شربت گایول برای چیست؛ طریقه مصرف و عوارض شربت گایافنزین (guaifenesin)

شربت گایول برای چیست؛ طریقه مصرف و عوارض شربت گایافنزین (guaifenesin) شربت گایول برای چیست؛ شربت گایول برای کودک، کاربرد و فواید شربت گایول گایافنزین، طریقه مصرف شربت گایول و عوارض شربت گایول و شربت گایول خواب آور است را در سلام دنیا بخوانید.

شربت گایول گایافنزین برای کمک به پاکسازی مخاط یا خلط از قفسه سینه در هنگام گرفتگی ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده می شود.این دارو با رقیق کردن مخاط یا خلط در ریه ها عمل می کند.در ادامه این مطلب سلام دنیا می توانید با شربت گایول برای چیست کاربردها، نحوه صحیح مصرف، عوارض جانبی، تداخلات دارویی و فواید شربت گایول برای کودکان و شربت گایول خواب آور است بیشتر آشنا شوید.

شربت گایول برای چیست

شربت گایول برای درمان سرفه و احتقان ناشی از سرماخوردگی، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی استفاده می شود. این محصول معمولاً برای سرفه های مداوم ناشی از سیگار کشیدن یا مشکلات تنفسی طولانی مدت (مانند برونشیت مزمن، آمفیزم) استفاده نمی شود. مگر اینکه پزشک شما تجویز کند. این شربت یک خلط آور است. این دارو با نازک شدن و شل شدن مخاط در مجاری تنفسی، پاکسازی احتقان، و آسان‌تر کردن تنفس عمل می‌کند.


حتما بخوانید: علائم برونشیت چیست


اگر با این دارو خود درمان می‌کنید، مهم است که قبل از شروع استفاده از این محصول دستورالعمل‌های بسته را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که این دارو برای شما مناسب است.اگرچه این دارو هم بدون نسخه (OTC) و هم با نسخه پزشک در دسترس است، اما به نوزاد یا کودک زیر 4 سال هیچ داروی بدون نسخه (OTC) سرفه و سرماخوردگی ندهید، زیرا استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است عوارض جانبی جدی یا احتمالاً تهدید کننده زندگی ایجاد کند.

شربت گایول برای چیست

شربت گایول برای کودک

شربت گایافنزین دارویی است که برای از بین بردن احتقان قفسه سینه استفاده می شود و برای کودکان بی خطر است. این شربت اگر طبق دستور العمل روی بسته بندی و با تأیید پزشک کودک مصرف شود، معمولا بی خطر است اما باز هم می تواند باعث بروز عوارض جانبی در آنها شود. به طور کلی محصولات ضدسرفه و سرماخوردگی در کودکان کمتر از 6 سال بی‌خطر یا مؤثر نبوده‌اند. از این محصول برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان کمتر از 6 سال استفاده نکنید مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک تجویز شود.

برخی از محصولات (مانند قرص ها / کپسول های طولانی اثر) برای استفاده در کودکان کمتر از 12 سال توصیه نمی شود. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر در مورد استفاده ایمن از محصول خود بخواهید.توجه داشته باشید که این محصولات سرماخوردگی را درمان یا کوتاه نمی کنند. برای کاهش خطر عوارض جانبی، تمام دستورالعمل های دوز را به دقت دنبال کنید. سایر داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی را که ممکن است حاوی مواد مشابه باشند، را به کودک ندهید. از پزشک یا داروساز در مورد راه های دیگر برای تسکین علائم سرفه و سرماخوردگی (مانند نوشیدن مایعات کافی، استفاده از مرطوب کننده یا قطره / اسپری بینی نمکی) سوال بپرسید.عوارض شربت گایول برای کودکان بدون تجویز پزشک ممکن است زیاد باشد، به همین دلیل داروهای ضد سرفه می بایست توسط پزشک تجویز و مقدار مصرف آن مشخص شود.


حتما بخوانید: درمان خانگی سرفه خشک و خلط دار با 6 داروی گیاهی


شربت گایول گایافنزین برای چیست

همانطور که در قسمت بالا هم توضیح داده شد،شربت گایول گایافنزین سرفه و احتقان قفسه سینه را درمان می کند. این دارو با نازک شدن و شل شدن مخاط عمل می کند و باعث می شود که از سر، گلو و ریه ها راحت تر پاک شوند. این دارو به گروهی از داروها به نام خلط آور تعلق دارد.این دارو ممکن است برای مقاصد دیگر استفاده شود، اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز بپرسید.

شربت گایول گایافنزین برای چیست

شربت گایول خواب آور است

 اکثر داروهای سرماخوردگی و ضد التهابی باعث بروز عوارض جانبی در برخی افراد می شود. مصرف شربت گایول سبب گیجی و خواب آلودگی در بیشتر مصرف کنندگان می شود، به همین دلیل باید قبل از استفاده شرایط کاری و برنامه روزانه خود تنظیم کنید.در حقیقت خواب آلودگی یکی از عوارض جانبی شایع این دارو است.


حتما بخوانید: درمان خانگی سرفه کودکان


طریقه مصرف شربت گایول

 • اگر از شکل شربت گایول استفاده می کنید، دوز را با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری/قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب در حین مصرف شربت گایول ممکن است به شل شدن مخاط یا خلط در ریه ها کمک کند.
 • دوز بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان است. دوز دارو را افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده مصرف نکنید.
 • داروهای ضد سرفه معمولا برای مدت کوتاه و تا برطرف شدن علائم مصرف می شود و مصرف بیشتر آن باعث عوارض جانبی شدیدی می شود.
 • اگر سرفه شما همراه با سردردی است که از بین نمی رود، تب، گلودرد شدید، بثورات پوستی، یا اگر بعد از 7 روز طول بکشد، عود می کند یا بدتر می شود، به پزشک خود اطلاع دهید. اینها ممکن است نشانه یک مشکل جدی پزشکی باشد. اگر فکر می کنید ممکن است مشکل پزشکی جدی داشته باشید، فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

طریقه مصرف شربت گایول

فواید شربت گایول گایافنزین

همانطور که در قسمت بالا گفته شد شربت گایول گایافنزین برای درمان سرفه ناشی از سرماخوردگی برونشیت و سایر بیماری های تنفسی تجویز می شود. این داروی در کاهش احتقان قفسه سینه ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا یا برونشیت مزمن کاربرد دارد. به طور کلی شربت گایول گایافنزین به عنوان خلط آور شناخته می شود و با نازک و شل کردن مخاط در مجاری تنفسی، رفع گرفتگی و سهولت تنفس موثر عمل می کند.


حتما بخوانید: غذاهای مفید و مضر برای سرفه


عوارض شربت گایول 

یک دارو در کنار اثرات مورد نیاز خود ممکن است عوارض ناخواسته ای نیز ایجاد کند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند، اما در صورت بروز ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند.اگر هر یک از عوارض جانبی زیر ادامه داشت یا آزاردهنده شد یا اگر در مورد آنها سؤالی دارید، با پزشک خود مشورت کنید:

عوارض جانبی شایع گایول

 •  سرگیجه
 • سردرد
 • خواب آلودگی
 • راش
 • ناراحتی های معده

 این عوارض معمولا خفیف هستند و طی چند روز برطرف می شوند.

 • واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز تماس بگیرید.

سخن پایانی:

شربت گایول متعلق به دسته ای از داروهای خلط آور است که به پاکسازی مخاط یا خلط از سینه در هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک می کند. البته توجه داشته باشید که عوارض جانبی این دارو در کودکان زیاد است به همین دلیل از مصرف خودسرانه آن برای درمان سرماخوردگی و سرفه کودکان خودداری کنید.


مطالب مرتبط:

گلودرد ویروسی چیست؛ بهترین آنتی بیوتیک و آمپول برای گلودرد چرکی

برای سوزش گلو درد چه قرصی خوبهاز
1
رای