قرص داکسی سایکلین برای چیست، نحوه مصرف و عوارض داکسی سایکلین

قرص داکسی سایکلین برای چیست، نحوه مصرف و عوارض داکسی سایکلین قرص داکسی سایکلین برای چیست ؛ موارد، نحوه مصرف و عوارض کپسول یا قرص داکسی سایکلین برای جوش، عفونت واژن، کرونا، چرا نباید بعد از خوردن آن دراز کشید، و قیمت آن در سلام دنیا بخوانید.

قرص داکسی سایکلین (doxycycline) نوعی آنتی بیوتیک است که با توقف رشد باکتری ها مانع از انتشار عفونت می شود و به درمان آن کمک می کند. این دارو در درمان عفونت‌های تنفسی، آکنه و سیاه زخم کاربرد دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرص داکسی سایکلین برای چیست، کاربرد داکسی ساکلین برای جوش، عفونت واژن، کرونا مقدار و نحوه مصرف و عوارض مصرف قرص داکسی سایکلین تا پایان این مطلب سلام دنیا با ما همراه باشید.

قرص داکسی سایکلین (doxycycline) برای چیست

قرص داکسی سایکلین نوعی داروی آنتی‌بیوتیک و متعلق به دسته «تتراسایکلین‌ها» است و برای مقابله با عفونت های عامل باکتریایی تجویز می شود.این دارو با توقف رشد باکتری ها،به درمان عفونت کمک می کند. از جمله موارد مصرف قرص داکسی سایکلین می توان به درمان عفونت‌های باکتریایی شامل آکنه، عفونت‌های مجاری ادراری، عفونت‌های روده، عفونت‌های چشم، سوزاک، کلامیدیا، پریودنتیت و … اشاره کرد.

علاوه براین، قرص داکسی سایکلین برای درمان لکه، برآمدگی‌های ناشی از صدمه و موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. سایر انواع قرص داکسی سایکلین، به درمان مالاریا، سیاه زخم و یا درمان عفونت‌هایی ناشی از کنه‌ها، شپش‌ها و کرم‌های ریز معروف به میت کمک می کند. نکته مهم درمورد قرص داکسی سایکلین این است که این آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ها با عامل ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا کاربرد ندارد.


حتما بخوانید: علائم سوزاک در مردان و زنان چیست


قرص داکسی سایکلین برای جوش

همانطور که اشاره شد یکی از کاربردهای قرص داکسی سایکلین درمان جوش است،این دارو میتواند به درمان آکنه های شدید عفونی کمک کند.زیرا این آنتی بیوتیک می تواند با توقف رشد باکتری های روی پوست،موجب کاهش تعداد باکتری‌های ایجادکننده آکنه شود.مصرف این قرص به درمان التهابات پوست و قرمزی ناشی از جوش ها کمک می کند.همچنین داکسی سایکلین برای درمان و رفع لکه‌ها، برجستگی‌ها و ضایعات ناشی از آکنه روزاسه نیز موثر عمل می کند. توجه داشته باشید که این دارو برای درمان جوش حتما باید توسط پزشک برای شما تجویز شود، بنابراین از مصرف خودسرانه ان پرهیز کنید.

قرص داکسی سایکلین برای جوش

نحوه مصرف داکسی سایکلین برای درمان جوش

بزرگسالان باید یک‌بار در روز قرص داکسی سایکلین 40 یا کپسول آن را استفاده کنند.به طور کلی مقدار مصرف استاندارد این قرص برای درمان جوش در بزرگسالان بین 50 تا 100 میلی‌گرم است.برای جلوگیری از بروز مکشلات گوارشی پزشکان توصیه می کنند که قرص داکسی سایکلین را حتما به همراه یک لیوان پر آب مصرف نمایید. مقدار مصرف قرص داکسی سایکلین در کودکان  توسط پزشک تعیین می شود.

کپسول داکسی سایکلین برای عفونت واژن

باکتری هایی نظیر (واژینوز باکتریال، کلامیدیا، گنوره) از عوامل ایجاد کننده عفونت واژن هستند. این عفونت با بروز سوزش، خارش، ترشحات غیرعادی (ترشحات بدبو یا سفید رنگ و سفت شبیه پنیر) و درد زیر شکم حین رابطه جنسی همراه است.


حتما بخوانید: درمان عفونت واژن با ماست


یک درمان رایج عفونت‌های باکتریایی واژن تجویز کپسول داکسی سایکلین است.زیرا این انتی بیوتیک برای درمان بیماری ها با عامل باکتری موثر عمل می کند و با توقف رشد باکتری ها می تواند به درمان عفونت و از بین بردن علائم ناشی از آن کمک کند.

کپسول داکسی سایکلین برای عفونت واژن

داکسی سایکلین 100 برای کرونا

عامل بروز بیماری کرونا عفونت ویروسی است،بنابراین در زمان ابتلا به کرونا درصورت تشخیص پزشک به داروی ضد ویروسی احتمالا مصرف روزانه یک عدد قرص داکسی سایکلین 100 میلی گرم را برای بیمار تجویز می کند.

ایا قرص داکسی سایکلین باعث چاقی میشود

نتایج بررسی های مختلف مشخص کرده اند که مصرف قرص داکسی سایکلین باعث اضافه وزن غیر عادی و چاقی می شود. افزایش وزن و چاقی بعد از مصرف این دارو یکی از عوارض جانبی قرص داکسی سایکلین محسوب می شود.

عوارض داکسی سایکلین 100 برای جوش

مصرف قرص داکسی سایکلین 100 در درمان جوش علاوه بر بروز مشکلات گوارشی مشکلاتی نظیر تهوع و استفراغ و افزایش حساسیت به نور خورشید را هم در پی دارد. به همین دلیل متخصصین پوست توصیه می کنند در حین مصرف این دارو برای درمان جوش حتما استفاده از ضد آفتاب را در برنامه روتین پوست خود قرار دهید.


حتما بخوانید: بهترین پماد برای جوش صورت


با این حال،در بررسی ها مشخص شده است که مصرف قرص داکسی سایکلین در مقایسه با سایر آنتی بیوتیک ها برای درمان جوش، عوارض جانبی کمتری را در پی دارد و به عنوان یک دارو نسبتا بی خطر و موثر برای درمان این عارضه درنظر گرفته شده است.

عوارض داکسی سایکلین 100 برای جوش

چرا بعد از خوردن قرص داکسی سایکلین نباید دراز کشید

برای جلوگیری از بروز مشکلات گوارشی نباید بعد از مصرف قرص داکسی سایکلین به مدت 10 تا 30 دقیقه دراز بکشید.

قیمت قرص داکسی سایکلین

قیمت هر بسته قرص داکسی سایکلین  1450000 ریال مشخص شده است.

کلام آخر:

قرص داکسی سایکلین نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های باکتریایی کاربرد دارد. از مهمترین کاربردهای این دارو می توان به درمان آکنه، آکنه، عفونت‌های مجاری ادراری، عفونت‌های روده، عفونت‌های چشم، سوزاک، کلامیدیا، پریودنتیت و...اشاره کرد. این دارو در درمان عفونت ویروسی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا موثر نیست. قرص داکسی سایکلین برای درمان جوش حتما باید توسط پزشک برای شما تجویز شود برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی از مصرف خودسرانه این دارو خودداری کنید.


مقالات مرتبط:

شربت داکسی سایکلین کلسیم (Doxycycline) برای چیست

قرص کورتون برای چیست و چه عوارضی دارد

از
2
رای