قرص فاویپیراویر برای چیست؛ نحوه مصرف و عوارض قرص فاویپیراویر

قرص فاویپیراویر برای چیست؛ نحوه مصرف و عوارض قرص فاویپیراویر قرص فاویپیراویر برای چیست؛ با داروی فاویپیراویر برای کودکان و تنگی نفس، نحوه مصرف و عوارض قرص فاویپیراویر چیست، تداخل دارویی داروی فاویپیراویر در سلام دنیا آشنا شوید.

قرص فاویپیراویر داروی شیمیایی است که به صورت خوراکی در دوزهای 200 میلی گرمی موجود می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره قرص فاویپیراویر برای چیست؟ داروی فاویپیراویر برای کودکان، قرص فاویپیراویر برای تنگی نفس، نحوه مصرف داروی فاویپیراویر، عوارض قرص فاویپیراویر چیست، تداخل دارویی داروی فاویپیراویر صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

قرص فاویپیراویر برای چیست

قرص فاویپیراویر از قرص های ساخت ژاپن می باشد که ابتدا به قصد درمان بیماری آنفولانزا ساخته شد، اما امروزه از آن در بهبودی بیماری های آنفولانزای مرغی، ویروس آبولا، ویروس لاسا است و ویروس کرونا نیز استفاده می شود.


حتما بخوانید: تفاوت آنفولانزا، کرونا و سرماخوردگی چیست


داروی فاویپیراویر برای کودکان

مصرف داروی فاویپیراویر برای کودکان بدون نسخه پزشک به هیچ وجه توصیه نمی شود.

قرص فاویپیراویر برای تنگی نفس

قرص فاویپیراویر با مهار آنزیم‌های ویروس یک داروی ضد ویروسی است و از بروز بیماری های ویروسی جلوگیری می کند و در درمان بیماری هایی که ریه دچارش می شود مانند کرونا و آنفولانزا و آبولا موثر می باشد اما در خصوص رفع تنگی نفس مطلبی نیامده است.

قرص فاویپیراویر برای تنگی نفس

نحوه مصرف داروی فاویپیراویر

ابتدا که برای مصرف داروی فاویپیراویر باید با پزشک مشورت کنید اما در کل از این دارو افراد بزرگسال می توانند تا 1600-1800 میلی‌گرم دو بار در روز اول میل کنند و سپس در روزهای بعد تا یک یا دو هفته  از 600 تا 800 میلی‌گرم دوز دو بار در روز استفاده کنند.

عوارض قرص فاویپیراویر چیست

مصرف قرص فاویپیراویر نیز مانند سایر داروهای شیمیایی عوارضی در پی خواهد داشت، این عوارض شامل: کاهش اشتها، اسهال، تهوع، استفراغ می باشد، همچنین سطح اوریک اسید خون را بالا می برد، نوتروفیل ها را کاهش می دهد و احتمال بروز آسیب کبدی و افزایش سطح سرمی ترانس آمینازها را دارد.


حتما بخوانید: علائم ظاهری بیماریهای کبدی 


با مشاهده هرگونه از عوارضی بعد از مصرف دارو موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

 عوارض قرص فاویپیراویر

تداخل دارویی داروی فاویپیراویر

همچنین قبل از مصرف داروی فاویپیراویر اگر داروهای دیگری نیز استفاده می کنید به پزشک عنوان کنید، زیرا این دارو در خاصیت برخی از داروها تداخل ایجاد می کند، مانند:

داروهای مسکن و داروهای ضد تب:

استامینوفن، پاراستامول (داروهای گلودرد و سرماخوردگی) زیرا موجب مسمومیت در بدن می شود.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی:

آسپرین، دیکلوفناک و ایبوپروفن ، مصرف همزمان این داروها خطر تداخل را بالا می برد.

سخن آخر

درست است که داروی داروی فاویپیراویر در درمان بیماری کرونا تجویز می شود اما تاکنون اثربخشی در آن مشاهده نشده است. همچنین به علت درخواست بالای این دارو توسط بیماران پیدا کردن این دارو کمی با مشکل همراه می باشد.


مطالب مرتبط:

سندرم استیون جانسون چیست

برای درمان سرماخوردگی چی بخوریم
 

از
3
رای