خواص پماد دایمتیکون برای پوست؛ روش مصرف و عوارض آن

خواص پماد دایمتیکون برای پوست؛ روش مصرف و عوارض آن همه چیز درباره محصول پرکاربرد پماد دایمیتیکون، از جمله نحوه و موارد مصرف، عوارض جانبی، تداخلات دارویی و شرایط نگهداری این کرم موضعی باید بدانید در ادامه این مقاله سلام دنیا مطالعه کنید.

پماد دایمتیکون موارد کاربرد فراوانی دارد، از کرم‌های بثورات پوشک گرفته تا مرطوب کننده ها، لوسیون‌ها تا انواع کرم‌ها، و صدها محصول مراقبت شخصی از دایمتیکون برای مصرف راحت تر استفاده می‌کنند. در ادامه این مقاله از سلام دنیا بیشتر به اینکه پماد دایمتیکون چیست، خواص دایمتیکون برای پوست، نحوه استفاده و عوارض جانبی آن می‌پردازیم. 

دارو موضعی دایمتیکون

توجه: این مطلب یک خلاصه از محصول است و شامل کلیه اطلاعات موجود در مورد این محصول نمی‌باشد. این اطلاعات تضمین نمی‌کند که این محصول برای شما ایمن، موثر یا مناسب باشد. این اطلاعات توصیه‌های پزشکی نیست و جایگزین توصیه های متخصص مراقبت های بهداشتی شما نمی باشد. همیشه در مورد این محصول و نیازهای خاص بهداشتی خود از متخصص مراقبت های بهداشتی تان سوال بپرسید.

دایمتیکون برای چیست؟

این دارو به عنوان مرطوب کننده برای درمان یا جلوگیری از خشکی، زبری ، پوسته پوسته شدن پوست، خارش پوستی و تحریکات جزئی پوست (به عنوان مثال، بثورات ناشی از پوشک، سوختگی پوست در اثر پرتودرمانی) استفاده می شود. نرم کننده ها موادی هستند که پوست را نرم و مرطوب کرده و خارش و پوسته پوسته شدن آن را کاهش می‌دهند. برخی از محصولات (به عنوان مثال، زینک اکساید، وازلین) بیشتر برای محافظت از پوست در برابر تحریک (به عنوان مثال، جلوگیری از خشکی) استفاده می‌شوند. خشکی پوست در اثر از دست دادن آب در لایه بالایی پوست ایجاد می شود. نرم کننده ها یا مرطوب کننده ها با تشکیل یک لایه چربی در روی پوست عمل می کنند و آب را در پوست به دام می اندازد.


حتما بخوانید: درمان خشکی پوست بدن با روش های ساده


وازلین، لانولین، روغن معدنی و دایمتیکون از نرم کننده های رایج هستند. مواد جاذب رطوبت، از جمله گلیسیرین ، لسیتین و پروپیلن گلیکول، آب را به سمت لایه خارجی پوست می کشند. بسیاری از محصولات همچنین دارای موادی هستند که ماده (کراتین) را که لایه بالایی سلولهای پوست را در کنار هم نگه می‌دارد را نرم می کنند (از جمله اوره ، اسیدهای آلفا هیدروکسی مانند اسید لاکتیک یا سیتریک یا گلیکولیک و آلانتوئین). این مادها به ریزش سلولهای مرده پوست کمک می کنند، در نتیجه آب بیشتر در پوست حفظ شود و باعث می شود پوست نرم و لطیف شود.

پماد دایمتیکون

نحوه مصرف محصول موضعی دایمتیکون

طبق دستورالعمل از این محصول استفاده کنید. برخی از محصولات قبل از استفاده به آماده‌سازی نیاز دارند. همه راهنمایی های موجود بر روی بسته بندی محصول را دنبال کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. برخی از محصولات قبل از استفاده باید تکان داده شوند. برچسب را بررسی کنید تا ببینید آیا باید بطری را قبل از استفاده به خوبی تکان دهید یا خیر. در صورت لزوم یا بر اساس دستور روی برچسب یا تجویز پزشک خود، محصول موضعی را روی مناطق آسیب دیده پوست بمالید. اینکه هر چند وقت یکبار دارو مصرف کنید به محصول و شرایط پوستی شما بستگی دارد.

برای درمان خشکی دست، ممکن است لازم باشد هر بار که دست خود را می شوید، از محصول استفاده کنید و آن را در طول روز استفاده کنید. اگر از این محصول برای کمک به درمان بثورات پوشک کودک استفاده می کنید، قبل از استفاده ناحیه پوشک را به خوبی تمیز کنید و اجازه دهید قبل از استفاده از محصول ناحیه خشک شود. اگر از این محصول برای کمک به درمان سوختگی پوست ناشی از پرتودرمانی استفاده می کنید، با پرسنل پرتودرمانی تماس بگیرید تا ببینید آیا برند شما برای استفاده قبل از پرتودرمانی مناسب است یا خیر. برای استفاده صحیح، تمام دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. محصول را فقط روی پوست بزنید. از بکاربرن محصول در نواحی حساس مانند چشم، داخل دهان یا بینی و ناحیه واژن یا کشاله ران خودداری کنید، مگر اینکه برچسب یا پزشک به شما دستور دیگری بدهد.


حتما بخوانید: درمان خانگی برای رفع خشکی دست ها


برچسب را برای راهنمایی در مورد هر نواحی یا انواع پوستی که نباید از محصول استفاده کنید، بررسی کنید (به عنوان مثال، بروی صورت، هر قسمت از پوست که بیرون ریخته یا خشک شده یا بریده شده یا تحریک شده یا خراشیده شده، یا در ناحیه ای که اخیراً اصلاح شده است). برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بیشترین فایده را از آن ببرید.

بیشتر مرطوب کننده‌ها برای عملکرد خوب به آب نیاز دارند. محصول را بعد از استحمام یا دوش گرفتن در حالی که پوست هنوز مرطوب است استفاده کنید. برای پوست بسیار خشک، پزشک ممکن است به شما دستور دهد قبل از استفاده از محصول، محل را خیس کنید. استحمام و شستشوی طولانی، گرم یا مکرر می تواند خشکی پوست را بدتر کند. اگر وضعیت شما ادامه پیدا کند یا بدتر شود، یا اگر فکر می کنید ممکن است یک مشکل پزشکی جدی داشته باشید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی دایمتیکون

بیشتر نرم کننده‌ها می توانند با خیال راحت و بدون هیچ گونه عوارض جانبی استفاده شوند. اما ممکن است باعث سوزش، گزش، قرمزی یا تحریک شوند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، به یاد داشته باشید که وی تشخیص داده است که فایده دارو برای شما بیش از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند. در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: تغییرات غیرمعمول در پوست (به عنوان مثال سفید یا نرم یا خیس شدن ناشی از رطوبت زیاد)، علائم عفونت پوستی. یک واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است.

با این حال، در صورت مشاهده علائم حساسیت زا شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش یا تورم (به خصوص صورت یا زبان یا گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به مراکز اورژانسی مراجعه کنید. در صورت مشاهده عوارضی به جزء موارد ذکر شده در بالا، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.


حتما بخوانید: 10 درمان ساده خانگی و طبیعی برای سرگیجه 


عوارض دایمتیکون

مصرف دایمتیکون و اقدامات احتیاطی لازم

قبل از استفاده از این محصول، اگر به هر یک از مواد موجود در محصول حساسیت دارید، یا اگر حساسیت دیگری دارید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای جزئیات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. در صورت ابتلا به هر یک از مشکلات سلامتی زیر، قبل از استفاده از این محصول با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید: بریدگی یا عفونت یا زخم پوستی.

برخی از مواد (به عنوان مثال، مواد نگهدارنده، رایحه ها) ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کنند. در صورت نیاز به اقدامات احتیاطی ویژه هنگام آفتاب گرفتن، برچسب را برای هرگونه هشدار بررسی کنید یا از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید. پزشک یا داروساز شما ممکن است به شما پیشنهاد دهد که زمان قرار گرفتن در زیر نور آفتاب را محدود کنید، از اطاقک های برنزه کننده و لامپ های آفتابی خودداری کنید و در خارج از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید.

در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از محصولات ممکن است آکنه را بدتر کنند. اگر پوست شما مستعد آکنه است، بروی برچسب محصول به دنبال عبارت " غیر کمدوژنیک" باشید (یعنی منافذ پوست را مسدود نخواهد کرد). برخی از محولات ممکن است لباس را لکه دار یا باعث تغییر رنگ آنها شوند. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود سوال کنید. مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی، به خصوص اگر این محصول را در ناحیه پستان استفاده می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی دایمتیکون

اگر از این محصول تحت نظر پزشک خود استفاده می کنید، پزشک یا داروساز شما ممکن است از قبل در مورد تداخلات دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر داشته باشد. قبل از اینکه با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید، دوز دارو را شروع، متوقف یا تغییر ندهید. اگر پزشک شما را به استفاده از این محصول راهنمایی کرده است یا اگر از هر داروی تجویز شده ای روی پوست استفاده می کنید، به پزشک یا داروساز خود تمام محصولات تجویز شده و بدون نسخه یا گیاهی که می توانید استفاده کنید، از جمله سایر محصولات مراقبت از پوست را اطلاع دهید. لیستی از تمام داروهای خود را با خود نگه دارید تا پزشک و داروساز خود را از آنها مطلع کنید.

موارد مصرف دایمتیکون

مصرف بیش از حد دارو دایمتیکون

این دارو در صورت بلعیده شدن ممکن است مضر باشد. اگر کسی بیش از حد دارو مصرف کرده و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی  دارد، با شماره 115 تماس بگیرید. در غیر این صورت، بلافاصله با یک مرکز اورژانسی مراجعه کنید.

تذکر در مصرف دایمتیکون:

برخی از راه‌های جلوگیری از خشکی پوست عبارتند از: استفاده از آب ولرم (نه داغ) هنگام استحمام، حمام کردن یا دوش گرفتن کمتر (به عنوان مثال ، هر 1تا2 روز)، کوتاه کردن مدت حمام یا دوش، و استفاده از مرطوب کننده هوا در هنگام خشک شدن هوا. انواع مختلفی از محصولات نرم کننده در دسترس هستند. برخی حاوی عطر یا مواد دیگری هستند که ممکن است برخی از افراد به آنها حساسیت داشته باشند. نرم کننده‌ها به شکل های مختلف مانند روغن ها، کرم، لوسیون یا اسپری در دسترس هستند. در مورد محصولی که ممکن است برای شما بهترین باشد با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.


حتما بخوانید: پماد بتامتازون برای چیست


دوز فراموش شده دایمتیکون:

اگر از این محصول طبق برنامه منظم استفاده می کنید و دوز مصرفی را فراموش کرده اید، به محض یادآوری از آن استفاده کنید. برای دستیابی به نتیجه بهتر از محصول بیشتری استفاده نکنید یا مقدار بیشتر از حدی که تجویز شده استفاده نکنید.

نحوه نگهداری از دایمتیکون:

به اطلاعات نگهداری چاپ شده روی بسته مراجعه کنید. اگر در مورد نگهداری سوالی دارید، از داروساز خود سوال کنید. تمام محصولات دارویی را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. قوطی فومی(کفی) را در مجاورت گرمای زیاد (بیش از 120 درجه فارنهایت یا 49 درجه سانتیگراد) نگهداری نکنید و آن را در مجاورت شعله آزاد نگهداری و استفاده نکنید.

از آنجا که قوطی‌های فومی فشرده هستند، قوطی را سوراخ نکنید و نسوزانید. داروها را در توالت با فشار آب ندور نریزید و آنها را در یک فاضلاب نریزید، مگر اینکه اینطور دستور داده شده باشد. زمانی که انقضاء این محصول به پایان رسیده یا به آن نیازی ندارید آن را به درستی دور بریزید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دور ریختن ایمن محصول، با داروساز یا شرکت محلی دفع زباله مشورت کنید.

سخن آخر

در این مقاله از بخش اطلاعات دارویی و پزشکی با موارد مصرف مختلف محصول موضعی دایمتیکون آشنا شدید. مشاهدات نشان می‌دهد این دارو تاثیر مثبتی برای درمان خشکی و بثورات پوستی دارد، با این وجود از مصرف خودسرانه آن بدون مشورت با پزشک پرهیز کرده و در صورت مشاهده عوارض جانبی فورا تحت معاینه قرار بگیرید. 


مقالات مرتبط:

پماد کالامین برای چیست و روش مصرف آن

7 درمان خانگی ساده برای از بین بردن خشکی پوست

از
3
رای