درمان واریکوسل با ورزش؛ بهترین و بدترین ورزش برای واریس بیضه

درمان واریکوسل با ورزش؛ بهترین و بدترین ورزش برای واریس بیضه واریکوسل چیست؛ درمان واریکوسل با ورزش، 5 حرکت ورزشی برای واریکوسل، مضرات ورزش بدنسازی، رزمی، فوتبال برای واریکوسل و بایدها و نبایدها برای ورزش کردن با واریکوسل را در سلام دنیا بخوانید.

واریکوسل بزرگ شدن غیر طبیعی وریدهای کیسه بیضه است، کیسه ای پوستی که بیضه ها را نگه می دارد. واریکوسل شایع است و معمولاً در دوران بلوغ ایجاد می شود، اگرچه می تواند در اواخر زندگی فرد نیز ظاهر شود. اگرچه واریکوسل همیشه نیاز به درمان ندارد، اما ممکن است باعث درد یا مشکلات باروری شود و ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد.علاوه بر جراحی و دران های متداول انجام برخی حرکات ورزشی نیز می توانند به درمان واریکوسل کمک کنند. از این رو ما در ادامه این مطلب سلام دنیا قصد داریم درباره درمان واریکوسل با ورزش و واریکوسل و ورزش بدنسازی، رزمی و بارفیکس را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

واریکوسل چیست

واریکوسل در اثر بزرگ شدن رگ های کیسه بیضه که کیسه نازکی از بافت پوستی بیضه ها است، رخ می دهد. این سیاهرگ‌ها خون فاقد اکسیژن را از بیضه‌ها به قلب برمی‌گردانند. واریکوسل زمانی رخ می دهد که خون به جای گردش از کیسه بیضه در وریدها جمع شود. واریکوسل معمولاً در بسیاری از مردان در دوران بلوغ ایجاد می شود و ممکن است با گذشت زمان بدتر شود. این وضعیتی است که باعث ناراحتی و درد می شود، اما علائم در ابتدا مشهود نیستند. این وضعیت باعث رشد ضعیف یا ناهموار بیضه ها، کاهش تولید اسپرم یا احتمالاً سایر مسائلی می شود که با خطر بالاتر ناباروری مرتبط هستند. برخی از علائم احتمالی واریکوسل عبارتند از:


حتما بخوانید: علت واریکوسل چیست و چگونه درمان میشود


علائم احتمالی واریکوسل

 • درد یا ناراحتی خسته کننده و ضربان دار، به خصوص در حالت ایستادن برای مدت طولانی.
 • توده ای در کنار کیسه بیضه برای واریکوسل که به اندازه کافی بزرگ است و ممکن است به راحتی در بالای بیضه سمت چپ قابل مشاهده باشد. واریکوسل های کوچکتر ممکن است با لمس قابل توجه باشند اما بسیار کوچکتر از آن هستند که دیده شوند.
 • ممکن است بیضه‌ها به یک اندازه رشد نکنند و به اندازه‌های مختلف رشد نکنند (بیضه آسیب‌ دیده اغلب کوچک‌ تر می‌شود).
 • برخی از واریکوسل ها می توانند باعث ناباروری شوند.

واریکوسل چیست

اگر هر یک از این موارد را تجربه کردید، باید در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید. تشخیص به موقع و دقیق بسیار مهم است تا بعداً مشکل جدی برای سلامتی ایجاد نکند. سعی نکنید خودتان تشخیص دهید یا خود درمانی کنید، با پزشک مشورت کنید و او ممکن است جراحی را پیشنهاد کند یا چند تمرین ورزشی مفید را برای شرایط شما توصیه کند.


حتما بخوانید: درمان واریکوسل (واریس بیضه) بدون جراحی با روش های خانگی


آیا ورزش برای واریکوسل مفید است؟

با ورزش منظم عضلات ساق پا، ممکن است به طور موقت درد واریکوسل تسکین پیدا کند. ورزش کردن احتمال تجمع خون در رگ های شما را کاهش می دهد. از این رو، فعالیت بدنی سالم و منظم برای کاهش شدت علائم واریکوسل بسیار مهم است. حتی پیاده روی و حرکت ورزشی ساده در خانه برای شما مفید است بنابراین هر یک ساعت هر دو ماهیچه ساق پا را تمرین دهید. 

5 حرکت ورزشی برای واریکوسل

1. حرکت دراز کردن پاها روی دیوار ( Legs up-the-wall pose)

این ورزش گردش خون را تقویت می کند، برای کاهش درد و ناراحتی مربوط به واریکوسل عالی است. باید با نشستن درست در کنار دیوار شروع کنید، در یک وضعیت راحت دراز بکشید و به آرامی پاهای خود را روی دیوار بلند کنید. زاویه 90 تا 120 درجه را بین بدن و پای خود حفظ کنید.می توانید بازوهای خود را به پهلو استراحت دهید و به طور منظم نفس بکشید. این حالت را حداقل 5 دقیقه نگه دارید و هر روز آن را تکرار کنید. این یک وضعیت یوگا بسیار آسان است که همچنین ممکن است به تخلیه لخته خون در وریدهای کیسه بیضه کمک کند و در نتیجه خنک شدن بیضه را افزایش دهد. این حرکت تولید تستوسترون را افزایش می دهد و برای واریکوسل بسیار موثر است.

حرکت دراز کردن پاها روی دیوار( Legs up-the-wall pose)

2. حرکت کودک شاد (Happy baby pose)

این یک تمرین بسیار ساده است که می توان آن را در راحتی در خانه انجام داد. گردش خون بهتر را بهبود می بخشد و هر دو ناحیه کشاله ران و لگن داخلی را کشیده و در نتیجه به طور موقت درد مرتبط با واریکوسل را کاهش می دهد. همچنین از تخلیه بهتر خون از بیضه ها پشتیبانی می کند. ابتدا به پشت دراز بکشید بعد زانوهای خود را خم کرده و به سمت سینه خود بیاورید. سعی کنید پاهای خود را با دستان خود نگه دارید. حالا به آرامی سعی کنید پاهای خود را به سمت پایین بکشید و در حالی که حالت صافی دارید و پشت خود را روی زمین قرار می دهید و این کار را تا زمانی که کشش خفیفی احساس کنید ادامه دهید. حدود 1 دقیقه وضعیت خود را حفظ کنید و این تمرین را به طور منظم برای دستیابی به نتایج مثبت انجام دهید.

حرکت کودک شاد(Happy baby pose)

3. حرکت کمان (Bow pose)

انجام منظم حرکت کمان ممکن است در تحریک اندام های تناسلی مردانه و صاف کردن گردش خون در سراسر بدن نقش داشته باشد. این حرکت فواید فیزیکی متعددی دارد و در عین حال استرس و اضطراب را نیز تسکین می دهد. ابتدا روی شکم خود دراز بکشید در حالی که پاهای خود را کمی از هم باز کنید و بازوها را در کناره های خود نگه دارید. در مرحله بعد، زانوهایتان را جمع کنید تا پاهایتان را پشت سرتان بلند کنید، ممکن است سعی کنید مچ پاها را پشت سرتان نگه دارید. در حین دم، سعی کنید به آرامی پاها و قفسه سینه خود را از زمین بلند کنید. هنگامی که در یک موقعیت راحت قرار گرفتید، نفس عمیق بکشید و این وضعیت را برای حدود نیم دقیقه یا کمتر حفظ کنید.

حرکت کمان(Bow pose)

4. حرکت رعد و برق ( Thunderbolt pose)

با زانو زدن و هر دو زانو روی زمین تمرین را شروع کنید. برای راحتی بیشتر می توانید از تشک یوگا استفاده کنید. مچ پا و زانوها را کنار هم نگه دارید و روی پاشنه های خود بنشینید. مطمئن شوید که صاف نشسته اید و باسن خود را روی پاشنه های خود قرار دهید. در همین حال، ران های شما باید روی ساق پا قرار بگیرند زیرا انگشتان بزرگ هر دو پا به یکدیگر برخورد می کنند. دستان خود را بالای زانو قرار دهید، بازوهای خود را شل نگه دارید، سر را صاف نگه دارید و چانه را به موازات زمین قرار دهید. سعی کنید هنگام دم و بازدم آهسته هوا، روی تنفس خود تمرکز کنید. حدود 5 یا 10 دقیقه در این حالت بمانید و به تدریج زمان را به حدود 30 دقیقه در روز افزایش دهید. این تمرین فواید زیادی دارد، از جمله تقویت اندام های جنسی و عضلات لگن و در نتیجه کاهش درد واریکوسل. این حرکت همچنین جریان خون را در ناحیه لگن افزایش می دهد و بنابراین از بدتر شدن واریکوسل جلوگیری می کند.

حرکت رعد و برق( Thunderbolt pose)

5. پیاده روی

پیاده روی روزانه فواید متعددی برای سلامتی و به ویژه برای واریکوسل دارد. باید به آرامی راه بروید زیرا به بهبود گردش خون کمک می کند. از آنجایی که تصور می شود گردش خون ضعیف عامل اصلی واریکوسل است، پیاده روی منظم می تواند تا حدودی شانس ابتلا به واریکوسل را در وهله اول کاهش دهد. پیاده روی همچنین ممکن است برای کمک به کاهش تورم و درد در کیسه بیضه ضروری باشد. همراه با این تمرینات، تنفس عمیق می تواند به شما کمک کند احساس آرامش کنید، استرس را کاهش می دهد و علائم واریکوسل را تسکین می دهد. قبل از انجام این تمرینات حتما با پزشک مشورت کنید. شما باید همیشه هر حرکت یوگا را به درستی انجام دهید و در صورت داشتن هر گونه بیماری به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است همه تمرینات برای افرادی که دارای مشکلات ارتوپدی، کمردرد، درد مفاصل و سایرین هستند مناسب نباشد.


حتما بخوانید: بیماری اپیدیدیمیت یا عفونت بیضه در مردان


واریکوسل و ورزش بدنسازی

همانطور که گفته شد برخی ورزش ها برای تکسین علائم واریکوسل بسیار مفید هستند و فرد نیز می تواند علاوه بر تسکین علائم حرکات ورزشی خود را هم انجام دهد.در مورد افرادی که واریکوسل شده اند انجام ورزش های سبک مانند یوگا و شنا فشار کمتری به بدن وارد می کند و به متعادل سازی جریان خون در بیضه ها کمک می کند.اما ورزش بدنسازی که شامل بلند کردن وزنه های سنگین است می تواند با فشار آوردن به بیضه برای این افراد مضر باشد.بنابراین افرادی که دچار واریکوسل هستند و به ورزش بدنسازی علاقه دارند باید از فشار آوردن بیش از حد به بیضه ها خودداری کنند.افراد مبتلا به واریکوسل باید در هنگام انجام حرکات ورزش بدنسازی نکات زیر را در نظر بگیرند:

 • تعویض وزنه های سبک با وزنه ها سنگین
 • انجام بازدم در زمان بلند کردن وزنه
 • راه رفتن یا رکان زدن بلافاصله بعد از بلند کردن وزنه برای ایجاد جریان و گردش خون بیشتر
 • استفاده از جوراب واریس برای بلند کردن وزنه

واریکوسل و ورزش بدنسازی

آیا بدنسازی واریکوسل را تشدید میکند

هر گونه فعالیت بدنی که ممکن است فشار داخل حفره شکم را افزایش دهد مانند وزنه برداری، به طور متوالی فشار داخل واریکوسل را افزایش می دهد. به طور بالقوه منجر به بدتر شدن واریکوسل می شود، اما چنین اثر نامطلوب احتمالی هنوز مشخص نیست.با این وجود باید از فشار آوردن بیش از حد به بیضه ها اجتناب کنند و نکاتی که در قسمت بالا اشاره شده را در هنگام ورزش بدنسازی درنظر بگیرند.


حتما بخوانید: علائم تبخال ناحیه تناسلی در مردان و درمان آن


بارفیکس و واریکوسل

همانطور که در قسمت های بالا نیز اشاره شد انجام ورزش هایی که  فشار بیش از حد شدیدی را به بیضه‌ها وارد می کند،احتمال آسیب رساندن به بیضه ها را افزایش می دهند.انجام ورزش‌هایی مثل دو، وزنه‌برداری و کلیستنیکس شدید که شامل شنا، بارفیکس یا حرکات دشوار یوگا است می توانند فشار و کششی غیرضروری را به بیضه‌ها وارد کنند از این رو احتمالاً آسیب رساندن به دریچه‌ها بیشتر می شود.

واریکوسل و ورزش رزمی

ورزش های رزمی نیز در دسته فعالیت های ورزشی پر خطر قرار دارد بنابراین باید در هنگام این نوع ورزش هوشمندانه عمل کنید و اقدامات احتیاطی خاصی را برای جلوگیری از بدتر کردن علائم واریکوسل دنبال کنید.به طور کلی تنها در صورتی که احتیاط های خاصی را رعایت کنید می توانید با واریکوسل در باشگاه ورزش کنید.

واریکوسل و ورزش رزمی

واریکوسل و فوتبال

در صورت ابتلا به واریکوسل، دویدن بیش از حد توصیه نمی شود.با این حال قبل از انجام هر نوع رشته ورزشی حتما با پزشک خود مشورت کنید.


حتما بخوانید: علت خارش آلت تناسلی مردان چیست و درمان آن


بایدها و نبایدها برای ورزش کردن با واریکوسل

همه این نکات، فارغ از نوع تمرین،برای ورزش کردن در افرادی که به واریکوسل مبتلا هستند، کمک می‌کنند:

قبل از ورزش

 •  قبل از تمرین دوش آب خنک بگیرید (البته ضروری نیست)
 • حداقل 2 تا 3 ساعت قبل از تمرین از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید
 • با شکم پر ورزش نکنید (حداقل 1 تا 2 ساعت زمان بدهید تا هضم شود)

در حین ورزش

 • لباس زیر خنک کننده مانند شلوارک STUD داشته باشید
 • با تمرین تعادل و وضعیت عضلانی را ارتقا دهید
 • از کمربند تنگ استفاده نکنید
 • از شلوار تنگ (در دور کمر یا فاق) استفاده نکنید
 • لباس زیر تنگ نپوشید (مگر اینکه مخصوص واریکوسل طراحی شده باشد)
 • در طول ورزش از شیک پروتئین یا نوشیدنی انرژی زا استفاده نکنید

بایدها و نبایدها برای ورزش کردن با واریکوسل

بعد از ورزش

 • حرکات کششی برای تقویت تحرک عضلانی انجام دهید (به ویژه تحرک لگن)
 • برای بهبود گردش خون و خنک شدن بیضه تمرینات وارونگی یوگا انجام دهید
 • انجام دوش خنک کننده بعد از تمرین تقریباً اجباری است. در حالت ایده‌آل، یک دوش آب سرد تمام بدن بگیرید
 • بیضه ها را با لباس زیر تنگ و گرم و شلوار تنگ برای ساعت های طولانی فشرده نکنید.

حتما بخوانید: 8 علت درد بیضه در مردان


سخن پایانی:

واریکوسل می تواند بسیار نگران کننده باشد، زندگی عادی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند باعث درد و نگرانی شود. چندین گزینه برای خودمراقبتی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین موقت آنها امتحان کنید، اما جراحی ممکن است تنها درمان مناسب برای این بیماری باشد. برای جلوگیری از ابتلا به واریکوسل، می توانید این تمرینات را به طور منظم شروع کنید. همیشه با پزشک خود مشورت کنید تا بررسی کنید کدام ورزش برای شما بی خطر است و چه گزینه های درمانی را باید انتخاب کنید.


مقالات مرتبط:

عوامل ارگاسم خشک بدون انزال (منی) و روش تشخیص و درمان آن

علت کوچک بودن بیضه ها چیست و روش درمان آن

5 دلیل اصلی بروز بوی بد بیضه ها و راه های درمان آناز
2
رای