باریک می کند بلکه می تواند به چشم شما نیز کمک کند. دیابت نوع 2 ، که بیشتر در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی دیده می شود، می تواند باعث آسیب به رگ های خونی ریز در چشم ها شود. به این بیماری رتینوپاتی دیابتی گفته می شود. قند زیاد در سیستم گردش خون به دیواره های ظریف شریان ها صدمه می زند. رتینوپاتی دیابتی باعث می شود شریان های بسیار کوچک در شبکیه (قسمت پشتی حساس به نور) خون و مایعات را به چشم انتشار دهند و به بینایی آسیب برسانند. چک کردن میزان قند خون به طور مرتب و حفظ وزن مناسب می تواند شانس ابتلا به دیابت نوع 2 و عوارض بسیاری از آن را کاهش دهد.

روش های محافظت از چشم

4. بیماری های مزمن را کنترل و مدیریت کنید

دیابت تنها بیماری نیست که می تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد. سایر مشکلات، مانند فشار خون بالا و مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، می تواند در بینایی تأثیر بگذارند. این شرایط با التهاب مزمن مرتبط است که می تواند به سلامت بدن از سر تا پا آسیب برساند. به عنوان مثال، التهاب عصب بینایی می تواند باعث درد و حتی از بین رفتن کامل بینایی شود. در حالی که نمی توان از بیماری مانند اسکلروز جلوگیری کرد، می توانید با عادات و داروهای سالم سعی کنید آن را کنترل و مدیریت کنید. فشار خون بالا را می توان به طور مؤثر با یک رژیم غذایی سالم برای قلب، ورزش و داروهای ضد فشار خون درمان کرد.


5. از عینک ایمنی استفاده کنید

این که آیا شما راکت بال (نوعی تنیس بدون تور) بازی می کنید، در گاراژ خود کار می کنید یا یک آزمایش علمی را در مدرسه انجام می دهید، بسیار حیاتی است که با عینک های ایمنی مناسب از چشمان خود محافظت کنید. اگر در معرض خطر مواد شیمیایی، اشیاء تیز هستید یا هنگام برش چوب و فلز و حتی می توانید هنگام انجام ورزش هایی مثل بسکتبال از عینک محافظ مناسب استفاده کنید. بسیاری از عینک های محافظ با نوعی پلی کربنات ساخته می شوند که تقریباً 10 برابر سخت تر از سایر اشکال پلاستیک هستند.

برای سالم ماندن چشم چه باید کرد

6. برای محافظت از چشمانتان از عینک آفتابی استفاده کنید

عینک های آفتابی فقط برای جذابیت نیستند. استفاده از عینک آفتابی درسایه یکی از مهمترین اقداماتی است که می توانید برای بهبود بینایی خود انجام دهید. از عینک آفتابی ای استفاده کنید که 99 تا 100 درصد اشعه UVA و UVB را از نور خورشید مسدود کند. عینک آفتابی از چشمان در برابر شرایطی که باعث آسیب چشمی می شود محافظت می کند. اینها شامل آب مروارید، دژنراسیون ماکولا و پتریژیم (رشد بافت در قسمت سفید چشم)  است. Pterygiums می تواند به منبع آستیگماتیسم ترمود منجر شود، که می تواند باعث تاری دید شود. پوشیدن کلاه لبه دار نیز می تواند به محافظت از چشمان شما در برابر آفتاب کمک کند.

موارد مراقبت از چشم


7. محافظت از چشمان با استفاده از قانون 20-20-20 پیروی کنید

چشمان شما در طول روز سخت کار می کند و پس از آن نیاز به استراحت دارد. اگر کار با رایانه به مدت طولانی انجام دهید، فشار شدیدی به چشم ها وارد می شود. برای کم شدن فشار، قانون 20-20-20 را دنبال کنید. این قانون بدان معناست که هر 20 دقیقه، شما باید از خیره شدن به رایانه خود متوقف شوید و به مدت 20 ثانیه به دنبال چیزی در فاصله 20 فوتی باشید.

8. ترک سیگار

می دانید که استعمال سیگار برای ریه ها و قلب شما مضر است، به همین ترتیب به مو، پوست، دندان ها و تقریباً همه قسمت های دیگر بدن نیز آسیب می رساند. این شامل چشم ها نیز می شود. استعمال سیگار بطور چشمگیری خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا مربوط به سن را افزایش می دهد.
خوشبختانه، چشم ها، ریه ها، قلب و سایر قسمت های بدن شما می توانند در اولین ساعات ترک بعد از سال ها آسیب ناشی از تنباکو، دوباره بهبود یابند و هر چه مدت طولانی تر بتوانید از سیگار دوری کنید، این کار بیشتر به نفع رگ های خونی است و التهاب در تمام چشم و بقیه بدن نیز کاهش می یابد.

توصیه هایی برای مراقبت از چشم


9. تاریخچه سلامت چشم را در خانواده خود بررسی کنید

برخی از بیماری های چشم ارثی است، بنابراین آگاهی از شرایط چشمی که والدین یا مادربزرگ و مادر مادربزرگ شما داشته اند می تواند در انجام اقدامات احتیاطی به شما کمک کند.
مشکلات ارثی شامل موارد زیر است:
گلوکوم
دژنراسیون شبکیه
دژنراسیون ماکولا وابسته به سن
آتروفی نوری
دانستن سابقه خانوادگی شما می تواند در پیشگیری از خطر های اولیه به شما کمک کند.


10. دست ها و لنزهای خود را تمیز نگه دارید

چشمان شما به ویژه در مقابل میکروب ها و عفونت ها آسیب پذیر است. حتی مواردی که فقط چشم شما را تحریک می کنند می توانند روی بینایی نیز تأثیر بگذارند. به همین دلایل، همیشه باید دستان خود را قبل از لمس کردن چشم یا دست زدن به لنزهای تماسی خود بشویید. همچنین شستن دستها و ضدعفونی کردن لنزهای تماسی مطابق دستورالعمل بسیار مهم است.
شما همچنین باید همانطور که توسط سازنده یا پزشک توصیه می شود لنزهای تماسی خود را تعویض کنید. میکروب های موجود در لنزهای تماسی می توانند منجر به عفونت باکتریایی چشم شوند.


حرف آخر
ممکن است شستن دستان، خوردن سبزیجات یا حفظ وزن در محدوده توصیه شده را به عنوان گام های اساسی به سمت بینایی بهتر مرتبط ندانید، اما همه آنها نقش دارند. سبک زندگی سالم و محافظت از چشم در برابر نور خورشید و اشیاء خارجی نمی تواند شما را در برابر هر بیماری چشمی محافظت کند. اما همه آنها می توانند شانس ابتلا به بیماری هایی که می توانند به بینایی آسیب برساند را کاهش دهند.

منبع: healthline

از
4
رای