شربت جی ماکس برای چیست؛ روش مصرف و عوارض شربت جی ماکس گایافنزین

شربت جی ماکس برای چیست؛ روش مصرف و عوارض شربت جی ماکس گایافنزین شربت جی ماکس برای چیست؛ موارد و طریقه مصرف شربت جی ماکس گایافنزین برای کودکان، نوزادان، در بارداری، کرونا، عوارض و تداخل شربت جی ماکس گایافنزین را در سلام دنیا بخوانید.

شربت جی ماکس (گایافنزین) در دسته داروی خلط آور قرار دارد و در تولید و خروج مخاط ریه یا خلط در زمان ابتلا به بیماری هایی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا که در قفسه سینه تجمع می یابند،سودمند است. در ادامه این مطلب سلام دنیا درباره شربت جی ماکس گایافنزین برای چی خوبه، کاربردها، طریقه مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی شربت جی ماکس صحبت خواهیم کرد. تا انتها با ما همراه باشید.

شربت جی ماکس گایافنزین برای چی خوبه

همانطور که گفته شد شربت جی ماکس گایافنزین به عنوان یک داروی خلط آور به درمان سرفه ناشی از سرماخوردگی و عفونت های خفیف دستگاه تنفس فوقانی کمک می کند.این دارو با کاهش چسبندگی و کشش سطحی و کاهش ویسکوزیته ترشحات،باعث افزایش جریان ترشحات مجاری تنفسی شده و خروج خلط را آسان می کند.توجه داشته باشید برای كمك به رقيق شدن ترشحات ريه، بعد از هر بار مصرف شربت جی ماکس حداقل يك ليوان آب بنوشید.


حتما بخوانید: درمان خانگی سرفه خشک و خلط دار


حداکثر مصرف روزانه شربت جی ماکس در بزرگسالان 2/4 میلی گرم، در سنین 6 تا 11 سال 1/2 میلی گرم، در کودکان 2 تا 5 سال 600 میلی گرم و در کودکان زیر 2 سال بر اساس نظر پزشک با مقدار تعیین شده می باشد.برای مشاهده اثرات دارو بهتر است این شربت در ساعات بیداری هر 4 -5 ساعت مصرف شود.

شربت جی ماکس گایافنزین برای چی خوبه

موارد استفاده از شربت جی ماکس

شربت جی ماکس یک دارو ضد سرفه و خلط آور است. این دارو در درمان سرفه های مزمن تنها با تجویز پزشک معالج مصرف می شود. موارد استفاده شربت جی ماکس شامل سرفه، احتقان ناشی از سرماخوردگی، بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت است.

شربت جی ماکس گایافنزین برای کودکان

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک اطلاعیه هشداری درباره مصرف شربت جی ماکس گایافنزین و برخی داروهای دیگر در کودکان صادر کرده است.در این اطلاعیه در کنار ذکر نکات مهم درباره مصرف این داروها در بزرگسالان، تاکید شده است که این دارو نباید در کودکان زیر 4 سال مصرف گردد و قبل از مصرف از هر نوع داروی ضدسرفه در کودکان ابتدا باید با پزشک مشورت کنید؛ زیرا استفاده نادرست از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی در کودکان می تواند باعث مرگ آنان شود.علاوه بر این شربت جی ماکس گایافنزین در كودكان تا سن 12 سالگی برای درمان سرفه مزمن يا پايدار (مشابه آسم) و يا سرفه همراه با موكوس، تنها با تجويز پزشك مجاز به مصرف است.

شربت جی ماکس گایافنزین برای کودکان

شربت جی ماکس گایافنزین برای نوزاد

به طور کلی مصرف شربت جی ماکس گایافنزین در کودکان کمتر از دو سال توصیه نمی شود و علاوه بر این نباید برای کمک به خواب کودک و ایجاد حالت خواب آلودگی مصرف شود.


حتما بخوانید: درمان سرفه در بارداری در طب سنتی


شربت جی ماکس در بارداری

نتایج بررسی های کافی درباره مصرف شربت جی ماکس در حیوانات مشخص کرده است که این دارو با اثرات جانبی همراه است اما مطالعات کافی برای انسان موجود نیست.اگرچه مزایای استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد،اما به دلیل نبود اطلاعات کافی درباره مصرف ایمن شربت جی ماکس در دوران بارداری بهتر است قبل از مصرف این محصول با پزشک خود صحبت کنید.

شربت جی ماکس در بارداری

شربت جی ماکس و کرونا

همانطور که گفته شد شربت جی ماکس به عنوان یک داروی خلط آور به منظور درمان سرفه ناشي از سرماخوردگی و عفونتهای خفيف دستگاه تنفس فوقانی تجویز می شود. اما در مورد مصرف شربت جی ماکس و درمان بیماری کرونا اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.

شربت جی ماکس خواب آور است

بله خواب آلودگی یکی از عوارض جانبی شربت جی ماکس است.

شربت جی ماکس خواب آور است

عوارض شربت جی ماکس گایافنزین

شایع ترین عوارض جانبی جی ماکس گایافنزین

 • اعصاب مرکزی: سردرد، گیجی
 • دستگاه گوارش: اسهال، استفراغ و تهوع (در صورت مصرف مقادیر زیاد)
 • پوست: راش

حتما بخوانید: درمان حالت تهوع در طب سنتی و خانگی


عوارض خطرناک و جدی شربت جی ماکس گایافنزین

 • آلرژی های شدید نظیر جوش, کهیر, مشکلات تنفسی, تنگی قفسه سینه, تورم دهان یا صورت، لب ها، زبان
 • اختلال در خروج ادرار
 •  ضربان قلب سریع و یا نا منظم
 • توهم
 • تشنج
 • سرگیجه و سردردهای شدید
 • لرزش

تداخل دارویی شربت جی ماکس

 • شربت جی ماکس با بروموکریپتین، متیل دوپا، داروهای مسدود کننده بتا مانند پروپرانولول، مهار کننده های MAO مانند فنلزین و داروهای دیگری مانند فورازولیدون، ایندومتاسین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین تداخل دارویی ایجاد می کند.
 • از مصرف همزمان شربت جی ماکس با هپارین به علت مهار چسبندگی پلاکت ها و افزایش خطر خون ریزی خودداری کنید.
 • مصرف داروی دیگوکسین همراه با گایافنزین منجر به افایش خطر نامنظم شدن ضربان قلب و حمله قلبی می گردد.

تداخل دارویی شربت جی ماکس

قیمت شربت جی ماکس گایافنزین

شربت جی ماکس گایافنزین را می توانید با تجویز پزشک و یا حتی بدون نسخه تهیه کنید،بنابراین برای اطلاع دقیق از قیمت این محصول به داروخانه های معتبر مراجعه نمایید.

سخن پایانی:

شربت جی ماکس گایافنزین یک داروی خلط آور است که به تولید و خروج مخاط تجمع یافته در ریه یا خلط در زمان ابتلا به سرماخوردگی کمک می کند. توجه داشته باشید که مصرف این دارو در کودکان زیر 2 سال ممنوع است.


مقالات مرتبط:

درمان خانگی سرماخوردگی کودک و بزرگسال

درمان خانگی انواع گوش درد کودک و بزرگسالاز
2
رای